Jump to content

Βγάλτε τους μονομάχους από τα βάζά δεν είναι ελιές.


Recommended Posts

Βγάλτε τους μονομάχους από τα βάζά δεν είναι ελιές.

Το σλόγκαν αυτό νομίζώ πως είναι γνωστό εδώ στο φόρουμ. Ε να που ήρθε ο καιρός να αλλάξει σε!!!

Βγάλτε τους μονομάχους από τα ποτηράκια δεν είναι τσίπουρο.

Η εικόνες δεν χωράνε σχόλια…

post-2663-1169732355_thumb.jpg

post-2663-1169732386_thumb.jpg

post-2663-1169732412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας τα βλέπουν αυτά όσοι δεν συμμετείχαν ακόμα στο λινκ της υπογραφής μου και ας μπουν στον κόπο να ρίξουν την ψήφο τους εκεί - αλλά να γράψουν και την άποψή τους, μπας και γίνει κάτι κάποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια τι ειναι αυτα τα τραγικα?

Απο που ειναι οι φωτο?

Τους βαζουν εκει γιατι ειναι ανθεκτικα ψαρια ή επειδη αδιαφορουν πληρως?

Link to comment
Share on other sites

Εάν παρατηρήσεις όλα τα ποτήρια είναι τα ίδια σε όλα τα μαγαζάκια.

Κάτι μου λέει ο προμηθευτής την κάνει την πατέντα και τους στέλνει στα

σφηνοπότηρα με καπάκι....

Αντε και του χρόνου σε κουτάκι απο μεταχειρισμένα φωτογραφικά φίλμ

μιας και όλοι πλέον έχουμε ψηφιακές :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οντως ετσι[οτι ολα ξεκινανε απ τον προμηθευτη(που ισως να ειναι και το πιο πιθανο)] τοτε θα πρεπει να φροντισουν τα καταστηματα να κανουν κατι γι αυτο..ας τους βαλουν σε ενυδρειακια με συγκεκριμενα λιτρα για τον αριθμο των ψαριων....ασ κανουν κατι γρηγορα παντως,αρκετα εχει τραβηξει αυτη η ιστορια... :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

..παρα την οπτικη σχηματικη ομοιομορφια και την καλαισθησια

στα χρωματα, αυτες οι κονσερβες ειναι απαραδεκτες!!!!! :bowdown:

..αν και θα συμφωνησουμε ολοι πως τσιπουρακι χωρις ελιτσες..δεν παει!! :lol:

γιαμ, γιαμ..μας ανοιξε η ορεξη ωρα που ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κερδοσκοπία φτάνει μερικούς σε σημείο να κάνουν εγκλήματα. Ότι και να πούμε είναι λίγο. Απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι ιδεα των προμηθευτων να ειναι οι μονομαχοι σε ποτηρια,οι καταστηματαρχες δεν ειναι

υποχρεωμενοι να ακολουθησουν αυτην την ιδεα.Εαν τους ελεγαν να εχουν τα υπολοιπα τροπικα

ψαρια σε ταπερ θα το εκαναν;Ειναι μαλλον θεμα συνειδησης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εάν κανένας από εμάς δεν αγοράζει τους μονομάχους από τα καταστήματα που τους «φιλοξενούν» σε αυτή την απαράδεκτη κατάσταση, θα πιεστούν οι έμποροι να αλλάξουν και συμπεριφορά. Ο φίλος «Φιλόξενος» έχει περάσει το σλόγκαν και όσοι μπαίνουν στο forum ευαισθητοποιούνται. Θέλει χρόνο αλλά τελικά με τη δική μας προσπάθεια μόνο θα αλλάξει αυτό το κατεστημένο.

Σε αυτή την περίπτωση μόνο ο πελάτης μπορεί να πιέσει. Το κατάστημα θέλει την ευκολία του και το εύκολο κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλα και άλλα θέματα χτυπιούνται και οδύρονται η οικολόγοι, εδώ τη κάνουν; Εάν κλίσουνε μια αρκούδα μέσα σε ένα κλουβί 1χ1 θα γίνει θέμα, μπορεί να βγει και στης ειδήσεις και θα ξεσηκωθεί και ο αρκτούρος. Για αυτά τα ψάρια δεν ενδιαφέρετε καμία οικολογική οργάνωση; Μήπως τα θεωρούνε κατώτερα όντα και δεν τα αξίζει μια καλύτερη ζωή; Αυτά τα ερωτήματα θα ήθελα να θέσω εάν πετύχω κάποιον οικολόγο που δραστηριοποιείτε σε κάποιον σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites

Και να ξέρετε όλοι ότι ειδικά με τους Μονομάχους δεν είναι μόνο το θέμα της διατήρησής τους μέσα σε ποτηράκια από τους επαγγελματίες ελλείψει συνείδησης (και όχι χώρου όπως ισχυρίζονται), αλλά και μερικά ακόμη πιο σοβαρά από αυτό...

Και στην Ελλάδα δυστυχώς έχει εμφανιστεί το φαινόμενο να αγοράζουν κάποιοι Μονομάχους και να τους τοποθετούν σε βάζα με λουλούδια (!) για ζωντανή διακόσμηση στο τραπέζι που γίνεται μετά από γάμους και βαφτίσεις... Καταλαβαίνετε τι τραβάνε αυτά τα ζώα εκεί, με το κάθε μικρό παιδί ή άσχετους ανεγκέφαλους παρισταμένους, να ρίχνουν μέσα ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, προκειμένου να δουν λέει τις αντιδράσεις τους...

Το χειρότερο όλων όμως είναι το γεγονός ότι ξεκίνησε και στη χώρα μας να υπάρχει το απόλυτα βάρβαρο φαινόμενο της μονομαχίας μέχρι θανάτου, συνοδευόμενο από τα στοιχήματα των παρισταμένων..! Μια λεκάνη με νερό βρύσης, 4-5 Μονομάχοι μέσα αγορασμένοι από το τοπικό petshop και ένας κύκλος ανθρώπων γύρω τους να στοιχηματίζουν ποιο ζώο θα επικρατήσει σκοτώνοντας τα άλλα ή με ποια σειρά θα πεθάνουν...

Αν μπορούσα θα τους ξέσκιζα!

Και αυτούς που το κάνουν και αυτούς που εν γνώση τους, τους προμηθεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο μεσα σ' αυτους που θα επρεπε να φωναζουν οι οικολογοι ειμαστε και εμεις,γιατι εχουμε

στην κατοχη μας ζωντανα σε αιχμαλωσια,ασχετα που προσπαθουμε να τα εχουμε οσον το δυνατον σε

καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.Δεν παυουν να ειναι σε αιχμαλωσια.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα δυστυχώς έχει εμφανιστεί το φαινόμενο να αγοράζουν κάποιοι Μονομάχους και να τους τοποθετούν σε βάζα με λουλούδια (!) για ζωντανή διακόσμηση στο τραπέζι που γίνεται μετά από γάμους και βαφτίσεις... Καταλαβαίνετε τι τραβάνε αυτά τα ζώα εκεί, με το κάθε μικρό παιδί ή άσχετους ανεγκέφαλους παρισταμένους, να ρίχνουν μέσα ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, προκειμένου να δουν λέει τις αντιδράσεις τους...

:lol::bowdown::bowdown: Τι άλλο θα ακούσουμε πάλι??? Η .... δε πάει στα βουνά πάει στους γάμους και τις βαφτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο μεσα σ' αυτους που θα επρεπε να φωναζουν οι οικολογοι ειμαστε και εμεις,γιατι εχουμε

στην κατοχη μας ζωντανα σε αιχμαλωσια,ασχετα που προσπαθουμε να τα εχουμε οσον το δυνατον σε

καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.Δεν παυουν να ειναι σε αιχμαλωσια.

πικρή , πολύ πικρή αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Και να ξέρετε όλοι ότι ειδικά με τους Μονομάχους δεν είναι μόνο το θέμα της διατήρησής τους μέσα σε ποτηράκια από τους επαγγελματίες ελλείψει συνείδησης (και όχι χώρου όπως ισχυρίζονται), αλλά και μερικά ακόμη πιο σοβαρά από αυτό...

Και στην Ελλάδα δυστυχώς έχει εμφανιστεί το φαινόμενο να αγοράζουν κάποιοι Μονομάχους και να τους τοποθετούν σε βάζα με λουλούδια (!) για ζωντανή διακόσμηση στο τραπέζι που γίνεται μετά από γάμους και βαφτίσεις... Καταλαβαίνετε τι τραβάνε αυτά τα ζώα εκεί, με το κάθε μικρό παιδί ή άσχετους ανεγκέφαλους παρισταμένους, να ρίχνουν μέσα ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, προκειμένου να δουν λέει τις αντιδράσεις τους...

Αυτο αν οντως συμβαινει ειναι τραγικο και απανθρωπο, οχι τοσο γιατι το ψαρι στρεσσαρετε (που τα...παιζει), αλλα γιατι μετα ποια ειναι η μοιρα του? Υπονομο μαλλον...

Το χειρότερο όλων όμως είναι το γεγονός ότι ξεκίνησε και στη χώρα μας να υπάρχει το απόλυτα βάρβαρο φαινόμενο της μονομαχίας μέχρι θανάτου, συνοδευόμενο από τα στοιχήματα των παρισταμένων..! Μια λεκάνη με νερό βρύσης, 4-5 Μονομάχοι μέσα αγορασμένοι από το τοπικό petshop και ένας κύκλος ανθρώπων γύρω τους να στοιχηματίζουν ποιο ζώο θα επικρατήσει σκοτώνοντας τα άλλα ή με ποια σειρά θα πεθάνουν...

Αν μπορούσα θα τους ξέσκιζα!

Και αυτούς που το κάνουν και αυτούς που εν γνώση τους, τους προμηθεύουν...

Για αυτο το φαινομενο ομως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα Ντινο. Γιατι πρωτα απο ολα γινεται κρυφα και δευτερον εδω οι ανθρωποι βαζουν σκυλια και οτι αλλο φανταστουν για την γοητεια του ποιο δυνατου ζωντανου ενω αλλοι πουλανε τα παιδια τους, που μεταξυ μας καλυτερα ετσι γιατι θα παει σε ενα σπιτι που θα το αγαπησει ενω ανμεινει με τους "γονεις" του, εαν ειναι αγορι στην πρεζα θα πεσει και εαν ειναι κοπελα στην πορνεια...Οποτε καλυτερα στο αλλο σπιτι. :lol:

Αλλα δεν ειναι λυση να κρινουμε τον κοσμο επειδη δεν εχει βαλει στην υπογραφη του την ανακοινωση που εχεις και εσυ.Γιατι και να την κανουμε δεν κερδιζουμε κατι. Ενω ειναι και λιγο "απολυταρχικο" να κρινουμε καποιον για αυτο το λογο. Εαν ομως σιωπηλα δεν αγοραζαμε το ψαρακι απο τετοια μαγαζια και το τονιζαμε οταν δεν θα το περναμε το λογο. Τοτε μαλιστα, καποια στιγμη θα αλλαξουν τα πραγματα. Δεν θελει κοπο, θελει τροπο. Αλλα με ωραιο τροπο και πολιτισμενα. Οι πραξεις μας δειχνουν το θελω μας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο μεσα σ' αυτους που θα επρεπε να φωναζουν οι οικολογοι ειμαστε και εμεις,γιατι εχουμε

στην κατοχη μας ζωντανα σε αιχμαλωσια,ασχετα που προσπαθουμε να τα εχουμε οσον το δυνατον σε

καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.Δεν παυουν να ειναι σε αιχμαλωσια.

Ένα μέρη έχεις δίκαιο. Το τέλειο θα ήτανε να μην υπήρχε κανένα σκλαβωμένο ζώο, αλλά αυτό είναι ανέφικτο στην σημερινή κοινωνία. Το εμπόριο ψαριών δεν πρόκειται να εκλείψει, όποτε το βλέπω εγώ από διαφορετική σκοπιά. Η ακραίοι οικολόγοι μπορεί να διαφωνούν με την κατοχή ενυδρείων και να αναρωτιούνται πως είναι δυνατών να έχουμε οικολογική συνείδηση εφόσον έχουμε σκλαβωμένους οργανισμούς. Πιστεύω όμως ότι ο ευσυνείδητος χομπίστας συμβάλει με τον δικό του τρόπο βοηθώντας τα ψάρια να έχουν μια πιο αξιοπρεπή ζωή.

Τα ψάρια υπάρχουν στα καταστήματα καλός η κακός. Νομίζω εάν αγοραστούν από έναν σοβαρό και ευσυνείδητο χομπίστα θα τα προσφέρει μια πολλή καλλίτερη ζωή από ότι στο κατάστημα ή σε κάποιον που θέλει απλός να λέει ότι έχει ψάρια (ασυνείδητοι χομπίστες). Εξάλλου και η οικολογικές οργανώσεις εν μέρη έτσι δεν κάνουν. Ελευθερώνουν ζώα π.χ. από τσίρκο και τα προσφέρουν μια πιο αξιοπρεπή ζωή που δεν παύει όμως να είναι αυτή η ζωή σε αιχμαλωσία. Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν ενδιαφέρονται να είναι η συνθήκες αιχμαλωσίας όσο γίνεται πιο αξιοπρεπές για το οποιοδήποτε ψάρι όχι μόνο για τους μονομάχους. Έχω δη να πουλούνε περί τα 100 σκαλαρια σε ένα ενυδρείο περίπου 40-50 λίτρα. Αν πουληθούνε γρήγορα λες δεν βαριέσαι αλλά δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Discos συμφωνώ γενικά με αυτά που λες, αλλά τη συγκεκριμένη αναφορά σου ειλικρινά δεν την κατάλαβα:

...Αλλα δεν ειναι λυση να κρινουμε τον κοσμο επειδη δεν εχει βαλει στην υπογραφη του την ανακοινωση που εχεις και εσυ.Γιατι και να την κανουμε δεν κερδιζουμε κατι. Ενω ειναι και λιγο "απολυταρχικο" να κρινουμε καποιον για αυτο το λογο...

Δεν έχω δει από κανένα χρήστη να κάνει τέτοιου είδους κριτική ή πρόταση και φυσικά πολύ περισσότερο εγώ... Γιατί το έγραψες αυτό?

Οσο για το πως μπορούμε να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα, πιστεύω με 2 τρόπους (προς το παρόν):

1. Διάδοση του θέματος και "καλλιέργεια συνειδήσεων" με συζήτηση, διάλογο, επιχειρήματα, όπου και όπως μπορούμε (δημόσια ή ιδιωτικά ο καθένας μας).

2. STOP στις αγορές Μονομάχων (και όχι μόνο) από μαγαζιά που ακολουθούν τις παραπάνω πρακτικές και πρόταση προς τους ιδιοκτήτες τους, αφού πρώτα τους εξασφαλίσουν την ανάλογη διαβίωση να ανεβάσουν τη τιμή τους, αν έχουν πρόβλημα κόστους - αυτό έχω βάλει και στην ψηφοφορία της υπογραφής μου άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει από κανένα χρήστη να κάνει τέτοιου είδους κριτική ή πρόταση και φυσικά πολύ περισσότερο εγώ... Γιατί το έγραψες αυτό?

Ας τα βλέπουν αυτά όσοι δεν συμμετείχαν ακόμα στο λινκ της υπογραφής μου και ας μπουν στον κόπο να ρίξουν την ψήφο τους εκεί - αλλά να γράψουν και την άποψή τους, μπας και γίνει κάτι κάποτε...

Ντινο, σαν κριτικη ειναι αυτο που εγραψες. Δεν πιστευω οτι το εννοουσες ετσι, αλλα σαν εμεση κριτικη φανηκε, για αυτο το ανεφερα. Δεν το ειπα με διαθεση κριτικης αλλα με διαθεση να στο δειξω πως φανηκε, για αυτο εβαλα τα "" στο κειμενο.

Οσο για το τι μπορει να γινει η λυση ειναι μια. Εμεις αποφασιζουμε που θα δωσουμε τα χρηματα μας. Και τα κριτηρια ειναι πολλα. Εαν λοιπον τα ζωντανα υποφερουν τοτε δεν θα παρεις τιποτα. Αλλα εαν το μαγαζι ειναι προσεγμενο τοτε πρεπει εκει να το τιμησουμε. Τοσο απλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιό κατάστημα είναι η φωτό;

Γιατί εδώ δεν πρόκειται για συμπεριφορά ενός πωλητή αλλά

για νοοτροπία καταστήματος.

Εφόσον αγαπάμε τα ψάρια και κάθε είδος ζωής,προτείνω:

Αν το κατάστημα αυτό φιλοξενείται στο AquaZone,να απομακρυνθεί.

1.Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό που λέω και με νοιάζει λίγο.

Περισσότερο με νοιάζει η συμπεριφορά απέναντι στα ψάρια που αγαπάμε.

2.Το ξέρω πως η πρόταση θα πάει στο βρόντο για διάφορους λόγους,

αλλά τουλάχιστον την κάνω.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Και για να κλείσει αυτή η παρένθεση στο θέμα:

Φίλε Discos δεν είναι κριτική (ούτε πιστεύω ότι φαίνεται σαν κριτική). Είναι καθαρή προτροπή προς όσους δεν είδαν ακόμα τη συγκεκριμένη ψηφοφορία, αλλά και σε όσους την είδαν και δεν μπήκαν στον κόπο να ψηφίσουν. Απλή προτροπή για να το κάνουν (μερικά δευτερόλεπτα είναι μόνο παιδιά...). Αν κρίνω από τα μέλη και την επισκεψιμότητα του Aquazone, θα μπορούσε αυτή η ψηφοφορία να έχει πολλαπλάσιο αριθμό συμμετεχόντων. Και σαν ψήφους και σαν σχόλια. Δεν κριτικάρω όσους δεν ψήφισαν, προσπαθώ να τους προτρέψω να το κάνουν. Στο κάτω-κάτω πιστεύω ότι είναι ένα ουσιαστικό θέμα που θα έπρεπε να αφορά όλους όσους θέλουν να λέγονται χομπίστες, ανεξάρτητα από το αν διατηρούν ή όχι Μονομάχους.

Γιατί αν μαζευτούν πραγματικά πολλοί ψήφοι εκεί, ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και διαφορετικά αυτό το θέμα, με περισσότερες πιθανότητες ουσιαστικού και πρακτικού αποτελέσματος. Λέω, ΙΣΩΣ... :lol:

Υ.Σ.: Φίλε nikoskon, δεν φωτογραφίζω - εγώ τουλάχιστον - κανένα συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά μια εγκατεστημένη και παγιωμένη νοοτροπία από πολύ μεγάλο μέρος των επαγγελματιών του χώρου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται αναφορά σε ονόματα ή μαγαζιά. Θεωρώ πιο ουσιαστικό να γίνει συνείδηση στους χομπίστες, ώστε να πιέσουν με την ενδεχόμενη αντίδρασή τους και έτσι να έρθουν και τα όποια αποτελέσματα.

Στο άλλο θέμα τώρα, των αγώνων που κάνουν με τα δύστυχα ψάρια, εκεί ναι! Αν γνώριζα ποιος τους τροφοδοτούσε αλλά και ποιοι κάνουν αυτοί τη δουλειά, να είσαι σίγουρος ότι θα αναλάμβανα άμεσα δράση και με πολλούς τρόπους μάλιστα... Σκληρούς και αποτελεσματικούς τρόπους! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να δούμε πότε θα αλλάξει αυτή η νοοτροπία....γνωρίζοντας την Ελλάδα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, εάν γίνει ποτέ, θα περάσουν πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνουν "βγάλτε τους μονομάχους από τα μουκαλάκια, δεν είναι μαρμελάδα" και "βγάλτε τους μονομάχους από τις δακτυλίθρες, δεν είναι σετ ραπτικής" και δεν ξέρω τί άλλο θα προκύψει. Ναι πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να γίνει κάτι το συντομότερο. Εδώ μιλάμε για βάναυση μεταχείρηση ζώου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...