Jump to content

Ανεμώνες???? Βοήθεια Στην Αναγνώριση


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Εδώ και περίπου ένα μήνα παρατηρώ τη γρήγορη εξάπλωση του είδους των φωτο.

Μοιάζει με mini carpet και μάλλον ήρθε ως λαθρεπιβάτης.

Πρόσφατα έχουν εξαπλωθεί και σε κάποια ζωανθους τα οποία παρέμειναν κλειστά ώσπου να τα αφαιρέσω με ξυραφάακι.

Όμως σήμερα τα ξαναείδα πάνω σε ζωάνθους.

Τι προτείνεται?

post-4740-0-27690800-1357161916_thumb.jpgpost-4740-0-53314000-1357161920_thumb.jpgpost-4740-0-90308200-1357161925_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι καποιο ειδος μανιταριου και οχι μινι καρπετ

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kανε μια αναζητηση για Rhodactis inchoata.

https://www.google.c...zYDIBQ&tbm=isch

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν και έψαξα όλες τις φωτό για Rhodactis inchoata, δε μου μοιάζει κάτι ώστε να πω όμως ότι αυτό είναι.....

Από την άλλη δε μπορώ και να παραβλέψω και την εμπειρία σου Διας, οπότε θα βαδίσω με τη γνώμη σου.

Πως να προχωρήσω?

Τα αφαιρώ? (συνήθως όταν τα ακουμπήσω κλείνουν πολύ γρήγορα.....). Τα αφήνω ή θα κατακλύσουν το ενυδρείο?

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν μπορεις μια καλυτερη και κοντινη φωτογραφια.Να το ψαξουμε καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Διας καλησπέρα ξανα,

Έβγαλα αυτές τις φωτό. Ελπίζω να φαίνεται καλύτερα. Δυστηχώς με τη μηχανή μόνο κάτι τέτοιο μπορώ να κάνω.

Hint: Μόλις προσπάθησα με ένα τσιμπιδάκι να βγάλω ένα από αυτά... αναδιπλώθηκε αμέσως σαν ανεμώνη και βγήκε από μέσα ένα σκουλικάκι το οποίο μόλις και ήταν ορατό το οποίο έτρεξε με σχετικά μεγάλη για το μέγεθός του ταχύτητα. Επειδή παραξενεύτηκα, έκανα το ίδιο και σε δεύτερο και παρατήρησα το ίδιο...... Βοηθάει καθόλου αυτό??????

Σ' ευχαριστώ εκ των προταίρων

post-4740-0-66184400-1357849343_thumb.jpg

post-4740-0-47853000-1357849353_thumb.jpg

post-4740-0-28774100-1357849359_thumb.jpg

post-4740-0-32319700-1357849366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oτι πλησιεστερο βρηκα ειναι εδω

http://www.123rf.com/photo_2232864_close-up-view-of-sea-anemones-and-barnacles-on-rock-at-ruby-beach-in-olympic-national-park-usa.html

κι εδω

http://coastcaribbeanimages.com/photographs.cfm?PageAction=Details&PhotoID=10923

Ειναι ανεμωνες,και μαλλον rock anemones.

Για τα σκουλικακια που λες,δεν εχω ιδεα :D

Link to comment
Share on other sites

Oτι πλησιεστερο βρηκα ειναι εδω

http://www.123rf.com...l-park-usa.html

κι εδω

http://coastcaribbea...s&PhotoID=10923

Ειναι ανεμωνες,και μαλλον rock anemones.

Για τα σκουλικακια που λες,δεν εχω ιδεα :D

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αυτό πρέπει να είναι. Τι προτείνεις? Τις αφαιρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλουν κοραλια εκει που ειναι;

Αν βλεπεις οτι ειναι τοσο πολλες και κινδυνευουν κοραλια,μπορεις να αφαιρεσεις αυτες που ενοχλουν

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλουν κοραλια εκει που ειναι;

Αν βλεπεις οτι ειναι τοσο πολλες και κινδυνευουν κοραλια,μπορεις να αφαιρεσεις αυτες που ενοχλουν

Βασικά εξαπλώνονται πολύ γρήγορα και κυριώς ενοχλούν Zoanthous τα οποία και παραμένουν κλειστά μέχρι την αφαίρεσή τους.

Με τι τις αφαιρώ?

Να χρησιμοποιήσω φάρμακο για Aptaisia?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να τις ξεκολλησεις απο το βραχακι;

Με ποιο τρόπο? Μόλις έιναι να τις ακουμπήσω μαζεύονται. Έπειτα δε θέλω να βγάλουν και τίποτα τοξικό την ώρα της προσπάθειας.

Αν όμως υπάρχει τρόπος (τον οποίο μέχρι στιγμής αγνοώ) δε θα έλεγα όχι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια σύριγγα τις σαλιφερτ με τη μύτη και βάλε υδροχλωρικό οξύ και κάρφωνε και σκότωνε.Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και δοκιμασμένο.Αλλά όχι παραπάνω από 1μλ την ημέρα στα λίτρα σου.Εγώ εξαφανίζω μέχρι και μανιτάρια αρκετά μεγάλα με αυτό τον τρόπο με το ένα εικοστό του 1μλ σε κάθε ζώο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια σύριγγα τις σαλιφερτ με τη μύτη και βάλε υδροχλωρικό οξύ και κάρφωνε και σκότωνε.Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και δοκιμασμένο.Αλλά όχι παραπάνω από 1μλ την ημέρα στα λίτρα σου.Εγώ εξαφανίζω μέχρι και μανιτάρια αρκετά μεγάλα με αυτό τον τρόπο με το ένα εικοστό του 1μλ σε κάθε ζώο.

Νίκο μου σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Επειδή είχα το Elimi Aptaisia της TM, εκανα μια δοκιμή η οποία μέχρι στιγμής πήγε πολύ καλά. Αν και θα το φοβόμουνα λίγο το υδροχλωρικό οξύ (όχι δεν αμφισβητώ τη γνώμη σου αλλά ακούγεται βαρύ!!!!!) θα την κρατήσω σαν backup σε περίπτωση που τα πράγματα ξανακυλίσουν!!!!!!

Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον Διας για την υπομονή του και τη συμβολή του στην αναγνώριση :bowdown: των ειισβολεών.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια σύριγγα τις σαλιφερτ με τη μύτη και βάλε υδροχλωρικό οξύ και κάρφωνε και σκότωνε.Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και δοκιμασμένο.Αλλά όχι παραπάνω από 1μλ την ημέρα στα λίτρα σου.Εγώ εξαφανίζω μέχρι και μανιτάρια αρκετά μεγάλα με αυτό τον τρόπο με το ένα εικοστό του 1μλ σε κάθε ζώο.

οταν λες υδροχλωρικο οξυ μπορεις να δωσεις λεπτομερειες? εννοω συνγκεντρωση ή απο που το προμηθευεσαι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...