Jump to content

Green Water-Αιωρουμενη Αλγη


Vave

Recommended Posts

Καλησπερα στην κοινοτητα, καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους

θα ηθελα να ρωτησω το εξης

σε ενυδρειο που λογω αυξημενης αμμωνιας εξαιτιας νεκρου ψαριου μεσα στο φιλτρο, εμφανιζει αιωρουμενη αλγη η αλλιως green water σταδιακα και ανοδικα, απαιτειται συσκοτιση του ενυδρειου μονο για την εξαλειψη της συγκεκριμενης αλγης?

η απλα μπορουμε να μειωσουμε τον φωτισμο στο μισο, να περιμενουμε να καταναλωθουν ολα τα θρεπτικα συστατικα του νερου και θα φυγει απο μονη της?

ενδεχομενο ελειψης συστατικων στη στηλη του νερου, θα εχει ως αποτελεσμα την εξαφανιση της αιωρουμενης πρασινης αλγης η οχι?

αυτη η αλγη θα συνεχισει να υπαρχει μεσα στο νερο επ απειρον οσο θα υπαρχει φως? η καποια στιγμη δε θα εχει να φαει και θα εξαφανιστει σιγα σιγα?

επηρεαζει πολυ το ολο συστημα ψαριων-φυτων μεσα στο ενυδρειο αρνητικα η οχι?

πολλες ερωτησεις ναι, και γιαυτο ζητω μια συγγνωμη, καποιος που εχει περασει παρομοια κατασταση με την συγκεκριμενη αλγη ας απαντησει παρακαλω

και ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια 60% αλλαγη μετα συσκοτηση για 3 μερες και οταν λεμε συσκοτηση μηδενικο φως στο ενυδρειο και μετα το τελος της 3 μερας αλλη μια 60% αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το γνωριζω. αλλες ηταν οι ερωτησεις μου ομως πανω σαυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Καλησπερα στην κοινοτητα, καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους

θα ηθελα να ρωτησω το εξης

σε ενυδρειο που λογω αυξημενης αμμωνιας εξαιτιας νεκρου ψαριου μεσα στο φιλτρο σου ψόφισε ψάρι μέσα στο φίλτρο?? ελπίζω να το έχεις αφαιρέσει από το ενυδρείο σου... πρώτος σου στόχος είναι να εξαλειφθεί η αμμωνία στο 0 (ευελπιστώντας ότι το φίλτρο σου είναι στρωμένο σωστά...), εμφανιζει αιωρουμενη αλγη η αλλιως green water σταδιακα και ανοδικα, απαιτειται συσκοτιση του ενυδρειου μονο για την εξαλειψη της συγκεκριμενης αλγης? ναι, η πρώτη μας επιλογή όσον αφορά την εξάλειψή της είναι η πλήρης συσκότιση του ενυδρείου για 4-5 μέρες (όταν λέμε συσκότιση εννοούμε να μην περνάει καθόλου φως, σκέπασε το ενυδρείο σου με μια χοντρή κουβέρτα ή χοντρο σκουρόχρωμο σεντόνι και καλό θα είναι να έχεις σε λειτουργία και μια αεραντλία). Πρίν και Μετά τη συσκότιση κάνεις από μια μεγάλη αλλαγή νερού 50-70%

η απλα μπορουμε να μειωσουμε τον φωτισμο στο μισο, να περιμενουμε να καταναλωθουν ολα τα θρεπτικα συστατικα του νερου και θα φυγει απο μονη της?

ούτε ελάχιστη μείωση ούτε μειωμένη φωτοπερίοδο αλλά ΠΛΗΡΗ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ με κάλυμμα πάνω στο ενυδρείο!

ενδεχομενο ελειψης συστατικων στη στηλη του νερου, θα εχει ως αποτελεσμα την εξαφανιση της αιωρουμενης πρασινης αλγης η οχι?

η συγκεκριμένη άλγη αναπτύσσεται και πολλαπλασιάζεται ραγδαία με την κατανάλωση των θρεπτικών συστατικών. αλλά από τη στιγμή που εσύ έχεις εμφανή άλγη στο ενυδρείο σου σημαίνει ότι το νερό σου είναι πλούσιο σε θρεπτικά στοιχεία

αυτη η αλγη θα συνεχισει να υπαρχει μεσα στο νερο επ απειρον οσο θα υπαρχει φως? η καποια στιγμη δε θα εχει να φαει και θα εξαφανιστει σιγα σιγα?

από τη στιγμή που θα υπάρχει εν ζωή έστω και ένας σπόρος θα γεμίσεις πολύ σύντομα, αν εφαρμόσεις πιστά αυτά που σου γράφουμε έχεις μεγάλο ποσοστό επιτυχίας να απαλλαγείς τελείως από δ' αύτην με την πρώτη φορά

επηρεαζει πολυ το ολο συστημα ψαριων-φυτων μεσα στο ενυδρειο αρνητικα η οχι?

τα ψάρια συνήθως δεν τα επηρεάζει ομοίως και τα φυτά (όταν θα έχουν καταναλωθεί όλα τα θρεπτικά συστατικά του νερού σου, η άλγη θα πεθάνει πολύ σύντομα ενώ τα φυτά θα αντέξουν καθώς τα περισσότερα είδη φυτών έχουν απόθεμα θρεπτικών συστατικών για αρκετές μέρες, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δε θα έχουν καταπονηθεί έστω και σε μικρό βαθμό)

πολλες ερωτησεις ναι, και γιαυτο ζητω μια συγγνωμη, καποιος που εχει περασει παρομοια κατασταση με την συγκεκριμενη αλγη ας απαντησει παρακαλω

και ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ. Εφάρμόζοντας τα παραπάνω θα ανακουφιστεί η κατάσταση αλλίως αν δεν απαλλαγείς πλήρως ενημέρωσέ μας να σου πούμε πιο δραστικές λύσεις, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή έχει τύχει να διαβάσω και το ερώτημά σου σχετικά με πρόβλημα που αντίμετώπιζες με κυανοβακτήριο παλιότερα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81248, μήπως θα πρέπει να το ψάξεις καλύτερα και εις βάθος για πιο λόγο το ενυδρείο σου εμφανίζει συχνά τέτοια προβλήματα με δύσκολες άλγες ??

Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα να βρεις τις αιτίες που δημιουργούν το πρόβλημα διότι και να το αντιμετωπίσεις μια φορά είναι πολύ πιθανό να σου ξαναεμφανιστεί παρόμοιο θέμα...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για τον χρονο σου και τις πολλες απαντησεις που μου εδωσες

Ηταν πληρως κατατοπιστικες.

Το ενυδρειο τρεχει απο τις 25 Απριλιου του 2012. Εως πριν απο ενα μηνα που ειδα κυανοβακτηριο, δεν ειχα δει αλγη ΠΟΥΘΕΝΑ! ποτέ δεν υπηρξε το παραμικρο ειδος αλγης.

Εφοσον απο την αρχη χρησιμοποιουσα νερο απο ΑΟ ολοκληρωτικα ομως, καποια στιγμη παρατηρησα οτι το ph δεν ανεβαινει καθολου, και ετσι η μπουκαλα διοξειδιου δεν αναβε πολλες φορες. ζητημα να αναβε 2 φορες τη μερα.

Καποιοι λεγανε οτι ριχνουν σοδα μαγειρικης μεσα, λιγη βεβαια, και το πεχα ανεβαινει. εγω δοκιμασα κακως κακως κακως, να ριξω ενα δυο ποτηρια νερο απο τη βρυση. τα εριξα και το πεχα ανεβηκε κατακορυφα. γλυκαθηκα να μην μακρυγορω, οτι γλιτωσα και τη σοδα, και μετα απο 1 εβδομαδα παρτο κυανοβακτηριο.

δεν ξερω τι παιχτηκε και ξεπεταχτηκε ετσι, πραγματικα. ολα τα προβληματα αρχισαν με το κυανοβακτηριο και την αιωρουμενη αλγη, οταν ξηλωσα τα polysperma rosanervig μεσα απο το οικοσυστημα. μιλαμε για φυτο που καθε βδομαδα ρουφουσε αβερτα θρεπτικα και εφτανε μεχρι την επιφανεια με αποτελεσμα να βαριεμαι να το κλαδεψω αλλο και συνα αυτο, εβγαζε πολυ πυκνα ριζακια στον πατο του και εγκλωβιζε τα ψαρια μου. και γιαυτο τα ξηλωσα.

θελω να αναφερω οτι το συγκεκριμενο φυτο, εκτος απο την τρελη αναπτυξη που ειχε, οσο καιρο το ειχα σε μεγαλες ποσοτητες βεβαια, το νερο μου ητανε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. εβλεπες απτην αλλη μερια και δεν ξεχωριζες αν υπηρχε νερο. παραθετω μια φωτογραφια απο τοτε για να δειτε τι εννοω. καποια στιγμη θα κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου.

παρεπιπτοντως, σημερα σκεπασα με κουβερτα το ενυδρειο ολοκληρωτικα. σε 4 μερες θα δουμε αν υπαρξει αποτελεσμα. εκανα και 50% αλλαγη νερου.

καταλαβα για πρωτη φορα, οτι τετοιου ειδους αποτομες αλλαγες στο οικοσυστημα, οχι μονο επηρεαζουν τα παντα, αλλα μερικες φορες καταστρεφουν ολο το ενυδρειο που με μερακι φτιαξαμε, και σε ξενερωνουν οσο δε παει. πραγματικα λυπαμαι που το βλεπω ετσι, και δε ξερω πως να το σωσω.

post-16337-0-57712700-1357410004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλε μου και ευελπιστώ ότι το ενυδρείο σου θα (ξανα)φτιάξει!

Εγώ προσωπικά δε θεωρώ ότι ευθύνεται ούτε το νερό της βρύσης σε τόσο μικρή ποσότητα αλλά και ούτε το γεγονός ότι ξήλωσες το Πολύσπερμα...

Επειδή όμως και το κυανοβακτήριο και η αιωρούμενη άλγη "κολλάνε" με σπόρια, δεν είναι και απίθανο να πέρασε από το νερό της βρύσης σου... έχω ακούσει πολλά "κουλά" και περίεργα για το νερό της Θεσσαλονίκης και της βόρειας Ελλάδας γενικότερα...

Έχω ακούσει ότι το κυανοβακτήριο επωφελείται από τα χαμηλά ή και καθόλου νιτρικά... πόσα είχες συνήθως??

Προτείνω να διαβάσεις τα πάντα από αυτό το άρθρο http://www.aquazone....showtopic=80879

(από τα γνωστά είδη άλγεων λείπει της αιωρούμενης άλγης του οποίου έχω τελειώσει τη συγγραφή του σε συνεργασία φυσικά με την ομάδα μου φυτεμένου ενυδρείου και αναμένεται να προστεθεί σε λίγες μέρες...)

Όπως και να 'χει ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη που θα έχεις...... :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

δευτερη μερα, προς τριτη μερα σημερα που το ενυδρειο ειναι σκεπασμενο με κουβερτα σε πληρη συσκοτιση. σηκωσα κουβερτα και με τον φακο απτο κινητο μου ειδα μεσα λιγο.

το νερο συνεχιζει και ειναι θολο. δεν καθαρισε ακομα. ποσο πρεπει δηλαδη ακομη? τοσο σκληροτραχηλη ειναι η αιωρουμενη αλγη? απτην παρασκευη το μεσημερι ειναι σκεπασμενο και σημερα ειναι κυριακη, μεχρι ποτε λες να το κρατησω ετσι? τα φυτα και τα ψαρια φοβαμαι μη τα τιναξουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια στην αιωρουμενη αλγη κανει η χρηση UV.

Αν εχεις η μπορεις απο καποιον να δανειστεις θα ηταν οτι καλυτερο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

εχω uv αλλα δυστυχως εχει καει η λαμπα της! εννοεις για μονιμη βαση να την χρησιμοποιω η απλα κ μονο για την θεραπεια μερικες μερες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε μονιμη βαση.Μεχρι να εξαφανιστει το προβλημα.

Μου ειχε συμβει κι εμενα καποια στιγμη,και μεσα σε ουτε δυο μερες ξεμπερδεψα.

:)

Link to comment
Share on other sites

χωρις συσκοτιση καθολου εξαφανιστηκε? μονο με uv?

Ο Δίας έχει δίκιο αλλά δοκίμασε πρώτα τη λύση που σου είπα, θα κάνεις μετά και τη μεγάλη αλλαγή νερού και θα το δούμε μετά ;)

Υ.Γ. Όπως είπαμε άσε το ενυδρείο σκεπασμένο για 5 μέρες, βγάλε το σκέπασμα Τετάρτη πρωΐ

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο που το κοιταξα παλι, δειχνει καπως πιο ξεθωλομενο. εκανα 50% αλλαγη νερου τωρα μολις κ περιμενω να γεμισει παλι απο ΑΟ. να συνεχισω να τοχω σκεπασμενο μεχρι τεταρτη λετε ε? δηλαδη να ανοιξω φωτα πεμπτη πρωι κανονικα κ παλι αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο που το κοιταξα παλι, δειχνει καπως πιο ξεθωλομενο. εκανα 50% αλλαγη νερου τωρα μολις κ περιμενω να γεμισει παλι απο ΑΟ. να συνεχισω να τοχω σκεπασμενο μεχρι τεταρτη λετε ε? δηλαδη να ανοιξω φωτα πεμπτη πρωι κανονικα κ παλι αλλαγη νερου?

Φίλε μου οι οδηγίες είναι οδηγίες... δεν έπρεπε να κάνεις σήμερα αλλαγή νερού, άσχετα αν όπως λες είδες το νερό λιγότερο θολωμένο...

τέσπα, άστο σκεπασμένο μέχρι Τετάρτη και Πέπτη που θα ανάψουν τα φώτα σου πες μας σε τι φάση βρίσκεται :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγη νερου σημερα με σκοπο να ανοιξω τα φωτα σημερα, αλλα και παλι και την πεμπτη να ανοιξω τα φωτα, παλι με την αλλαγη νερου που θα εχω κανει, θα εχω βγαλει μερικες αμμωνιες εξω παραπανω ;)

τεσπα, την πεμπτη θα δειξει. nospanos να σαι καλα ρε φιλαρακι για το χρονο σου. πραγματικα σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

τεσπα, την πεμπτη θα δειξει. nospanos να σαι καλα ρε φιλαρακι για το χρονο σου. πραγματικα σε ευχαριστω :)

οι ευχαριστίες με το καλό όταν ξεμπλέξεις και καθαρίσει τελείως το ενυδρείο σου ;) (και ελπίζοντας ότι δε θα σου ξαναεμφανιστεί τίποτα από σοβαρές άλγες)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα

δυστυχως καταφερα να μπω στο φορουμ μετα απο πολλες μερες και λυπαμαι γιαυτο, αλλα η δουλεια προεχει

παιδια για να μη μακρυγορω, το προβλημα της αιωρουμενης αλγης ξεπερνιεται με 4-5 μερες συσκοτιση πληρη. συγκεκριμενα σκεπασα το ενυδρειο μου με μια κουβερτα για 4-5 μερες και την 5η μερα το ξεσκεπασα και ηταν ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ το νερο.

αυτες ειναι οι εντυπωσεις μου απο αυτο, πλεον λειτουργουν ολα μια χαρα οπως παλια, και ευχομαι να μη τυχει σε κανεναν στο μελλον γιατι ειναι ψυχοφθορο να βλεπεις το ενυδρειο σου σε τετοια φαση!

θελω να ευχαριστησω ολους οσους με βοηθησαν με τις γνωσεις τους στο θεμα που ανοιξα, και ιδιαιτερα τον nospanos για τις χρησιμες συμβουλες και το θετικο του πνευμα. Να ειστε ολοι καλα

φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δυστυχως καταφερα να μπω στο φορουμ μετα απο πολλες μερες και λυπαμαι γιαυτο, αλλα η δουλεια προεχει

παιδια για να μη μακρυγορω, το προβλημα της αιωρουμενης αλγης ξεπερνιεται με 4-5 μερες συσκοτιση πληρη. συγκεκριμενα σκεπασα το ενυδρειο μου με μια κουβερτα για 4-5 μερες και την 5η μερα το ξεσκεπασα και ηταν ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ το νερο.

αυτες ειναι οι εντυπωσεις μου απο αυτο, πλεον λειτουργουν ολα μια χαρα οπως παλια, και ευχομαι να μη τυχει σε κανεναν στο μελλον γιατι ειναι ψυχοφθορο να βλεπεις το ενυδρειο σου σε τετοια φαση!

θελω να ευχαριστησω ολους οσους με βοηθησαν με τις γνωσεις τους στο θεμα που ανοιξα, και ιδιαιτερα τον nospanos για τις χρησιμες συμβουλες και το θετικο του πνευμα. Να ειστε ολοι καλα

φιλικα Γιωργος

Πες μου ότι τουλάχιστον πρόλαβες να βγάλεις φωτογραφία... ο Rastafarian σου είχε στείλει κάποιο pm ότι χρειαζόμαστε υλικό για το θέμα της Αιωρούμενης Άλγης...

Τέλος καλό όλα καλά τότε!! :D ελπίζω να έκανες αλλαγή νερού μετά το πέρας της συσκότισης για την απομάκρυνση των νεκρών άλγεων... (γιατί θα σου ανεβάσουν αμμωνία)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι τουλάχιστον πρόλαβες να βγάλεις φωτογραφία... ο Rastafarian σου είχε στείλει κάποιο pm ότι χρειαζόμαστε υλικό για το θέμα της Αιωρούμενης Άλγης...

Τέλος καλό όλα καλά τότε!! :D ελπίζω να έκανες αλλαγή νερού μετά το πέρας της συσκότισης για την απομάκρυνση των νεκρών άλγεων... (γιατί θα σου ανεβάσουν αμμωνία)

Δυστοιχος δεν προαβε..:(

Δεν πειραζει ομως αφου ξεπερασε το προβλημα!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους, για την αποτελεσματική λύση του προβλήματος, τελικά το νερό της πόλης μας, δημιουργεί σπαζοκεφαλιές !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους, για την αποτελεσματική λύση του προβλήματος, τελικά το νερό της πόλης μας, δημιουργεί σπαζοκεφαλιές !

όντως ισχύει φίλε, απ' ό,τι έχω ακούσει....

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν προαβε.. :(

Δεν πειραζει ομως αφου ξεπερασε το προβλημα! :)

Αυτό είναι το θετικό!!

...άρα θα χρησιμοποιήσεις εκείνες τις φώτο που σου είχα στείλει για το άρθρο της Αιωρούμενης ??

Άντε να τα δρομολογήσουμε τα θέματα να ποσταριστούν στη βιβλιοθήκη των Άλγεων γιατί χρειάζονται... σου έχω στείλει και την Spirogyra Algae

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λαμπα uv και μονο θεωρω!!!

υγ. τα ποταμια τα χτυπαει το φως του ηλιου το νερο των σωλινων ομως δεν το χτυπαει για μερες τιποτα.....

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...