Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


chrisbouzinis

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ,

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ (ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ) ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΤΟΣ.

ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 160 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΗΜΙΑΓΡΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ (ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ). ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΙΧΛΙΔΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΦΥΤΑ, ΧΗΜΙΑ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΒΑΛΕΙ 1/2 ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ 1/2 ΑΜΜΟ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΤΡΕΣ (ΑΣΒΕΣΤΟΥΧΕΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ....

ΧΡΗΣΤΟΣ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρήστο. Όσο αφορά το νερό, θα πρέπει να έχει ph8.4 και gh πανω από 12.

Κιχλίδες Αφρικής θα βρείς σε μεγάλη ποικιλία σε όλα τα πετ σοπ. Απλά να ξέρεις ότι στα λίτρα αυτά καλό θα ήταν να βάλεις μία οικογένια (1 αρσενικό, 3-4 θυληκά) και αυτή από όχι ιδιαίτερα μεγάλα ψάρια.

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Σε αυτή τη σελίδα θα δεις όλα τα πολύχρωμα ψαράκια που σ'αρέσουν.

Τώρα για φυτά, θα σου πρότεινα να μη βάλεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ PET SHOP ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ BUFFER ΠΟΥ ΦΤΙΑΝΧΕΙ ΤΟ PH ΣΤΟ 8,2 ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ BUFFER ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΑΛΑΟΥΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΑΧΛΗ ΚΑΙ Η ΚΙΧΛΙΔΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ LEMON. TAIPIAZOYN? ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΕΝΑ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΙΔΗ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΗΜΙΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να μην εβαζες πλεκοστομο γιατι θελει διαφορετικες συνθηκες νερου οταν ενοεις ημιαγρια τι εννοεις

μη βαλεις μπαφφερ μετρα τις τιμες του δικτυου μπορει να ειναι ιδιες με αυτες που θες

Link to comment
Share on other sites

Οι κιχλίδες malawi σε νερά από 7.9 pH και επάνω είναι μία χαρά. Βέβαια το ιδανικό είναι το 8.2-8.4 για να δείξουν τα χρώματα τους πλήρως και να έχουν συνθληκες βιοτόπου. Όμως και πιο κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα. Την σκληρότητα μπορείς να την ανεβάσεις άνετα με απλή μαγειρική σόδα και μετρήσεις. Για το βυθό θα σου πρότεινα κάποιο είδος synodontis που θα βρείς σε LFS αλλά πρόσεχε να μην είναι κανένα είδος που να γίνετε κτηνάκι.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ JDP ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΥΘΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ???

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ JDP ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΥΘΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ???

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ

τα synodontis ειναι το μοναδικο ειδος που ταιριαζει με τις κιχλιδεςς malawi αφου προερχεται απο την ιδια λιμνη και ζει στις ιδιες συνθηκες. ειναι η καλυτερη επιλογη για να μην εχεις προβληματα. δυστυχως δεν υπαρχει καποιο αλλο ειδος πιο εντυπωσιακο που να ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...