Jump to content

Πατώ Ένα Κουμπί.....


Recommended Posts

...και βγαίνει μια χοντρή λέει, αλλά στην περίπτωση μας δεν πρόκειται γιαυτό το παιχνίδι !!!

Presentation.jpg

genesis-renew-automatic-water-change.png

Αν θέλετε να διαθέσετε από 400-500 δολάρια και να γίνονται οι αλλαγές νερού μόνες τους, αυτή η συσκευή είναι για εσάς !!!

.... κάνει και άλλα πράγματα όμως!!!

Εδώ οι οδηγίες

http://genesisreefsystems.com/docs/RENEW%20Installation%20&%20Use.pdf

..και ένα βίντεο

Link to comment
Share on other sites

αααα ιδανικό για παντρεμένους που πέφτει παντόφλα στις αλλαγές νερού!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση βαγγελη.

στην περιπτωση μου παντως θα προτιμουσα να βγαινει μια χοντρη.θα λεγαμε και μια καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

"κλικ" (το κουμπί)

-Καλημέρα Κλαζ, σήμερα θα σου αλλάξω τόσο νερό όσο ο όγκος μου !!!

homepage.jpg?type=sn

Link to comment
Share on other sites

ας μου αλλαξει αρκει να μην...... :bigemo_harabe_net-105: και μας παρει το ωστικο κυμα μακρια....

Link to comment
Share on other sites

ας μου αλλαξει αρκει να μην...... :bigemo_harabe_net-105: και μας παρει το ωστικο κυμα μακρια....

μην φοβασε, εχει πολυ καλο φιλτραρισμα, πολυστρωματικο. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο η μωρωδια.ειναι και η ενταση που με προβληματιζει.

αρα μαλλον εδω θα χρειαστουμε εναν καλο κοντρολλερ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο η μωρωδια.ειναι και η ενταση που με προβληματιζει.

αρα μαλλον εδω θα χρειαστουμε εναν καλο κοντρολλερ.

δεν χανεις ευκαιρία να επιβεβαιώνεις τον τιτλο σου! χαχαχαχαχαχαα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη αλλα για μενα τον πιο χαζο που δεν σκαμπαζω μηπως μπορειτε να το εξηγησετε λιγο πιο πολυ; Απο που πρεοερχεται το νερο που μπαινει στο ενυδρειο και που παει το νερο που φευγει; :huh: :huh: :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη αλλα για μενα τον πιο χαζο που δεν σκαμπαζω μηπως μπορειτε να το εξηγησετε λιγο πιο πολυ; Απο που πρεοερχεται το νερο που μπαινει στο ενυδρειο και που παει το νερο που φευγει; :huh: :huh: :huh:

Aπο το στρωμα νερου της χοντρης :D

Link to comment
Share on other sites

μια μελετη αυτοματης αναπληρωσης εχει ηδη σχεδιαστει και εχει υλοποιηθει κατα το 80% θα το ολοκληρωσω οταν μετακηνηθει το ενυδρειο μου και θα γινουν ετσι και αλιως καποιες αλαγες... δεν το εχω κοστολογισει ακομη αλλα οταν θα το ολοκληρωσω θα το παρουσιασω για τους ενδιαφερομενους. στοχος ειναι ενας εβδομαδιαιος χρονοδιακοπτης θα οριζει ποτε θα γινεται αλαγη νερου και ποσα λιτρα... σε συνδιασμο με αυτοματισμο ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη αλλα για μενα τον πιο χαζο που δεν σκαμπαζω μηπως μπορειτε να το εξηγησετε λιγο πιο πολυ; Απο που πρεοερχεται το νερο που μπαινει στο ενυδρειο και που παει το νερο που φευγει; :huh: :huh: :huh:

το νερο προερχεται απο το δυκτιο του νερου που ειναι ηδη αποθηκευμενο σε δοχειο αναπληρωσης. εκει το μοναδικο που εχει να κανει καποιος χομπιστας ειναι να προσθετει αντιχλωριο - μπαφερ η αλατι για τους θαλασινους... αναλογος ποσα λιτρα αλαγη θελει να κανει ,πρεπει να ειναι και το δοχειο αναπληρωσης.δηλαδη αν θελει να κανει 200 λιτρα αλαγη νερου,πρεπει να ειναι 200 λιτρα και το δοχειο αναπληρωσης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κοστολόγιο, όλα στον αυτόματο!!

Link to comment
Share on other sites

Να και μια παλαιότερη δικιά μου μελέτη/υλοποίηση που δούλευε μια χαρά όσο είχα εξωτερικό φίλτρο... χωρίς κουμπιά βαίβαια !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30870&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα η δεξαμενη αναπληρωσης γεμιζει κι αυτη αυτοματα με συστημα φλοτερ ας πουμε η χειροκινητα και το νερο που αντλειται απο το ενυδρειο που παει;

αντε ρε κουμαν δημοσιευσε το μπας και δουμε ασπρη μερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ρε παιδια.

στην δεξαμενη αναπληρωσης εχεις μια τετραωδη βανα συνδεμενη με πλαστικο φλοτερακι και συνδεδεμενη με την οσμωση.οταν χρειαστει νερο οσμωσης δινει εντολη ανοιγει το νερο και μαζευει.στην συνεχεια κλλεινει μεχρι την αλλη φορα.και ολα αυτα χωρις καλωδια,ρευματα κλπ.απλα και ομορφα αλλα και πολυ φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να μπει ενα φλοτερακι στο δοχειο αναπληρωσης αλλα το φοβαμαι να πω την αληθεια..σκεψου αν χαλασει αυτο το φλοτερακι και γεμιζει νερο απο το δυκτιο τι εχει να συμβει... ατελειωτα κυβικα νερο στο πατωμα...κλαζ δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγετε,ακομη και πως θα βγει το νερο ειναι θεμα ( μπορει να γινει αναροφηση και να βγαζει συνεχεια νερο) το νερο που βγενει πηγενει σε αποχετευση ( εχω φροντησει να εχω αποχετευση στο ενυδρειο μου για να διωχνω εκει το νερο αλλα εχω φροντησει με μια ακομη σωλινα το νερο να πηγενει στην λιμνη μου που ειναι 2 κυβικα για να το εκμεταλευομαι και να μην παει χαμενο) κλαζ αν μπορεις ποσταρισε ενα σχεδιο με την ιδεα σου! μπορει να βοηθησει στο κυκλωμα που σκευτομαι και να γινει πιο απλοποιημενο... στο μυαλο μου εχω επιτηρητη σταθμης-ηλεκτροβαλβιδα-και ηλετρολογικο πινακα ... αντε να πεφτουν ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

το νερο δεν θα γεμιζει απο το δικτυο αλλα απο την οσμωση.επισης παραλληλα μπορεις να εχεις και δευτερο φλοτερ το οποιο θα ειναι καθαρα για ασφαλεια.(φλοτερ που θα οριζει την σταθμη.ασφαλειας).δυστυχως απο σχεδια ειμαι στουρνος.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σύστημα το είχα δει και παλιότερα όταν έψαχνα να αυτοματοποιήσω τις αλλαγές μου!

Είναι εκπληκτικό μηχάνημα αλλά τα ζόρια είναι ότι όλα αυτί προϋποθέτουν σύνδεση με το δίκτυο η με ΑΟ και αποχέτευση οπότε δεν είναι και ότι το ευκολότερο!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν οι ανάλογες προδιαγραφές.... και ένα δωμάτιο υποστήριξης για το ενυδρείο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ορεξη για πατέντα να υπάρχει και βασικο ... οχι γκρινια απ την γυναίκα και όλα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...