Jump to content

Ποιες Λαμπες...


panosvts

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε!!!Εχω ενα ενυδρειο με τις εξης διαστασεις 122χ45χ68..Εκατσα και εφτιαξα απο την αρχη το φωτιστικο και τοποθετησα 2 ηλεκτρονικα μπαλαστ 2χ54το καθενα.. θα μπουνε 4 λαμπες Τ5 Η ερωτηση μ ειναι η εξης τι λαμπες να βαλω και με ποια σειρα..Το ενυδρειο δεν εχει κανενα φυτο μεχρι ωρας ειναι στην διαδικασια του στρωσιματος...

Υ.Γ Το ενυδρειο θα φιλοξενισει δισκους

Έγινε επεξεργασία - panosvts
Link to comment
Share on other sites

ως γνωστον δισκοι και τρελλα φωτα δεν συμβαδιζουν.επισης και η θερμοκρασια ειναι σημαντικη για και τα 2 αυτα,αλλα για διαφορετικους λογους.

σκεψου σοβαρα τι θα ηθελες να λανεις και τι ακριβως φυτα θελεις μαζι με τους δισκους σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά

Έχεις σκοπό να βάλεις ζωντανά φυτά σωστά ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά

Έχεις σκοπό να βάλεις ζωντανά φυτά σωστά ??

Ακριβως..Υπαρχει και εξοπλισμος με διοξειδιο κτλ...ειναι υπερβολικος ο φωτισμος???

Link to comment
Share on other sites

ως γνωστον δισκοι και τρελλα φωτα δεν συμβαδιζουν.επισης και η θερμοκρασια ειναι σημαντικη για και τα 2 αυτα,αλλα για διαφορετικους λογους.

σκεψου σοβαρα τι θα ηθελες να λανεις και τι ακριβως φυτα θελεις μαζι με τους δισκους σου.

Ακομα δεν εχω κατασταλαξει σε φυτα ειμαι στο ψαξιμο απλα δεν θελω αργοτερα να κολλησω στην αγορα καποιου φυτου λογο του φωτισμου..Αλλωστε τρωγοντας ερχεται η ορεξη!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σου κοψω την ορεξη αλλα εδω μιλαμε για φυτεμενο με δισκους.εχεις συγκεκριμενα φυτα για επιλογη και οχι οτι γουσταρεις.οι θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι δεν τις θελουν τα περισσοτερα φυτα.θα λειωσουν.

απο την αλλη,οι δισκοι στρεσαρωνται με παρα πολλα φωτα.πρεπει να κανεις τις επιλογες σου και να ριξεις διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ευσταθεί η περιγραφή σου, τότε έχεις περίπου 380 λίτρα μικτά δηλαδή 300 καθαρά και αφού οι λάμπες σου είναι 4 των 54W (σύνολο 216W) τότε έχεις περίπου 0,7W/L... είναι μια χαρά ο φωτισμός αρκεί να το κάνεις φουλ φυτεμένο με φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μην έχεις ανεπιθύμητες άλγες, αρκεί βέβαια πρέπει να επιλέξεις και τις κατάλληλες λάμπες...

Τώρα όμως που θέλεις να το κάνεις με δίσκους, όπως σου είπε και ο φίλος Klaz έχεις περιορισμένες επιλογές σε φυτά.... είσαι κατασταλαγμένος στο να βάλεις δίσκους?

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σου κοψω την ορεξη αλλα εδω μιλαμε για φυτεμενο με δισκους.εχεις συγκεκριμενα φυτα για επιλογη και οχι οτι γουσταρεις.οι θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι δεν τις θελουν τα περισσοτερα φυτα.θα λειωσουν.

απο την αλλη,οι δισκοι στρεσαρωνται με παρα πολλα φωτα.πρεπει να κανεις τις επιλογες σου και να ριξεις διαβασμα.

Σιγουρα δεν εχω την τρελη επιλογη απο φυτα αλλα θεωρεις πολλα τα βατ στο συνολο???

Link to comment
Share on other sites

Αν ευσταθεί η περιγραφή σου, τότε έχεις περίπου 380 λίτρα μικτά δηλαδή 300 καθαρά και αφού οι λάμπες σου είναι 4 των 54W (σύνολο 216W) τότε έχεις περίπου 0,7W/L... είναι μια χαρά ο φωτισμός αρκεί να το κάνεις φουλ φυτεμένο με φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μην έχεις ανεπιθύμητες άλγες, αρκεί βέβαια πρέπει να επιλέξεις και τις κατάλληλες λάμπες...

Τώρα όμως που θέλεις να το κάνεις με δίσκους, όπως σου είπε και ο φίλος Klaz έχεις περιορισμένες επιλογές σε φυτά.... είσαι κατασταλαγμένος στο να βάλεις δίσκους?

Στο θεμα των κατοικων εχω κατασταλαξει μονο Δισκοι και τπτ αλλο...Τωρα αν πρεπει να μειωσω το φωτισμο μπορω να αναβω το ενα μπαλαστ αρα παμε στα 108 βατ

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.

εαν δημιουργησεις σκειρα καλα σημεια να την πεφτουν τα ψαρια σου ,και μελετησεις απο πριν τι φυτα θα βαλεις,ναι.τοτε ολα μπορουνε να γινουν.αν ομως πας καπως χυμα,και ζωα θα στρεσαρειε και φυτα θα χασεις και θα απογοητευτεις.και αυτο δεν πρεπει να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού είσαι κατασταλαγμένος στους δίσκους κι εγώ μαζί σου, όπως πολύ σωστά είπες χρησιμοποιείς μόνο το ένα μπάλαστ και θα είσαι ok για τον χαμηλό φωτισμό που απαιτείται για τους δίσκους...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρήξε μια ματιά κι εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28089 για τα φυτά που μπορούν να μπουν σε δισκοενυδρείο ;)

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.

εαν δημιουργησεις σκειρα καλα σημεια να την πεφτουν τα ψαρια σου ,και μελετησεις απο πριν τι φυτα θα βαλεις,ναι.τοτε ολα μπορουνε να γινουν.αν ομως πας καπως χυμα,και ζωα θα στρεσαρειε και φυτα θα χασεις και θα απογοητευτεις.και αυτο δεν πρεπει να συμβει.

Η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει με ποια φυτα που αντεχουνε σε υψηλες θερμοκρασιες.Αν χρειαστει να πεσω σε βατ επειδη ειμαι ακομα στο ψαξιμο για λαμπες μπορω να πεσω στα 39 βατ ανα λαμπα τ5 αν δεν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρήξε μια ματιά κι εδώ http://www.aquazone....showtopic=28089 για τα φυτά που μπορούν να μπουν σε δισκοενυδρείο ;)

Το εχω δει αρκετες φορες αλλα βλεπω και αυτο.. http://www.tropica.c...ant-plants.aspx μου φαινεται πιο πλουσιος αυτος ο καταλογος...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρήξε μια ματιά κι εδώ http://www.aquazone....showtopic=28089 για τα φυτά που μπορούν να μπουν σε δισκοενυδρείο ;)

Το εχω δει αρκετες φορες αλλα βλεπω και αυτο.. http://www.tropica.c...ant-plants.aspx μου φαινεται πιο πλουσιος αυτος ο καταλογος...

Έχεις λοιπόν μέσα από περισσότερες επιλογές να διαλέξεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως..Το θεμα ειναι τι λαμπες μπορω να βαλω(τυπο) και με τι συνδιασμο..πχ 2 grolux 2 daylight....h daylight μπορει να ειναι και philips..??Δυσκολευομαι πολλυ να βρω λαμπες της sylvania

Έγινε επεξεργασία - panosvts
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή είναι η Sylvania και ειδικά για τα φυτά η GroLux...

εναλλακτικά ή/και μαζί μπορείς να βρεις των εταιρειών JBL, Sera & Arcadia

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι... οι μισές να είναι Grolux, αν θες ιδιαίτερη ανάπτυξη στα φυτά ;)

οι άλλες μισές φωτός ημέρας ή φυσικού φωτός, 4.000 μέχρι 9.000 Kelvin ανάλογα τη λάμπα, πχ μπορείς να πάρεις την JBL SolarTropic που βγάζει nature light

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την καθεμιά Grolux τελευταία σε κάθε μπάλαστ..

Ενας "κανόνας" προτείνει τις λάμπες με τα περισσότερα κέλβιν να μπαίνουνε μπροστά αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου (λόγω χρώματος και έντασης φωτισμού)... εγώ πχ στη θέση σου ή θα έβαζα τις ροζ λάμπες όπως σου έγραψα ή θα τις έβαζα και τις δυο πίσω-πίσω

Επίσης δες κι αυτό http://www.aquazone....showtopic=56782

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν μπορεις να βρεις sylvania,μπορεις να κανεις ενα συνδοιασμο με phillips daylight+ phillips fluora.Η fluora εχει ιδιο

χρωμα με την grolux.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν μπορεις να βρεις sylvania,μπορεις να κανεις ενα συνδοιασμο με phillips daylight+ phillips fluora.Η fluora εχει ιδιο

χρωμα με την grolux.

Philips daylight με Osram fluora εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

Και η Phillips βγαζει fluora,αλλα και της osram να βαλεις το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...