Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Έφτιαξα το φωτιστικό που θέλω. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα μην κάνω καμια χαζομάρα.

Είναι κόντρα πλακέ θαλάσης το φωτιστικό. Πήρα ξυλόστοκο, ρολάκι, πινέλο, αστάρι, πλαστικό χρώμα και σφουγγάρια που ξύνουν. Το πρώτο ξύσιμο έχει τελειώσει. Τις τρύπες και τις χαραμάδες που 'χει το ξύλο, αν τις βουλώσω με στόκο πόσο θα πα΄ρει να στεγνώσει για να μπορώ να τον λυάνω? Μετά, όταν θα το ασταρώσω, πόση ώρα θα κάνει να στεγνώσει για να το ξύσω για να ο ξαναασταρ'ωσω? Λέω να το περάσω 3 χέρια αστάρι. Και μετά να το βάζω(πλαστικό χρώμα). Πόσα χέρια να το βάψω?

Ακύστε λίγο τις φάσεις να μου πείτε αν συμφωνείτε:

1η φάση το ξύνω να φύγουν οι ακίδες.

2η φάση το κάνω καποιες απαραίτητες τρύπες, και το στοκάρω.

3η φάση το ασταρώνω

4η φάση το ξύνω να φύγει το πρώτο αστάρωμα

5η φάση το ξανασταρώνω

6η φάση το ξαναξύνω να φύγει το ασταρι

7η φάση το ασταρώνω 3η φορά

8η το βάφω μαύρο. Πόσα χέρια?

Παιδιά πόση ώρα θα διαρκέσει για να σεγνώσει το ξύλο απο το αστάρι και απο την βαφή?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες Παναγιωτη ξυλινο φωτιστικο εννεις οτι εφτιαξες το καπακι και εβαλες φωτιστικο ετσι?

εγω στο δικο μου εβαλα κοντρα πλακε θαλασσης, εκανα τις τρυπες, το γυαλισα οπου ειχε γρεζια με γυαλοχαρτο και μετα το περασα αδιαβροχο βερνικι 2-3 χερια! μετα αρκετες στρώσεις μαυρη μπογια! συνολικα 3-4 χερια και μολις στεγνωνε το ελεγχα για 2 βδομαδες μηπως "ρούφηξε" την μπογια πουθενα(ειδικα εκει που το εχεις κοψει, εκανες τρυπες κ.τ.λ.) και ξαναπερνουσα μεχρι να μην μεινουν καθολου αυλακια/ποροι!

σε ενα αλλο καπακι που δεν ημουν τοσο σχολαστικος, ενω ειχε βαφτει ολοκληρο με μπογια δεν επεμεινα στα αυλακια/πορους και μεσα σε ενα μηνα φουσκωσε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι φωτιστικό(όχι καπάκι) που έβαλα μπαλάστ.

Αν το στοκάρω στις ενώσεις εκεί που κάνει αυλάκια, και δεν έχει καθόλου χαραμάδες λές να φουσκώσει?

Επίσης λές να έχει πρόβλημα το ξύλο απο την θερμοκρασία των λαμπών(τ5)?

Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο χρωμα που βαφουμε τις πλατες του ενυδρειου φευγει με νερακι, δεν ξερω κατα ποσο θα μεινει!

το ειχα σκεφτει και εγω για στοκο αλλα δεν το δοκιμασα γιατι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει "ενα" με το ξυλο! αν πιστευεις οτι θα κρατησει και δεν θα ξεκολλησει τοτε βαλ'το!

κανενα θεμα με την θερμοκρασια απο τις λαμπες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι το πλαστικό χρώμα φεύγει με νερό? Γιατί ο υπάλληλος μου το πρότεινε απο κει που πήρα τα πράγματα.

Ο στόκος είναι ξυλόστοκος οπότε λογικά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζεις στο τζαμι φευγει πανευκολα με νερο! στο ξυλο δεν ξερω τι θα κανει, αν ξερει καποιος ας πει!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το εβαζα!

υπαρχουν αρκετα μονοτηκα με βαση ρυτινης για να μην εχεις θεμα ποτε με το αν φουσκοσει το ξυλο

εγω προσφατα σε μια προσοψη που εφτιαξα εβαλα λακα που με 2-3 χερακια παλι δεν εχεις θεμα αν και εφοσον ειναι οντος κοντρα πλακε θαλλασις και οχι το απλο κοντρα πλακε

η ποιοτητα του κοντρα πλακε φενεται απο το ποσο χοντρα ειναι τα φυλλα αν ειναι χοντρα ειναι κακης ποιοτητας αν ειναι λεπτα και πολλα ειναι καλης

σε συμιδα μπορεις να πας ακομα και σε νεροχρομα η χρομα περκολας εξωτερικου χωρου

πες μου τη αποτελεσμα θες να βγαλεις να σε βοηθησω

αν εχεις μεγαλα κενα οχι στοκο ξυλου αλλα σιδηροστοκο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλα κενά. Οπότε κάνει ο ξυλόστοκος.

Θέλω να αντέχει στους υδρατμούς του ενυδρείου. Το πλαστικό δεν θα αντέξει?

http://www.painterss.gr/emulsion.html

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά το πλαστικό χρώμα αν πέσει νερό πάνω του θα φύγει!! Φαντάσου πόση υγρασία θα έχει εκεί!!

Εγώ στην θέση σου δεν θα το έκανα... Μπορεί αν πέσει μπογιά στο ενυδρείο να σου αφανίσει φυτά ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

πλαστικο σε ξυλο γενικα δεν βαζουν...σε ντουλαπες δοματιων χωρις υγρασια και παλι πεφτουν κομματια μετα απο καιρο

εκει θα εχεις θερμοκρασια και υγρασια αν θες να ξενιασεις για παντα πας σε

ασταρι

βαφη

διαφορετικα σε νεροχρομα εξοτερικου χωρου αν θες να φαινουντε τα νερα του ξυλου η σε λακα αν θες να εχεις λεια επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

τον στοκο τον κρατας τα υπολοιπα τα βαζεις αποθηκη για οταν θα βαψεις το σπιτι!

Το αστάρι είναι ξύλου και λέει ότι εμποτίζει το ξύλο και είναι για εσωτερικού και εξωτερικού χώρου χρήση.

Επίσης το το kraft το χρώμα λέει ότι κάνει για ξύλο, γυψοσανίδες, τοίχους, τσιμέντα και σοβάδες. Είναι για εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.

Είσαι σίγουρος ότι δεν κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

M¨ολις τελείωσα το στοκάρισμα. Πέρασα ότι τρύπες, χαραμάδες, αρμούς είχε το ξύλο. Τον τρίβω τώρα? Λέω να τον αφήσω για αύριο το μεσημέρι. Κάνει ή δεν θα μπορώ να τον ξύσω μετά? Έχει σχεδόν στεγνώσει, απλά σε κάποια βαθιά σημεία του είναι πιο υγρός και φοβάμαι να τον ξύσω απο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

να στεγνωσει τελειος και μετα με p100-150 γυαλοχαρτο τριβεις μεχρι να βγει ολος ο περιτος στοκος

Επειδη δεν γνωρίζω απο γυαλόχαρτα, αυτο που αναφέρεις τι υφή έχει?

Έχω σφουγγαράκι που είναι γυαλοχαρτο. κάνει?

Link to comment
Share on other sites

To φωτιστικό είναι έτοιμο και τοποθετήθηκε χτες. Εφόσον στοκαρίστηκε περάστηκε 3 χέρια αστάρι ξύλου, και βάφτηκε 2 χέρια πλαστικό μαύρο χρώμα. Αποτέλεσμα ωραίο. Νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα με την υγρασία, αλλά τελικά δεν έχω(αφού δεν ξεβάφει αν πέσει νερό πάνω, αλλά και δεν πιάνει υγρασία. Βέβαια, ο καιρός θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

To φωτιστικό είναι έτοιμο και τοποθετήθηκε χτες. Εφόσον στοκαρίστηκε περάστηκε 3 χέρια αστάρι ξύλου, και βάφτηκε 2 χέρια πλαστικό μαύρο χρώμα. Αποτέλεσμα ωραίο. Νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα με την υγρασία, αλλά τελικά δεν έχω(αφού δεν ξεβάφει αν πέσει νερό πάνω, αλλά και δεν πιάνει υγρασία. Βέβαια, ο καιρός θα δείξει.

Ωραίες φωτογραφίες ρε Παναγιώτη!

Σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας!!!

Χαχαχαχαχχα…..άντε ρε συ εμείς δεν κάνει να το δούμε???

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες ρε Παναγιώτη!

Σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας!!!

Χαχαχαχαχχα…..άντε ρε συ εμείς δεν κάνει να το δούμε???

:D :D

Υπομονή. Θα κάνω μια μινι παρουσίαση σε λίγες μέρες, και θα τα δέιτε όλα.

Ξέρω σας κούρασα που δεν βάζω φωτός, αλλά τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...