Jump to content

αλλαγη Τ8 με Τ5 γινεται?


tsiro

Recommended Posts

θελω να αλλαξω την Τ8 60cm με μια Τ5 60cm.το μπαλαστ που εχω γραφει 30watt η 2χ15.

η τ5 θα ειναι 24βατ.γινεται η πρεπει να αγορασω καινουργιο μπαλαστ.καπου διαβασα οτι οι τ5 θελουν ηλεκτρονικο αλλα αλλοι λενε οχι.η συνδεσμολογια αλλαζει η οχι?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ξέρω, ότι θέλουν ηλεκτρονικό ballast.

Επίσης να έχεις υπόψη σου (πιθανοτατα το ξέρεις ήδη βέβαια) ότι θέλουν άλλο ακροφύσιο (πιο μικρό) και είναι και πιο κοντές από τις Τ8.

Αν δεν κάνω λάθος η Τ5 24 βατ είναι 55 εκατ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ξέρω, ότι θέλουν ηλεκτρονικό ballast.

Επίσης να έχεις υπόψη σου (πιθανοτατα το ξέρεις ήδη βέβαια) ότι θέλουν άλλο ακροφύσιο (πιο μικρό) και είναι και πιο κοντές από τις Τ8.

Αν δεν κάνω λάθος η Τ5 24 βατ είναι 55 εκατ.

ΔΕΝ κανεις λάθος :lol:

Όντως χρειάζεται ηλεκτρονικό ballast

Τ5 24 Watt είναι 55cm ακριβώς (λιγο πιο κοντή από την Τ8 και περίπου η μισή σε παχος με περισσότερα watt... καλό ε:bowdown:.

Μια λάμπα στα 24 watt καίει (σαν θερμότητα εννοώ) πολύ περισσότερο από μία στα 18, Πρόσεχε που θα ακουμπάει! Καλλίτερα στήριξε κάτι απο τα ακροφύσια για να αιωρείται η λάμπα και να μην ακουμπάει καλώδια και πλαστικά/ξύλινα/ευπαθή μέρη του καπακιού.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΛΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ BALLAST ΚΟΙΤΑ ΤΩN KATAΛΟΓΟ ΤΗΣ OSRAM DULUX L. ΕΓΩ ΕΧΩ 2Χ55/865 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΗΚΟΣ 55CM. Η ΛΑΜΠΕΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 5ΕURO H ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ BALLAST 18 ΕΥRΟ.ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΚΟΛΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΗ ΖΕΣΤΗ

Έγινε επεξεργασία - teomid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...