Jump to content

Caluastrea Πρόβλημα


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, λόγω κακού χειρισμού την τελευταία εβδομαδα τα κοράλλια μου υπέστησαν ενα ταρακούνημα, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σήμερα ενα κεφάλι από την καλουαστρεα μου να νεκρώσει και είδα ότι το προβλημα επεκτείνεται και σε δυο γειτονικα κεφάλια, πώς μπορώ να αντιμετωπίσω την εξαπλωση του σαπίσματος? αν δεν κάνω κατι μπορει να επεκταθεί σε ολόκληρο το κοράλλι?

Link to comment
Share on other sites

να κοψεις-αφαιρεσεις τα χαλασμενα,δεν μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πεις τι φιδι σε δαγκωσε,δεν μπορεις να παρεις το σωστο αντιδοτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την δίνεις κάπου αλλού μήπως και την σώσεις?

Πάντως και τα νεκρωμένα κεφάλια παίρνουν μπρος αν τους φερθείς σωστά με ταΐσματα και σωστές παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια από παραμέτρους πως πας;

Στο post σου γράφεις λόγω κακού χειρισμού την τελευταία εβδομάδα.

Δηλαδή τι ακριβώς έγινε;

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο δημηνο είχα ενα σοβαρο πρόβλημα με κυανοβακτηριο, αφου σιφοναρα, έξισα, καθαρισα πήρα την απόφαση να χρησιμοποιήσω χημεία. chemiclean. νομίζω οτι τηρησα τις οδηγιες το κυανοβακτηριο υποχώρησε τη δευτερη μερα αλλά τη δευτερη μερα αρχισαν να αντιδρούν ασχημα τα κοραλλια, κλείσαν σχεδον όλα.

έκανα 90% αλλαγή νερού και δυο μερες μετά εχουν ανοιξει όλα, νομιζα πως τη σκαπούλαρα, αλλα παρατηρώντας προσεκτικά είδα εκείνο το κεφαλι της καλουαστρεας. τωρα πια είμαι ενας ακόμα που λεει όχο στα χημεικά στο ενυδρείο( για να σας προλάβω)

οι σημερινές μετρησεις

kh 8,3

ca 460

mg 1350

αλατοτητα 1026

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μακριά την έχεις την ανεμωνη απο αυτο το κοραλι;

Σε αλλα κοραλια παρατηρησες κάτι ; Ή είναι φυσιολογικά ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα δυο τρεις φορές το chemiclean για το κυανοβακτήριο ουδέποτε μου δημιούργησε πρόβλημα στα κοράλια, αν όμως δεν τηρήσεις σωστά την δοσολογία τότε έχεις θέμα, μήπως έγινε κάτι τέτοιο; Πόσο έριξες σε πόσα λίτρα;

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω διαβασει και ακουσει πως και σε αλλους εχει δημιουργησε προβληματα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί πια, και πάνε καλά. την καλουαστρεα την είχα παρει φραγγ πριν ένα χρονο και τωρα έχει 40-45 κεφαλια, όλα τα κοραλλια μέχρι και τα μανιτάρια τα χρειάστηκαν. η ανεμώνη έκανε τις βολτες τησ ελεγχoμενα πάνω στο βραχο και της και λίγο στο διπλανό αλλά κοράλλι δεν χτυπησε.

τη δοσολογία για100λ ενυδρείο υπολογίζω ότι έχω και 25λ sump. έριξα 3.5 κουταλιές(το κουταλάκι που έχει μαζί). εγώ όσο διάβασα δεν είδα μαρτηρία που να έχει να πει κατι κακό γι αυτό και προχώρησα. ότι κια να έγινε τωρα πια δεν τολμώ να ξαναρίξω chemiclean, προτιμό το κυανό,

σε περίπτωση που επανεμφανιστεί αυτό τα ψαράκι κάνει τίποτα?http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+206&pcatid=206

Amblygobius phalaena

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μήπως μπορούμε να δούμε καμιά φώτο απο το εν λόγο κοράλλι?

Link to comment
Share on other sites

θα περάσω φωτο το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

θα περάσω φωτο το συντομότερο.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί πια, και πάνε καλά. την καλουαστρεα την είχα παρει φραγγ πριν ένα χρονο και τωρα έχει 40-45 κεφαλια, όλα τα κοραλλια μέχρι και τα μανιτάρια τα χρειάστηκαν. η ανεμώνη έκανε τις βολτες τησ ελεγχoμενα πάνω στο βραχο και της και λίγο στο διπλανό αλλά κοράλλι δεν χτυπησε.

τη δοσολογία για100λ ενυδρείο υπολογίζω ότι έχω και 25λ sump. έριξα 3.5 κουταλιές(το κουταλάκι που έχει μαζί). εγώ όσο διάβασα δεν είδα μαρτηρία που να έχει να πει κατι κακό γι αυτό και προχώρησα. ότι κια να έγινε τωρα πια δεν τολμώ να ξαναρίξω chemiclean, προτιμό το κυανό,

σε περίπτωση που επανεμφανιστεί αυτό τα ψαράκι κάνει τίποτα?http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+206&pcatid=206

Amblygobius phalaena

Αν μιλάμε για καθαρά λίτρα 100 main και 25 sump είναι σύνολο 125 λίτρα, η δοσολογία του chemi clean είναι 1 κουταλάκι για 37,8 λίτρα νερού, αν έριξες 3,5 κουταλάκια είναι 132,3 λίτρα νερού, έριξες λίγο παραπάνω αλλά για τόσο λίγο δεν νομίζω να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα, εκτός και αν δεν είχες υπολογίσει σωστά τα λίτρα, όπως και να 'χει αφού έκανες μια γενναία αλλαγή νερού όλα καλά, προσωπικά πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το συγκεκριμένο σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...