Jump to content

Κοπάδι Cory!


IliasZL

Recommended Posts

Έχω ένα 180l Jewel που έστησα πριν λίγες μέρες και τώρα βάζω τα πρώτα ψάρια... Αυτή την στιγμή έχει 3 pleco και 2 cory αλλά επειδή τα cory ειναι κοπαδόψαρα θα βάλω αλλά 6 (απο διάφορα είδη για να έχω και χρωματική ποικιλία ;-) ) 8 cory συνολικά είναι αρκετά για τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 180l Jewel που έστησα πριν λίγες μέρες και τώρα βάζω τα πρώτα ψάρια... Αυτή την στιγμή έχει 3 pleco και 2 cory αλλά επειδή τα cory ειναι κοπαδόψαρα θα βάλω αλλά 6 (απο διάφορα είδη για να έχω και χρωματική ποικιλία ;-) ) 8 cory συνολικά είναι αρκετά για τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα , αν τα πλέκο που αναφέρεις είναι τα "κοινά" τότε να ξέρεις ότι γίνονται μεγάλα και θα έχουν πρόβλημα σε λίγο καιρό. Επίσης δεν ταιριάζουν με τα cories όσον αφορά τις παραμέτρους νερού. :)

Τώρα για τα cory , όπως λες είναι καλό να τα έχουμε σε μεγαλούτσικες ομάδες. Αυτό που μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου όμως είναι ότι τα διαφορετικά είδη δεν είναι σίγουρο ότι θα κοπαδιάσουν.

Και ένα τελευταίο, το ενυδρείο έχει στρωθεί με κάποιο τρόπο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις ενα ειδος corydoras,επειδη ετσι σιγουρα θα κοπαδιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το κοπαδιασμα ειναι σιγουρο......αλλα να μην ξεχναμε κ τις διαφορετικες συνθηκες θερμοκρασιας .................. βεβαια καπου ολα εχουν ενα κοινο παρονομαστη! οσο για τα λιτρα ειναι ενταξει κ για 10 κορυ.

σιγουρα θελουν κ αμμο!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασατε να πειτε στον φιλο μας οτι τα ψαρια βυθου θελουν καλα στρωμενο βυθο για να αντεξουν,δηλαδη μιλαμε για ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου το ενυδρείο ειναι στην φάση του στρωσηματος ακόμα. Έχει σταθερό ph ειναι φυτεμένο και τα φυτά τα πάνε περίφημα (αναπτύσσονται ειναι πράσινα έχουν ριζώσει καλα) το ενυδρειο στήθηκε πριν 1 μήνα με κερατοφυλλο και σταδιακά μπήκαν φυτά και διακοσμητικά ενώ οι πλεκο μπήκαν πριν 20 μέρες και όλα πάνε πολύ καλα. Έχω σύστημα dig CO2 εδώ και μερικές μέρες και δουλεύω με εξωτερικό φίλτρο. Τώρα εχω δύο Cory διαφορετικού είδους και παίρνουν παντού παρεούλα για αυτόν τον λόγο σκέφτομαι να βάλω διάφορα είδη Cory για να υπάρχει και ποικιλία... Τώρα αν πιστεύεται ότι υπάρχουν μέτριες πιθανότητες να κάνουν κοπάδι τότε δεν θα το προσπαθήσω και θα πάρω απλά αλλά 6 (3 από το κάθε από τα είδη που έχω).

Link to comment
Share on other sites

Για τα cory θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ένα είδος και αρκετά άτομα, ώστε να κάνουν κοπάδι και να δεις ..συμπεριφορές! ή βαριά 2 είδη με 5-6 άτομα το λιγότερο.

(Μπαίνουν μόνο σε στρωμένο ενυδρείο, με άμμο.)

Για τους pleco καλό θα είναι να ανεβάσεις φωτογραφίες για να δούμε τι είδος είναι, γιατί κάποια γίνονται τεράστια και δεν κάνουν για το ενυδρείο σου…

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το 6ο ενυδρείο που στήνω παίδες! No worries! Οι πλεκο ειναι ancistrus και κάνουν μια χαρά πιστεύω καθώς ούτε τεράστιοι γίνονται και ειρηνικά ειναι το ενυδρείο έχει βυθό από άμμο ανακατεμένα με πολύ ψιλό χαλικακι.Θα κάνω όταν ειναι και έτοιμο μια παρουσίαση! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ποτε δεν στρωνουμε το ενυδρειο με τα ψαρια μεσα,ειναι αδικο να περνουν και να τρωνε ολη την αμμωνια τα ψαρακια.

Οπως σου ειπα θελουν στρωμενο βυθο,δηλαδη το ενυδρειο σου θα πρεπει να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες,οπωτε εσυ εχεις βιαστει να τα βαλεις.

Το DIY CO2 δεν κανει για τα λιτρα σου,κανει μονο για μικροτερα ενυδρεια,εκτος αν εχεις φτιαξει 4λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει διπλό μπουκάλι άρα με καλύπτει το CO2! ;) Όσον αφορά τα ψάρια επίτρεψέ μου να διαφωνήσω καθώς χάρη στα φυτά και της χρήσης απιονισμενου νερου σε συνδυασμό με νερό από στρωμένο δισκάδικο συν της χρήσης φίλτρου που δούλευε σε στρωμένο ενυδρείο με έτοιμες αποικίες βακτηρίων τα νιτρικά και η αμμωνία ειναι εξ αρχής σε πολύ χαμηλά επίπεδα το γεγονός ότι τα ψάρια συμπεριφέρονται άψογα , τρώνε κανονικά και δεν δείχνουν κανένα σημάδι προβλήματος (ούτε ανήσυχη συμπεριφορά ούτε γρήγορες αναπνοές ούτε έλλειψη όρεξης) νομίζω ότι δεν βιαστικά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει διπλό μπουκάλι άρα με καλύπτει το CO2! ;) Όσον αφορά τα ψάρια επίτρεψέ μου να διαφωνήσω καθώς χάρη στα φυτά και της χρήσης απιονισμενου νερου σε συνδυασμό με νερό από στρωμένο δισκάδικο συν της χρήσης φίλτρου που δούλευε σε στρωμένο ενυδρείο με έτοιμες αποικίες βακτηρίων τα νιτρικά και η αμμωνία ειναι εξ αρχής σε πολύ χαμηλά επίπεδα το γεγονός ότι τα ψάρια συμπεριφέρονται άψογα , τρώνε κανονικά και δεν δείχνουν κανένα σημάδι προβλήματος (ούτε ανήσυχη συμπεριφορά ούτε γρήγορες αναπνοές ούτε έλλειψη όρεξης) νομίζω ότι δεν βιαστικά! ;)

Βιαστικες να βαλεις τα βυθοψαρα,που θελουν στρωμενο βυθο.

Οσον αφορα το co2 και το διπλο μπουκαλι που λες αν δεν μας πεις και πως κανεις την διαχυση δεν μπορουμε να ξερουμε αν σε καλυπτει..

Link to comment
Share on other sites

Την διάχυση την κάνω μέσω κεραμεικού διάκου! Σκέφτομαι να το περάσω μέσα από το φίλτρο αλλά μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου ειναι ικανοποιητικές! Πες μου τι ακριβώς εννοείς στρωμένος βυθός?

Link to comment
Share on other sites

Την διάχυση την κάνω μέσω κεραμεικού διάκου! Σκέφτομαι να το περάσω μέσα από το φίλτρο αλλά μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου ειναι ικανοποιητικές! Πες μου τι ακριβώς εννοείς στρωμένος βυθός?

Κεραμικου διακου?Εννοεις αεροπετρα?Αν ναι τοτε το μειγμα σου παει τζαμπα φιλε μου,ειναι η χειροτερη διαχυση που μπορεις να κανεις.

Στρωμενος βυθος θεωρητε ενας βυθος απο ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες.Συνηθος τα βυθοψαρα τα βαζουμε τελευταια στο ενυδρειο μας γι αυτον τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η διάχυση και το διπλό μπουκάλι να τα δούμε πως τα έχεις φτιάξει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ κεραμεικό δίσκο* googlare το γιατί απαντάω από κινητό και δεν μπορώ να σου βάλω λινκ! Σε επίπεδο CO2 είμαι πολύ καλα. Παίζω στα 15-20mg/l!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα μαλλον τι λες,μιλας για κεραμικο διαχυτηρα.Θα σου πω πανω σ αυτο οτι μολις πεσει λιγο το μειγμα σου δεν θα βλεπεις ουτε μια φυσαλιδα γιατι αυτο το πραγματακι θελει πολυ πιεση για να δουλεψει,πραγμα που το diy co2 δεν στο δινει,η στο δινει τις πρωτες μερες μονο.

Link to comment
Share on other sites

Λες? Μέχρι τώρα δουλεύει πολύ καλα πάντως! Σκέφτομαι να το περάσω μέσα από το φίλτρο αλλά το συζήτησα με έμπειρο φίλο συνχομπιστα και μου είπε ότι θα χάνω αρκετή ποσότητα co2 από τα βακτήρια και έχει αρκετή λογική...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρο αυτο που σου λεω!

Για μενα την καλητερη διαχυση σε diy την πετυχενεις με σκαλα και με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...