Jump to content

Redox


Recommended Posts

θα μπορουσα να εχω καποιες πληροφοριες για τους παραγοντες που ανεβαζουν το redox σε ενα θαλασσινο ενυδρειο..ο καθένας ας γράψει οτι γνωριζει..ευαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι το red-ox γνωρίζεις?

για πες μας ακριβώς τι θέλεις να πετύχεις....

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αλεξανδρε δοξα τον θεο εδω και 3 χρονια στο θαλασσινο εχω καταλαβει τι ειναι το redox ..ειπα να σε παρω τηλ να σε ρωτησω αλλα θεωρισα ποιο σωστο να μη σε ενοχλεισω και να γραψουμε εδω μεσα για να διαβασουν και αλλοι..

τωρα οσο αφορα την δευτερη ερωτηση σου απαντω οτι ψαχνω εδω και 3 μηνες να βρω γιατι ενεβαινει το redox πανω απο τα επιθυμητα επιπεδα.ψαχνω ετίες πιθανές...απλα θα ηθελα καποιους λογους για να τους τσεκαρω και απο τη δικη μου πλευρα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ηλεκτρόδιο θέλει πέταμα?

Γενικά είναι κάτι που όσο και να το ψάχνεις δεν γίνεται να την ελέγξεις.Μόνο κακό στα νεύρα σου θα κάνεις.

Χρησιμοποιείς όζον?

Αν κάνεις αλλαγές νερού με θαλασσινό νερό πάλι ανεβάζει την ORP.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αλεξανδρε εχω iks controler αλλαξα πριν 2 μηνες ηλεκτροδιο μπας και ειναι αυτο..ματαια ομως,το ιδιο αποτελεσμα..

οζον μια ωρα την ημερα για τα 750 λιτρα μου.τωρα τελευταια το εκοψα μηπως ειναι αυτο αλλα δεν το βλεπω

νερο φτιαχνω μονος μου με οσμοση και αλατι tropic marin pro 200 λιτρα καθε 15-20 ημερες..

ειχα 300-330 redox σταθερο και ξαφνικα ανεβαινει και 460 οπου αναγκαζομαι και κανω αλλαγη νερου..

πραγματικα τα νευρα μου εχουν σπασει..απογνωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβει υπερβολικά το redox,τι επιπτώσεις έχουμε στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν γνωριζω τι επιπτωσεις απλα μπορω να ξεχωρισω οτι το τελευταιο διαστημα λιγη μαυρη αλγη στον βραχο..

εκει που νομιζα οτι ολα ειναι ρολοι μετα απο 3 χρονια τωρα ξαφνικα κατι παει στραβα..

τι να πω και νομιζα οτι το ελεγχω απολυτα..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι Νικόλα και σε καταλαβαίνω γιατί τα έχω περάσει και εγώ αυτά...με άλλη τιμή φυσικά και σε λιγότερα λίτρα.

Άποψη μου είναι οτι κάτι έχει συμβεί και έχουν περάσει κάποια συστατικά στο νερό σου από την συσκευή όζον.

Μπορεί πάλι να μην συμβαίνει και τίποτα και απλά να απογαλακτίζεται το ενυδρείο σου απο τα διάφορα χημικά.

Το παράξενο είναι οτι σαν ζωντανό οικοσύστημα συμπεριφέρεται σαν ένα σώμα...έχω δεί κάτι ανάλογο σε μεγάλες δόσεις άνθρακα και εξαιρετικά χαμηλά σε νιτρικά συστήματα που καταναλώνουν το θείο σαν πανάκεια για να ισορροπήσουν...όπως ακριβώς και ο άνθρωπος σε σύνδρομο απόσυρσης απο το αλκοόλ.

Τρέξε μεγάλες ποσότητες ενεργού άνθρακα προκειμένου να απορροφήσει τα συστατικά αυτά...και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσο μπορείς να το έχεις δηλαδή.Καλό καθάρισμα πρώτα τον άνθρακα και καλύτερα σε κάποιο φίλτρο ή σε κάλτσα στο σάμπ.

Σαν ORP είναι τόσο ανισόρροπη η τιμή και βασίζεται σε τόσο ευαίσθητα συστατικά και ισορροπίες που να φανταστείς οτι είναι εντελώς διαφορετικές όλες αυτές οι σταθερές που χρησιμοποιεί το εργαλείο για να μετρήσει το δυναμικό οξειδοαναγωγής απο ενυδρείο σε ενυδρείο...μπελά στο κεφάλι σου έβαλες...

Πρέπει να καθίσω να γράψω ένα δικό μου άρθρο με όλες τις εντατικές βακτηριακές μεθόδους να πετάξετε όλοι τις συσκευές αυτές στα σκουπίδια για πάντα.

Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το pH..

Τάιζε καλά τα ζωντανά σου να μην στεγνώσεις απο θρεπτικά,

βγάλε την συσκευή απο την πρίζα,ηρέμησε και περιμένω νέα...το τηλ μου το έχεις..

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον άλεξ, έχεις κάνει τελευταία τίποτα αλλαγή στη θέση του ηλεκτροδίου? Επίσης προσθέτεις τελευταία κάποιο συμπλήρωμα που δεν χρησιμοποιούσες παλιότερα?

Link to comment
Share on other sites

To 460 αν ειναι πραγματικο ειναι πολυ υψηλο.Πανω απο το 440-50 ειναι και θανατηφορο πολλες φορες.Το οζον σταματησε το τελειως,μαλλον αυτο σου κανει σε μεγαλυτερο μερος την ζημιας.Ταιζεις αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...