Jump to content

Αλλαγή Χρώματος Σε Ακροπόρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω τα φώτα σας γιατί έχω προβληματιστεί αρκετά.

Έχω ή μάλλον καλύτερα είχα μια Acropora με blue green tips. Έχει γίνει μάλιστα τόσο μεγάλη που έκοψα και frags ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82285 ).

Όσα παιδιά πήρανε μου είπαν οτι είναι αυτό που τους περιέγραψα δηλαδή μπλε με πράσινο στα ενυδρεία τους.

Πριν 20 μέρες περίπου άλλαξα set up στις λάμπες και απο 3 blue plus ATI & 3 white ATI έβαλα 3 blue plus ATI, 2 coral plus ATI & 1 purple plus ATI.

Ξαφνικά την Δευτέρα που μας πέρασε όταν άναψαν τα φώτα και ενώ το προηγούμενο βράδυ ήταν όλα όπως πάντα παρατήρησα ένα άλλο κοράλι!!!!!!!

Απο πράσινο κορμό έχει γίνει κίτρινο και τα tips και οι κορυφές έχουν γίνει μπλε μωβ έντονο!!!!!!!

Στις μετρήσεις μου σε ασβεστια, μαγνησια, αμμωνίες κτλ είμαι όπως πάντα super. Είναι φυσιολογικό να άλλαξε χρώμα;

Επίσης σημαντικό νομίζω το κοράλι είναι το ίδιο ανοιχτο όπως πάντα!!!!!!!

Μήπως ετοιμάζετε να μας αποχαιρετίσει ή είναι κάτι άλλο και απλά άλλαξε χρώμα;

Τις απόψεις θα ήθελα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις καθολου!!

απλα εχεις αλλαξει φασμα στο φως σου :bigemo_harabe_net-64:

ειδικα απο τη στιγμη που εβαλες coral plus να εισαι ετοιμος να δεις και αλλα κοραλια να αλλαζουν!

η coral plus φτιαχτηκε απο την ati για να δουλεψει σαν stand alone bulb οποτε της εχουν δωσει ενα φοβερο ευρως φασματος!

δες το γραφικο πισω απο το κουτακι της και θα καταλαβεις!

και μετα κανε και τη συγκριση με το κουτακι της aquablue εαν το εχεις.

σε ενα μεγαλο βαθμο τα κοραλια μας τα χρωματιζουμε εμεις με το ειδος φωτισμου και το φασμα,χρωμα που τους δινουμε.

το ακτινικο των τ5 για παραδειγμα δεν θα σου δωσει το χρωμα στο κοραλια που θα σου δωσει το ακτινικο,μπλε των led.

ειδικα με τις τ5 που μπορεις πολυ ευκολα να αλλαζεις φασμα και να δινεις περισσοτερη ενταση και βαση σε οτι χρωμα θες εσυ

μπορεις με μια και μονο λαμπα να δεις αλλα χρωματα στα περισσοτερα κοραλια σου.

εαν βαλεις μονο aquablue θα δεις τα πρασινα και τα μπλε να πηγαινουν βολιδα καποια αλλα χρωματα ομως οπως το κοκκινο,το μωβ,το λευκο κτλ να μην πηγαινουν.

το αντιθετο θα γινει και αν βαλεις μονο blue plus.

το καλυτερο ειναι να βαζεις λαμπες που να σου δινουν ενα πολυ ευρυ φασμα ωστε να ειναι ολα ικανοποιημενα.

τωρα ποιες λαμπες δινουν τα περισσοτερα ειναι και γουστα και παει αναλογα με το ματι.

π.χ εγω purple δεν θα εβαζα....για να κανει δουλεια θελεις τουλαχιστον 2 λαμπες...εαν το φωτιστικο σου εχει 6 θεσεις μονο ειναι κριμα να δεσμευσεις τις 2 απο αυτες για τις Purple.

τεσπα αυτη ειναι ειναι αλλη και πολυ μεγαλη κουβεντα

ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις δει καποιο ντοκυμαντερ :bigemo_harabe_net-64:

εχεις δει σε κανεναν υφαλο να λαμπουν και να φωσφοριζουν η' να εχουν τοσο εντονα χρωματα τα κοραλια οπως σε καποια απο τα απειρα απιστευτα ενυδρεια που υπαρχουν στον κοσμο?ειδικα σε αυτα που χρησιμοποιουν zeovit.

στη φυση τα χρωματα στα περισσοτερα κοραλια ειναι σε λογικα πλαισια και αυτα που μπορει να σου παρουν το μυαλο ειναι καποια

κοκκινα,ροζ,μπλε και ισως το μωβ!

και κατι τελευταιο για να το εχεις παντα στο πισω μερος του μυαλου σου :bigemo_harabe_net-64:

στην δικη σου περιπτωση δεν ισχυει αλλα θελω να αναφερω πως πολλες φορες ο εντονος χρωματισμος στα κοραλια(ειδικα στα sps)

ειναι και ενα σημα κινδυνου οτι κατι δεν παει καλα-ειδικα σε ενυδρεια χωρις καποια ρουτινα η στρωμενα-.

π.χ σε φιλο,μας ειχα πεσει τα σαγονια με τα χρωματα που βλεπαμε σχεδον σε ολα τα sps τα οποια ηταν φρεσκοβαλμενα(ουτε μηνα) στο ενυδρειο του.

βλεπωντας αυτα τα χρωματα δεν ανησυχουσε αλλα εμενα με ετρωγε να κανουμε μετρησεις ωστε να δω αν μεσα στην αδιαφορια του(ουτε μετρησεις,ουτε ρυθμισεις) ειχε βρει κατι που θα μπορουσα να κανω και εγω.

μετραμε....ολα καλα....φτανουμε και στο kh και ...... :bigemo_harabe_net-127: ...kh 19!!!

χρειαστηκε να γεμισουμε δευτερη φορα τη συριγγα για να δουμε ακριβως τη τιμη!-ειχε ρυθμιστει ο ριακτορας με βαση τα νουμερα του λοττο-

φυσικα μετα απο 2 μερες ξεκινησε rtn και δεν σωθηκε τιποτα,ακομα και αυτα που φραγκαριστηκαν δεν τη γλυτωσαν.

αυτο ειναι ασχετο απλα στο λεω να το εχεις στο μυαλο σου γιατι παραλιγο να την πατησω και εγω αλλα την γλυτωσα στο τσακ γιατι θυμηθηκα

τα παθημα του φιλου!

θυμαζα τα χρωματα μου και λεω ρε τι γινεται....αφου δεν εχω κανει κανενα παππα..δεν μετραω?

...kh 5,7...ειχε μεγαλωσει η καταναλωση αποτομα και δεν ειχα παρει χαμπαρι.

απο τοτε πριν να χαρω μετραω πρωτα! :bigemo_harabe_net-111:

αυτα τα παρα πολλα.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σεντονι σηκωσες ρε κι εσυ σαν το ΘΡΥΛΟ!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Ετσι ν'ακουνε και καποιοι αλλοι :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μάλλον έκανα λάθος το setup ειναι 3 blue plus, 2 coral plus & 1 purple plus.

Με καθυσηχασες να σου πω την αλήθεια. Οι μετρήσεις μου ευτυχώς προς το παρόν ειναι σούπερ. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι.

Οπότε παρατηρώ την αλλαγή και να πω την αλήθεια μου αρέσει που βλέπω το ενυδρειο μου να αλλάζει.

Η θάλασσα τελικά ειναι μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

με τις coral plus θα δεις ολα τα κοραλια να αλλαζουν! :bigemo_harabe_net-64:

και το σημαντικο ειναι,οτι ειναι ομορφο και στο δικο μας ματι!

μενει ενα φοβερο μπλεμωβ με ελαχιστο λευκο και το βασικοτερο απουσιαζει η κιτρινιλα!

ειδικα αν βαλεις στη θεση της purple μια blue plus θα ειναι ακομα πιο ομορφο και πιο ουσιαστικο!

αυτα ειναι βεβαια και γουστα ετσι? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά αυτά που πρέπει να δείς ξεχωριστά για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.

-H ένταση του φωτός,

-Tο φάσμα του φωτός,
-Tα επίπεδα σε θρεπτικά στη στήλη νερού,
-Οι συγκεντρώσεις ιχνοστοιχείων,....

-Οι zooxanthellae

συνήθως τα περισσότερα κοράλλια βγάζουν το χρώμα τους μετά απο πολύ καιρό :bigemo_harabe_net-55:

Γενικά είναι θέμα που πρέπει να το δείς απο πολλές πλευρές...και με την ανάλογη προσοχή...

..Για όλα τα συστατικά που διέπουν χροιά στα κοράλλια πληροφορίες θα βρεις εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το άρθρο ειναι εξαιρετικό και μου είχε ξεφύγει. Δεν το είχα διαβάσει.

Οπότε συνεχίζουμε και απλά παρατηρούμε τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μπορει μια coral plus να αντικαταστησει μια aquablue special? δλδ απο 2 λευκες 1 μπλε 1 ακτινικη κ μια μωβ...να πας σε 1 λευκη 2 coral plus 1μπλε 1 ακτινικη?

Link to comment
Share on other sites

Οι Coral Plus εχουν ενα λευκο/ροζ χρωμα με μπλε χροια.. :bigemo_harabe_net-88:

Στο δικο μου setup εχω 1.Coral Plus 2. Blue plus 3.Blue Plus 4.Coral Plus 5.Actinic 6.Blue Plus

O χρωματισμος στο ενυδρειο ειναι απιστευτος ..τουλαχιστν στα δικα μου ματια και τα χρωματα ειναι οτι ηθελα.. απο αναπτυξη στα σκληρα μου βλεπω πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μπορει μια coral plus να αντικαταστησει μια aquablue special? δλδ απο 2 λευκες 1 μπλε 1 ακτινικη κ μια μωβ...να πας σε 1 λευκη 2 coral plus 1μπλε 1 ακτινικη?

Στην ουσια θα εχεις 3 ασπρες μια μπλε κ μια ακτινικη..θα ειναι πολυ ασπρο.. και ισως να σου φαινεται κ κιτρινοπο..

Παντα προτιμουσα 60%μπλε 40 % ασπρο..

Link to comment
Share on other sites

Σεντονι σηκωσες ρε κι εσυ σαν το ΘΡΥΛΟ!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Ετσι ν'ακουνε και καποιοι αλλοι :P

Εισαι θεος λεμε :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο γιαννης :bigemo_harabe_net-64:

καταρχην βαλεντινε το φως ειναι γουστα...ξερεις αλλοι γουσταρουν το πιο μπλε αλλοι το πιο λευκο-κιτρινο φυσικο στα ρηχα φως!

αλλοι θελουν αναπτυξη αλλοι χρωμα!

εγω αρρωσταινω με το μπλε βαθυ χρωμα!

η coral ανετα αντικαθιστα την aquablue και με πολυ καλυτερα χρωματα και αποτελεσματα.

ο συνδυασμος με την λευκη,2 coral,την μπλε και την ακτινικη θα σου βγει πολυ λευκο-κιτρινος και τις μπλε ουτε καν θα τις καταλαβαινεις

την λευκη μην την υπολογιζεις καν εαν εχεις στα χερια σου coral plus

εαν σου αρεσει το μπλε χρωμα και θες και αναπτυξη καλος συνδυασμος ειναι

μπροστα

blue plus

blue plus-actinic

coral plus

blue plus

coral plus

πισω

εαν τωρα σου αρεσει το πιο μπλε αλλα να χασεις ελαχιστα σε αναπτυξη

μπροστα

blue plus

blue plus

coral plus

blue plus-actinic

blue plus

η aquablue ειναι πολυ καλη λαμπα αλλα για να σβησει η κιτρινιλα που βγαζει πρεπει να ειναι αναμεσα σε τουλαχιστον 3 blue plus.

η coral δεν χρειαζεται blue plus για να μην δειξει κιτρινη

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι και κοντα να σου εδινα και μερικες απο τις δικες μου να πειραματιστεις για να μη πετας χρηματα για τις δοκιμες μεχρι να δεις τι

σου αρεσει :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες....

Η αληθεια ειναι οτι θελω να παιξω λιγο, αλλα δεν θελω να το κανω σε βαρος της επαρκειας φωτος και χασω τα σκληρα μου...Θελω να ειμαι μεσα σε safe zone και δεν ξερω κατα ποσο το δευτερο σχημα που μου προτινεις με μολις 1 coral plus με 40% AquablueSpecial μεσα και ολο το αλλο μπλε θα ειναι ικανοποιητικο το φως...οχι για μενα, αλλα για τα κοραλλια...Τα κοραλλια παιρνουν αυτο που θελουν σε ολα τα φασματα η θελει κυρίως λευκο φως?

Το στησιμο που εχω ειναι οτι αναβει πρωτη η ακτινικη μονη της. μετα αναβουν οι 2 πισω, που εχω μια korallenzucht fiji purple και μια Ati aquablue special,

και στο τελος αναβουν οι 2 μπροστα, που εχω μια Aquamedic 15K λευκη και μια Ati Blue Plus.

Την ακτινικη θελω να συνεχισω να την αναβω μονη της και πρωτη γιατι δινει απιστευτο χρωμα! Επισης θα αγορασουμε τις Ultra Royal Blue απο Fauna Marine, οποτε και θελω να αναβει μετα την ακτινικη μαζι με μια Coral plus...Και τελος να αναβει μια Aquablue Special με μια ΤΙ?!

Πισω τζαμι

Coral plus

Ultra Royal Blue

Ati Actinic

ΕΔΩ ΤΙ??? Ultra Royal Blue?/ Ati Purple?/Fiji Purple?/ Coral Plus?

Aquablue Special

Μπροστα Τζαμι...

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

βαλεντινε γιατι εχεις την aquablue μπροστα?

συνηθως τη βαζουν καπου στη μεση η πιο πισω ωστε να απλωνει το φως της και να αλοιωνεται το κιτρινο που βγαζει απο τις αλλες λαμπες που ειναι συνηθως μπλε

οι ultra royal blue ειναι πολυ καλες λαμπες απ'οτι ακουω αλλα δεν εχω δοκιμασει καμια!

ενημερωσε μας ρε συ οταν τις παραλαβετε,εντυπωσεις κτλ!

εγω ειμαι μεγαλος φαν των ati και επειδη μου δινουν οτι ζηταω τωρα κανω πειραματα μονο με αυτη την εταιρια!

εγω σε 8x54 εχω

μπροστα

blue plus

coral plus

blue plus

blue plus

coral plus-παλαιοτερα ειχα aquablue επειδη την "εκρυβαν" οι 4 blue plus

blue plus

blue plus

coral plus

πισω

και χρωματα δινουν και αναπτυξη πολυ καλη!

και ειμαι 99% στοκαρισμενος μονο με σκληρα :bigemo_harabe_net-64:

τον δευτερο συνδυασμο μην τον φοβασαι καθολου,ουτε σε αναπτυξη αλλα ουτε σε χρωμα,ειδικα σε χρωμα!

αλλα εαν θες να πας σε πιο ασφαλης επιλογη τοτε αφου θα παρεις και τις royal,βαλε

μπροστα

actinic

royal

coral plus

royal

coral plus

πισω

την purple Μην την βαζεις,δεν δινει τοσα πολλα και αυτα τα ελαχιστα που προσφερει σε φασμα και χρωμα τα παιρνεις σε

ικανοποιητικο και απο τις Blue plus η royal και την ακτινικη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...