Jump to content

Help Hydor Koralia Δεν Ξεικινα


jimmis1974

Recommended Posts

εχω στο ενυδρειο δυο Hydor koarlia evo 2800 αγορασμενες απο το petcumulus.

To προβλημα μου ειναι οτι εδω και δυο περιπου μηνες και η μια οταν λιγο βρωμισει σταματα , αν τις δωσω λιγακι στηνφτερωτη με το ζορι ξεκινα.

Αν κανει διακοπη το ρευμα δεν ξαναπερνει.

Θορυβο δεν κανει , απο καθαρισμα δεν το συζητω την εκανα γυαλι , πιο καινουργια απο καινουργια !!!

Μετα το καθαρισμα δουλευει κανονικα και ξεκιναει αν την βγαλω απο την πριζα , βεβαια οχι αμεσως αλλα μετα απο κανα 3 με 5 δευτερολεπτα !!

οταν ομως περασουν μερικες μερες στο ενυδρειο και πιασει λιγη βρωμιτσα .... παπαλα !!!

Κατα τα αλλα φενεται μια χαρα η φτερωτη της και τα υπολοιπα πλαστικα , την εβαλα διπλα διπλα με την καλη και δεν ειδα τιποτα το περιεργο !!!

μου ελειξε και η εγγυηση απο το Petcumulus πριν κανα 3 μηνες , οποτε ......

Ξερεις κανεις τι μπορει να φταιει ?

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά στο καπάκι έχει ένα μικρό πλαστικό πώμα το οποίο βρίσκει στο εμπρός μέρος της φτερωτής κατά το κούμπωμα με αποτέλεσμα να '' κολλάει '', είχα το ίδιο θέμα και μόλις τα έβγαλα διορθώθηκε, δοκίμασε το.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

και εγω παντα ειχα αυτο το προβλημα με τις κοραλιες!

παντα ξεκιναγανε ομως εαν τους εδινα ενα ελαφρυ χτυμημα στη φτερωτη με κατι που να φτανει μεσα.

αλλα πριν τις δωσω ειχα βρει λυση βαζοντας τες να κοιτανε η προς τα πανω η προς τα κατω jimmi,δεν θυμαμαι τωρα να

σου πω σιγουρα δοκιμασε το και αυτο

παντως δεν νομιζω να εχει καποιο λειττουργικο προβλημα,να ειναι χαλασμενη

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμ , εννοεις ειναι στη σχαρα την μπροστινη απο μεσα ,.....που στο καλο δεν προσεξα τιποτα ...

Θα το δω αυριο γιατι την εχω στο αλλο ενυδρειο .

εεεεε δεν ειναι φυσιολογικο να βαζω εγω συνεχεια κατι να δηνω εκκινηση στην φτερωτη !!!!

και προς τα κατω κοιταει και προς τα πανω την εχω βαλει, τιποτα !!!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

εννοεις δηλαδη οτι στο κανει σε ολα τα κλεισιματα-ανοιγματα?

νομιζα μονο καποιες φορες!οχι δεν ειναι ουτε φυσιολογικο ουτε και πρακτικο!

η ιδεα του γρηγορου ειναι πολυ καλη!

ο μαγνητης ειναι οκ?δεν εχει καμια ρωγμη η κατι τετοιο ε?

Link to comment
Share on other sites

NAI μολης λιγο βρωμισει σε ολα τα κλεισιματα δεν ξεκινα , θελει χερι στην φτερωτη!!

ΟΛΑ ΟΚ ειναι δεν ειδα τιποτα το περιεργο !!! την ελυσα παρεα με την καλη τη δευτερη καμια διαφορα !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το βρηκα τι εφτεγε , φιλε grigoros εβγαλα την ταπουλα αλλα τιποτα ... κολαγε !!

Μεσα εκει που παταει η φτερωτη εχει ακομη ενα μαγνητακι , ισως ειχε κουνηθει πολυυυυ ελαχιστα τοσο οσο να κολαει λιγο την φτερωτη και να μην την αφηνει να γυρισει.

Με εναν στυλο το πιεσα λιγο να πατησει τερμα να παρει τα ισα του και το καθαρισα κει μεσα με μπατονετα , μετα ολα ΟΚ !!

τουμπανο η αντλια .... δεν μασαει τιποτα !!!!!!!!!!! (και με την ταπουλα)

λογικα εβρησκε το κατω μερος της στον μαγνητη γιατι ειδα ελαφρος γδασιρματακια στο κατω καφαλακι της φτερωτης , μαλλον κολαγε εκει.

Οποτε ολα τελεια , ξεκιναει καρφι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Moνο για τις καινουργιες γιατι δεν εχουν κεραμικο αξονακι η νεα σειρα Evolution , ειναι σκετη η φτερωτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...