Jump to content

Συστημα Uv


ΒΑΓΓΕΛΗΣ13

Recommended Posts

Γεια σας παιδια..σκεφτομαι να αγορασω ενα συστημα uv για να αποστηρωνει το ενυδριο(και εννοητε οτι θα εχω καβατζα λαμπα παντα)..το θεμα ειναι θα κανει δουλεια για το πιρανι μου(piranha rhombeus)??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου θα είναι καλό να βάλεις uv. Από όσο ξέρω η λάμπα αυτή αποστειρώνει το νερό,εξολοθρεύει την άλγη... Το μόνο "κακό" είναι πως αν κάνεις Θεραπεία κάποια στιγμή (φτου φτου) θα πρέπει να την αποσυνδέσεις...

Περίμενε να σου απαντήσουν και οι εμπειρότεροι...

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε μου...σε ευχαριστω....θα ας περιμενω και τους πιο εμπειρους για να το σιγουρεψουμε...παντως ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η uv είναι αποτελεσματική αλλά δεν σημαίνει πως δεν θα κάνεις πλέον αλλαγές νερού,απλά θα έχεις την δυνατότητα να τις αραιώσεις

Απο uv υπάρχουν πολλές επιλογές και μπορείς με μια σχετικά οικονομική επιλογή να κάνεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου την uv την θελω για να μην αρρωσταινει το ψαρι μου τοσο ευκολα(γιατι διαβασα καπου δεν θυμαμαι που οτι σκοτωνει τα παρασιτα, τωρα δεν ξερω κιολας αμα ισχυει αυτο)δεν το σκεφτηκα καθολου για τις αλλαγες νερου(δεν εχω προβλημμα να το κανω αλλαγη νερου και καθε μερα που λεει ο λογος)...τι uv μου πτοτεινεις να βαλω στα 180 λιτρα νερου που ειναι το ψαρι??(ποσα watt και μια μαρκα λαμπα uv που να ειναι καλη(στο να μην χαλαει ευκολα))..ευχαριστω..

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

αντι να βαλεις uv παρε μια οσμσωση ριξε το ph στο 6 και θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα βάλεις λάμπα uv στο ενυδρείο σου δεν σημαίνει ότι το ψάρι σου δεν θα αρρωσταίνει! Αν ήταν έτσι θα βάζαμε όλοι από μια και δεν θα υπήρχε η κατηγορία των ασθενειών!

Η λάμπα όντος σκοτώνει κάποιος παθογόνους μικροοργανισμούς και μας βοηθαει και στην καταπολέμηση της αλγης, ποικίλουν ώμος τα δραστικά της επίπεδα βάση της έντασης της αλλά και του χρόνου που περναει το νερό από μέσα της!

Διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20849&hl=tuberculosis&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

ebenos δεν ειπα οτι δεν θα αρρωσταινει καθολου το ψαρι...απλα ειπα να μην αρρωσταινει ευκολα...Βασιλη και εγω το σκεφτηκα για οσμωση φιλε αλλα βγαινει 100ευρω και τωρα δεν εχω τοσα πολλα λεφτα...αμα ειχα λεφτα θα την ειχα αγοραση ειδη και θα το νερο απο το ενυδριο θα ειχε νερο οσμωσης μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει μια uv θα σου προσφέρει σίγουρα μια ασπίδα ενάντια κάποιον παθογόνων που είναι υπεύθυνα για αρκετές ασθένειες αλλά δεν φτανει μόνο η χρήση της! Πάντως αν περισσευουν μερικα χρηματα καλό είναι να την βάλεις!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

τι λαμπα φιλε μου προτεινεις να βαλω?(ποσα watt) και ποσες ωρες να την δουλευω?(ενας φιλος μου μου ειπε να παρω 18watt και να την δουλευω 5 ωρες την ημερα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογίζεται έτσι απλά όπως σου είπε ο φίλος σου!

Θα πρέπει να μου πεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσα λίτρα την ώρα είναι το φίλτρο η ο κυκλοφορητής που θα την συνδέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω για να το καταλάβεις!

Η λάμπα uv αποδίδει το μέγιστο των δυνατοτήτων της βάση του χρόνου παραμονής του νερού μέσα από αυτήν.

Άρα αυτό που θέλουμε είναι μια όσον τον δυνατόν χαμηλότερη ροη ώστε το νερό μας να παραμένει όσον τον δυνατόν περισσότερο μέσα στην λάμπα προτού επιστρέψει στο ενυδρείο μας οπότε στην δίκια σου περίπτωση βάση των λίτρων σου έχουμε δυο επιλογές.

Α’ να τοποθετήσεις μια λάμπα 5watt σε έναν κυκλοφορητή 200l/h

Β’ μια λάμπα 9watt με ένα κυκλοφορητή η εξωτερικο φίλτρο 600l/h

Αν τοποθετήσεις μικρή λάμπα με 1000l/t που είναι το φίλτρο σου 2217 δεν θα αποδίδει καθόλου γιατί το νερό θα περναει πολύ γρήγορα μέσα από αυτήν με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει η λάμπα να εξουδετερώνει τα παθογόνα.

Αν πάλι τοποθετήσεις μεγαλύτερη λάμπα 18watt βάση των λίτρων σου (180) υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει ακόμα και ωφέλιμους οργανισμούς.

Η λάμπα uv πρέπει να λειτούργει 24ωρες χωρίς να σβήνει γιατί πρώτον η λάμπα καταστρέφετε πολύ γρήγορα και δεύτερων το νερό από την στιγμή που βγαίνει από την λάμπα και επιστρέφει (αποστειρωμένο) στο ενυδρείο μας μολύνετε ξανά αυτομάτως!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω για να το καταλάβεις!

Η λάμπα uv αποδίδει το μέγιστο των δυνατοτήτων της βάση του χρόνου παραμονής του νερού μέσα από αυτήν.

Άρα αυτό που θέλουμε είναι μια όσον τον δυνατόν χαμηλότερη ροη ώστε το νερό μας να παραμένει όσον τον δυνατόν περισσότερο μέσα στην λάμπα προτού επιστρέψει στο ενυδρείο μας οπότε στην δίκια σου περίπτωση βάση των λίτρων σου έχουμε δυο επιλογές.

Α’ να τοποθετήσεις μια λάμπα 5watt σε έναν κυκλοφορητή 200l/h

Β’ μια λάμπα 9watt με ένα κυκλοφορητή η εξωτερικο φίλτρο 600l/h

Αν τοποθετήσεις μικρή λάμπα με 1000l/t που είναι το φίλτρο σου 2217 δεν θα αποδίδει καθόλου γιατί το νερό θα περναει πολύ γρήγορα μέσα από αυτήν με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει η λάμπα να εξουδετερώνει τα παθογόνα.

Αν πάλι τοποθετήσεις μεγαλύτερη λάμπα 18watt βάση των λίτρων σου (180) υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει ακόμα και ωφέλιμους οργανισμούς.

Η λάμπα uv πρέπει να λειτούργει 24ωρες χωρίς να σβήνει γιατί πρώτον η λάμπα καταστρέφετε πολύ γρήγορα και δεύτερων το νερό από την στιγμή που βγαίνει από την λάμπα και επιστρέφει (αποστειρωμένο) στο ενυδρείο μας μολύνετε ξανά αυτομάτως!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...