Jump to content

Μαυρα Στιγματα Σε Ανουμπιες Και Ξεραμενα Φυτα.


Recommended Posts

https://www.dropbox.com/sh/mirkfpcfse9ltnt/qXR3sG7ARU

ΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρειο: (Λιτρα, Διαστασεις Ενυδρειου, χρόνος λειτουργίας, κλπ)

- Φωτισμος: (Watt, Kelvin, loumen, φωτοπεριοδος, ανακλαστηρες, χρονος χρησης των λαμτηρων): osram l 18w/77 fluora με ανακλαστηρα 5 μηνες περιπου σε χρηση για 12h την ημερα. Επιπλεον υπαρχουν 4 Ταινιες led που δεν χρησιμοποιω ομως.

- Βυθος και Υποστρωμα: Ποτομισιο χαλικι 2-7 mm 6 περιπου μηνων. Προσθεσα 5-6 kg πριν απο ενα περιπου μηνα.Συνολικα το παχος του βυθου ειναι 7-8 κατα μεσο ορο.

- Διοξειδιο του Ανθρακα: Sera Co2 start

- Οξυγωνο: Αναταραξη επιφανειας=χαμηλη αεραντλια με 2 αεροπετρες

- Φίλτρανση: Dolphin F-2000 http://www.aquariumo...nternal-filter/

- Φυτα: 2 anubias barteri , 2 anubias nana , 1 αγνωστο , 1 αγνωστο.

- Ψάρια: (είδη και αριθμός): 3 Ξιφοφοροι 3 Gyppies 2 Αγγελοψαρα

- Ρουτίνες: (λιπασματα, ταμπλετες, αλλα σκευασματα, ταισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρονος περιοδικης συντιρησης, κλπ): Λιπασμα ελαχιστο σε καθε αλλαγη νερου 7-10 σταγονες ταμπλετες CO2 της sera καθε 3 μερες (Τωρα το αγορασα αυτο 3-4 εχω χρησιμοποιησει μονο) Ταισμα 1 φορα την ημερα αλλαγες καθε 6-7 μερες 30% Γενικη συντηρηση 1 φορα τον μηνα ισως και λιγο ποιο συχνα σκουπα βυθου καθε 15.

- PH: 8(υγρο τεστ)

- KH: 4 d (ταινια)

- GH: 16-18 (ταινια)

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0(υγρο τεστ)

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 mg / l (ταινια)

- ΝΟ3 (νιτρικά): <25 mg / l (ταινια)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8(υγρο τεστ)

- KH: 4 d (ταινια)

- GH: 16-18 (ταινια)

- ΝΗ3/NH4: -/0 (υγρο τεστ)

- ΝΟ2: 0 (υγρο τεστ)

- ΝΟ3: 40 (υγρο τεστ)

- PO4: -

- Fe: -

- CO2: -

- Θερμοκρασία: 27

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού:

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Μαυρα φυλλα στις ανουμπιες ενω αναπτυσονται κανονικα και συνεχως εχουν νεους βλαστους. Τα 2 αλλα φυτα δεν ξερω εχουν καφε φυλλα το ενα και λευκα το αλλο. Τις τελευταιες μερες τα βλεπω και ξεριζωμενα... σαν να εχουν σαπισει οι ριζες να πω? Δεν ξερω. Εχω πολλες φωτο για να δειτε μονοι σας.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες?

Χρησιμοποιεις λαθος τα λιπασματα,ποτε δεν τα ριχνουμε την ημερα της αλλαγης.Φωτισμος μηδαμινος,το co2 πρεπει να δουλευει καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες πέρνουν αυτή τη σκούρα απόχρωση λόγο της αλγης που πιάνουν τα πλατιά φύλλα της, γι αυτό βάλτες σε πιο σκιερό σημείο.

Τα άλλα δυο φυτά που έχεις είναι μάλλον το ένα egeria densa, και το άλλο cabomba aquatica.

Η φωτοπερίοδος που έχεις 12ώρες είναι πολύ υπερβολική. Μείωσε την σταδιακά σε 7-8 ώρες.

Η αεραντλία ειναι περιτή. :thumbup:

Μέσα βλέπω και μια περίεργη πέτρα με μπλέ χρωματισμούς που δεν ξέρω αν κάνει για ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

1η Φαση λοιπον.

  1. Co2 καθημερινα δηλ μια ταμπλετα την ημερα?
  2. Μειωση σε 7-8 ωρες ο φωτισμος.
  3. Αλλαγη λαμπας για ποιο δυνατο φως. Ποια προτεινετε? Στα 77 cm.
  4. Θα βγαλω και την αεραντλια κανει και θορυβο...

Μαλλον θα φτιαξω και μονος μου συστημα Co2...

Φωτογραφιες εχει στο link.

Παρατηρησατε και αυτο πανω στο ξυλο; Αλγη ειναι και αυτο?

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879

Για ρίξε και μια ματιά εδώ για να βοηθηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την 6η δημοσίευση στο άρθρο που σου έστειλε ο Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη αναφερεσαι? Άσπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβρανη

Δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει πολλά λάθει αλλά προτού απαντήσω εγώ δεν βλέπω της φωτογραφίες μήπως έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,πανω απο την φορμα που συμπληρωσε ο φιλος εχει ενα λινκ,πατα το και θα δεις φωτογραφιες.:)

Link to comment
Share on other sites

Για έναν περίεργο λόγο δεν έβλεπα τα λινκ μετά από άδειασμα των κουκις λύθηκε το πρόβλημα. :)

Βασικά το ενυδρείο είναι ταλαιπωρημένο.

1 λάθος βυθός, ανομοιόμορφη κοκοκμετρία και μεγάλη χωρίς να ξερουμε αν είναι ουδετερος ο βυθός

2 λάθος φωτισμός, απλά ανεπαρκής για τα φυτά σου, θέλεις τουλάχιστον σύνολο περίπου 50watt σε φωτισμό, αν σκοπεύεις αργότερα να βάλεις και άλλα ποιο απαιτητικά φυτά σε φώς θα πρέπει να τον αυξήσεις και άλλο.

3 λάθος ph για το φυτό Cabomba (που με μοιάζει περισσότερο με cabomba caroliniana)

4 λάθος η αεροπετρες που διώχνουν όλο το διοξείδιο και ανεβάζουν και το Ph

5 δεδομένου ότι ο φωτισμός είναι ανεπαρκής μάλλον το λίπασμα δεν το χρειάζεσαι αλλά ενημέρωσε μας για τη είδους λίπασμα πρόκειται.

6 12αωρη φωτοπερίοδο μόνο αν έχουμε της σωστές συνθήκες νερού, λίπανσης, διοξειδίου, και ανάπτυξης των φυτών αλλιώς η εκτεταμένη περίοδος φωτισμού δημιουργεί αλγης. Η ανεπάρκεια φωτισμού δεν μπορεί να ισοσταθμιστεί με την επέκταση της περιόδου φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων εχω αποσυνδεσει τις αεροπετρες, εχω μειωσει το φωτισμο σε 10 ωρες (θα τον ριξω στο 8 σταδιακα) ριχνω 1 ταμπλετα καθε 2 μερες και ετοιμαζω DIY CO2. Το λιπασμα που εχω ειναι το http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/in_category/geniko-lipasma-2560/product/sera-florena.html αλλα ριχνω ελαχιστο. Με το φωτισμο ειμαι στο ιδια ακομα. Θελω και αλλες λαμπες η μπορω να βαλω μια 50 Watt?

Να βαλω και αλλες λαμπες λογω κοστους αλλα και επειδη το ενυδρειο ειναι προσωρινο θα το αποφυγω. Αν δεν φτανει το φως θα κρατησω μονο τις ανουμπιες μαζι με οτι αλλο ειναι καταλληλο για αυτη η για μια αλλη καταλληλοτερη λαμπα.

Για τον βυθο δεν ξερω τι να κανω... Τι προβλημα δημιουργει? Οι μεγαλες πετρες που φαινονται ειναι επιφανειακα μονο τις εριξα μια μια ουσιαστικα θα ανεβασω μια φωτο απο το πλαινο του ενυδρειου να φανει καλυτερα το χαλικακι μου μοιαζει αρκετα ομοιομορφο αλλα θα δουμε...

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Το CO2 απετυχε.. μαλλον δεν πετυχα τις θερμοκρασιες θα προσπαθησω ξανα... Η μαγια που πρεπει να χρησιμοποιησω http://www.shopnsave.gr/imagemagic.php?img=images/Magia%20Xhrh%20Giwths%203T%208gr.jpg&w=&h=&page=popup αυτη ειναι?

Θα αναβαθμισω και το φωτισμο τελικα ηδη πηρα Ballast , φισσακια , θερμοσυστελομενο για μονωση και μια λαμπα http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=2852 Θα βαλω αλλη μια αλλα δεν ειχε το μαγαζι που πηγα μολις παω αθηνα θα παρω μια... Ποια να προτιμησω σε συνδιασμο με την πραπανω?

Την παλλια να τη βγαλω τελειως η να αφησω 3 λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα την αναβαθμιση του φωτισμου τα παλλια φυτα να τα βγαλω η θα παρουν τα πανω τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλεον στο ενυδρειο εχω 2 λαμπες T5 με δυνατοτητα να προσθεσω αλλες 2.... (το DIY φωτιστικο που εφτιαξα ειναι καταπλπηκτικο)

Οι λαμπες που εχω μεσα αυτη την στιγμη ειναι:

  1. SERA Plant color T5 (4900 K) 28 W (59,0 cm)
  2. DENNERLE Trocal T5 Longlife Amazon Day (6000 K) (35w 74.2 cm)

Εκανα τιποτα καλυτερο η μια τρυπα στο νερο....?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον στο ενυδρειο εχω 2 λαμπες T5 με δυνατοτητα να προσθεσω αλλες 2.... (το DIY φωτιστικο που εφτιαξα ειναι καταπλπηκτικο)

Οι λαμπες που εχω μεσα αυτη την στιγμη ειναι:

  1. SERA Plant color T5 (4900 K) 28 W (59,0 cm)
  2. DENNERLE Trocal T5 Longlife Amazon Day (6000 K) (35w 74.2 cm)

Εκανα τιποτα καλυτερο η μια τρυπα στο νερο....?

Έκανες μια καλή και σωστή αναβάθμιση στο φωτισμό σου!

Τα φυτά αν δεν είναι πολύ ταλαιπωρημένα , θα πάρουν μπροστά ξανά.

Link to comment
Share on other sites

τα παλλια φυτα δεν τα καταφεραν εκτος απο τις ανουμπιες... Εβαλα καινουρια αλλα δεν πανε πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Τη φυτά έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Τη φυτά έβαλες;

Εναν εχινοδορο,μια κρυπτοκορινα και 2 που δεν θυμαμαι το ονομα τους αλλα μου τα συνεστησαν ως πολυ ευκολα.. παω σπιτι να δοκιμασω για CO2 και θα τα βγαλω μια φωτο.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Χμμ… περίεργο, από ph, kh, και λίπανση πως τα πας,


Αν δεν ρίξεις το Ph κάτω από 7.5 δεν θα δεις άσπρη μέρα για κάποια φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ένα απο τα φυτά σου είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο. Αυτό στην προτελευταία φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ένα απο τα φυτά σου είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο. Αυτό στην προτελευταία φωτογραφία.

το προτελευταιο ειναι το ιδιο με το πρωτο. Μηπως εννοεις το διχρωμο(Προπροτελευταιο)?

ολα για ενυδρειο μου ειπαν ειναι παντως..

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...