Jump to content

Τροφές & βιταμίνες


Guppy

Recommended Posts

Ποιές είναι οι κατάλληλες βιταμίνες για guppy κυρίως;; Είναι σε υγρή μορφή και τις βάζουμε στην τροφή τους;;

Link to comment
Share on other sites

Μουλιαζεις τα flakes με την βιταμινη και τα ριχνεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις το fishtamin της sera και να κανεις οτι λεει ο φιλος stav... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το fishtamin της sera και το tetravital της tetra.Και απο τα δυο ειμαι εξισου ευχαριστημενος.Οπως αναφερθηκε και πιο πανω μουλιαζεις τα flakes με τισ βιταμινες και τα προσφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...Έφυγα για αγορά!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσωπικά έχω σταματήσει να μουλιάζω τη τροφή σε βιταμίνες (χρησιμοποιώ τις Fishtamin της SERA) γιατί δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι σωστή κίνηση αυτή, όταν μιλάμε για υγιή ψάρια βέβαια (και δεν αναφέρομαι μόνο στα γκάππυ αλλά σε όλα τα είδη).

Προτιμώ να ρίχνω τις ανάλογες σταγόνες (βάση δοσολογίας) στο νερό του ενυδρείου (και μάλιστα σε λίγο μικρότερη αναλογία) παρά αυτό, γιατί πιστεύω ότι και η υπερφόρτωση με βιταμίνες μπορεί να μην κάνει καλό τελικά...

Και όταν ένα ψάρι τρώει τροφή ποτισμένη, παίρνει τεράστιες ποσότητες... (αναλογιστείτε μόνο μία σταγόνα για πόσα λίτρα είναι).

Το καλύτερο είναι να γίνεται χρήση και όχι κατάχρηση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι και οι τροφές ππου δίνουμε έχουν και αυτές μια μικρή ποσότητα βιταμινών.Μην πάμε από το ένα άκρο της αβιταμίνωσης στο άλλο άκρο της υπερβιταμίνωσης ε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω σταματήσει να μουλιάζω τη τροφή σε βιταμίνες (χρησιμοποιώ τις Fishtamin της SERA) γιατί δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι σωστή κίνηση αυτή, όταν μιλάμε για υγιή ψάρια βέβαια (και δεν αναφέρομαι μόνο στα γκάππυ αλλά σε όλα τα είδη).

Προτιμώ να ρίχνω τις ανάλογες σταγόνες (βάση δοσολογίας) στο νερό του ενυδρείου (και μάλιστα σε λίγο μικρότερη αναλογία) παρά αυτό, γιατί πιστεύω ότι και η υπερφόρτωση με βιταμίνες μπορεί να μην κάνει καλό τελικά...

Και όταν ένα ψάρι τρώει τροφή ποτισμένη, παίρνει τεράστιες ποσότητες... (αναλογιστείτε μόνο μία σταγόνα για πόσα λίτρα είναι).

Το καλύτερο είναι να γίνεται χρήση και όχι κατάχρηση. :bowdown:

δίκιο έχεις

Η μια φορά την εβδομάδα είναι εντάξει η είναι πολύ και να ρίχνω 1 στις 2 εβδομάδες??

Σε ένα κατάστημα δεν θα πω ποιό? μου είχε πει να τους ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα βιταμίνη

Έγινε επεξεργασία - Πωλίνα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφαρμόζω το να ρίχνω την ανάλογη ποσότητα σε κάθε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφαρμόζω το να ρίχνω την ανάλογη ποσότητα σε κάθε αλλαγή νερού.

οταν είναι μικρά δεν χρειάζονται όμως συχνότερα?? ή λέω βλακείες

τώρα είδα σε άλλο θέμα πως καλό είναι λιγότερη ποσότητα

Έγινε επεξεργασία - Πωλίνα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...