Jump to content

Ζώρικα Φύτα ..γνώμες


spdm

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του Aquazone

Τελικά τα φύτα ειναι μεγάλω μικρόβιο . Ξεκινάς με ένα να δείς πως θα πάει βλέπει οτι πίανει πέρνει τα πάνω σου και αγόράζει και άλλο και αλλο.....

Πέρνας όμως στά δύσκολά και εκεί φτάνουν τα ζώρια

Μόλις φύτεψα μια ρίζα Lobelia cardinalis και μία Alternanthera reineckii 'roseafolia'

Έχω διαβάσει τα φύτα αλλα θα ηθέλα τη γνώμη απο μποστανάδες τησ παρέας τι πρεπεί να κάνω για να τα καμαρώνω .

Τα έχω βαλέι σε χαλίκη και έχω αρκετώ φωτισμό για τα λίτρα μου, κάνω σύχνες αλλαγές

Δέν έχω Co2 και δεν βάζω κάποια λίπασματα .(Δέν νώμιζω οτι έχουν καμία τύχη έτσ..)ι

Αναμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας ... (Για τα σχετικά υλικά) :bowdown:

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα φυτό δεν είναι δύσκολο αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για να μεγαλώσει.

Δηλ. καλό υπόστρωμα, ο απαραίτητος φωτισμός, CO2, και κάνα λίπασμα στη στήλη του νερού. Και φυσικά ψάρια που να μην τα πειράζουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

και το υποστρωμα ενταξει μπορεις να το εμπουτιζεις με ταμπλετες jbl seachem κανουν θαυματα απηστευτες τα μπολετες εγω οταν ειχα πρωτο αρχησει το ενυθδρειο μου δεν ειχα βαλει ταμπλετες γτ ηταν ευκολα φυτα μετα το κουρεωα ενα stem και τωρα ο φιλοςε μου το κουρειη καθε 2εβδομαδες και βαζει ταμπλετες jbl Και λιγο υγρο λιπασμα δε λεω οτι ειναι κανονας ή οτι δεν ειναι καλυτερο ενα υποστρωμα αλλα μπορεις να το πολεμησεις

οποτε

1)βαζεις ταμπλετες στις ριζες τους

2)βαζεις co2 (απαραιτητο θα δεις μεγαλη διαφορα απο την πρωτη εβδομαδα)

3)λυπανση (seachem flourish)

καλο φωτισμο αν τον εχεις δε θα εχεις κανενα προβλημα

4)τιμες του νερου κοντα στις απαιτησεις του φυτου αυτα

και ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφουν και οι υπόλοιποι για να δεις τα κόκκινα του τύπου roseafolia να γίνονται και να παραμένουν κόκκινα και τα δύσκολα να ευημερούν και να αναπτύσσονται χρειάζεσαι αρκετό φως, co2, μάκρο και μικροστοιχεία και φροντίζεις να τα παρέχεις σε αφθονία.

Αφού δεν έχεις υπόστρωμα τότε συμβιβάζεσαι με ταμπλέτες βυθού και λίπανση στη στήλη. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν λόγω απειρίας από τη λίπανση στη στήλη ή υπερβολικό φορτίο ψαριών ευνοούνται οι διάφορες μορφής άλγες και όχι τα φυτά. Γι`αυτό και η τοποθέτηση καλού υποστρώματος θεωρείται αναντικατάστατη από όλους καθώς παρέχει στα φυτά τα απαραίτητα αλλά όχι και στην άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...