Jump to content

Αγορά Αεραντλίας


ataktoulis

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω αεραντλία για τα ενυδρεία μου η οποία θα λειτουργεί 6-7 ώρες (βράδυ) και ήθελα να ρωτήσω:

1) Πόσα cc/min να επιλέξω βάσει των λίτρων μου;

2) Οι αερόπετρες χρειάζονται; Πώς τοποθετούνται;

3) Οι κουρτίνες αέρος τι είναι και πώς τοποθετούνται;

Τι μου προτείνετε να πάρω; (Χαρακτηριστικά, εξόδους, αξεσουάρ κλπ.).

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Κάνουν θόρυβο κατά τη λειτουργία τους ή είναι εντελώς αθόρυβες;

Link to comment
Share on other sites

Μια κοινή κλασική αεραντλία με μια μικρή αεροπετρα για τα λίτρα σου αρκεί!

Μην το ψάχνεις πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσεις κατι παραπανω υπαρχουν οι rena,shego,eheim που ειναι απο τις πιο αθορυβες.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία θα λειτουργεί βραδινές ώρες και το ενυδρείο είναι στο υπνοδωμάτιο οπότε δε θέλω καθόλου θόρυβο! Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Δηλαδή παραγγέλνω μια αεραντλία και μία αερόπετρα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καθολου θορυβο δυσκολα, ελαχιστο θορυβο ναι!

θα παραγγείλεις και μια βαλβίδα αντεπιστροφης και λαστιχο για αεραντλιες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντελως αθορυβη δεν υπαρχει φιλε.κάοια στιγμη θα συντονισει.γενικα το χομπι δεν ειναι εντελωσ αθορυβο

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

παραγγελνεις μια rena η eheim η shego και γλυτωνεις τα χαπια για το πονοκεφαλο που θα επερνες για το θορυβο αν επερνες κατι φθηνο κινεζικο,οτι ειπαν και τα παιδια πιο πανω.το μοντελο που θα επιλεξεις φροντισε να μπορει να τροφοδοτησει να εχει ισχυ δηλαδη για οτι συνδεσεις αεροπετρα,αεροκουρτινα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι να αγοράσω αεραντλία για τα ενυδρεία μου η οποία θα λειτουργεί 6-7 ώρες (βράδυ) και ήθελα να ρωτήσω:

1) Πόσα cc/min να επιλέξω βάσει των λίτρων μου;

2) Οι αερόπετρες χρειάζονται; Πώς τοποθετούνται;

3) Οι κουρτίνες αέρος τι είναι και πώς τοποθετούνται;

Τι μου προτείνετε να πάρω; (Χαρακτηριστικά, εξόδους, αξεσουάρ κλπ.).

Τα φώτα σας παρακαλώ!

1) απο τη στιγμη που δεν τη θες για λειτουργικο λογο αλλα μονο για ομορφια (?) δεν εχει σημασια. Μονο φροντισε να μην ειναι το ενυδρειο σου βαθυτερο απο 50εκ.

2) χρειαζονται μονο στο να βγαζουν μικροτερες, αλλα σχηματα κτλ κτλ φουσκαλες

3) ολα τοποθετουνται στην ακρη σωληνακιου που πρεπει να αγορασεις

Και παλι, δεν καταλαβαινω γιατι να λειτουργει μονο βραδυ.

ακομα

1) καθολου θορυβος δε γινεται. Εγω της eheim ειχα να φανταστεις που ειναι απο τις ακριβες και καλες και παλι ακουγεται. Θα πεξει πολυ ρολο το που θα ακουμπαει η αεραντλια και ποσο μεγαλες θα ειναι η φουσκαλες που θα βγαζει

2) οτι πληρωνεις παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω την eheim 100 και εχει αρχησει να μ κανει τα κολπακια της!Μου κανει υπερβολικό θορυβο!Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει,και τι μπορω να κάνω απο το να αγορασω μια καινουρια?Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στα λαστιχακια της μηπως εχουν φθαρει απο οτι ξερω υπαρχουν ανταλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα παρεις αεραντλια η οποια συνδεεται με σωληνακι και εκεινο με την σειρα του στην αεροπετρα! Οταν συνδεθουν ολα αυτα, βαζεις την αεραντλια στην πριζα!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις αεραντλια η οποια συνδεεται με σωληνακι και εκεινο με την σειρα του στην αεροπετρα!

Δε μπορούσα να καταλάβω πριν απο σενα. Νόμιζα ότι αερόπετρα και αεραντλία είναι διαφορετικοί τρόποι για να γίνουν μπουρμπουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις αεραντλια η οποια συνδεεται με σωληνακι και εκεινο με την σειρα του στην αεροπετρα!

Δε μπορούσα να καταλάβω πριν απο σενα. Νόμιζα ότι αερόπετρα και αεραντλία είναι διαφορετικοί τρόποι για να γίνουν μπουρμπουλήθρες

Η αεροπετρα ειναι ενα στρογγυλο μαραφετι που συνδεεται στην ακρη του σωληνα και βγαζει τον αερα διασπασμενο!

Μπορεις και χωρις αεροπετρα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι επικινδυνο να γυρισει το νερο στην αντλια μεσω του σωληνα! Βεβαια υπαρχει και η ανεπιστροφη βαλβιδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...