Jump to content

Για Τους Αφρικάνους


Recommended Posts

Η πριγκίπισσα της Τανγκανίκα

Δεν είμαι αφρικάνος αλλά είναι εντυπωσιακή η συμπεριφορά αυτών των ψαριών καθώς παρατηρείτε ένα σπάνιο φαινόμενο για τα ψάρια, Μήπως γνωρίζεται ποιο;;

Για να δω πόσο καλά ενημερωμένοι είναι οι αφρικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι εκτός και αν το ίδιο όνομα το έχουν και άλλες αφρικάνες.

Εχουν μια ιδιαιτερότητα που την έμαθα σήμερα και απλά κάνω ένα χαβαλετσιδικό τεστ να δούμε πόσο καλά είναι ενημερωμένοι οι αφρικάνοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι εκτός και αν το ίδιο όνομα το έχουν και άλλες αφρικάνες.

Εχουν μια ιδιαιτερότητα που την έμαθα σήμερα και απλά κάνω ένα χαβαλετσιδικό τεστ να δούμε πόσο καλά είναι ενημερωμένοι οι αφρικάνοι. :)

ok ας περιμενουμε να ξυπνησουν οι αφρικανοι του φορουμ!!!! :)

Στρατο πρεπει να εχουν παρει ρεπο!! :P

Link to comment
Share on other sites

Γραφώ συνοπτικά αυτά που διάβασα σήμερα που για εμένα είναι νέα για τους Αφρικάνους ίσος γνωστά.

Όταν ένα ζευγάρι αποφασίσει να κάνει απογόνους και γεννάει τα αυγά του δεν κάθετε να τα φροντίσει μόνο του αλλά έχει από πίσω του έως άλλους 25 βοηθούς του ίδιου είδους που φροντίζουν τα αυγά και την φωλιά, την καθαρίζουν, και με τα πτερύγια αλλά και με το στόμα τους προσπαθούν να εισχωρεί στην φωλιά συνέχεια φρέσκο νεράκι με πλούσιο οξυγόνο, φροντίζουν να μην σκεπαστούν τα αυγά από την άμμο κτλ. Αν κάποιος εχθρός ψυλλιαστεί ότι υπάρχει τροφή και θελήσει να φάει ομελέτες τότε τα 25 ψάρια βοηθοί ως άλλοι σωματοφύλακες υπερασπίζονται την φωλιά με τα αυγά. Κάποια ψάρια από τους βοηθούς ως πιστή σωματοφύλακες δεν αποκτούν ποτέ δικιά τους οικογένεια αλλά περνούν το υπόλοιπο της ζωής τους με το να προστατεύουν της φωλιές των άλλων. Το φερόμενο αυτό οι επιστήμονες το αποκάλεσαν pay-to-stay δηλαδή πλήρωσε για να μείνεις.

Το ζευγάρι προτείνει στους βοηθούς το εξής Deal, Βλιέπετε τα χουράφια αυτά έως κατου του Μιτσου; Ε δικαμ ειναι αν θέλετε να βόσκετε ελεύθερα στα χουραφιαμ θα πρέπει να με πληρώσετε με είδος, δηλαδή εσείς θα προστατεύετε την φωλιά μου και εμείς θα σας επιτρέπουμε να ζείτε στην περιοχή μας.

Τα ψάρια βοηθοί είναι συνήθως ψάρια που δεν έχουν δικιά τους περιοχή ενώ ταυτόχρονα δεν έχουν και τον τσαμπουκά να αποκτήσουν δικιά τους περιοχή. Ως μονάδες είναι αδύναμα λόγο χαρακτήρα, αλλά σαν μικρή αγέλη έχουν δύναμη κα νιώθουν ότι ανήκουν και αυτά σε μια περιοχή με το κόστος να μηνούν σχεδόν για πάντα ευνούχοι.

Το ζευγάρι με την ιδιότητα του τσέλικα παρακολουθεί τους βοηθούς και αν κάποιος δεν εργάζεται σωστά τον απειλούν με το ξεσπίτωμα από την περιοχή ή τον τιμωρούν επιτρέποντας το να φάει λιγότερο από το συνήθες η το στρεσάρουν κυνηγώντας το.

Πυγή:

http://science.orf.at/

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σκεφτηκα πως θα εννοουσες Χρηστο! εγω ειμαι πληροφορημένος σωστα χαρης το φορουμ μας!! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59012

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σκεφτηκα πως θα εννοουσες Χρηστο! εγω ειμαι πληροφορημένος σωστα χαρης το φορουμ μας!! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59012

Γιαυτο σε κρατάμε!

Θα σε είχαμε μπαναρει από καιρό…. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...