Jump to content

Φωτισμος


Andreas & Maria

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας :lol::bowdown:

Το ενυδρειο μου διαθετει 2 λαμπες κανονικες 30w η καθε μια και θελω να βαλω κοραλια. Μια ασπρη και μια μπλε. Σκεφτομαι να αγορασω το κιτ τις Αrcadia για 2 Τ5 54w. Δεν θελω ομως να αφαιρεσω τις παλιες. Τι μου προτεινετε να χρησιμοποιησω? 2 ασπρες η μια ασπρη και μια μπλε (μαζι με τις παλιες μου)?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του φωτισμού είναι μεγάλης σημασίας για ένα reef ενυδρείο ..

.. εξαρτάτε άμεσα από τα κοράλλια που φιλοξενούνται ..

.. πολλά μαλακά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ..

.. τα περισσότερα όμως κοράλλια θέλουν αρκετό ως πολύ έντονο φωτισμό ..

ένας εμπειρικός κανόνας για λάμπες Τ5 είναι η αναλογία 1w/lt ..

.. βέβαιος και γίνονται συμβιβασμοί αλλά σε αυτή την αναλογία το φως είναι αρκετό για τα περισσότερα κοράλλια

.. τα τυποποιημένα ενυδρεία έχουν συνήθως ασθενικό φωτισμό για αυτό οι χομπίστες τα τροποποιούν ..

.. θα σου πρότεινα να εκμεταλλευτείς το καπάκι και να βάλεις όσες Τ5 μπορείς ..

.. από αυτές μια η δυο μπορούν να είναι ακτινικές και οι υπόλοιπες άσπρες 10000 η 14000 Kelvin

έχε υπόψη σου ότι συνήθως προτιμάμε να ανάβουν πρώτα οι ακτινικές και μετά από καμιά ώρα οι λευκές .. για αυτό θα χρειαστείς δυο χρονοδιακόπτες

..περίμενε και άλλες γνώμες..

καλή συνέχεια.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ' ευχαριστω πολυ για τιν ανταποκριση σου. Δηλαδη η προταση σου ειναι οι 2 Τ5 που σκοπευω να τοποθετησω να ειναι λευκες?

Link to comment
Share on other sites

.. θα σου πρότεινα να εκμεταλλευτείς το καπάκι και να βάλεις όσες Τ5 μπορείς ..

.. από αυτές μια η δυο μπορούν να είναι ακτινικές και οι υπόλοιπες άσπρες 10000 η 14000 Kelvin

..περίμενε και άλλες γνώμες..

καλή συνέχεια.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, είσαι σίγουρος, ότι οι λάμπες που έχει το ενυδρείο σου είναι marine.

Αν τις έχεις αλλάξει, τότε εντάξει.

Αν όμως είναι οι αρχικές, τότε η μπλε λάμπα δεν είναι ακτινική, αλλά διακοσμητική και η άσπρη δεν είναι 10.000Κ +.

Στην περίπτωση, που αποφασίσεις να κρατήσεις, το αρχικό φωτιστικό σύστημα και να προσθέσεις το set των δύο Τ5, τότε μπορείς να βάλεις 3 marine white 10.000K +, και μία actinic blue.

Νομίζω, ότι έτσι θα είσαι,πολύ καλά για ξεκίνημα.

Η προσωπική μου άποψη είναι να βάλεις 4 Τ5, καταργώντας τις Τ8, με τον ίδιο συνδυασμό.

Υ.Γ. Προσπάθησε να βάζεις τα θέματά σου, στη σωστή θεματολογική ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ειμαι καινουργιος και δεν εχω ψαξει ακομη το forum ολοκληρο. Οι λαμπες μου ειναι σιγουρα marine. Η ασπρη ομως γραφει πανω στο κουτι 9500Κ CRI Class 1A. Δεν ξερω τι ειναι αυτο. Οι Τ5 θα ειναι 54w ενω οι υπαρχουσες ειναι μονο 30. Αν παραμεινουν οι ιδιες και οι Τ5 ειναι ασπρες θα μου δημιουργισει καπιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα υπάρξει, απλά η πρότασή μου ήταν για να κάνεις κάποια αναβάθμιση. Αυτό όμως μπορεί να γίνει και αργότερα, βλέποντας το αποτέλεσμα, ανάλογα με τίς απαιτήσεις, σε φως, των οργανισμών, που θα επιλέξεις να βάλεις.

Δεν μου διευκρίνησες, όμως αν υπάρχει μπλε ακτινική λάμπα, η οποία είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα Η μπλε ειναι ακτινικη αλλα στα 30w. Οι T5 ομως που θα βαλω ειναι στα 54w

Έγινε επεξεργασία - Andreas & Maria
Link to comment
Share on other sites

Να εχεις υποψην σου πως οι λαμπες καλο ειναι καθε χρονο να αλλαζονται γιατι χανουν μεγαλο μερος της δυναμης τους, καθως και του σωστου φασματος. Πρακτικα μετα απο ενα χρονο αναλογως την λαμπα ειναι πρακτικα αχρηστες για ενα reef. Εαν λοιπον οι λαμπες ειναι παλιες. Καλο ειναι αν τις αλλαξεις ουτως η αλλος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...