Jump to content

Κόστος 180λ θαλασσινού


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

έχοντας ήδη ένα Juwel 180λ γλυκού, θέλω να φτιάξω ένα ακόμα αλλά θαλασσινού.

Θα ήθελα να μού πέιτε, από την εμπειρία σας, το τελίκο του κόστος. Και όταν λέω τελικό, εννοώ: Με μέγιστο αριθμό ψαριών, βράχους, ανεμώνες, εξοπλισμό κτλ. 'Οταν δηλαδή δεν θα έχω τίποτε άλλο να προσθέσω.

Το ενυδρείο και η βάση πάντως θα είναι σίγουρα Juwel Rio 180, οπότε υπολογίστε 350Ε γιά αυτά, και αρχίστε να προθέτετε κόστος για φίλτρα, χαλίκια κτλ

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ξεκινάς ένα post με μια ερώτηση πολύ γενική και αόριστη. Σίγουρα η τιμή που θα ακούσεις θα είναι ενδεικτική και όχι ακριβώς! Έχει λίγο καιρό που έστησα ένα fish only στα λίτρα που λες και δεν έχω κάτσει να δω πόσο μου βγήκε γιατί θα απογοητευτώ. Πάντως να ξέρεις ότι ξεκινάς με σχετικά λίγα λίτρα και πρόσεξε μην το μετανιώσεις!!! Λοιπόν, αν είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις «περίπου» 2300¬ ευρώ ξεκίνα το!!! (Πρόσεξε λέω περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση

Έχεις δίκιο, αλλά όσο γενική και αόριστη και να φαίνεται η ερώτηση, απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω. Γιαυτό και έβαλα κάποιες προαπαιτήσεις, για να βοηθήσω λίγο τη κατάσταση.

προφανώς ζητάω ενδεικτικό κόστος, σχεδόν πουθενά δε μπορέις να πάρεις ακριβής εκτίμηση, πόσο μάλλον για θαλασσινό ενυδρείο.

To ενυδρείο πρέπει να είναι το συγκεκριμένο. Απότι ξέρω στο θαλασσινό, μεγάλο ενυδρείο = υψηλό αρχικό κόστος αλλά μικρό = δύσκολη συντήρηση. Τα 2300Ε φαντάζομαι είναι για το υποψήφιο κομπλέ μου, όχι για το fish only σου. Πάντως, αν κρίνω από το πόσο μού κόστισε το γλυκού μού στά ίδια λίτρα, λίγα μου φαίνονται :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που ανέφερα αφορά fish only στα 200L με όλο τον εξοπλισμό σου και χωρίς ψάρια. Η συντήρηση και η αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου δεν προϋποθέτει περισσότερες γνώσεις ή επιπλέον δυσκολίες, αντιθέτως. Σίγουρα όμως περιλαμβάνει περισσότερα έξοδα. Τώρα, όσο αφορά την αγορά reef στα λίτρα αυτά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπολογίζεις περισσότερα χρήματα, πόσα ακριβώς δεν γνωρίζω όμως…

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς όλα είναι σχετικά αν και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος. Μπορεί να δώσεις 2300 για να πάρεις ένα Α εξοπλισμό και στη πορεία να δεις ότι δε σε καλύπτει σε 2-3 σημεία και να σου πάει τελικά παραπάνω από το εαν ξεκινούσες με κάτι καλύτερο.

Ας πούμε ένα παράδειγμα εγώ για ένα 110 λίτρα θεώρησα ότι ένα skimmer red sea για 400 λίτρα θα ήταν υπεραρκετό. Μπορεί και να είναι, όμως λειτουργώντας το διαπίστωσα κάποια μειονεκτήματα τα οποία μου τα είχαν επισημάνει αλλά μόνο όταν το διαπιστώσεις μόνος σου καταλαβαίνεις τι σημαίνει. Αποτέλεσμα πήγα και αγόρασα ένα ακόμα μεγαλύτερο και το άλλο κάθεται. Ακόμα όμως και στο μεγαλύτερο αναγκάστηκα να προσθέσω έχτρα αεραντλία για καλύτερη ποιότητα αφρού και μεγαλύτερη αντλία για καλύτερο απότέλεσμα γιατί το μεγαλύτερο δε σημαίνει κατανάγκη και καλύτερο σε όλα.

Συμπέρασμα χρειάζεται μελέτη ο εξοπλισμός γιατί εαν δώσεις 3000 ή 3500 μπορεί τελικά να είναι φτηνότερα από τα 2300 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς όλα είναι σχετικά αν και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος. Μπορεί να δώσεις 2300 για να πάρεις ένα Α εξοπλισμό και στη πορεία να δεις ότι δε σε καλύπτει σε 2-3 σημεία και να σου πάει τελικά παραπάνω από το εαν ξεκινούσες με κάτι καλύτερο.

Ας πούμε ένα παράδειγμα εγώ για ένα 110 λίτρα θεώρησα ότι ένα skimmer red sea για 400 λίτρα θα ήταν υπεραρκετό. Μπορεί και να είναι, όμως λειτουργώντας το διαπίστωσα κάποια μειονεκτήματα τα οποία μου τα είχαν επισημάνει αλλά μόνο όταν το διαπιστώσεις μόνος σου καταλαβαίνεις τι σημαίνει. Αποτέλεσμα πήγα και αγόρασα ένα ακόμα μεγαλύτερο και το άλλο κάθεται. Ακόμα όμως και στο μεγαλύτερο αναγκάστηκα να προσθέσω έχτρα αεραντλία για καλύτερη ποιότητα αφρού και μεγαλύτερη αντλία για καλύτερο απότέλεσμα γιατί το μεγαλύτερο δε σημαίνει κατανάγκη και καλύτερο σε όλα.

Συμπέρασμα χρειάζεται μελέτη ο εξοπλισμός γιατί εαν δώσεις 3000 ή 3500 μπορεί τελικά να είναι φτηνότερα από τα 2300 :bowdown:

Aνδρεα τα ειπες τοσο καλα που δεν θα μπορουσα να το πω καλυτερα. Ωραιος! :bowdown:

Θα ακουστει λιγο περιεργο αλλα σε καποια πραγματα πρεπει να ειμαστε λιγο ποιο προσεχτικοι γιατι τελικα εχουμε στο μελλον προβλημα. Π.χ. Εχουμε δωσει συνολικα 5000 ευρω για ενα ενυδρειο και τελικα δεν μπορυμε να φιλοξενησουμε καποια ζωντανα γιατι μια επενδυση 300 ευρω, δεν μας κανει.Οποτε και χανουμε τα ζωντανα αξιας λεμε 100-300 ευρω και δινουμε αλλα 400-500 για κατι καλυτερο. Οποτε το συνολικο κοστος ειναι..1000-1200 αντι για 400 στην αρχη. Μην βαλω την ψυχικη οδυνη... Για αυτο παιδια προσοχη γιατι εδω υπαρχει μια αληθεια τεραστια, και συμβαινει ποιο συχνα απο οτι φανταζεστε, πολυ ποιο συχνα.. :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο και η βάση πάντως θα είναι σίγουρα Juwel Rio 180

Ριξε μια ματια εδω http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...ec4353.62862637

Υπαρχουν βεβαια και πολλες αλλες διευθυνσεις με καλες τιμες στο internet.Ισως αυτο σε βοηθησει να ξεκινησεις με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στα ιδια χρηματα,πραγμα πολυ βασικο για ενα θαλασσινο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...