Jump to content

ΠΟΙΟ ΑΛΓΟΚΤΟΝΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ????


aquamania

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΓΟΚΤΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΤΡΙΧΟΕΙΔΟΥΣ ΑΛΓΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΓΟΚΤΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΤΡΙΧΟΕΙΔΟΥΣ ΑΛΓΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ????

Φυσικά δεν ψάχνεις για κάποιο "Αλγοκτόνο Σπρέυ".

Αν όμως, ψάχνεις για κάποιο τρόπο να εξαφανίσεις την άλγη από φυτεμένο ενυδρείο, γλυκού νερού, θα πρέπει να ρωτήσεις στην αντίστοιχη κατηγορία.

Μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά?

Ενημέρωσέ με και αν είναι έτσι, θα μεταφέρω το ερώτημά σου στη σωστή κατηγορία.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν ψάχνεις για κάποιο "Αλγοκτόνο Σπρέυ".

Αν όμως, ψάχνεις για κάποιο τρόπο να εξαφανίσεις την άλγη από φυτεμένο ενυδρείο, γλυκού νερού, θα πρέπει να ρωτήσεις στην αντίστοιχη κατηγορία.

Μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά?

Ενημέρωσέ με και αν είναι έτσι, θα μεταφέρω το ερώτημά σου στη σωστή κατηγορία.

Φιλικά

Νίκος

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ!!!! :lol: ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ!ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aquamania γειά,

Και εγώ αντιμετώπιζα προβλήματα πράσινης τριχοειδούς άλγης, αλλά και καφέ, μου πρότειναν το Protalon 707 και μπορώ να πω ότι είδα τεράστια βελτίωση. Όπως αναφέρει στις οδηγίες αντιμετωπίζει νηματώδη άλγη, καφέ γλίνα, μαύρη, γαλαζοπράσινη και αιωρούμενη άλγη. Πιστέυω να κάνεις δουλειά, αλλά καλό θα ήταν να πάρεις και μια άλλη γνώμη από άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μου.

:lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ :lol::bowdown: για την πληροφορια φιλε umb και ευχομαι να μην σου εμφανιστει ποτε ξανα αλγη!!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αλγοφαγα ψαρια(πλεκο, ανσιστρους, οτοκυκλοι,κτλ), καλο ειναι να βαλεις φυτα που περιοριζουν τις αλγες οπως κερατοφυλλο και πιστια, να ελαττωσεις τις ωρες φωτισμου(μεχρι 10 ωρες), να κανεις συχνες αλλαγες νερου μετρωντας τα νιτρικα και τα φωσφορικα, τα οποια αποτελουν τροφες των αλγεων, να διατηρεις καθαρα τα φιλτρα σου και να εχεις αρκετη ροη νερου στο ενυδρειο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αλγοφαγα ψαρια(πλεκο, ανσιστρους, οτοκυκλοι,κτλ), καλο ειναι να βαλεις φυτα που περιοριζουν τις αλγες οπως κερατοφυλλο και πιστια, να ελαττωσεις τις ωρες φωτισμου(μεχρι 10 ωρες), να κανεις συχνες αλλαγες νερου μετρωντας τα νιτρικα και τα φωσφορικα, τα οποια αποτελουν τροφες των αλγεων, να διατηρεις καθαρα τα φιλτρα σου και να εχεις αρκετη ροη νερου στο ενυδρειο... :lol:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο αλγοκτόνο για την καταπολέμηση της πράσινης τριχοειδούς άλγης που να μην επηρεάζει την ανάπτυξη των φυτών είναι...... οι σωστές συνθήκες και ισορροπία στη χημεία του ενυδρείου σου. Δηλ. σωστός φωτισμός, παροχή διοξειδίου του άνθρακα, σωστή λίπανση με μίκρο και μάκρο στοιχεία και η οποία έρχεται όχι μόνο από μετρήσεις αλλά και από την παρατήρηση της ανάπτυξης αλλά και της συμπεριφοράς της υγείας των φυτών σου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο αλγοκτόνο για την καταπολέμηση της πράσινης τριχοειδούς άλγης που να μην επηρεάζει την ανάπτυξη των φυτών είναι...... οι σωστές συνθήκες και ισορροπία στη χημεία του ενυδρείου σου. Δηλ. σωστός φωτισμός, παροχή διοξειδίου του άνθρακα, σωστή λίπανση με μίκρο και μάκρο στοιχεία και η οποία έρχεται όχι μόνο από μετρήσεις αλλά και από την παρατήρηση της ανάπτυξης αλλά και της συμπεριφοράς της υγείας των φυτών σου.

Εκτ'ος από αυτά που είναι βασικά δοκίμασε το Flourish excel της Seachem σε διπλή δόση από αυτό που λέει η αναλογία για κάθε μέρα, επί 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!!! :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...