Jump to content

Γέννα kribensis


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρειάκι 17 λίτρων εδώ και 2 χρόνια. Από αυτό έχουν περάσει διάφορα είδη ψαριών: από μονομάχους, μέχρι νέον και corydoras. Πριν από κανένα 20ήμερο λοιπόν αποφάσισα να προχωρήσω στην αλλαγή ψαριών για πολλοστή φορά. Το τελευταίο εξάμηνο ξεκίνησα την μελέτη των αφρικάνικων κιχλίδων. Έτσι από τα μικροσκοπικά corydoras panda που φιλοξενούσα μέχρι προ 20 ημερών (αφού τα έδωσα στο τοπικό pet shop), μου μπήκαν στο μάτι τα kribensis...αφού πέρασα 3 ώρες σε internet cafe διαβάζοντας τα σχετικά για τα ψάρια αυτά, προχώρησα στην αγορά ενός ζευγαριού. Για να είμαι ειλικρινής ήλπιζα και σε κάποια αναπαραγωγή μιας και 2 χρόνια τώρα που ασχολούμαι με το χόμπυ δεν έχω καταφέρει να κάνω κάποια αναπαραγωγή με κανένα είδος ψαριού! Ωστόσο πουθενά δεν διάβασα kribensis να έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρείο μικρότερο των 40-50 λίτρων...γι'αυτό και οι ελπίδες μου ήταν περιορισμένες. Ωστόσο, χθες το βράδυ, μία ώρα πριν σβήσουν τα φώτα παρατήρησα ασυνήθιστη κινητικότητα μέσα στο πυθαράκι που έχω στο ενυδρείο, ενώ την τελευταία βδομάδα το Otocinclus (το άλλο ψάρι που ζει στο ενυδρείο) δεχόταν επίθεση από τα kribensis. Τέλοσπάντων....αποκλείεται λέω! Όταν όμως πήρα ένα μικρό φακό για να φωτίσω μέσα στο πυθαράκι, ήρθα αντιμέτωπος με καμιά 80αριά αυγά!!! Πέθανα απ'την χαρά μου!! Μέσα στις επόμενες 3 μέρες περιμένω την εκκόλαψη των αυγών!! :bowdown::):lol::bowdown:

Λίγα στοιχεία για το ενυδρείο:

Όγκος: 17 λίτρα

Φωτισμός: φθορίου 8W 8 ώρες

Φυτά: 2 Anubias

Φίλτρανση: Eheim 2006

Βυθός: λεπτό γαιώδες χαλίκι

Διακόσμηση: Ξύλο στο κέντρο, ένα πυθαράκι κάτω αριστερά

Θερμ/της: 25W

Χημεία νερού:

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3~40-50

ph=7.5, GH~14, KH~10

Θερμοκρασία: 26-27C

Αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες.

Στις φωτό βλέπετε το ενυδρείο, το θηλυκό, το αρσενικό και τα αυγά..

Το θέμα είναι τί γίνεται με το θέμα χώρου αργότερα....δεν έχω άλλο ενυδρείο!! B)

Συμβουλές???

post-116-1169761692_thumb.jpg

post-116-1169761731_thumb.jpg

post-116-1169761773_thumb.jpg

post-116-1169761810_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι αργότερα, αλλά τωρα!

Δεν είναι σωστό αυτό που έκανες κατά τη γνώμη μου, να βάλεις δηλαδή ένα ζευγάρι Kribensis και ένα otocinclus μαζί και μάλιστα σε ενυδρείο 17 λίτρων..! Ο otocinclus είναι καταδικασμένος σε βίαιο θάνατο εντός των επόμενων ωρών, το πολύ ημερών... Γιατί να γίνει αυτό? Επίσης γιατί να στριμώξεις σε τόσο λίγα λίτρα ψάρια που χρειάζονται μόνα τους τουλάχιστον 50άρι ενυδρείο? Θα σου έλεγα να προβληματιστείς γι' αυτό και να πράξεις τα δέοντα επειγόντως...

Καταλαβαίνω τη μεγάλη σου χαρά για την πρώτη σου γέννα, αλλά... Ασε που λίγες μέρες μετά κινδυνεύεις να χάσεις όλα τα ψάρια (ή έστω τα μωρά) από ανεβασμένη αμμωνία ή ΝΟ2. Ή ρισκάρεις να δεις πολύ νωρίτερα από το "κανονικό" τους δύο γονείς να γευματίζουν με τα μωρά τους, κυρίως από το στρες λόγω έλλειψης χώρου... Και τότε μπορεί να αναρωτηθείς τι φταίγανε αυτά για τις επιλογές άλλων...

Ξέρω, ακούγονται σκληρά αυτά και ειδικά μέσα στη μεγάλη σου χαρά λόγω αυτών που βλέπεις να συμβαίνουν μπροστά σου, αλλά σε παρακαλώ, σκέψου το και δες το και από αυτή την οπτική. Τα ψάρια πρέπει να μεταφερθούν όσο γίνεται πιο γρήγορα....

Και να θυμάσαι ότι με το ενυδρείο που έχεις, δεν μπορείς να φιλοξενείς ότι ψάρια σου αρέσουν, αλλά μόνο ότι ψάρια μπορούν να ζήσουν σωστά εκεί. Και δυστυχώς είναι πολύ λίγα αυτά...

Καλή συνέχεια στο χόμπι Αγγελε.

Link to comment
Share on other sites

:lol:Έχετε δίκιο παιδιά... :bowdown::bowdown::) ! Θα κοιτάξω το θέμα όσο πιο σύντομα γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

:lol:Έχετε δίκιο παιδιά... :bowdown::bowdown::) ! Θα κοιτάξω το θέμα όσο πιο σύντομα γίνεται!

B)

αυτό να κάνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...