Jump to content

Σάπισμα Και Τρύπες Στα Φύλλα Της Altenethera Rubin


Recommended Posts

Και βεβαια ηταν λαθος η γνωμη που ειχες,ειναι απαιτητικο αλλα οχι τοσο ωστε να μην μπορει καποιος να το κρατησει και με diy co2 με σωστη διαχυση.

Και θα σου πω και κατι ακομα,στο 110λιτρο το κρατουσα με 2 λαμπες της juwel και δεν ειχα ουτε καν 0.5w/lt

Οριστε και η παρουσιαση που ειχα κανει τοτε http://www.aquazone....opic=55418&st=0

Έπεσα τρελό θύμα παραπληροφόρησης και δεν το έβαλα αυτό το φυτάκι... :huh::o κρίμα!!!

Το έχεις ακόμα αυτό το ενυδρείο σου??

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τρελό θύμα παραπληροφόρησης και δεν το έβαλα αυτό το φυτάκι... :huh::o κρίμα!!!

Το έχεις ακόμα αυτό το ενυδρείο σου??

Ναι αμε...αδειο!:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε...αδειο! :P

γιατί βρε 'συ??!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!!

Μόλις γύρισα απ' τη δουλειά και θα πάω να πάρω κάλιο...

Μ έκανε και εμένα εντύπωση γιατί μεγάλωσε αρκετά απ' το διάστημα που το πήρα, αλλά έχω το θέμα με τα φύλλα.

Σκέψου Πάνο ότι είχα δοκιμάσει alternanthera reineckii, οχι την rubin , με τον προηγούμενο φωτισμό (λάμπα 11W :P :P ) και είχε αναπτυχθεί αρκετά(ένα κλαδί είχε βγει εκτός νερού) και είχε κόκκινο χρώμα στα πάνω μέρη.

Με ταμπλέτα βέβαια στη ρίζα και ακριβώς κάτω απ' το φως(Αν έχω φωτό θα ανεβάσω).

Μετά βέβαια από ένα μήνα με bacterial bloom και άλγες το έχασα όπως και άλλα φυτά.

Ίσως να ήταν και θέμα χρόνου βέβαια να το χάσω.

Άλλα κόκκινα φυτάκια που είχα δοκιμάσει φαίνονταν απ' την αρχή ότι δεν τραβάγανε...

Spamάρετε άφοβα!!!!

Αυτές οι ιστορίες είναι οι ωραίες!!!!

χαχαχαχαχαχα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε καλιο καθημερινα και θα δεις διαφορα.θελει το χρονο του αλλα θα δεις.

Αν δεν εχεις καπακι και το φυτο σου βγει εκτος αν θες μηντο κοψεις,θα συνεχισει να μεγαλωνει.

ΥΓ Για τις ιστοριες δεν ειναι καταλληλο μερος εδω για να τις πουμε γιατι δεν αφορουν το φυτεμενο ενυδρειο και ειναι κριμα να γεμιζουμε το θεμα με spam γιατι καποιο αλλο μελος που μπορει να εχει το ιδιο προβλημα δεν ειναι αναγκασμενο να διαβαζει τα δικα μας.:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε καλιο καθημερινα και θα δεις διαφορα.θελει το χρονο του αλλα θα δεις.

Αν δεν εχεις καπακι και το φυτο σου βγει εκτος αν θες μηντο κοψεις,θα συνεχισει να μεγαλωνει.

ΥΓ Για τις ιστοριες δεν ειναι καταλληλο μερος εδω για να τις πουμε γιατι δεν αφορουν το φυτεμενο ενυδρειο και ειναι κριμα να γεμιζουμε το θεμα με spam γιατι καποιο αλλο μελος που μπορει να εχει το ιδιο προβλημα δεν ειναι αναγκασμενο να διαβαζει τα δικα μας. :)

Έχω καπάκι...

Αλλά θα το αφήσω να δω που θα φτάσει...

Πλάκα κάνω για το spam...

Έχεις δίκιο...

Είναι άκομψο και καθόλου πρακτικό...!!! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μεχρι το καπακι αλλα αν ακουμπισει τις λαμπες θα στο καψει...το εχω παθει και αυτο.:P

Link to comment
Share on other sites

Θα το έχω υπόψιν μου... ;)

Άντε, άνοιξε ένα τόπικ με θέμα "Η Ιστορία της Altanethera μου" να μάθουμε επιτέλους εγώ και ο Πάνος την ιστορία...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το Potassioum της Seachem...

Έβαλα 3ml περίπου για τα 80lt που είναι το ενυδρείο μου.

Θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες του Klaz και ελπίζω να πάει καλά το φυτάκι!!!!

Πιστεύετε να βάλω παραπάνω δόση??

Το μπουκάλι λέει 5ml (ένα καπάκι) σε 125lt ή να το αφήσω ως έχει ώστε στην πορεία να το φτάσω στα 5 ml??

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε σε όλα τα λιπάσματα αρχίζουμε με της μισές δόσεις από ότι προτείνουν η εταιρείες και στην παρία βλέποντας την όλη ανάπτυξη των φυτών ανεβάζουμε αν χρειαστεί ή ακόμη και κατεβάζουμε την ποσότητα του λιπάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Χρήστο μου προτείνεις να βάλω την μισή δόση για αρχή 1,5 ml περίπου και να δω μετά από 20 μέρες την πορεία τους, όπως μου πρότεινε ο Klaz και αν χρειάζεται να την αυξήσω??
Έχω αρχίσει να βάζω την πλήρη δοσολογία λόγω του προβλήματος.
Να τη μειώσω ή να αφήσω προς το παρών την ίδια δόση και να την μειώσω όταν δω κάποια ανάκαμπψη του φυτού??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...