Jump to content

Ενυδρειο 15L Με Guppy


alekos_paok

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδες και καλή χρονια!!!!

Ξεκινω αυτό το topic για να λυσω καποιες αποριες!!Ειμαι αρχαριος με το χομπυ...Διαβασα πολλα αρθρα πριν φτιαξω το ενυδρειο..Επελεξα ενα μικρο ενυδρειο για λόγους απειρίας!

Επελεξα να βαλω μεσα guppies!!Ομως ειχα καποια θεματακια..

Δυο βδομαδες κρατησε το στρωσιμο του ενυδρείου..Στη συνεχεια, επελεξα 1 αρσενικο και 2 θηλυκα guppy.Εβαλα και ενα σαλιγκαρι apple snail και ενα μικρο γλύφτη (δεν θυμαμαι ειδος). Όλα καλα για σχεδον μια βδομαδα...Ωσπου ξαφνικα τα θηλυκα ψόφησαν με διαφορα 3 ημερων...Εμεινε μονο το αρσενικό και παρατηρησα οτι ειχε σπασμενο πτερυγιο.

Με την πρωτη απώλεια εκανα αμεσα αλλαγη νερου..Όπως και με την δευτερη..Πριν δυο μερες πηγα αγορασα 3 θηλυκες!

Επελεξα μια θηλυκια με χρώμα λευκό..Αυτή απο την αρχη ηταν απομακρη απο τα αλλα τρία!Την επόμενη μέρα ψόφησε..Και σημερα το πρωι βρήκα στο πατωμα την δευτερη θηλυκια ψοφια...!!!!!Τραγικό ε;;;!!!!

Ειχα εξ αρχης για καπακι ενα κομματι γυαλι..Το εβγαλα γιατι εκανα το λαθος να το καθαριζω με azax και οι υδρατμοι πέφταν εκ νεου στο νερο..Δεν προλαβα αγορασω τουλι και αυτό εκανε το αλμα θανατου...

Πιστευω οτι η πιθανη απωλεια των αρχικων θηλυκων ειναι το τζαμι με το azax..Αλλα το αρσενικό ειναι ακομα κομπλε οπως και το σαλιγκαρι και ο γλύφτης!!!!

Μετρησεις δεν εκανα..Η συμβουλη απο το pet shop είναι να το αφησω για 2 βδομαδες το ενυδρειο και μετα να παω νερο απο εκει για να γινουν μετρησεις!

Θα προσπαθησω να βαλω και φωτογραφιες για να δειτε το ενυδριακι!Εχω βαλει μεστα ενα κομματι ξυλο, το οποιο κρατησα για πολυ καιρο σε νερο και το εβρασα. Εδεσα δυο κλαρακια ανουμπια και εριξε χθες και δυο κλαδακια κερατοφυλλο!!

Γνωριζω οτι το ενυδρειο ειναι μικρό αλλα λόγο επαγγελματος δεν θα μπορουσα να επεκταθω σε μεγαλυτερο!!!

Το προβλημα μου ειναι για ποιο λογο εχω απωλειες!!;;;;!!!Το θεμα χωρου και γεννες δεν με προβληματιζει γιατι εχω ατομα να τα δωρισω!! :)

Εαν μπορείτε, πειτε μου την αποψη σας για το παραπανω θεμα και τα σχολια σας για το ενυδρειακι!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!Καλη χρονια και παλι!!!!

post-52004-0-62338400-1357404002_thumb.jpg

post-52004-0-23563300-1357404049_thumb.jpg

post-52004-0-20141900-1357404104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Καταρχην το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο γι αυτα τα ψαρια που εχεις!

Το στρωσιμο πως το εκανες?Μετρησεις εχεις?

Σιγουρα το azax επαιξε τον ρολο του αλλα και το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο οπως σου ειπα και χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να μιλαμε με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν εχω κανει...Στρωσιμο εχω κάνει με βακτηρια.Καταλαβαίνω ότι το μεγεθος ειναι μικρό...Γι αυτο επελεξα μικρα ψαρακια σε μεγεθος!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το μεγεθος των ψαριων,για ενα χαρεμι γκαπυ θελεις 60 λιτρα ενυδρειο,οπωτε εσυ εισαι πολυ κατω..

Χωρις μετρησεις πως καταλαβες οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο για ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Με το περασμα 2 βδομαδων και επειδη η χωρητικοτητα ειναι μικρη θεωρησα οτι θα εχει στρωσει το ενυδρειο..Αποτι καταλαβα δεν ισχυει κατι τετοιο..Ερωτηση..Μηπως επηρεασε η αλλαγη του υαλοβαμβακα στο φιλτρο;;;Εχω αλλαξει 3-4 φορες.Το φιλτρο περιεχει υαλοβαμβακα, σφουγγαρακι και καρβουνακια, τα οποια σημερα εβγαλα και εβαλα στη θεση τους υαλοβαμβακα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με το περασμα 2 βδομαδων και επειδη η χωρητικοτητα ειναι μικρη θεωρησα οτι θα εχει στρωσει το ενυδρειο..Αποτι καταλαβα δεν ισχυει κατι τετοιο..Ερωτηση..Μηπως επηρεασε η αλλαγη του υαλοβαμβακα στο φιλτρο;;;Εχω αλλαξει 3-4 φορες.Το φιλτρο περιεχει υαλοβαμβακα, σφουγγαρακι και καρβουνακια, τα οποια σημερα εβγαλα και εβαλα στη θεση τους υαλοβαμβακα..

Αν δεν εχει λιγο μπηχλα πανω το υλικο του φιλτρο θα σε καθηστεριση λιγο το στροσημο.Για την αρχη σιγουρα θα χρειαστης να κανεις τεστακια .Τωρα για τα λιτρα και τα ψαριαθα εχει προβλημα με της τακτικες γενες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να σιγουρευτεις οτι το φιλτρο σου ειναι στρωμενο,να βαλεις δυο-τρια αρσενικα γκαπι(οχι θηλυκα) και να βγαλεις τον "γλυφτη".

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω.Το μόνο ψάρι που μπορείς να βάλεις και πάλι τσίμα τσίμα και χρειάζεται προσοχή είναι ένας μονομάχος μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Παιδες!!!
Τελικα απο οτι καταλαβα, το προβλημα ηταν το φίλτρο!!Αυτη τη στιγμη απολαμβανω το ενυδρειακι μου μαζι με γεννητουρια!!!Ειναι πολυ ωραια φαση!!!Ειναι μικρο το ενυδρειο, αλλα ξεκινησα εντελως πειραματικα το χομπυ!!!Δεν θελησα να σπαταλησω υπερβολικα χρηματα και να τα πεταξω σε περιπτωση αποτυχιας!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα,

κατανοω το γεγονος οτι δεν θες να σπαταλησεις χρηματα για τυχον αποτυχια που μπορει να υπαρξει.μπορεις ομως πριν δοκιμασεις κατι να σιγουρευτεις για τα ποσοστα επιτυχιας.

παντα επενδυουμε τα χρηματα μας σε κατι αξιοπιστο.σκεψου να χες ενα 60λιτρο γκαπαδικο φυτεμενο..μουρλια θα ταν!

εγω ειμαι αρνητικος με την παραμονη των ψαριων σε τοσο μικρο ενυδρειο.ουτε καλο σαυτα κανει ουτε στο συστημα.

ψαξου περισσοτερο και μπορεις να βρεις και φθηνες λυσεις.οτι απορια εχεις ρωτα και υπαρχουν πολλοι εδω που θα στις λυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες!!!

Τελικα απο οτι καταλαβα, το προβλημα ηταν το φίλτρο!!Αυτη τη στιγμη απολαμβανω το ενυδρειακι μου μαζι με γεννητουρια!!!Ειναι πολυ ωραια φαση!!!Ειναι μικρο το ενυδρειο, αλλα ξεκινησα εντελως πειραματικα το χομπυ!!!Δεν θελησα να σπαταλησω υπερβολικα χρηματα και να τα πεταξω σε περιπτωση αποτυχιας!!

Πιο πρόβλημα ακριβώς ; :)

Το δύσκολο με ένα τόσο μικρό ενυδρείο είναι να μπορέσεις να κρατήσεις τις συνθήκες σταθερές. Ειδικά τώρα που έχεις και γεννητούρια και χρειάζονται περισσότερα ταΐσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!!
Επανερχομαι με νέες ειδήσεις απο το μετωπο..Εκει που επιστρεφω απο τη δουλεια το μεσημερι και παω να ταισω το "λαο"..βλέπω οτι ο πληθυσμός εγινε 13γόνοι guppy!!!Κοπαδι ολοκληρο!!!!
Γνωριζω οτι οτ ενυδρειο ειναι μικρο για τετοια πραγματα, αλλα σε αυτη την περιπτωση τι κανω??
Τα μεγαλα guppy αυριο θα τα δωσω σε ενα φιλο και θα κρατησω μονο την μανα..Σωστο;;

Τα υπολοιπα θελω να τα μεγαλωσω σε αυτο το περιοριστικο χώρο και οταν μεγαλωσω να κρατησω τα πιο ομορφα και τα υπολοιπα να τα χαρισω-δωσω!
Σωστες οι σκεψεις μου;;Κανω κατι λαθος;;

Δηλαδη, τα μικρα θα ανταπεξελθουν στις συνθηκες και θα επιβιωσουν;ή ξαφνικα θα ψοφανε ενα ενα;;;!!!

Περιμενω να διαβασω τις αποψεις σας!!
Εχω βαλει και δυο γαριδουλες στο ενυδρειο και ειναι υπεροχο!!!(ξερω,ξερω το υπερφόρτωσα...) :bigemo_harabe_net-126:

Και μια αλλη ερωτηση..Ενα φύλλο της ανουμπιας παίρνει χρωμα καφε...Προβλημα ή κατι φυσιολογικό;;Λογω χρονου;;Ειναι απο τα πρωτα της φύλλα!
Ευχαριστω παρα πολυ για την ανοχη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τις γαριδες τι της θες?αφου ξερεις οτι εχεις υπερφορτωσει το ενυδρειο σου.φοβασε μια ενδεχομενη αποτυχια αλλα εσυ ο ιδιος εισαι που πας να τα καταστρεψεις.

μονο τα μικρα κρατα αλλα με τις γαριδες δε ξερω αν θα επιβιωσουν.ταιζε ζωντανη αρτεμια και ο θεος ας βαλει το χερι του.

αν δε παρεις τεστ και δε δωσεις ολο τον πληθυσμο σε καποιον μεχρι να στρωσει το ενυδρειο η αποτυχια θα ειναι αναμενομενη

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδεσ εκτοσ απο στρωμενο ενυδρειο 8ελουν κ στρωμενο βυ8ο ,,, εγω 8α εδινε κ την μανα γτ ειναι σιγουρο οτι 8α συνεχισει να γενναει...καλα ειναι τα λιτρα για τα μικρα απλα επειδη 8α χρειαστει να τααιζεισ συχνα.. πρεπει να προσεχεισ πολυ τισ συνθηκεσ του ενυδρειου...τα μικρα 8α ειναι μια χαρα αλλα δεν 8α μεγαλωσουν οσο γρηγορα 8α μεγαλωναν σε μεγαλο ενυδρειο...κρατω τα μικρα σε γυαλεσ 15 -20 χωρισ φιλτρο μεχρι να φτασουν περιπου ενα εκατοστο χωρισ απωλειεσ βεβαια αλλαζω ολο το νερο κα8ε δυο μερεσ.. βεβαια ο αρι8μοσ 13 δεν ειναι κ τοσο μεγαλοσ οποτε δεν 8α χρειαζεται τοσο προσοχη... το μονο που πρεπει να κανεισ σωστα ειναι να ταιζεισ συχνα...μικρη ομως ποσοτητα τροφησ πολυ μικρη...γτ αλλιως τ εχεισ χασει..;)

Link to comment
Share on other sites

φιλικη προταση γυρνα τισ γαριδουλεσ κ παρε κανενα σαλιγκαρακι ... περα απο την υπερφορτωση κ το οτι τα λιτρα ειναι λιγα.. οι γαριδεσ 8ελουν φουλ φυτεμενο βυ8ο ...:S

Link to comment
Share on other sites

Αλέκο , το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για να μπορέσεις να κρατήσεις σταθερές τις συνθήκες.

Άποψή μου είναι πως κακώς έβαλες γαρίδες γιατί όπως είπαν και πιο πάνω χρειάζεται καλά στρωμένος βυθός.

Σαλιγκάρι επίσης να μην βάλεις γιατί είναι λίγα τα λίτρα και τα σαλιγκάρια πρέπει να τα υπολογίζουμε κανονικότατα στην "ιχθυοφόρτωση" του ενυδρείου.

Μια πρόταση που μπορώ να κάνω είναι να μετατρέψεις το ενυδρείο σε ένα ωραίο μονομαχόσπιτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση που μπορώ να κάνω είναι να μετατρέψεις το ενυδρείο σε ένα ωραίο μονομαχόσπιτο. :)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά εχω μεινει με μια μανα guppy και τα μωρακια της σε ενα ενυδρειο 15λιτρων!!

Ειναι πολυ ωραιο θεαμα να βλεπεις πως μεγαλωνει μια νεα οντοτητα και πως συμβιωνουν ολα μαζι!!

Οι αλλαγες του νερου γινονται ανα βδομαδα λογω του μικρου μεγεθους του ενυδρειου!!

ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:Για ποιο λογο την τροφη που ριχνω δεν την καταναλωνουν ολη;;;

Η τροφη που εχω παρει απο την αρχη που αποκτησα το ενυδρειο ειναι η Biofish Food (Aquarium Munster). Επισης η μανα τσιμπαει τα φυλλαρακια απο το κερατοφυλλο..Που να οφείλεται αραγε αυτο;;Ειναι λογικό κατι τέτοιο;;!!

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Στην επιφανεια του ενυδρειου σχηματιζεται μια κρουστα...Πρεπει να ειναι απο την τροφη φανταζομαι, ετσι οπως διαλυεται στο νερο. Βαζω το φιλτο πιο ψηλα ετσι ωστε το ακροφυσιο να ανακατεβει το νερο με την εξαγωγη του..Απο που προερχεται αυτο;;;Τι ενεργειες να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που αναφέρεις ως κρούστα στην επιφάνεια είναι πρωτεινική μεμβράνη (βιοφίλμ).

Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες. :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ θα διαφωνήσω.Το μόνο ψάρι που μπορείς να βάλεις και πάλι τσίμα τσίμα και χρειάζεται προσοχή είναι ένας μονομάχος μόνος του

σημφονο μονο μονομαχοσ μπενη αλλα και παλι με δισκολια οπσ λει ο σηνχομπιστασ αλλα μπορισ να το κανησ και ενα πολι ομορφο γαριδαδικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...