Jump to content

Καφέ άλγη και φωτισμός


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

πως ξέρεις πότε η καφέ άλγη προκαλείται από υπερβολικό φωτισμό και πότε από ελλειπή;

Προς τον φωτισμό αποδίδω τη δική μου, εμφανίζεται κυρίως στα φύλλα και στα τζάμια.

Juwel Rio 180λ το ενυδρείο, με μία λευκή και μία ροζ λάμπα, 30W έκαστος. Ανάβουν 8 ώρες την ημέρα.

Τα φωσφορικά και το NO3 είναι φυσιολογικά. Seachem flourish λίπασμα κάθε 2 βδομάδες.

3 εχιδόδωροι τα φυτά, με υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι ενυδρείου. Χωρίς CO2, ούτε τύρφη στο φίλτρο.

Καμμία πρόταση; Εάν αλλάξω τις συνθήκες φωτισμού, μετά από πόσες μέρες θα φανούν αποτελέσματα;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

πως ξέρεις πότε η καφέ άλγη προκαλείται από υπερβολικό φωτισμό και πότε από ελλειπή;

Προς τον φωτισμό αποδίδω τη δική μου, εμφανίζεται κυρίως στα φύλλα και στα τζάμια.

Juwel Rio 180λ το ενυδρείο, με μία λευκή και μία ροζ λάμπα, 30W έκαστος. Ανάβουν 8 ώρες την ημέρα.

Τα φωσφορικά και το NO3 είναι φυσιολογικά. Seachem flourish λίπασμα κάθε 2 βδομάδες.

3 εχιδόδωροι τα φυτά, με υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι ενυδρείου. Χωρίς CO2, ούτε τύρφη στο φίλτρο.

Καμμία πρόταση; Εάν αλλάξω τις συνθήκες φωτισμού, μετά από πόσες μέρες θα φανούν αποτελέσματα;

Σας ευχαριστώ

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤO ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ SEACHEM FLOYRISH EXCEL ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

πως ξέρεις πότε η καφέ άλγη προκαλείται από υπερβολικό φωτισμό και πότε από ελλειπή;

Δεν εχει σχέση με τον φωτισμό.

Πρόσθεσε μερικά Otocinclus affinis και θα λυθεί το πρόβλημα

oto01.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως! ο λίγος φωτισμός προκαλεί καφέ άλγη, ενώ ο πολύς πράσινη.... Ξαναλέω συνήθως...

Παρόλα αυτά ο φωτισμός σου είναι περίπου στο 0.3 W/lt με φωτοπερίοδο 8 ώρες τη μέρα. Σχετικά λίγος... Αλλά!

Οι τιμές σου (φωσφορικά και νιτρικά) μας λες ότι είναι φυσιολογικές... Για ένα φυτεμένο ενυδρείο όπου τα φυτά δεν έχουν κάτι που να τους λείπει τότε η προσθήκη σε καθημερινή βάση 1.5-2 ppm φωσφορικών είναι φυσιολογική... Αντιθέτως για ένα ενυδρείο που δεν έχει ισορροπία στα ιχνοστοιχεία που καταναλώνουν τα φυτά, καθώς και στο φωτισμό, αλλά και στην ποσότητα διοξειδίου, ενδείξεις φωσφορικών της τάξης του 0.3 ppm είναι πάλι φυσιολογικές....

Τι θέλω να πω με αυτό το παράδειγμα: Για κάποιον σαν εμένα που δεν γνωρίζω το ενυδρείο σου, το να μου λες ότι οι τιμές των φωσφορικών και των νιτρικών είναι φυσιολογικές δεν μου λέει απολύτως τίποτα! Τα νούμερα που θα μου πεις από κάποιο τεστ, κάτι θα μου πουν, αλλά σίγουρα δεν είναι απολύτως αξιόπιστα.

Making the long story short.... Πες μας τιμές από το ενυδρείο σου. Πες μας πως πάνε τα φυτά σου... Μεγαλώνουν γρήγορα? Τα φύλλα τους είναι υγιή? Τα φυτά σου είναι λίγα για να μπορέσουν να καταναλώσουν μεγάλη ποσότητα λιπασμάτων, γι αυτό προσοχή στα λιπάσματα. Το διοξείδιο σίγουρα θα βοηθούσε την ανάπτυξη των φυτών. Μάλλον η καφέ άλγη εμφανίζεται λόγω ελλειπή φωτισμού, αλλά θα ήθελα να ξέρω παραπάνω πράγματα για το ενυδρείο σου... Στα πόσα Kelvin είναι οι λάμπες σου? Πόσο καιρό το έχεις στημένο? Τα φυτά είναι καινούργια ή παλιά? Τι μέγεθος έχουν?

Και τέλος..... μια φωτογραφία=χίλιες λέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η καφέ άλγη παρουσιάζεται σε ενυδρεία που είναι νεοστημένα.

Οι Otocinclus θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους όπως λέει κι ο Γιάννης (lasal), αλλά καλό θα ήταν να βρεις τι είναι αυτό που την προκαλεί.

Γιάννη διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος...

Link to comment
Share on other sites

istellas σευχαριστώ πάρα πολύ

ιδού κάποιες απαντήσεις, θα επανέλθω με τις υπόλοιπες και με φωτό

-2 μέρες ύστερα από 60% αλλαγή νερού: ΝΟ3 12,5 και φωσφορικά 0,5

-Τα φυτά (3 εχινόδωροι) μεγαλώνουν εκνευριστικά γρήγορα (περιστασιακό κλάδεμα, κόψιμο κτλ). Είναι φουντωτά, φτάνουν σχεδόν μέχρι την επιφάνεια και χωρίς κλάδεμα θα την σκέπαζαν κατά το ήμισι. Τα φύλλα τους είναι μία χαρά, αν εξαιρέσουμε αυτά που έιναι εντελώς σκεπασμένα με άλγη και χαλάνε. Επίσης μερικά καινούργια βλαστάρια είναι διάφανα και κατακίτρινα, πιθανώς επειδή τα μεγάλα φύλλα από πάνω τους κρύβουν το φώς. Οτιδήποτε χαλάει κόβεται και φεύγει από το ενυδρείο

-Διοξείδιο δε πρόκειται να ξαναβάλω, ήδη μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.

-Η καφέ άλγη στα φύλλα ξεκινάει από τριχωειδής και εξελλίσεται σε γλίτσα.

-Το ενυδρείο είναι 3 μηνών περίπου, όπως και τα φυτά.

-Θερμοκρασία λάμπας δε ξέρω, αλλά έιναι μία ροζ και μία άσπρη (όχι μπλέ). Θα κοιτάξω και θα επανέλθω.

Μέχρι πρίν μερικές μέρες είχα ανακλαστήρα στη ροζ και φωτοπερίοδο 10 ωρών, ελλάτωσα χρόνο και έβγαλα τον ανακλαστήρα για να δώ μήπως έφταιγε ο υπερβολικός φωτισμός

Θα ποστάρω και φωτό αργότερα.

φιλικά

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι

συνέχεια του προηγούμενου ποστ, ορίστε και οι φωτό

ευχαριστώ

post-1872-1170280425_thumb.jpgpost-1872-1170280360_thumb.jpgpost-1872-1170280307_thumb.jpgpost-1872-1170280229_thumb.jpgpost-1872-1170280481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

κάποια βοήθεια πλζ;

Κάνω ότι μπορώ προκειμένου να είναι όμορφο το ενυδρείο μου, και έχω αυτή τη καφέ γλίτσα να με βασανίζει και δε ξέρω πού οφείλεται ούτε τι να κάνω, κρίμα είναι

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η φωτισμός είναι χαμηλός.

Εγώ θα πρόσθετα μία λάμπα για αρχή. Επίσης το CO2 θα βοηθήσει σημαντικά. Επίσης παρατηρώ ότι έχει πέσει ψαλίδι στα φύλλα και αυτό σίγουρα δημιουργεί πρόβλημα στα φυτά.

Μπορείς να προσθέσεις ταμπλέτες υποστρώματος στις ρίζες, σίγουρα θα βοηθήσουν στα κιτρινίσματα και τρύπες (βλ. Fe, K).

Το μεγαλύτερο βέβαια πρόβλημα είναι ο συνδυασμός ψαριών (Αφρική) με τα φυτά (Νότια αμερική) που δεν επιτρέπει πολλούς ελιγμούς. Πιστεύω ότι πρέπει να αποφασίσεις σε τι απο τα δύο θα βασιστεί το ενυδρείο, αφρικάνες ή φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Thanx Neon

-ένας ανακλαστήρας 2πλασιάζει θεωρητικά το φώς μιάς λάμπας; Ισοδυναμεί με μιά έξτρα λάμπα;

-να βάλω τον ανακλαστήρα στη λευκή (όχι μπλέ) η στη ροζ λάμπα;

-το ψαλίδι έπεσε γιατί τα φύλλα θα σκέπαζαν ολόκληρη την επιφάνεια. Πιστεύεις καλύτερα να κόβονται από τον μίσχο; δηλαδή ολόκληρο το φύλλο;

-Θα αυξήσω τη φωτοπερίοδο στις 10 ώρες. Ή μεχρι να βγει πράσινη άλγη, ;)

θενκς και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα ανακλαστήρες και στις δύο λάμπες. Τα κομμένα φύλλα καταστρέφονται, δεν αναπτύσσονται γι αυτό και κάθεται πάνω τους η άλγη. Καλύτερα να τα κόβεις από χαμηλά. Με 10 ώρες φωτισμό θα είναι καλύτερα και για τα φυτά και για τα ψάρια.

Πάντως επαναλαμβάνω ότι το concept φυτών, ψαριών είναι ασύμβατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας και πάλι

η άλγη εξακολουθεί να υφίσταται, μου φαίνεται μάλιστα ότι έχει αυξηθεί με την άυξηση του φωτισμού. Έκανα μια δοκιμή και θέλω μιά γνώμη.

Σκέπασα ένα σημείο εντελώς από το φώς, να μη το βλέπει καν. Το συγκεκριμένο σημείο έχει μείνει ολοκάθαρο, σε αντίθεση με το υπόλοιπο ενυδρείο που έχει γεμίσει καφέ άλγη. Δεν αναπτύχθηκε άλγη στο σκεπασμένο σημείο επειδή:

-Υπάρχει πρόβλημα στο φωτισμό, έιναι υπερβολικός η λάθος λάμπες (μία ροζ μία λευκή)

-Υπάρχει πρόβλημα με κάτι άλλο, απλώς η καφέ άλγη θέλει φώς για να εμφανιστεί

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...