Jump to content

PH Controller


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αρχίσει σιγά σιγά να κάνω μια λίστα με τον εξολπισμό που θα χρειαστώ για ένα καινούργιο ενυδρείο fish only 550λτ που ετοιμάζω και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάποιο μηχάνημα που ελέγχει και κρατάει το Ph σταθερο?

Πως δουλεύει?

Μια ενδεικτική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινό ενυδρείο δεν ρυθμίζεται το ΡΗ, μέσω ρυθμιστή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα...?

Πως μπορώ να το κρατάω σταθερό? (μεταβάλλεται εύκολα ξέρω ... Ετσι δεν είναι? - πιο σύνηθες είναι να ανεβαίνει ή να πέφτει?-)

Μέσω CO2 reactor?

καμια πιο φθηνή λύση?

Link to comment
Share on other sites

Άρα...?

Πως μπορώ να το κρατάω σταθερό? (μεταβάλλεται εύκολα ξέρω ... Ετσι δεν είναι? - πιο σύνηθες είναι να ανεβαίνει ή να πέφτει?-)

Μέσω CO2 reactor?

καμια πιο φθηνή λύση?

Το ΡΗ συνήθως πέφτει, σε ένα θαλασσινό ενυδρείο και εμείς φροντίζουμε να το ανεβάζουμε, αλλά και να το διατηρούμε σταθερό με διάφορους τρόπους.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ, ούτε συστήνω πρόσθετα ph buffer.

Η καλή οξυγόνωση, που προέρχεται από το skimming, την καλή ανάδευση της επιφάνειας του νερού και γενικά της καλής κυκλοφορίας, βοηθούν στην άνοδο και σταθεροποίηση του ΡΗ.

Άλλο μέσο για τη σταθερή διατήρηση του ΡΗ, σε σωστά επίπεδα, είναι η συστηματική χρήση Calkwasser, η οποία επηρεάζει και τις τιμές του ΚΗ και του ασβεστίου. Όταν δεν υπάρχει Ca Reactor, η συστηματική χρήση Calkwasser, είναι η καλύτερη λύση, αφού όμως καθοριστούν οι σωστές ποσότητες και αναλογίες.

Τέλος ο Ca Reactor, δεν ανεβάζει το ΡΗ, αλλά μέσω των σωστών τιμών ΚΗ και Ca, εξασφαλίζει σταθερές τιμές ΡΗ σε ικανοποιητικά επίπεδα και γενικότερα σωστές, μεταξύ αναλογίες, των τιμών των πιο πάνω βασικών παραγόντων.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

για άλλη μια φορά ευχαριστώ...

και για το ενδιαφέρον και για την αμμεσότητα (αλλά και την υπομονή).

Ούτε για ιδιαίτερα μαθήματα να σας είχα πάρει....

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...