Jump to content

Άλγεεεεεςςςς!


nieous

Recommended Posts

Καλη χρονιά σε ολους!

Το μικρό μου ενυδρείο τρέχει περίπου 5 μηνες και έχουν περάσει άπο μέσα ότι άλγες υπάρχουν. Με πειραματισμους έχω καταφέρει σε μεγάλο βαθμό να περιορίσω ΒΒΑ και BGA, Hair, Thread και διάφορες αλλες.

Το προβλημά μου αυτή τη στιγμή ειναι αυτες που φαίνονται στη φωτο. που ειναι εντελώς αντιαισθητικές και μου καλυπτουν και τα φυτά. Βοηθήστε να τις αναγνωρίσουμε και να τις αντιμετωπίσουμε!

Μετρήσεις:

ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

GH:14

KH:10

PH:7,2

CO2: 19ppm (με μπουκάλα, μέτρηση απο πίνακα PH/GH)

Λίπανση: Καθημερινό πρόγραμμα λιπανσης Seachem στο 1/4 των προτεινομενων δοσολογιών.

Αλλαγές νερου γίνονται ~10-15% κάθε εβδομάδα. Θα μπορούσα ισως και ποιο αργα γιατι τα νιτρικά μου είναι σταθερα μηδέν.

post-50287-0-76875500-1357210002_thumb.jpg

post-50287-0-04306000-1357210006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια αλγη και λεγετε staghorn.Εμενα ειναι μονο στα σημεια που εχει μεγαλη ροη και απ οτι το εψαξα φταινε τα χαμηλα επιπεδα co2 η αμμωνια.

Στο δικο μου ενυδρειο ειναι μονο πανω στο ξυλο και την αφαιρω μηχανικα.Στο δικο σου βλεπω οτι εχεις no3 0 που δεν ειναι λογικο,επεισης αλλαγες νερου να κανεις μεγαλητερες,θα ελεγα 30% καθε εβδομαδα.

ΥΓ τι φωτισμο εχεις και ποσες ωρες ειναι ανοιχτες οι λαμπες σου?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός μου είναι 8 ώρες (9.00 - 17:00) με τις stock λαμπες της Juwel (Nature πισω, Highlite μπροστά). Επισης υπάρχουν και ανακλαστήρες.

Αμμωνία δεν έχω.

Ολες οι μετρήσεις είναι με υγρα τεστ της JBL (NH3, NO2, NO3, PH) και Sera (GH, KH). Όλες οι μετρήσεις πλην αμμωνίας επιβεβαιώνονται και με στικς της JBL σε τακτα χρονικά διαστήματα. Η ανωτερη τιμή που έχω δει στα νιτρικά ειναι 5 οταν μια φορα ειχα παραμελησει μια βδομάδα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Το να εχεις νιτρικα 0 δεν ειναι καλο!Τα νιτρικα σου θα πρεπει να ειναι πανω απο 5,τα φυτα σου πεινανε!

Link to comment
Share on other sites

Το να εχεις νιτρικα 0 δεν ειναι καλο!Τα νιτρικα σου θα πρεπει να ειναι πανω απο 5,τα φυτα σου πεινανε!

Αυτό το ξέρω... το πως θα τα ανεβάσω δεν ξέρω...

Δεν ειμαι σίγουρος μηπως καποιο απο τα λιπασματα της seachem περιέχει νιτρικά... μηπως μπορώ ετσι να ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Απαντω στην ερωτηση μου: το Nitrogen έχει... Οποτε θα ανεβάσω λίγω τη δόση σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το seachem nitrogen

χεχε, Thanks, γράφαμε μαζι.

Για την staghorn ομως τις πταίει ρε γμτ?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις αμμωνια λογικα πρεπει να ανεβασεις λιγο παραπανω το co2 σου.Αφιαρεσε μηχανικα και οση μπορεις και σιγα σιγα θα δεις πως θα παει.Επεισης οπως σου ειπα θα πρεπει να ανεβασεις και λιγο το ποσοσστο της αλλαγης σου,καντο 30% καθε εβδομαδα.Επειδη κανεις το καθημερινο προγραμμα λιπανσης της seachem καλο ειναι να κανεις αλλαγη 30% για τον λογο οτι μπορει καποια λιπασματα να μην εχουν αφομειωθει απο τα φυτα σου,με αποτελεσμα να τα ρουφανε οι αλγες.Προσωπικα,επειδη λες οτι εχεις πολλα ηδη απο αλγες,εγω δεν θα εριχνα καθολου λιπασματα μεχρι να διορθωσω αυτο που φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μειώσω ακομα τα λιπασματα και θα ανεβάσω λιγο ακομα το CO2. To θα αυξήσω μονο λιγο τα Νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτα και αναλογα τα αποτελεσματα θα πραξουμε στη συνεχεια.Καθαρισε και οση μπορεις μηχανικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα απο σήμερα να προσθέτω και 1ml νιτρικά και θα το συνεχίσω επι καθημερινής βάσης. Ξεχασα επισης να δω οτι παίζει και ενα πολύ απλό DIY algae scrubber το οποιο αποτελείται απο ενα αγριεμένο και τρυπημένο καπάκι DVD στερεωμένο κατω απο τη λαμπα σε σημείο με μεγάλη ροή (κάνει αρκετη δουλειά). Αυτό βοήθησε στον περιορισμό των άλλων άλγεων που προανέφερα.

Συγγνώμη για την ποιοτητα των φωτο αλλα και για την εικόνα του ενυδρείου, καθυστερω τα κλαδεματα για να παρουν τα πανω τους.... :bigemo_harabe_net-126:

post-50287-0-63285900-1357293078_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nieous
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα απο σήμερα να προσθέτω και 1ml νιτρικά και θα το συνεχίσω επι καθημερινής βάσης. Ξεχασα επισης να δω οτι παίζει και ενα πολύ απλό DIY algae scrubber το οποιο αποτελείται απο ενα αγριεμένο και τρυπημένο καπάκι DVD στερεωμένο κατω απο τη λαμπα σε σημείο με μεγάλη ροή (κάνει αρκετη δουλειά). Αυτό βοήθησε στον περιορισμό των άλλων άλγεων που προανέφερα.

Συγγνώμη για την ποιοτητα των φωτο αλλα και για την εικόνα του ενυδρείου, καθυστερω τα κλαδεματα για να παρουν τα πανω τους.... :bigemo_harabe_net-126:

Για βοηθα μας λιγο παραπανω!:P

Αυτο το πραγματακι τι κανει?Μαζευει την αλγη εκει και δεν την αφηνει να εξαπλωθει στο υπολοιπο ενυδρειο?

ΥΓ Το ενυδρειο σου μ αρεσει!:)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει αυτο Αγγελε! :)

ααα οκ...επειδη ρωτησες νομιζα οτι δεν ηξερες τη ειναι....οκ οκ..... ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το algae scrubber μου είναι ουσιαστικά ενα μισο κουτι DVD στο οποιο έχω ανοιξει τρύπες για να κυκλοφορεί το νερό και το έχω αγριεψει και απο τις δυο πλευρές με πριονι. Εχει στερεωθεί με tie wraps κατω απο την πισω λάμπα σε σημειο που έχει μεγάλη κυκλοφορια το νερο (στην πισω δεξια γωνία). Τα πλεονεκτήματα του είναι οτι προφανώς κάνει καλή δουλεία, έχει μηδενικό κοστος και είναι οτι ποιο απλο μπορεί να φτιαχτεί. Στα μειονεκτήματα είναι οτι γεμίζει αλγες με ποιο αργο ρυθμό απο ενα "κανονικό" scrubber και δουλεύει λιγότερες ώρες αφου στηριζεται μονο στον φωτισμό του ενυδρείου.

Εαν αφιέρωνα λιγο χρόνο θα έφτιαχνα ενα ποιο καλο ρυθμιζόμενο στήριγμα με Ω κλιπ ωστε να έχει μεγαλύτερες επιλογές τοποθέτησης στο χώρο. ΠΧ:

post-50287-0-48251100-1357302171_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - nieous
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και κόβει αλλα στο συγκεκριμμένο σημείο το θέλω κιόλας γιατι έχω την σκάλα διαχυσης απο κάτω και δεν έχω φυτά (και να είχα παλι οκ θα ήταν εκτός αν είχαν μεγάλες απαιτήσεις). Ασε που την έχουν καταβρεί τα gourami-α και την αράζουν απο κάτω.

Παντως οι άλγες μαζευονται κυρίως στην "είσοδο" της κατασκευής εκεί δηλαδή που σκάει το νερό. Απο τη μέση και πίσω περνάει αρκετο φως λογω τρυπών.

Πάντως, τωρα που το σκέφτομαι κατι ανάλογο σε διαταξη H θα δουλευε το ίδιο και δεν θα έκοβε και φώς. Απλά θα έπρεπε ίσως να γίνει λιγο πιο μεγάλο.

Έγινε επεξεργασία - nieous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ελπιζω να μην κανεις τεστ με api τα νιτρικα.... ανεβασε σιγα σιγα το co2 μιας και εχεις μπουκαλα στο 28-30.... αν αρχιζεις και βλεπεις bga στις ακρουλες σιγα σιγα.... μην ανεβασεις αλλο.... εγω εχω co2 32.... πιο πανω βλεπω λιγο bga.... αν το τεστ σου δεν ειναι api κοιτα να δοκιμασεις αλλο τεστ.... αν παλι εχεις οντως νιτρικα μηδεν που δεν νομιζω γιατι αν ειχες θα ειχες bga και οχι πρασινη τριχοειδη.... θα πρεπει να ανεβασεις νιτρικα περιπου στο 8-10 και βλεπεις.....χαμηλωσει το φωτοισμο σου στις 7 ωρες και κανε τις αλλαγες.... για να εισαι σιγουρος στο τελος για τη φωτοπεριοδο οτι ειναι σωστη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...