Jump to content

Ψαροσύνθεση Ζωοτόκων


ataktoulis

Recommended Posts

Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.

Επιτρέπεται;;

Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.

Επιτρέπεται;;

Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;

Για δες λίγο και ποια από αυτά υβριδίζουν με τα guppies λίγο Κωνσταντίνε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα Endlers γράφει το άρθρο για τα ζωοτόκα, οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα, απλά δεν ξέρω αν ένα μόνο ψαράκι από κάθε είδος θα είναι εντάξει ή θα νιώθει μοναξιά! :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα χαρά είναι τα guppies στα 63 λίτρα, είναι η γνώμη μου. Δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα για αυτό που θέλεις να κάνεις γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.

Η λογική μου λέει όμως ότι θα έχεις πολλά ζωντανά για τα λίτρα που διαθέτεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω μόνο αρσενικά από τα άλλα είδη για να μην έχω πρόβλημα υπερπληθυσμού και από τα μωρά Γκάπυ να κρατάω μόνο λίγα, ίσα ίσα για να ανανεώνω τη σύνθεση-γονείς. Θα ρωτήσω και στο πετ αν και πόσο να τους εμπιστευτεί κανείς τους πετσοπάδες; Οψόμεθα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα ακόμη ένα Γκάπυ, θηλυκό και ένα κατάλευκο θηλυκό Μόλλυ και έχω συνολικά:

2 αρσενικά + 4 θηλυκά Γκάπυ και 1 θηλυκό Μόλλυ. Σταματάω εδώ και περιμένω γέννες τώρα για να μην υπάρξει και πρόβλημα με τη φίλτρανση κλπ.. Βγάζω φωτογραφίες και θα κάνω παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...