Jump to content

Ph Meter Ph-80


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Σημερα αγορασα ενα ph μετρο χειρος (Ph-80)

Μεσα ειχε το Ph metre ενα μικρο σακουλακι που λεει ph electrode storage solution και αλλο ενα πιο μικρο που δεν λεει κατι απ'εξω!

Επειδη πρωτη φορα παιρνω κατι τετοιο θα μπορουσατε να με βοηθισετε στο τ να κανω για να δουλεωει και γενικα τ πρεπει να κανω για να το κρατησω οσο περισσοτερο γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Σημερα αγορασα ενα ph μετρο χειρος (Ph-80)

Μεσα ειχε το Ph metre ενα μικρο σακουλακι που λεει ph electrode storage solution και αλλο ενα πιο μικρο που δεν λεει κατι απ'εξω!

Επειδη πρωτη φορα παιρνω κατι τετοιο θα μπορουσατε να με βοηθισετε στο τ να κανω για να δουλεωει και γενικα τ πρεπει να κανω για να το κρατησω οσο περισσοτερο γινετε!

Να προσθεσω οτι ανοιγοντας το ph μετρο χειρος μεσα στον ελενκτη εχει κατι ασπρο σαν ταπα μοιαζει με χαρτι αλλα δεν ειναι χαρτη γιατι πιανοντας το ψιλοδιαλιεται!

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο...

το ph electrode storage solution το αδειαζεις μεσα στο βαμβακακι που εχει το καπακι και οταν καποια στιγμη αυτο στεγνωσει θα πρεπει να παρεις αλλο και να κανεις την ιδια διαδικασια τωρα το αλλο το πιο μικρο ειναι για να κανεισ calibration στην τιμη 7 μια φορα τον μηνα σου εχει οδηγιες πως να το κανεις

Έγινε επεξεργασία - overlimit
Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο...

το ph electrode storage solution το αδειαζεις μεσα στο βαμβακακι που εχει το καπακι και οταν καποια στιγμη αυτο στεγνωσει θα πρεπει να παρεις αλλο και να κανεις την ιδια διαδικασια τωρα το αλλο το πιο μικρο ειναι για να κανεισ calibration στην τιμη 7 μια φορα τον μηνα σου εχει οδηγιες πως να το κανεις

Μια φορα τον μηνα με αλλα σακουλακι ετσι?

Δεν χρειαζετε να το αποθηκευω σε νερο μεσα το pH metre γιατι καπου διαβασα οτι το αποθηκευουμε σε ενα μπολ με λιγο νερο μεσα απιονισμενο!

Με τις οδηγειες δεν τα παω καλα καθως ειναι στα αγγλικα!

Link to comment
Share on other sites

το μικρο το σακουλακι το ριχνεις σε απιονισμενο νερο και το κρατας εκει περιπου 3 μηνες για να κανεις calibration καθε μηνα.μετα παιρνεις αλλο και κανεις παλι την ιδια διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

το μικρο το σακουλακι το ριχνεις σε απιονισμενο νερο και το κρατας εκει περιπου 3 μηνες για να κανεις calibration καθε μηνα.μετα παιρνεις αλλο και κανεις παλι την ιδια διαδικασια.

Καποιες ερωτησουλες!

Γιατι δεν το εχω και κριμα ειναι να το καταστρεψω!

Το μεγαλο σακουλακι το αδειαζω στο βαμβακι που εχει μεσα το phmetro οταν στεγνωσει θελω αλλο ετσι δεν ειναι?

Το μικρο σε ενα ποτηρι με απιονισμενο νερο (πιραζει να ειναι απλα εμφιαλομενο?) αδειαζω το μεγαλο σακουλακι και κανω το calibration και το κραταω για 3 μηνες σωστα?

Ερωτηση !!

Αν στο ποτηρι με το calibration γινει εξατμιση σιμπληρωνω νερο?

Ποσο νερο να βαλω στο ποτηρι?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο σακουλακι το αδειαζω στο βαμβακι που εχει μεσα το phmetro οταν στεγνωσει θελω αλλο ετσι δεν ειναι? Σωστο

Το μικρο σε ενα ποτηρι με απιονισμενο νερο (πιραζει να ειναι απλα εμφιαλομενο?) :Δεν ξερω αν πιραζει εγω το εκανα με απιονισμενο και με αυτο κανεις το calibration.

Αν στο ποτηρι με το calibration γινει εξατμιση σιμπληρωνω νερο?Οχι θα το βαλεις σε δοχειο να κλεινει απο πανω.

Ποσο νερο να βαλω στο ποτηρι?Αυτο δεν το θυμαμαι πρεπει να το γραφει στις οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια κα παλι!

Εκνα calibration αλλα κατι δεν παει καλα!

Ειναι δυνατον το απιονισμενο νερο να εχει ph 7,5?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2528

τους δειχνει 7!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχε παρει το ματι μου αυτο το post!

Το θεμα ειναι οτι οταν ειδα το απιονισμενο εκανα μετρηση και στο υγρο του calibration και μου εβγαλε 7,3!

Ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το ρυθμισεις στο 7 μεσα στο υγρο του calibration

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το ρυθμισεις στο 7 μεσα στο υγρο του calibration

Για να κανω calibration παταω συνεχομενα το cal αναβοσβινει το ph και φτανει στο 7!

Μετα απο αυτο πρεπει να πατησω κατι ωστε να αποθηκευσει το ph?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ειχα κρατησει τα πρωτα υγρα καλιμπραρισματος μεσα σε ενα μικρο μπολ με καπακι!

Σημερα ειπα να μετρησω τα υγρα να δω τ αποκληση εχει το ph metre!

Το αποτελεσμα 8,2!

Σιγουρα απο την αρχη που το καλιμπραρα εχω κανει κατι λαθος γιατι σιγουρα δεν διχνει σωστα!

Π.χ σε βαρελι προετιμασιας νερου 30 λιτρων με καινουργια τυρφη σε ενα elite jet-flo 75 φουλ τυρφη στο καδο μετα απο μια βδομαδα ph 8 απο 8,4!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα κρατησει τα πρωτα υγρα καλιμπραρισματος μεσα σε ενα μικρο μπολ με καπακι!

αν δεν ειχε αρκετη δροσια εκει που τα ειχες η δεν τα ειχες στο ψυγειο,χαιρετησε τα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ καταλαβα πανε αυτα!

Το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος και αν το εχω καλιμπραρει σωστα!

Εχετενα μου πρωτεινετε καποια υγρα καλιμπραρισματος ωστε να το κανω σωστα αυτη την φορα?

Link to comment
Share on other sites

7αρι και 4αρι πεχα μπαφερ χρειαζεσαι.οταν ανοιξεις τα διαλυματα για πρωτη φορα και μετα τα διατηρεις στην συντηρηση του ψυγειου.(οχι στην πορτα του ψυγειου!!).στο ενδιαμεσο υγρο καθαρισμου απο τα μπαφερ η νερο απο α/ο.

Link to comment
Share on other sites

7αρι και 4αρι πεχα μπαφερ χρειαζεσαι.οταν ανοιξεις τα διαλυματα για πρωτη φορα και μετα τα διατηρεις στην συντηρηση του ψυγειου.(οχι στην πορτα του ψυγειου!!).στο ενδιαμεσο υγρο καθαρισμου απο τα μπαφερ η νερο απο α/ο.

Οκ απο αυτο λοιπον!

Calibration εχει κανεις ιδεα πως γινετε σε αυτο το ph metre!?

Link to comment
Share on other sites

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29964

Αυτα τα υγρα κανουν?

Σε 4,1 και 7,1?

Ειναι μονο για μια φορα?

Απο οτι καταλαβενεται δεν εχω ιδεα τ κανω και πως το κανω!

Link to comment
Share on other sites

σου κανουν αλλα πρεπει να φροντισεις να προμηθευτεις και μπουκαλακια για να βαλεις μεσα τα υγρα αφου βλεπω πως ειναι σε φακελακια 1 χρησης και ειναι και 20 μλ το καθενα.μην πανε χαμενα δηλ αν τα ανοιξεις.

οχι δεν ειναι για 1 φορα.καλιμπραρεις με τοσο υηρο οσο να βυθιζεται η μυτη του ηλεκτροδιου μεσα.

Link to comment
Share on other sites

σου κανουν αλλα πρεπει να φροντισεις να προμηθευτεις και μπουκαλακια για να βαλεις μεσα τα υγρα αφου βλεπω πως ειναι σε φακελακια 1 χρησης και ειναι και 20 μλ το καθενα.μην πανε χαμενα δηλ αν τα ανοιξεις.

οχι δεν ειναι για 1 φορα.καλιμπραρεις με τοσο υηρο οσο να βυθιζεται η μυτη του ηλεκτροδιου μεσα.

Οι αναλογιες νερου και υγρου calibration ποσο πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

με εκανε χαζο αυτη σου η ερωτηση...χεχε δεν την καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

με εκανε χαζο αυτη σου η ερωτηση...χεχε δεν την καταλαβα.

Χαχα!!

Τα υγρα αυτα δεν πρεπει να διαλιθουν σε νερο?Οταν πηρα το ph metre μου ηρθε σε σκονι και το εβαλα σε σε νερο!

Μετα εκανα calibration!

Με τα υγρα δν χρειαζετε νερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...