Jump to content

Diy Vortech Battery Back Up.έξτρα Φτηνό Και Αξιόλογο...


Alexpsycho

Recommended Posts

Σίγουρα όλο και κάποιος περίεργος τύπος εκεί στα εργοστάσια λιγνίτη σχεδιάζει να κάνει σαμποτάζ στο ενυδρείο σας...
...αγρυπνία το βράδυ πάνω από το ενυδρείο με μίξερ χειρός(γνωστό και ώς σβούν)που είναι οι μπαταρίες οέο?να βάλω και την αεραντλία...κούραση.....ταλαιπωρία και όλα αυτά....γιατί έπεσε κάποιος μεθυσμένος στην κολόνα της ΔΕΗ της γειτονιάς...ή ξέσπασε μεγάλη μπόρα και κάποιος κεραυνός κατέστρεψε κάποιο καλώδιο....Μήπως κάποιος αθίγγανος καταλήστευσε τον χαλκό από τα καλώδια της ΔΕΗ?

Καλό είναι να υπάρχει ένα Battery Back up για να μην είμαστε όλη την ώρα με την έννοια μην συμβεί κάτι και τρέχουμε με λύσεις της τελευταίας στιγμής

Την λύση θα σας την δώσει ξανά ο Alex/πριζο-ψαρο-σόπιν... :)
Η μπαταρία λιθίου αγοράστηκε απο το e-bay για ελάχιστα χρήματα μαζί με τα μεταφορικά.

post-819-0-99262000-1356640596_thumb.jpg

6800mAh επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου που τα βύσματα της είναι γάντι για την ΜΡ10...και διακόπτη on-off.Η μπαταρία πωλείτε με μετασχηματιστή που χρειάζεται να τον χρησιμοποιήσετε.Την έξοδο της μπαταρίας αφού αλλάξετε το βίσμα της σε πιο μικρό (λεπτομέρειες πιο κάτω)θα την κουμπώσετε στην υποδοχή για battery back up στο κοντρόλερ της αντλίας... λεπτομέρειες στο λίνκ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81702#entry750746


Εχθές που την δοκίμασα μετά από πλήρη φόρτιση μου κράτησε 8 ωρίτσες το ενυδρείο χωρίς κανένα πρόβλημα...
Ο κοντρόλερ της αντλίας αναγνωρίζει και δείχνει μάλιστα την υπολειπόμενη ενέργεια της μπαταρίας και πηγαίνει μόνος του σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας μόλις υπάρξει διακοπή ρεύματος.
Από θερμοκρασία δεν βλέπω να ανεβάζει καθόλου...

Σίγουρα δεν έχει τις επιδόσεις της γνήσιας μπαταρίας λιθίου 18A που προτείνει η Ecotech Marine αλλά είναι στο 1/10 περίπου της τιμής της...Βέβαια υπάρχει και η πτώση της απόδοσης με τον χρόνο...αλλά για τόσα λίγα χρήματα που κοστίζει,αξίζει την αναφορά της.

Με αγάπη εύχομαι σε όλους σας υγεία και καλή χρονιά!

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά... και πολύ συμμαζεμένη... μπράβο Άλεξ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια... !!! Βαλε και κανενα λινκ απο το ebay να τα εχουμε ολοκληρωμενα βρε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια... !!! Βαλε και κανενα λινκ απο το ebay να τα εχουμε ολοκληρωμενα βρε...

Έχει πολλούς πωλητές απλά μακρυά απο τον topofking.Την αγόρασα Σεπτέμβριο και δεν ήρθε ποτέ....Αυτή την αγόρασα από τον sinedya...3 βδομάδες έκανε να έρθει αλλά ήρθε και με tracking number...πολύ κυριλέ συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

αρχοντας ο δοκτωρ.!!!!

το πες και το εκανες.

αραγε ποσο να εχει....?χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα στο ebay 22$ με μεταφορικά!!! σχεδόν το 1/3 της τιμής που μου κόστισε εμένα η αντιγραφή του back up της vortech με (7AH). Αφού η δοκιμή πέτυχε και δουλεύει συμφέρει.

Χίλια μπράβο που το μοιράστηκες μαζί μας!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλούς πωλητές απλά μακρυά απο τον topofking.Την αγόρασα Σεπτέμβριο και δεν ήρθε ποτέ....Αυτή την αγόρασα από τον sinedya...3 βδομάδες έκανε να έρθει αλλά ήρθε και με tracking number...πολύ κυριλέ συναλλαγή.

εε στειλε το λινκ με τον πωλητη οπου το πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Σας το έχουν πει πολλές φορές, ακούστε το άλλη μία:

....Έχετε ξεφύγει τελείως....

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει μονίμως γιατί συνδέεται με το μετασχηματιστή.

Όταν γεμίζει κάνει by-pass κατευθείαν στον κοντρόλερ. Την τοποθετείς δηλαδή απλά πρίν τον κοντρόλερ και αυτό ήταν απλά και γρήγορα.

Όταν την έχεις κλειστή απλά κάνει by-pass και η αντλία δουλεύει.αν γίνει διακοπή φυσικά κλείνει και η αντλία.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μπαταρία την έχω μόνιμα συνδεδεμένη στο ρεύμα και φυσικά στην Vortech, οπότε με το που θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα συνεχίζει να δουλεύει η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μπαταρία την έχω μόνιμα συνδεδεμένη στο ρεύμα και φυσικά στην Vortech, οπότε με το που θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα συνεχίζει να δουλεύει η αντλία.

Το ίδιο πραμα λέμε Βαγγέλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον απο σήμερα την περιμένω να μου έρθει, θα σας πω τις δικές μου εντυπώσεις μόλις παραλάβω και συνδέσω, αν κρατάει και καιρό η μπαταρία χωρίς να πέσει ο Μπομπ Μάστορας Alexpshycho το έκανε το θαύμα του!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aνανέωση και διόρθωση...

Μετά από επικοινωνία με άνθρωπο που γνωρίζει από κυκλώματα.... διαπιστώσαμε τα εξής λάθη...το τροφοδοτικό της Vortech είναι 24Volt...και της μπαταρίας λιθίου 12Volt...η μπαταριούλα έχει bypass και το ρεύμα πήγαινε κατευθείαν στον κοντρόλλερ της αντλίας και δεν φόρτιζε..αλλά ούτε κάν ζεστάθικε,φούσκωσε κτλ ίσως και απο τύχη...

πήγα λοιπόν και αγόρασα ένα βύσμα 3,4Χ1,3Χ9 και το κόλλησα στο βύσμα της μπαταρίας

post-819-0-48939300-1357821908_thumb.jpg

post-819-0-01776400-1357822017_thumb.jpg

post-819-0-57205200-1357822050_thumb.jpg

ώστε να μπει στην κύρια υποδοχή του κοντρόλλερ για το battery back up...

post-819-0-17617800-1357822147_thumb.jpg

έτσι η μπαταρία φορτίζει απο τον δικό της 12V μετασχηματιστή και όχι απο αυτόν της αντλίας.

Και φυσικά δουλεύει κανονικά...

post-819-0-55933900-1357822274_thumb.jpg

Αυτός είναι και ο σωστός τρόπος σύνδεσης και όχι αυτός που αναφέρω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Αλεξ, καλά που έχουμε και τους ευφυής "τρελοεπιστήμονες" και βλέπουμε φως!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρεπιπτόντως σήμερα την παρέλαβα, οπότε πάνω στην ώρα η επισήμανση, πάω να εφοδιαστώ βύσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok ας πέσουν και τα νούμερα...σε δοκιμή της μπαταρίας η απόδοση με εξέπληξε...πάνω από 10 ώρες συνεχόμενης αυτόνομης κυκλοφορίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οποιδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά

π.χ. Κατουμάς http://www.katoumas.gr/

και σε eshops

π.χ. http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=2142_232_658_1368_1369

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά

π.χ. Κατουμάς http://www.katoumas.gr/

και σε eshops

π.χ. http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=2142_232_658_1368_1369

Στο ράδιο κατουμά πήγα και δεν μπόρεσαν να μου βρουν το βύσμα έπρεπε να τους πάω τον κυκλοφορητή για να δουν την υποδοχή.

Εκτός αν μπορώ να το ζητήσω διαφορετικά;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις κανέναν πολύ-μετασχηματιστή μπορείς να τεστάρεις τα βύσματα και σίγουρα 1 θα σε βολέψει...

μετά παίρνεις απλά ένα

IMG_5073.jpg

βάζεις επάνω το βύσμα...

IMG_0536.jpg

και είσαι έτοιμος..απλά αν δεν δουλέψει να αλλάξεις την πολικότητα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις κανέναν πολύ-μετασχηματιστή μπορείς να τεστάρεις τα βύσματα και σίγουρα 1 θα σε βολέψει...

μετά παίρνεις απλά ένα

IMG_5073.jpg

βάζεις επάνω το βύσμα...

IMG_0536.jpg

και είσαι έτοιμος..απλά αν δεν δουλέψει να αλλάξεις την πολικότητα.

Ωραία θα το ψάξω, πρέπει να έχω :)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...