Jump to content

Aqualum Celio Marine Version


Δίας

Recommended Posts

Αν θες τη γνωμη μου,ειναι ενα αξιοπρεπεστατο φωτιστικο,σε τιμη πολυ χαμηλοτερη απο τα υπολοιπα που ειδαμε,τα οποια εχουν και περισσοτερες λειτουργιες.

Οπως ειπα το ενυδρειο μου ειναι 80Χ50Χ50 και το υπερκαλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θέλω ένα φωτιστικό με τις δυνατότητες φωτισμού του Υπερίωνα, το σχεδιασμό του razor, τις δυνατότητες συγχρονισμού του radion και την τεχνογνωσία της Vertex.... .. α και με την τη τιμή της Aqualum..... ζητάω πολλά?

:thaman: ....ενα τετοιο θα το ηθελα και εγω ρε βαγγελη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχουμε χειροπιαστές εντυπώσεις από κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει τα φωτιστικά της aqualum ? Επίσης ποιες οι ουσιαστικές διαφορές του προηγούμενο με το νέο μοντέλο ? όπως επίσης έχω απορία και για την αποτελεσματικότητα σχετικά με τις λάμπες aqualum par marine και πόσες άραγε χρειάζεσαι για να καλύψεις ένα ενυδρείο με μήκος 110 cm ? Οι πληροφορίες που δίνονται στο site είναι πολύ λίγες νομίζω.

Έγινε επεξεργασία - dsidir
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου dsidir καλυτερα θα ηταν να παρεις τις πληροφοριες αυτες απο την ιδιο το καταστημα τηλεφωνικα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

όπως επίσης έχω απορία και για την αποτελεσματικότητα σχετικά με τις λάμπες aqualum par marine και πόσες άραγε χρειάζεσαι για να καλύψεις ένα ενυδρείο με μήκος 110 cm ? Οι πληροφορίες που δίνονται στο site είναι πολύ λίγες νομίζω.

Χρησιμοποιώ τις παραπάνω λάμπες για πάνω από ένα χρόνο, οπότε οτι θες μπορείς να ρωτήσεις.

Στο 1.10, με 3 λάμπες είσαι οκ. Εγώ έχω 4 στο 1.20. Το κρατάω και με τρεις. Έβαλα 4 για τέσσερις για το οπτικό μου και μόνο.

Από κοράλλια έχω και σκληρά. Απο θερμοκρασίες το καλοκαίρι, ούτε που να το σκέφτεσαι, αφού μετά από 12 ώρες λειτουργίας, μπορείς να πιάσεις την λάμπα και να την ξεβιδώσεις.

Και το κυριότερο, εξαιρετικό after sales service.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς λοιπόν ότι έχεις τις aqualum par marine. Γνωρίζεις αν αυτές οι λάμπες πρέπει κάποια στιγμή να αλλάζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής δίνει 50.000 ώρες λειτουργίας.

Εγώ τις δουλεύω 12 ώρες ημερησίως οπότε 12Χ365=4380 ωρες το ετος.

4380Χ10=43800 ώρες στα 10 χρόνια.

Το πιο πιθανό είναι να έχω αλλάξει ενυδρείο ή να έχω εγκαταλείψει το χόμπι πριν χρειαστούν αντικατάσταση :D

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε οτι καποια στιγμη θα εχει πεσει η ενταση-αποδοση,οποτε πας κατω απο 10 χρονια στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Στράτο.

Εγώ έχω βάλει τον πήχη στις 25-30.000 ώρες. Οπότε στα 5 χρονάκια, ας αλλάξω φωτιστικό ή λάμπες :-)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Στράτο.

Εγώ έχω βάλει τον πήχη στις 25-30.000 ώρες. Οπότε στα 5 χρονάκια, ας αλλάξω φωτιστικό ή λάμπες :-)

βαγγελη μου δυσκολο το βλεπω για πεντε χρονια φιλε μου. :(

υπολογιζε περιπου στα 2 χρονια.

σιγουρα θα αρχισει να πεφτει η αποδοση τους μετα τα 2 χρονια ισως και νωριτερα εαν τις αναβεις για πολλες ωρες.

εξαρταται βεβαια και απο το τι φιλοξενεις στο ενυδρειο.

εαν δεν εχεις κατι που να μην επηρεαστει απο την μειωση της αποδοσης τοτε δεν εχεις προβλημα και

οντως θα συμφερει η αγορα κ η χρηση τους

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω ένα φωτιστικό με τις δυνατότητες φωτισμού του Υπερίωνα, το σχεδιασμό του razor, τις δυνατότητες συγχρονισμού του radion και την τεχνογνωσία της Vertex.... .. α και με την τη τιμή της Aqualum..... ζητάω πολλά?

Και εγώ το ίδιο θα ήθελα...είναι το ιδανικό.

Και επειδή δεν υπάρχει, αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου και να το πλησιάσω όσο μπορώ.

Για να δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξες δηλαδη φωτιστικο με τις δυνατοτητες παραμετροποιησης του υπεριωνα,το design του razor,τις δυνατοτητες συγχρονισμου του radion,την τεχνογνωσια της vertex και ολα αυτα με χαμηλο κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα στα σχέδια, έχω παραγγείλει τα υλικά.

Σίγουρα στην τιμή ξεφεύγει παραπάνω απο τα έτοιμα, αλλά σε αναλογία τελικής τιμής / watt βγαίνει φθηνότερο.

Τώρα σχετικά με τα άλλα θα το παλέψω.

Δεν θα έχει τις γκατζετιές του υπερίωνα, αλλά θα έχει 6 κανάλια, δεν θα έχει το design του razor αλλα θα έχει τα όμορφα πλεξι του σε λεπτή ψύκτρα.

Θα προσπαθήσω και για to αριστερα δεξια sunset του vertex.

Και για να μην ξεφεύγουμε και απο το θέμα, το είδα το celio σε ενυδρείο φίλου και είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να το πετυχεις.

μπορεις να μου τεκμηριωσεις γιατι ειναι τιμιο για τα χρηματα του?

γιατι προσωπικη μου αποψη ειναι πως το celio ειδικα το καινουργιο που ειναι στα 500 ευρω δεν ειναι καθολου

τιμιο για τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το μόνο που ξέρω με αρκετά cree xml στα 450€ (με το 10%)

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

βαγγελη μου δυσκολο το βλεπω για πεντε χρονια φιλε μου. :(

υπολογιζε περιπου στα 2 χρονια.

σιγουρα θα αρχισει να πεφτει η αποδοση τους μετα τα 2 χρονια ισως και νωριτερα εαν τις αναβεις για πολλες ωρες.

εξαρταται βεβαια και απο το τι φιλοξενεις στο ενυδρειο.

εαν δεν εχεις κατι που να μην επηρεαστει απο την μειωση της αποδοσης τοτε δεν εχεις προβλημα και

οντως θα συμφερει η αγορα κ η χρηση τους

Τα 5 χρόνια που γράφω, έχει να κάνει με τις δικές μου ώρες ανά ημέρα. Οπότε θεωρώ πολύ ρεαλιστικό το νούμερο, αφού το έχω περιορίσει από μόνος μου στο 50% από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής.

Τωρα αν φτάσουμε στο σημείο να έχει πέσει τόσο πολύ η απόδοση, θα το δούμε εκείνη την ώρα. Πάντως τρέχουν χωρίς θέμα 18-20 μήνες.

Εσυ τα 2 χρόνια, με ποιο κριτήριο τα βγάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το μόνο που ξέρω με αρκετά cree xml στα 450€ (με το 10%)

Το φως που βγαζει ειναι αρκετο για να φωτισει ενυδρειο υψηλων απαιτησεων οχι πανω απο 250 λιτρα και ισως και να λεω και πολλα(200 ειναι το πιο σωστο).Οταν λεω υψηλων απαιτησεων δεν εννοω μονο με sps,τα mixed για παραδειγμα εχουν ακομα πιο υψηλες απαιτησεις σε φως.

Οποτε και με βαση τη δικη μου τσεπη παντα,προτιμαω

α)η να παρω μια κινεζια απο ebay η οποια θα ξεκιναει απο 90-100 ευρω και θα ανεβαινει αναλογα τον τυπο led(κερδος 350 ευρω η' λιγοτερα)

β)η να παω σε τ5 η metal halide που θα κοστισει απο 70 ευρω(fishstreet) και το κοστος των λαμπτηρων απο 60-70 και πανω.Αρα συνολο πολυ χοντρικα 200 ευρω.Με τα 250 ευρω που μου μενουν αλλαζω λαμπες για τουλαχιστον 3 με 4 χρονια και θα μου μεινει κ το φωτιστικο(απλα θα αλλαζω λαμπες).

Το celio οπως και ολα τα φωτιστικα αυτου του ειδους απλα θα τα δωσεις και θα παρεις κατι καινουργιο.Δεν γινεται αναβαθμιση.

Αρα αλλα εξοδα.....

του celio σε 3 με 4 χρονια η αποδοση του θα εχει πεσει σε τετοιο βαθμο που εαν το ενυδρειο εχει απαιτησεις θα θελει αλλαγη.

φωτιστικα με αντιστοιχη διαρκεια,αποδοση και δυνατοτητες μπορεις να βρεις με +,- 200 ευρω.

στην περιπτωση κινεζιας μπορω με τα χρηματα του ενος celio να αλλαξω 3 φορες φωτιστικο και να εχω φωτισμο(βαζω και σε αυτα οτι θα κραταει 2 χρονια το φωτιστικο)για 6-7 χρονια και οχι για 3 στην καλυτερη,με βαση του παλιου την αποδοση.

Για να μη λεω παραδειγματα αλλων παιδιων θα πω για μενα....

σε διαστασεις 1,20χ88χ60 για να κανω δουλεια( και δοκιμασμενο αυτο),θελω 4 φωτιστικα...δηλ 1800 ευρω!!!!!!

Με καινουργιο φωτιστικο ati t5(8χ54) δινω 470 και αλλα 100 για λαμπες αρα συνολο 570-600 ευρω και μου μενουν 1200 ευρω να αλλαζω λαμπες-με τις τωρινες τιμες-για σχεδον 10-11 χρονια......

Εαν το ενυδρειο ειναι χαμηλων απαιτησεων σε θεμα φωτισμου τοτε το θεωρω αστειο να δωσω 450 ευρω για φωτιστικο ενω μπορω να κανω τη δουλεια μου με πολυ λιγοτερα!!!

Εαν το καινουργιο ειχε την τιμη του παλιου,δηλαδη 307ευρω μειον την εκπτωση τοτε ισως να ηταν τιμιο για τα χρηματα του.

Και το παλιο και το καινουργιο εχουν xpe απλα το καινουργιο εχει και μερικα xml(6 για την ακριβεια).

Με τα xpe οταν θα πεσει η αποδοση τους τι θα κανεις?τ'αλλαζεις?...μαλλον αλλαζεις φωτιστικο

δηλαδη 6 cree xml στο καινουργιο celio δικαιολογουν 200 ευρω παραπανω στην τιμη σε σχεση με το παλιο???

Το παλιο εχει xpe αλλα και το καινουργιο εχει 18 xpe.

οποτε ειναι υπερτιμημενο στο οικονομικο κομματι και σε σχεση με αλλους φωτισμους led αλλα και γενικοτερα

με αλλους τυπους φωτισμου.

Δεν αναφερομαι καθολου στα συν η τα πλην του led φωτισμου και τις δυνατοτητες του.

Αυτα ειναι γουστα και τελειως αλλη συζητηση

για ολα αυτα τα μειονεκτημα αλλα και για ολα αυτα που δεν κανει ειναι υπερτιμημενο το συγκεκριμενο φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

το πιστευω :)

Ειχα το ατι 6χ39 και στο νεο ενυδρειο το αναβαθμισα με ενα καινουριο ati sunpower 6χ54... η νυχτα μερα... και?? τι???? επεσε η αποδοση?? εφτασε το 10 μηνο??? 90 ευρω αλλαγη τις λαμπες και αντε γεια..

Με ενα led φωτιστικο κατω του 600ευρου αμα σου πεσει η αποδοση τι κανεις? ( εξαιρεση νομιζω αποτελει το maxpect mazzara που μπορεις να αλλαξεις led μεμονομενα)

Και αμα σου πεσει η αποδοση σε ενα των 1200+ ευρω τοτε απο ποιο γκρεμο φουνταρεις?

Τ5 και ξερο ψωμι..

Link to comment
Share on other sites

Το φως που βγαζει ειναι αρκετο για να φωτισει ενυδρειο υψηλων απαιτησεων οχι πανω απο 250 λιτρα και ισως και να λεω και πολλα(200 ειναι το πιο σωστο).Οταν λεω υψηλων απαιτησεων δεν εννοω μονο με sps,τα mixed για παραδειγμα εχουν ακομα πιο υψηλες απαιτησεις σε φως.

Οποτε και με βαση τη δικη μου τσεπη παντα,προτιμαω

α)η να παρω μια κινεζια απο ebay η οποια θα ξεκιναει απο 90-100 ευρω και θα ανεβαινει αναλογα τον τυπο led(κερδος 350 ευρω η' λιγοτερα)

β)η να παω σε τ5 η metal halide που θα κοστισει απο 70 ευρω(fishstreet) και το κοστος των λαμπτηρων απο 60-70 και πανω.Αρα συνολο πολυ χοντρικα 200 ευρω.Με τα 250 ευρω που μου μενουν αλλαζω λαμπες για τουλαχιστον 3 με 4 χρονια και θα μου μεινει κ το φωτιστικο(απλα θα αλλαζω λαμπες).

Το celio οπως και ολα τα φωτιστικα αυτου του ειδους απλα θα τα δωσεις και θα παρεις κατι καινουργιο.Δεν γινεται αναβαθμιση.

Αρα αλλα εξοδα.....

του celio σε 3 με 4 χρονια η αποδοση του θα εχει πεσει σε τετοιο βαθμο που εαν το ενυδρειο εχει απαιτησεις θα θελει αλλαγη.

φωτιστικα με αντιστοιχη διαρκεια,αποδοση και δυνατοτητες μπορεις να βρεις με +,- 200 ευρω.

στην περιπτωση κινεζιας μπορω με τα χρηματα του ενος celio να αλλαξω 3 φορες φωτιστικο και να εχω φωτισμο(βαζω και σε αυτα οτι θα κραταει 2 χρονια το φωτιστικο)για 6-7 χρονια και οχι για 3 στην καλυτερη,με βαση του παλιου την αποδοση.

Για να μη λεω παραδειγματα αλλων παιδιων θα πω για μενα....

σε διαστασεις 1,20χ88χ60 για να κανω δουλεια( και δοκιμασμενο αυτο),θελω 4 φωτιστικα...δηλ 1800 ευρω!!!!!!

Με καινουργιο φωτιστικο ati t5(8χ54) δινω 470 και αλλα 100 για λαμπες αρα συνολο 570-600 ευρω και μου μενουν 1200 ευρω να αλλαζω λαμπες-με τις τωρινες τιμες-για σχεδον 10-11 χρονια......

Εαν το ενυδρειο ειναι χαμηλων απαιτησεων σε θεμα φωτισμου τοτε το θεωρω αστειο να δωσω 450 ευρω για φωτιστικο ενω μπορω να κανω τη δουλεια μου με πολυ λιγοτερα!!!

Εαν το καινουργιο ειχε την τιμη του παλιου,δηλαδη 307ευρω μειον την εκπτωση τοτε ισως να ηταν τιμιο για τα χρηματα του.

Και το παλιο και το καινουργιο εχουν xpe απλα το καινουργιο εχει και μερικα xml(6 για την ακριβεια).

Με τα xpe οταν θα πεσει η αποδοση τους τι θα κανεις?τ'αλλαζεις?...μαλλον αλλαζεις φωτιστικο

δηλαδη 6 cree xml στο καινουργιο celio δικαιολογουν 200 ευρω παραπανω στην τιμη σε σχεση με το παλιο???

Το παλιο εχει xpe αλλα και το καινουργιο εχει 18 xpe.

οποτε ειναι υπερτιμημενο στο οικονομικο κομματι και σε σχεση με αλλους φωτισμους led αλλα και γενικοτερα

με αλλους τυπους φωτισμου.

Δεν αναφερομαι καθολου στα συν η τα πλην του led φωτισμου και τις δυνατοτητες του.

Αυτα ειναι γουστα και τελειως αλλη συζητηση

για ολα αυτα τα μειονεκτημα αλλα και για ολα αυτα που δεν κανει ειναι υπερτιμημενο το συγκεκριμενο φωτιστικο.

Το βλεπω καθημερινα... απο τοτε που αλλαξα απο 6χ39 σε 6χ54 εχω διπλασια ανατυξη τοσο στα sps οσο και στα LPS τα οποια επισης φαινεται το εκτιμουν πολυ τον εντονο και δυνατο ΔΙΑΧΥΤΟ φωτισμο...

Σε ολα τα υπολοιπα απλα συμφωνω..!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εγω το Χριστος Ανεστη το λεω καθε μερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ μπορεί με τις Τ5 να παίρνουμε πιο εύκολα το "χρώμα" που θέλουμε αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Κι εξηγούμε.

Για να φωτίσεις μια κοινή γυάλα, 120Χ60Χ60, θες ένα φωτιστικό led το οποίο κοστίζει από 450 και πάνω. Το πήρες και καθάρισες ας πούμε για 3 χρόνια.

Σε Τ5 θες το φωτιστικό 350+(6Χ54W) και 120 ευρώ ετησίως για 10-12 λάμπες. Οπότε στα 3 χρόνια θα έχεις δώσει 350 το φωτιστικό + 350 για λάμπες.

Αν δε, ζήσει το φωτιστικό και πάνω απο 3 χρόνια, συνεχίζεις να κερδίζεις κι από την μειωμένη κατανάλωση ρεύματος.

Το κάναμε Τ5 vs LED :-P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...