Jump to content

χρειαζεται παροχη CO2?


mzahof

Recommended Posts

στο ενυδρειο των 270λιτ διατηρω τα παρακατω φυτα χωρις παροχη διοξειδιου.

πως θα καταλαβω οτι χρειαζεται διοξειδιο του ανθρακα?

Anubias barteri var. barteri

Anubias barteri var. caladiifolia ''1705'

Anubias barteri var.nana

Bacopa monnieri

Ceratophyllum demersum

Pistia stratiotes

Spathiphyllum wallisii

Vallisneria americana

τα φυτα ως τωρα αναπτυσσονται κανονικα οπως σας δειχνω στη φωτογραφια:

post-834-1169757629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...ΤΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ CO2 ΜΕ PH CONTROLLER και τα παρελκομενα για το ενυδρειο σου δεν ειμαι ο ειδικοτερος αλλα θα σου πω τουλαχιστον οτι στην δικη μου περιπτωση οταν τοποθετησα το συστημα τα φυτα αρχισαν και ειναι απολυτος υγιη και η αναπτυξη τους ειναι σχετικα πολυ πιο γρηγορη!!! :bowdown: βεβαια το κοστος δεν ειναι και μικρο αλλα το για κατι καλο δυστυχως πρεπει να βαζει καποιος λιγο παραπανω το χερι στην τσεπη!! :bowdown::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προτού προβούμε σε θεωρίες εάν πρέπει με βάση τα που έχεις να βάλεις ή όχι CO2 κάνε κάτι το πιο απλό.

Αγόρασε ένα τεστακί και μέτρα το CO2 και μετά βλέπεις εάν χρειάζεσαι ή όχι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προτού προβούμε σε θεωρίες εάν πρέπει με βάση τα που έχεις να βάλεις ή όχι CO2 κάνε κάτι το πιο απλό.

Αγόρασε ένα τεστακί και μέτρα το CO2 και μετά βλέπεις εάν χρειάζεσαι ή όχι. :lol:

Δεν ειναι απαραιτητο να αγορασει τεστ,

μπορει να το κοιταξει με βαση τον πινακα βλεποντας ποσο ΚΗ & PH εχει.

mzahof πες μου ΚΗ και PH να σου πω ποσο CO2 εχεις.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου ειναι ph=7 χωρις ακριβεια αφου ειναι stick, kh=8 sera test. :lol:

Link to comment
Share on other sites

26 mg/l :lol: συμφωνα με τον πινακα.

Καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ που εχουν καλυτερη ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

26 mg/l :bowdown: συμφωνα με τον πινακα.

Καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ που εχουν καλυτερη ακριβεια.

εχοντας κατα νου οτι η ισχυρη αναταραξη της επιφανειας του νερου,

απο τη μια οξυγονωνει, αλλα απο την αλλη προκαλει απωλειες διοξειδιου,

εχω κατεβασει τις εξοδους των φιλτρων προς τον πυθμενα.

μηπως κινδυνευουν τα ψαρια απο ελλειψη οξυγονου?

η τιμη των 26 mg/l, τι σημαινει? επαρκει το CO2?

ευχαριστω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχοντας κατα νου οτι η ισχυρη αναταραξη της επιφανειας του νερου,

απο τη μια οξυγονωνει, αλλα απο την αλλη προκαλει απωλειες διοξειδιου,

εχω κατεβασει τις εξοδους των φιλτρων προς τον πυθμενα.

μηπως κινδυνευουν τα ψαρια απο ελλειψη οξυγονου?

η τιμη των 26 mg/l, τι σημαινει? επαρκει το CO2?

ευχαριστω. :lol:

Όσο λιγότερη είναι η ανατάραξη τόση λιγότερη και η ικανότητα του νερού να αποροφήσει το οξυγόνο απο την ατμόσφαιρα. Καλό είναι να έχεις μια μικρή ανατάραξη. Αν κινδυνεύουν τα ψαρια απο έλλειψη οξυγόνου θα φανεί αν τα δείς να στέκονται λαχανιασμένα κάτω ακριβώς απο την επιφάνεια του νερού.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει μια μικρή ανατάραξη.

Τώρα αναφορικά με την τιμή του CO2 δες τον παρακάτω πίνακα για να καταλάβεις.

Οι τιμές στα πράσινα θεωρούνται ικανοποιητικές.

post-249-1169980601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλη θα σου πρότεινα το τεστ.

Με βάση των πίνακα δεν μπορείς να έχεις σωστά αποτελέσματα. για τον εξής λόγο.

Ο πίνακας μας λέει πόσο CO2 θα έπρεπε να είχαμε στο ενυδρείο μας στο περίπου.

Εδώ ένα παράδειγμα με ΚΗ 8 και ΡΗ 7 θα έπρεπε να έχεις 22 CO2 mg/ltr. Με ΚΗ 8 και ΡΗ 7,3 θα έπρεπε να έχεις 11 CO2 mg/ltr.

Βλέπεις λοιπόν μια διαφορά στο ΡΗ της τάξεως τον 0,3 έχει μεγάλη επίπτωση στο CO2

Εξάλλου υπάρχουν πολλή πίνακες υπολογισμού που έχουν μια απόκλιση του ±5.

Βλέπεις μπορώ να σου στείλω τέτοιους πίνακες που έχουν διαφορετικές τιμές. Εξάλλου στο νερό μας έχουμε και άλλους παράγοντες που μπορούν να αλλοιώσουν την εικόνα της ταμπέλας π.χ. τύρφη, χουμικό οξύ φοσφορό.

Για να προσδιορίσουμε λοιπόν μαθηματικά πόσο CO2 mg/ltr έχουμε πρέπει να γνωρίζουμε ακριβέστατα το ΡΗ και το ΚΗ αλλιώς μπορούμε να πέσουμε σε λάθη με μεγάλες διαφορές όπως βλέπεις

Με απλά λόγια με την ταμπέλα έχουμε μια έμμεση εικόνα του CO2. Ενώ με την μέτρηση μια άμεση εικόνα του CO2.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι μικρη αναταραξη υπαρχει, το νερο δεν λιμναζει και τα ψαρια δεν στεκονται κατω απο την επιφανεια λαχανιασμενα. :lol:

ευχαριστω πολυ για το χρονο σου SW1IXC.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα φυτά που έχεις θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται παροχή CO2. Τα περισσότερα από αυτά μπορούν να απορροφούν τον άνθρακα που χρειάζονται μέσω της ΚΗ. Με αλλαγές νερού και μόνο θα τα πάνε μια χαρά. Ο φωτισμός σου φαίνεται χαμηλός αλλά και ο όγκος των φυτών αλλά και η αργή τους ανάπτυξη δεν νομίζω να δημιουργούν συνθήκες έλλειψης CO2 στο ενυδρείο. Αν αυξήσεις το φωτισμό τότε μπορείς να βάλεις και ένα μπουκαλάκι diy CO2 για να βοηθήσει.

Θα έλεγα να μην δίνετε πολύ σημασία στον πίνακα υπολογισμού CO2. Μου έχει βγάλει μετρήσεις 60-80ppm και τα ψάρια και οι γαρίδες που θεωρούνται ευαίσθητες, αντί να είναι ανάσκελα στην επιφάνεια να κολυμπούν κανονικά και να γεννάνε. Υπάρχουν πολλά και διάφορα στο ενυδρείο που συχνά μας οδηγούν σε εντελώς άσχετα συμπεράσματα και μετρήσεις σχετικά με τη συγκέντρωση CO2. Σχετικά με τα test έχω δοκιμάσει μόνο της tetra που δίνει επίσης διαφορετικά νούμερα σε σχέση με τον πίνακα. Πλέον έχω σταματήσει να κοιτάω πίνακες, KH κλπ και κοιτάω μόνο τα φυτά παρέχοντας σταθερά CO2 μαζί με το φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφια ειναι μια λαμπα 23watt μονο αναμμενη, λογω ''δυσης'' του ηλιου.

συνολικα εχω 2χ23watt + 38watt = 84watt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...