Jump to content

50X50X50 Βοήθεια Για Εξοπλισμό, Αρχάριος


Vassilis_drakos

Recommended Posts

Γεια και χαρά παιδιά...και καλή χρονιά σε όλους...

Εδώ και καιρό μου έχω αρχίσει και σκέφτομαι να φτιάξω reef με μέγιστες διαστάσεις 50 χ 50 χ 50 αφού γενικά ο χώρος μου είναι περιορισμένος.

Πήρα πρόσφατα προσφορά μαζί με sump 40x40x40...Βέβαια για τον εξοπλισμό θέλω την γνώμη σας...

O pet προτείνει skimmer της red sea το deluxe slim και φωτισμό μια aqualum pro bar kai 2 aquastrip μια white και μια combo reef 7.5 + 7.5 W.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Skimmer red sea η΄το deltec mce 300 ? Ποια είναι καλύτερο και από πλευρά θορύβου πως πάνε;

Ο φωτισμός λίγος δεν είναι;

Κυκλοφορητές επιλέγει της aquael, τους έχει δοκιμάσει κανείς;

Τέλος στο πακέτο βάζει UV: Πόσο απαραίτητη είναι όπου και αν διαβάζω οι απόψεις διίστανται ...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά παιδιά...και καλή χρονιά σε όλους...

Εδώ και καιρό μου έχω αρχίσει και σκέφτομαι να φτιάξω reef με μέγιστες διαστάσεις 50 χ 50 χ 50 αφού γενικά ο χώρος μου είναι περιορισμένος.

Πήρα πρόσφατα προσφορά μαζί με sump 40x40x40...Βέβαια για τον εξοπλισμό θέλω την γνώμη σας...

O pet προτείνει skimmer της red sea το deluxe slim και φωτισμό μια aqualum pro bar kai 2 aquastrip μια white και μια combo reef 7.5 + 7.5 W.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Skimmer red sea η΄το deltec mce 300 ? Ποια είναι καλύτερο και από πλευρά θορύβου πως πάνε;απο την στιγμη που υπαρχει σαμπ υπαρχουν και πολυ καλυτερα σκιμερ ακομη και απο τα ντελτεκ ειτε 300 ειτε 600 που σκεφτεσαι.

Ο φωτισμός λίγος δεν είναι;νομιζω πως ειναι.

Κυκλοφορητές επιλέγει της aquael, τους έχει δοκιμάσει κανείς;για αρχη δεν ειναι και ασχημα.υπαρχουν βεβαια και ποιοτικοτερες υλοποιησεις...

Τέλος στο πακέτο βάζει UV: Πόσο απαραίτητη είναι όπου και αν διαβάζω οι απόψεις διίστανται ...εγω δεν θα εβαζα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά παιδιά...και καλή χρονιά σε όλους...

Εδώ και καιρό μου έχω αρχίσει και σκέφτομαι να φτιάξω reef με μέγιστες διαστάσεις 50 χ 50 χ 50 αφού γενικά ο χώρος μου είναι περιορισμένος.

Πήρα πρόσφατα προσφορά μαζί με sump 40x40x40...Βέβαια για τον εξοπλισμό θέλω την γνώμη σας...

O pet προτείνει skimmer της red sea το deluxe slim και φωτισμό μια aqualum pro bar kai 2 aquastrip μια white και μια combo reef 7.5 + 7.5 W.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Skimmer red sea η΄το deltec mce 300 ? Ποια είναι καλύτερο και από πλευρά θορύβου πως πάνε;

Καλύτερα το deltec.

Ο φωτισμός λίγος δεν είναι;

Κυκλοφορητές επιλέγει της aquael, τους έχει δοκιμάσει κανείς;

Τέλος στο πακέτο βάζει UV: Πόσο απαραίτητη είναι όπου και αν διαβάζω οι απόψεις διίστανται ...

Δεν χρειάζεσαι την λάμπα UV.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Για αυτά τα δυο έχω άποψη!Περίμενε και καμία άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να βρείς πιο καλό σκίμμερ για 40Χ40 σάμπ...Το Deltec 500 είναι μια χαρά πιστεύω.

Κυκλοφοριτές ...μια ΜΡ10 θά κάνει παπάδες σε αυτό το μέγεθος...αλλιώς Tunze 6025 ή ακόμα και korallia 2 της hydor σε καλύπτουν.

Απο φωτισμό είσαι για ένα 25Χ25 heatsink (ψύχτρα) και 20-25 Cree led σε αναλογία 1:1 royal blue/cool white.

Αυτά και για μένα έχεις κλείσει απο εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά παιδιά...και καλή χρονιά σε όλους...

Kαλή Χρονιά!!

Εδώ και καιρό μου έχω αρχίσει και σκέφτομαι να φτιάξω reef με μέγιστες διαστάσεις 50 χ 50 χ 50 αφού γενικά ο χώρος μου είναι περιορισμένος.

Μια χαρά κύβος θα είναι.

Πήρα πρόσφατα προσφορά μαζί με sump 40x40x40...Βέβαια για τον εξοπλισμό θέλω την γνώμη σας...

O pet προτείνει skimmer της red sea το deluxe slim και φωτισμό μια aqualum pro bar kai 2 aquastrip μια white και μια combo reef 7.5 + 7.5 W.

O υπάλληλος του pet καλά κάνει και προτείνει... εσύ ρώτα, ψάξε, αποφάσησε.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Skimmer red sea η΄το deltec mce 300 ? Ποια είναι καλύτερο και από πλευρά θορύβου πως πάνε;

Θα συμφωνήσω με τον klaz αφού πολύ σωστά επέλεξες να δουλέψεις με sump μην περιορίζεσαι στις επιλογές του pet. Πάντως, ανάμεσα σε αυτά τα 2 deltec με κλειστά μάτια. Κάνε οικονομία όπου θες, όχι όμως σε skimmer και φωτιστικό.

Ο φωτισμός λίγος δεν είναι;

Σαφέστατα, σε κανά 6μηνο θα ρωτάς για αλλαγή φωτισμού...

Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν έχεις αποφασίσει για led κάνε κάτι dyi, αλλιώς καλές επιλογές θα ήταν το maxspect razor 120watt, Ecotech Radion και σε aqualum ούτε strip, ούτε bar αλλά το aqualum celio marine.

Κυκλοφορητές επιλέγει της aquael, τους έχει δοκιμάσει κανείς;

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν μία vortech mp10, δίνονται κατά καιρούς μεταχειρισμένες στις αγγελίες σε πολύ καλές τιμές, αλλιώς 1-2 tunze 6025 + την επιστροφή από το sump.

Τέλος στο πακέτο βάζει UV: Πόσο απαραίτητη είναι όπου και αν διαβάζω οι απόψεις διίστανται ...

Δεν θα έβαζα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Συνέχισε να σχεδιάζεις και να ρωτάς, προτού αγοράζεις υλοποιείς... Διάβασε όλα τα υπομνήματα θαλασσινού.

Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να σχεδιάζεις και να ρωτάς, προτού αγοράζεις υλοποιείς... Διάβασε όλα τα υπομνήματα θαλασσινού.

Καλή συνέχεια.

Αμ δεν κάνω και τίποτα άλλο τους τελευταίους μήνες ..... :bigemo_harabe_net-88: Από την έκθεση κατοικίδιου και μετά που πήγα για το Buddy *westie-καλύτερος φίλος* με αυτό ασχολούμαι...και η maxspect razοr και η aqualum θα προεξέχουν, όποτε το ξεχνάμε....Η Ecotech όσο hightech και αν είναι μάλλον είναι ακριβή....Για led 120-130W για 125 λίτρα πολλά δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το razor είναι 52εκ. Εγώ αν κολλούσα θα ήταν στη τιμή όχι στα 2εκ.

Γνώμη μου είναι πως φως και υπερβολή δεν υπάρχει, αρκεί να γίνει καλή προσαρμογή. Πόσα watt χρειάζονται για να προσομοιάσουν, ήλιο, μεσημέρι 12 η ώρα το καλοκαίρι;

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Το razor είναι 52εκ. Εγώ αν κολλούσα θα ήταν στη τιμή όχι στα 2εκ. :D :D :D :D και όμως θα φαίνεται άσχημο....

Γνώμη μου είναι πως φως και υπερβολή δεν υπάρχει, αρκεί να γίνει καλή προσαρμογή. Πόσα watt χρειάζονται για να προσομοιάσουν, ήλιο, μεσημέρι 12 η ώρα το καλοκαίρι;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να βρείς πιο καλό σκίμμερ για 40Χ40 σάμπ...Το Deltec 500 είναι μια χαρά πιστεύω.

αλεξ γιατιμ το λες αυτο..?νομιζω πως και σε χταποδια κατι θα παιζει καλυτερα απο ντελτεκ για τον φιλο μας.

και τι εχει το 40χ40...?ας του φαει αρκετο χωρο το σκιμερ.και τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να βρείς πιο καλό σκίμμερ για 40Χ40 σάμπ...Το Deltec 500 είναι μια χαρά πιστεύω.

Κυκλοφοριτές ...μια ΜΡ10 θά κάνει παπάδες σε αυτό το μέγεθος...αλλιώς Tunze 6025 ή ακόμα και korallia 2 της hydor σε καλύπτουν.

Απο φωτισμό είσαι για ένα 25Χ25 heatsink (ψύχτρα) και 20-25 Cree led σε αναλογία 1:1 royal blue/cool white.

Αυτά και για μένα έχεις κλείσει απο εξοπλισμό.

+1

ειναι πολυ συμαντικο να παρεις τον εξοπλησμο 1 φορα και να μην χρειαζεται να τον αλλαξεις επιδι τελικα δεν σου κανει!

για σκιμμερ εχω διαβασει παρα πολυ καλα λογια και για την κινεζα

Link to comment
Share on other sites

αλεξ γιατιμ το λες αυτο..?νομιζω πως και σε χταποδια κατι θα παιζει καλυτερα απο ντελτεκ για τον φιλο μας.

και τι εχει το 40χ40...?ας του φαει αρκετο χωρο το σκιμερ.και τι εγινε?

Κώστα τα Reef Octopus ειδικά με την αντλία έξω πιάνουν πολύ χώρο...40Χ40 είναι πολύ στριμωγμένο σάμπ..ίσως καλύτερα να διαλέξει σκίμμερ και μετά να φτιάξει το ανάλογο σάμπ...εγώ έτσι το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι εσείς που προτείνετε DYI led casing με τι έχετε φτιάξει? plexiglass παίζει ?Επίσης ο pet πρότεινε για αρχή τα παρακάτω

SPECIAL BLEND COMPLETE ECO SYSTEM IN A BOTTLE 473ML

και

AMMONIA DETOX NEUTRALIZES CHLORINE & CHLORAMINES 473ML

Το πρώτο τι είναι βακτήρια?

Το δεύτερο να υποθέσω είναι εξουδετέρωση χορίου άμα χρησιμοποιείς νερό βρύσης

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό θα το έχεις κρεμαστό και μπορείς να ντύσεις το heatsink με μαυρο plexi.

Τα special blend είναι από τα καλύτερα βακτήρια, Θα βοηθήσουν να επιταχυνθεί ο κύκλος του αζώτου.

Το δεύτερο το θες αν χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης, που θα είναι λάθος. Πάρε από την αρχή μια compact αντίστροφη όσμωση

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=189

http://aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/systhmata-antistrofhs-osmwshs/aquariopure-compact-50-gpd.html#.UOiaRnfWyMs

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό θα το έχεις κρεμαστό και μπορείς να ντύσεις το heatsink με μαυρο plexi.

Τα special blend είναι από τα καλύτερα βακτήρια, Θα βοηθήσουν να επιταχυνθεί ο κύκλος του αζώτου.

Το δεύτερο το θες αν χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης, που θα είναι λάθος. Πάρε από την αρχή μια compact αντίστροφη όσμωση

http://www.waterwave...category_id=189

http://aquario.gr/te...ml#.UOiaRnfWyMs

Για την Α.Ο την έχω στα υπόψη μου...έτσι και αλλιώς σε σχέση με όλα τα άλλα είναι τσάμπα....plexi εννοείς γύρο γύρο στις 3 έδρες? γιατί από κάτω που θα είναι τα LED μάλλον θέλει τζάμι

για να καθαρίζει πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα Reef Octopus ειδικά με την αντλία έξω πιάνουν πολύ χώρο...40Χ40 είναι πολύ στριμωγμένο σάμπ..ίσως καλύτερα να διαλέξει σκίμμερ και μετά να φτιάξει το ανάλογο σάμπ...εγώ έτσι το έκανα.

αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη για σωστο εξοπλισμο στο σαμπ.ψαξτο.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι το φαντάζομαι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75448&view=findpost&p=713630

Δες το θέμα από την αρχή. Γενικά έχει πολλές ωραίες κατασκευές λεντ φωτιστικών στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...