Jump to content

Nέο Diy Θαλασσινο Ενυδρειο


kostas3

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

έχω ξεκινήσει ένα θέμα για ένα νέο θαλασσινό ενυδρείο που θα κατασκευάσω μόνος μου (θα μου το κολλήσει άλλος αλά τα υπόλοιπα θα τα κάνω εγώ). Στην ουσία σε μαγαζί που πουλάνε τζάμια θα το κολλήσουν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν γνώσεις για σαμπ κλπ (αμφιβάλω αν έχουν)

Το θέμα βρίσκεται εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81936&st=0

στα γενικά περί θαλασσινού. σκέφτηκα μήπως πρέπει να μεταφερθεί εδώ.

αν όχι συγχωρέστε με που ποσταρα και εδώ και αγνοήστε το ποστ .

επειδή και εγώ είμαι αρχάριος όσο αναφορά σαμπ και σκιμμερ και λοιπό εξοπλισμό (πάντα είχα κλασσικά φίλτρα) θέλω να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα της κατασκευής του ενυδρείου (κόντρες -τζάμι- σωλήνες) και του σαμπ (έχω ένα παλιό ενυδρείο που θα μετατρέψω σε σαμπ και θα παραθέσω μέτρα σύντομα) και πως ακριβώς αυτά τα δυο επικοινωνούν μεταξύ τους. τι εξοπλισμό θα χρειαστώ. (αντλίες επιστροφής , φίλτρα , σωλήνες, κλπ), που πρέπει να ανοίξω τρύπες , πως μπαίνει η υπερχείλιση την οποία θέλω όσο πιο αθόρυβη γίνεται , υπάρχει κανένα σχέδιο το οποίο μπορώ να προσαρμόσω στις διαστάσεις μου? τα πάντα γενικότερα

έχω άπειρες απορίες

εάν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πως θα κατασκευάσω το ενυδρείο θα του στείλω κουμ κουατ από την Κέρκυρα!!!!

σε όποιον δεν βοηθήσει θα του στείλω μάνα και πεθερά για μια εβδομάδα χάχα

αν μπορείτε ρίξτε μια ματιά στο ποστ που παρέθεσα ..έχω αρκετές ερωτήσεις μεσα

ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου έλεγα πρώτον να βάλεις κόντρες και πάνω και κάτω για σιγουριά, υπερχείλιση πρέπει πρώτα να αποφασίσεις αν θα την κάνεις στο πάτο του ενυδρείου ή στα πλάγια του και επίσης σε ποιό σημειο σε βολεύει, όταν το αποφασίσεις θα πεις σε αυτόν που θα σου κάνει τα τζάμια να σου κάνει και μια τρύπα για να μπει η υπερχείλιση, εμένα η δική μου είναι Φ50 και την έκανα στα πλάγια με μια ελαφριά κλίση( δεν έχω σχεδόν κανένα πρόβλημα θορύβου ) με pvc σωλήνα και εξαρτήματα που προμηθεύτηκα απο τοπικό κατάστημα με υδραυλικά, για την κατασκευή της υπερχείλισης θα χρειαστείς σωλήνα, γωνίες, μια βάνα και κόλλα pvc, για την επιστροφή θα σου έλεγα αλφαδολάστιχο ή πάλι κατασκευή με pvc μικρότερης διαμέτρου, για το σαμπ σου προτείνω να κάνεις ένα διαμέρισμα που θα βάλεις μακροάλγη, ένα όπου θα μπει ριάκτορας και σκίμμερ και ένα όπου θα βάλεις την αντλία επιστροφης, στα λίτρα που θέλεις πιστεύω μια Eheim Compact 3000 θα σου έκανε μια χαρά την δουλειά σου, την έχω για 470 λίτρα μικτά μαζί με το σαμπ και είναι αστέρι, τώρα απο λοιπό εξοπλισμό όπως σκίμμερ, κυκλοφορητές, φωτισμό κτλ όσο αντέχει η τσέπη σου, να σου πω προσωπικά ότι το πιο ακριβό δεν είναι και το καλύτερο πάντα. Αν θες δες και το δικό μου θέμα να πάρεις μια μικρή ιδέα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68373&st=0

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλησει ξανα ο συγκεκριμενος τζαμας ενυδρειο;

Αλλα και να εχει ξανακολλησει,τι να πω...........εγω θα εμπιστευομουν καποιον που να ειναι η δουλεια του,και οχι τζαμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ξανακολλησει που νομίζω ότι το αναφέρει το παλικάρι στο προηγούμενο topic που άνοιξε δεν νομίζω να έχει θέμα αλλά για να είναι σίγουρος ας πάει σε κανέναν που έφτιαξε το ενυδρειο του για να δει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

grigoros σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. όπως και όλους σας βέβαια.

τα συνολικά λίτρα θα είναι περίπου 550-600 η αντλία θα φτάσει λες? το ενυδρείο σου έτσι όπως το έστισες κάνει θόρυβο?

θα ανεβάσω αύριο σχέδιο με το σαμπ για να μου πείτε εάν είναι σωστό. θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο καθαρό γίνεται για να μου πείτε τι βάζω και που. εάν δε σας είναι δύσκολο μου συμπληρώνετε ότι μπορείτε στο παρακάτω σχεδιάκι . κάνω copy paste όλο το σχετικό τμήμα από το παλιό μου ποστ

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα σχεδιακι , έχω βάλει τις διαστάσεις που ξέρω και σχεδίασα τις κόντρες ( δεν ξέρω αν είναι αρκετές )

μπορείτε να μου συμπληρώσετε τις διαστάσεις που πρέπει να είναι οι κόντρες και επίσης τι διάμετρο τρύπες κάνω και σε τι απόσταση από τα πλαϊνά και κορυφή του ενυδρείου?

επίσης αν βλέπετε κάποιο λάθος στον σχεδιασμό του ενυδρείου παρακαλώ πείτε μου. η μήπως λείπει κάτι? (η υπερχείλιση ας πούμε, λείπει? η την βάζω μετά?)

για ευκολία βάζω τις άγνωστες διαστάσεις εδώ.

A:

B:

C:

D:

E:

F:

το τζάμι τελικά θα το κάνω 12αρι για σιγουριά, πάτο να κάνω διπλό τζάμι. ψημένο η μήπως απλό μονό .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει πουθενά κάποιο σχεδιάγραμμα για το πως γίνονται όλα αυτά (υπερχείλιση, σαμπ, και ένωση μεταξύ σαμπ και ενυδρείου) με λεπτομέρειες όμως, να δείχνει τι σωλήνες χρειάζομαι και πως συνδέονται ...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις ξαναασχοληθει να κολλησεις καποιο ενυδρειο και πας να το κανεις μονος σπυ σε τοσα λιτρα,ξανασκεψου ενα τσουναμι στο σαλονι σου.αστο καλυτερα για τους γνωστες φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις ξαναασχοληθει να κολλησεις καποιο ενυδρειο και πας να το κανεις μονος σπυ σε τοσα λιτρα,ξανασκεψου ενα τσουναμι στο σαλονι σου.αστο καλυτερα για τους γνωστες φιλε μου.

+1000

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν θα το κολλήσω εγώ, αλλά απλά εκεί που θα το κολλήσουν δεν νομίζω να γνωρίζουν πως πρέπει να ενωθεί σαμπ και ενυδρείο γιαυτό ζητάω λεπτομέρειες. τα υδραυλικά και τις υπερχειλησεις εγώ θα τα φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αφού ξέρουν πως να στο φτιάξουν το ενυδρείο δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε λεπτομέρειες σχετικά με τις κόντρες κτλ, αρκεί να δεις δουλειά τους παλαιότερη σε άλλο τους πελάτη για να σιγουρευτείς ότι κάνουν σωστή δουλειά, τώρα για την υπερχείλιση και την αντλία που ρωτάς να σου ξαναπώ ότι δεν έχω κανένα θέμα με την δική μου υπερχείλιση και η αντλία θα σου κάνει μια χαρά την δουλειά σου αφου κυμαινόμαστε στα ίδια λίτρα, η τρύπα της υπερχείλισης θα γίνει κοντά στο ύψος της στάθμης του νερού και με μια γωνία θα ''παίξεις '' στην κλίση αν την κάνεις στα πλάγια και αν γίνει στον πάτο θα '' παίξει '' μόνο με την σωλήνα, στο πως θα πάει στο σαμπ αυτό θα γίνει με την σωλήνα και τις γωνίες, θέλει να το μελετήσεις, πήγαινε στις DIY κατασκευές και δες θέματα που έχουν ανοίξει με κατασκευές ενυδρείων, αν νομίζεις όμως ότι δεν'' πιάνουν '' τα χέρια σου και δεν μπορείς να τα καταφέρεις μην το ξεκινάς καθόλου, βρες κάποιον που να γνωρίζει, η κόλλλα αυτή για το pvc κολλάει κατευθείαν και πρέπει να είσαι σίγουρος τι κινήσεις θα κάνεις, αν ήσουν Θεσ/νίκη ευχαρίστως να σε βοηθούσα αλλά δυστυχώς μας τρώει η απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αφού ξέρουν πως να στο φτιάξουν το ενυδρείο δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε λεπτομέρειες σχετικά με τις κόντρες κτλ, αρκεί να δεις δουλειά τους παλαιότερη σε άλλο τους πελάτη για να σιγουρευτείς ότι κάνουν σωστή δουλειά, τώρα για την υπερχείλιση και την αντλία που ρωτάς να σου ξαναπώ ότι δεν έχω κανένα θέμα με την δική μου υπερχείλιση και η αντλία θα σου κάνει μια χαρά την δουλειά σου αφου κυμαινόμαστε στα ίδια λίτρα, η τρύπα της υπερχείλισης θα γίνει κοντά στο ύψος της στάθμης του νερού και με μια γωνία θα ''παίξεις '' στην κλίση αν την κάνεις στα πλάγια και αν γίνει στον πάτο θα '' παίξει '' μόνο με την σωλήνα, στο πως θα πάει στο σαμπ αυτό θα γίνει με την σωλήνα και τις γωνίες, θέλει να το μελετήσεις, πήγαινε στις DIY κατασκευές και δες θέματα που έχουν ανοίξει με κατασκευές ενυδρείων, αν νομίζεις όμως ότι δεν'' πιάνουν '' τα χέρια σου και δεν μπορείς να τα καταφέρεις μην το ξεκινάς καθόλου, βρες κάποιον που να γνωρίζει, η κόλλλα αυτή για το pvc κολλάει κατευθείαν και πρέπει να είσαι σίγουρος τι κινήσεις θα κάνεις, αν ήσουν Θεσ/νίκη ευχαρίστως να σε βοηθούσα αλλά δυστυχώς μας τρώει η απόσταση.

συμφωνω απολυτα.

θα στο ξαναπω(χωρις παρεξηγηση και με την καλυτερη των προθεσεων),αναθετωντας το ολο project σε καποιο αναγνωρισμενο επαγγελματια δεν χρειαζεται να <<βασανιζεσαι>> με ολα αυτα τα ερωτηματα και θα εχεις και ενα εγγυημενο αποτελεσμα.εκτος του κολληματος του ενυδρειου με καποια εξτρα επιβαρυνση φτιαχνεις και τα υδραυλικα και εισαι κομπλε.

παρε και καμια προσφορα να δεις τι σε συμφερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω, απλά είμαι από κερκυρα και δεν υπάρχουν επιλογές για κατασκευή ενυδρείου. τα περισσότερα θα τα φτιάξω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρίσω . το ενυδρείο θα κολληθεί από κάποιον που φτιάχνει απλά ενυδρεία. θα πάω σε αυτόν γιατί εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ μου ενυδρείο και δεν ξέρει από σαμπ ούτε από φίλτρα. η δουλεία του είναι να κόβει τζάμια, τουλάχιστον εδώ στην κερκυρα δεν ξέρω κάποιον που να ασχολείται επαγγελματικά με ενυδρεία.

ο κύριος αυτος μου ειπε πως μπορεί να το κολλήσει το ενυδρείο αλλα μέχρι εκει.

πρεπει λοιπόν εγω να ξέρω που να μου κάνει τις τρύπες πριν παραγγείλω τα τζάμια. το μονο που θα παραλάβω ειναι ενα ενυδρείο τρυπημένο (για υπερχείλιση και εισαγωγή) κολλημένο, και με κόντρες έτυμες.

τα υπόλοιπα είναι στο χερι μου.

υδραυλικά - φιλτρανση φωτισμός κλπ. γιαυτό σας παρακαλώ μην θεωρείτε οτι θα το αγοράσω έτοιμο.

εαν δεν σας κάνει κόπο απαντήστε στις ερωτήσεις μου γιατι προσπαθώ να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα. :bigemo_harabe_net-64:

εάν δεν ξέρω τα εξής δεν μπορώ να κάνω τπτ δυστυχώς

1. υδραυλικά (πως θα ενόσω ενυδρείο και σαμπ)

2. σκιμμερ (ποιο να αγοράσω)

3. αντλία επιστροφής (ο φίλος grigoros μου πρότεινε την Eheim Compact 3000) είναι αρκετή?

4.πως θα φτιάξω μια υπερχείλιση ( μάλλον από τα λίγα που εχω καταλάβει έως τώρα πιστεύω ότι 2 τρύπες στα δεξιά του ενυδρείου θα ήταν καλές η μια λίγο πιο πάνω από την άλλη για να δράσει ως εφεδρική εάν η κάτω βουλώσει, αλλά δεν ξέρω πως να την κρύψω από τα ψάρια, θα σχεδιάσω μια με πλεξιγκλάς για να μου πείτε εάν είναι οκ. τι Φ να τις κάνω? , βρήκα μια τεχνική που λέγετε herbie, την ξέρει κανείς?

)

5.τι φιλτρανση θα έχω. συγνώμη εάν ακούγομαι άσχετος αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν το σαμπ είναι αρκετό από μόνο του για να φιλτράρει, δεν έχω ακόμα συνειδητοποιήσει τι ακριβώς κάνει το σκιμμερ εκτός από το να καταστρέφει τις πρωτεΐνες. τα σαμπ περιέχουν και κάποιο κλασσικό φίλτρο μέσα δηλαδή? ή η πλήρης φιλτρανση γίνεται από το σκιμμερ )

6.θα χρειαστώ αντίστροφη ώσμωση ή να την θεωρήσω πολυτέλεια ? τι θετικά έχει και τι αρνητικά ?

παραθέτω σχεδιακια ξανα με την υπερχειληση και την επιστροφη, τα παντα ειναι Φ50 καθε συμβουλη ειναι χρυσαφι αυτη την στιγμη

σας ευχαριστω ολους απο καρδιας

post-7493-0-42767200-1357609489_thumb.jpg

post-7493-0-58586000-1357609498_thumb.jpg

post-7493-0-49302100-1357609506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου!

το σχεδιο σου ειναι μια χαρα! αρκετοι δεν βαζουν μπαλκονι και αφηνουν απλα τις τρυπες να ελεγχουν το υψος ή βαζουν γωνιες PVC οπως στο βιντειο σου! εμενα προσωπικα μ'αρεσει το "μπαλκονι"!

1) απο εκει και περα χρησιμοποιοντας PVC ή λαστιχο(καλυτερα το πρωτο) θα ενώσεις ενυδρειο-sump! απο το σαμπ(αντλια) προς το ενυδρειο μπορεις παλι να βαλεις PVC ή λαστιχο(καλυτερα το δευτερο)!

2)αφου σκεφτεσαι για 300-350 λιτρα τοτε θα σου προτεινα κατι κλασικο και αξιοπιστο για skimmer, το deltec MCE600! γνωμες υπαρχουν αρκετες και σιγουρα θα σκουσεις και αλλες!! :D

3)μια χαρα ειναι η αντλια!

4)σου ειπα πιο πανω οτι εκτος απο "μπαλκονι" μπορεις να κανεις τις τρυπες, στο υψος που θες να κρατιεται το νερο ή να τις κανεις λιγο πιο κατω και μετα να βαλεις γωνιες! ριξε και μιαματια στα ενυδρεια μελων και θα παρεις ιδεες! επισης δεν χρειαζεται να γινουν σε διαφορετικο υψος ειδικα αν η σταθμη σου ειναι αρκετα κοντα στο χειλος! και οι 2 μπορουν να γινουν στο ιδιο! παλι εχεις διπλη ασφαλεια! με 2 Φ40 θα εισαι ανετος!

5)χρειαζεσαι το skimmer, ανθρακα και αντιφωσφορο που ειναι τα βασικα! ολα αυτα στο σαμπ! μετα εχεις ερκετα αν θες να προσθεσεις αλλα θα τα δεις με τον καιρο..

6)η Α/Ο απαραιτιτη για το θαλασσινο κατα την γνωμη μου και πολυ προσιτή πλεον, ειδικα αν βρεις μεταχειρισμένη απο τις αγγελιες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

απλά να τονίσω οτι τελικα οι διαστάσεις θα ειναι 120χ70χ60 αρα μιλαμε για 500 λιτρα ενυδρειο.. ειναι λοιπον οι 2χ Φ40 και η αντλια επιστροφής αρκετα? επίσης το σκιμμερ θα φτασει?

σηγνωμη για την διορθωση , καπου ειχα γραψει τις διαστάσεις σε προηγούμενο ποστ αλλα δεν τονισα οτι αλλαξαν τα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστω

1) σκιμμερ

2) φιλτρο

3) Α/Ο

4) αντλία επιστροφής

μέσα στο σαμπ ?

Link to comment
Share on other sites

το deltec MCE600 πόσο κανει? το ειδα σε βίντεο και είναι πολύ αθόρυβο !! :bigemo_harabe_net-64:

το bubble magus curve 5 λέει στην amazon οτι κάνει για μέχρι 500 λίτρα και κοστίζει 200 δολάρια ( μάλλον 180 ευρώ πολύ χοντρικά) είναι όμως καλό?

βάζω στο skroutz.gr τα σκιμμερ αλλά δεν μου βγάζει τπτ... που να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστω

1) σκιμμερ

2) φιλτρο δεν χρειαζεσαι, θα αφησεις στο ζωντανο βραχο το φιλτραρισμα

3) Α/Ο

4) αντλία επιστροφής

μέσα στο σαμπ ?

Για deltec 600 ψαξε και στις αγγελιες νομιζω πως κατι πηρε το ματι μου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

απλά να τονίσω οτι τελικα οι διαστάσεις θα ειναι 120χ70χ60 αρα μιλαμε για 500 λιτρα ενυδρειο.. ειναι λοιπον οι 2χ Φ40 και η αντλια επιστροφής αρκετα? επίσης το σκιμμερ θα φτασει?

σηγνωμη για την διορθωση , καπου ειχα γραψει τις διαστάσεις σε προηγούμενο ποστ αλλα δεν τονισα οτι αλλαξαν τα φιλτρα

ειναι αρκετα, αφου η κυκλοφορια δεν θα γινεται μονο απο την αντλια αλλα και απο τουρμπινες μεσα στο ενυδρειο! στα υπολοιπa συμφωνω με τον Σταθη(clooyn)!

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα, αφου η κυκλοφορια δεν θα γινεται μονο απο την αντλια αλλα και απο τουρμπινες μεσα στο ενυδρειο! στα υπολοιπa συμφωνω με τον Σταθη(clooyn)!

τι τουρμπίνες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...