Jump to content

Δαγκώματα Στο Ενυδρείο!


ggtaxo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω μία RES 7 χρονών, και δύο μικρά, ένα RES 2 περίπου χρονών και ένα άλλο που το βρήκα στην παραλία, ίδιο πάνω-κάτω με το μικρό.

Τα χελωνάκια είναι μαζί σχεδόν 10 μήνες και αν εξαιρέσει κανείς κάτι "μπούφλες" που τρώνε τα μικρά από τη μεγάλη την ώρα του φαγητού κατά τα άλλα τα πάνε περίφημα.

Εδώ και δύο μέρες όμως παρατηρώ ότι το μικρό RES πάει και δαγκώνει τη μεγάλη κάτω από το σαγόνι, συνέχεια. Η μεγάλη τραβιέται, το διώχνει αλλά δεν το πειράζει. Αυτό όμως ξαναπάει.

Αν συνεχίσουν έτσι θα πρέπει προφανώς να τα χωρίσω, και θα το είχα κάνει ήδη αλλά δεν ξέρω πού να τη βάλω.

Ξέχασα να πω ότι το προηγούμενο διάστημα το μικρό πλησίαζε τη μεγάλη και τέντωνε και "χτυπούσε" τα μπροστινά του ποδαράκια μπροστά της, σα να φλερτάρανε.

Γιατί τώρα όμως το κάνει αυτό (εννοώ το δάγκωμα); Είναι τίποτα ορμόνες της ηλικίας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και ένα άλλο που το βρήκα στην παραλία, ίδιο πάνω-κάτω με το μικρό.

εκει σταματησα να διαβαζω.φιλε μου αυτο το χελωνακι τι ειναι res?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλο είδος νεροχελώνας είναι, δεν ξέρω όμως πώς λέγεται. Θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω φωτογραφία. Αυτό πάντως (που δεν είναι RES) τα πάει πολύ καλά με τα άλλα, δεν έχουμε ούτε δαγκώματα ούτε τίποτα. Τα res μεταξύ τους έχουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχει διαφορα η χελωνα που ζει σε λιμνες απο τις χελωνες που ζουν στις θαλασσες.

αν ησουν τοσο τυχερος που βρηκες χελωνα του εμποριου παρατημενη απο καποιον εξυπνακια τοτε μπραβο σου που την εσωσες.

αν ομως δεν ηταν του εμποριου και ιδιως ελληνικη χελωνα τοτε παιρνεις κατευθειαν το αμαξι σου και την πας εκει που την βρηκες.

πολλα ειδη χελωνων προστατευονται απο τον νομο να ξερεις και δε μπορουμε να τις κραταμε σε αιχμαλωσια

αν δε θυμασαι πως την λενε ανεβασε μια φωτο συντομα

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτη ειναι? http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=66&sid=64

ή αυτη? http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=61&sid=59

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

Μοιάζει αρκετά στην mauremys rivulata, θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό σήμερα το απόγευμα.

Να πω την αλήθεια από τότε που τη βρήκα είχα σκοπό να το κάνω αυτό, για να την αναγνωρίσουμε και αν χρειαστεί να την πάμε πίσω.

Την βρήκαμε με έναν φίλο κοντά στην παραλία των Αβδήρων, και επειδή την είδαμε μικρή και με την ουρίτσα κομμένη, σκέφτηκα σε πρώτη φάση να την πάρω για να την προστατέψω μέχρι να δω τι πρέπει να κάνω. Για το ότι δεν είναι θαλάσσια ήμουν σίγουρος όταν τη μάζεψα αλλιώς δεν θα έμπαινε με τις νεροχελώνες μου.

Για το θέμα που έχω με τα δαγκώματα του μικρού στη μεγάλη καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σε καμια περιπτωση δεν αιχμαλωτιζουμε χελωνες που ανηκουν στους εθνικους μας βιοτοπους.οπως σου ειπα και πριν προστατευονται απο νομους.ακομα και αν ειναι τραυματισμενη προσπαθουμε να επικοινωνησουμε με καποια οργανωση ζωων δεν κανουμε πραγματα χωρις να ξερουμε! η αναγνωριση θα επρεπε να ηταν το πρωτο μελημα σου.ψαξε καποια οργανωση ερπετων και αναφερε το γεγονος.σημερα! θα σου προτεινα να την πας πισω εκει που την βρηκες αλλα καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο πριν.

ανεβασε φωτο να την δουμε και μεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...