Jump to content

Ati Powercone 250 Is


sfedonas

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα επιτελούς το skimmer μου. Με την εγκατάσταση και το ψάξιμο διαπίστωσα οτι δέν υπάρχει αγγλικό manual παρά μόνο γερμανικό. Προς τους κατόχους έχω κάποιες απορίες.

Α) Κάθε φορα που θα κάνει διακοπή ρεύματος και η στάθμη του σαμπ ανεβαίνει θα γεμίζει το 1/3 του κυπέλου καθαρό νερο?

Β) Οταν κάνει διακοπή ξεριθμίζεται ο controller. Πειράζοντας την πρίζα ενώ το ειχα αφήσει στα 1500 με το που ξανασύνδεα πήγενε 2300+ και μου γέμιζε το κύπελλο

Γ) Πώς ακριβώς το ρυθμίζω? Fullarw την αντλία και μειώνω την έξοδο για να κρατήσω σωστή στάθμη? ή έχω μέγιστη εξοδο και μέτρια την αντλία?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο κλαμπ.

πολυ ρυθμισμα.τιποτε απο αυτα που ρωτας δεν ισχυει.

στην γ ερωτηση ναι.καπως ετσι το πας.

για να σου δωσω να καταλαβεις,εγω προσωπικα με καθημερινες μικρορυθμισεις μου πηρε πανω απο 1,5 μηνα να το ρυθμισω οπως θελω.....εχεις μελλον.το σκιμμερ ειναι κορυφαιο και σκιζει,αλλα απο υποστηριξη ειναι οτι χειροτερο δυστυχως η ατι.

Link to comment
Share on other sites

Για το β) ίσος απλά laggarei λίγο αλλά το Α είναι σίγουρο. Δηλαδή εγώ για καλό σκιμμάρισμα θα τερματίσω controller και θα έχω μικρή την έξοδο?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να ανοιξεις εντελως τη στροφιγγα της εξοιδου νερου με τερμα χαμηλα την αντλια.στην συνεχεια αρχισ=ζεις να δινεις αερα στην αντλια και βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα έχω 50-50. Αν παω χαμηλά την αντλια (ισος την πήγα και τελειως δεν θυμάμαι) κάνει σαν σταμάτα-ξεκίνα κάθε 2-3 λεπτά με αποτέλεσμα να γεμίζει φυσαλίδα το ενυδρείο. Πάντως κατάλαβα το point σου. Κάπως έτσι θα πράξω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ αργα πανε.δεν προκειται να το βρεις σε 2-3 μερες.θα σου παρει καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ερθει και δικο μου!!!! Ειδα την κουτα του 250... ηταν μεγαλυτερη απο το ενυδρειο μου!!! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Θα φάς την ξενέρα απο το γερμανικό manual. Εγω το πώς να το στίσω σωστά το αποφάσισα βλέπωντας photos απο google. Αλλά, ο αφρός που βγάζει είναι αφρός. Οχι αφρισμένο νερό οπώς στο tunze που χρησιμοποιούσα πριν 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χαιρομαι που σας οδηγησα σε τετοια επιλογη.δεν θα το μετανιωσετε.το σκιμμερ ειναι απιστευτο παιδια

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο γερμανικό εγχειρίδιο ε? ...

Ευτυχώς ο κουμπάρος μου ξέρει γερμανικά!! :)

Κλαζ.. στα σκούρα θα πέσει τηλ!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν ερθεις θα σου πω τα βασικα.μη μασας

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου, θα δείς ότι αργότερα θα σε αποζημιώσει...τα λίτρα αέρα που περνάει υπό μορφή φυσσαλίδων αφρού δεν θα τα βρείς σε κανένα άλλο skimmer αυτής της κατηγορίας και τιμής....

Στο δια ταύτα, μόνιμη ρύθμιση επί της ουσίας θα μπορείς να κάνεις μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες λειτουργίας. Αυτό γιατί, για έναν περίεργο λόγο το skimmer τώρα στην αρχή ψιλοτρελένεται, και στα καλά καθούμενα από καθόλου φυσσαλίδα (no skimming) ανεβάζει στο κύπελλο πολύ φυσαλλίδα και νερό μαζί (wet simming) και μετά επιστρέφει μόνο του στο αργά αλλά σταθερά ανέβασμα φυσσαλίδας (dry skimming). Οπότε θα πρέπει τώρα στην αρχή να το παρακολουθείς καθημερινά και ίσως πολλές φορές την ημέρα, αν μπορείς βέβαια. Μετά όλα θα στρώσουν, και ακόμα και το ρεύμα να πέφτει και να έρχεται, το skimmer θα δουλεύει μετά όπως πριν.

Τώρα σχετικά με την ρύθμιση, δεν υπάρχει χρυσός κανόνας...θα βρείς εσύ ότι σε εξυπηρεί. Από θέμα κατανάλωσης συμφέρει να ανοίξεις τέρμα την στρόφιγγα και να παίξεις με την αντλία, αυτό θα σου δίνει μικρή κατανάλωση και πολύ νερό στην έξοδο, με χαμηλό όμως skimmering. Από την άλλη, αν βάλεις τέρμα αντλία και παίξεις με την στρόφιγγα, αυτό θα σου δώσει πολύ αφρό και τρελό skimmering, με λιγότερο νερό στην έξοδο και μεγαλύτερη κατανάλωση....Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...:)

Αυτά...για ότι άλλο θες εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε λοιπών και βλέπουμε. Το μόνο που με άνχωσε είναι οτι το κλείνω για να αδιάσω κυπελο που εχει κανει wet skimming και με το που το βάζω άδειο και το ξεκινάω πάλι τσουυυπ γεμίζει το 1/3 πάλι με νερό και μετα ισιώνει. Αυτό το έκανε σε κανέναν σας στη αρχή?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να το κλεισεις.....ακομη τα λαδια του βγαζει,πιστεψε με.

απλως παιρνεις το κυπελλο το αδειαζεις και το ξαναβαζεις στη θεση του.δεν χρειαζεται να σβηνεις το σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

για το πρόβλημα που έχεις σε διακοπή ρεύματος με το sump, το πιο σωστό είναι να φτιάξεις ένα διαμέρισμα που να μην επηρεάζεται η στάθμη του από τα λίτρα που κατεβαίνουν κάτω όταν κλείνουν οι επιστροφές. Υπάρχει βέβαια λίγο πιο μπακάλικη αλλά εύκολη λύση. Να έχει χρόνο-καθυστέρηση το σκίμμερ στο ξεκίνημα οπότε σε διακοπή ρεύματος να προλαβαίνει να έρχεται η στάθμη στα ίσα της. Κάνε κάτι γιαυτό γιατί όπως έχει δείξει η πράξη θα πλημμυρίζεις κάθε φορά από εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

για το πρόβλημα που έχεις σε διακοπή ρεύματος με το sump, το πιο σωστό είναι να φτιάξεις ένα διαμέρισμα που να μην επηρεάζεται η στάθμη του από τα λίτρα που κατεβαίνουν κάτω όταν κλείνουν οι επιστροφές. Υπάρχει βέβαια λίγο πιο μπακάλικη αλλά εύκολη λύση. Να έχει χρόνο-καθυστέρηση το σκίμμερ στο ξεκίνημα οπότε σε διακοπή ρεύματος να προλαβαίνει να έρχεται η στάθμη στα ίσα της. Κάνε κάτι γιαυτό γιατί όπως έχει δείξει η πράξη θα πλημμυρίζεις κάθε φορά από εκεί ;)

Αυτό με ενδιαφέρει και μένα...για πές μας σε λίγες γραμμές πώς γίνεται σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι τελικα τι ειναι καλυτερο για το ενυδρειο μας το wet skimming η το dry skimming?και πως μπορω να πετυχω το καθενα απο αυτα?σορρυ αλλα δεν το εχω με τασκιμμερ και πιο πολυ με το συγκεκριμενο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενδιαφέρει και μένα...για πές μας σε λίγες γραμμές πώς γίνεται σε παρακαλώ...

παρακάμπτεις την τροφοδοσία του σκίμμερ με ένα μικρό relay καθυστέρησης έναρξης ακρίβειας λεπτού και αυτό κάθε φορά που πέφτει το ρεύμα για οποιονδήποτε λόγο αργεί να ανοίξει το σκίμμερ ανάλογα με την ρύθμισή του ;)

Link to comment
Share on other sites

παρακάμπτεις την τροφοδοσία του σκίμμερ με ένα μικρό relay καθυστέρησης έναρξης ακρίβειας λεπτού και αυτό κάθε φορά που πέφτει το ρεύμα για οποιονδήποτε λόγο αργεί να ανοίξει το σκίμμερ ανάλογα με την ρύθμισή του ;)

Μήπως θα μπορούσες να μου δείξεις και ένα τέτοιο ρελεδάκι απο το e-bay να δώ πώς είναι....είσαι θεός λέμε!

Link to comment
Share on other sites

για eBay δεν ξέρω... μπορείς να βρεις όμως στα περισσότερα Ελληνικά καταστήματα ηλεκτρονικού-ηλεκτρολογικού υλικού ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι τελικα τι ειναι καλυτερο για το ενυδρειο μας το wet skimming η το dry skimming?και πως μπορω να πετυχω το καθενα απο αυτα?σορρυ αλλα δεν το εχω με τασκιμμερ και πιο πολυ με το συγκεκριμενο!

ανοιγεις μεγαλο θεμα σε λαθος σημειο.επιγραμματικα θα σου πω καπου στη μεση ειναι η αληθεια.και με κλιση προς το γουετ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...