Jump to content

δισκοθεραπεια please εχω τρελλαθει..


Recommended Posts

Παιδια σας παρακαλω βοηθηστε μας. :bowdown::) θα σας πω το ιστορικο..ειχα 4 δισκους μεσα στο ενυδρειο μαζι με κατι αρλεκινους και καποια corrydoras αποφασισα να βαλω αλλους 2 δισκους...τους εβαλα τελικα σε μεγαλυτερο μεγεθος απο τους ηδη 4 που ειχα μεσα...απο τοτε ο ενας ηταν τελειος αντικοινωνικος δεν ετρωγε μεχρι που δυστυχως απεβιωσε...μετα απο αυτο το γεγονος αλλος ενας αρχισε να εχει τα ιδια συμπτωματα δεν εχει φαει οπως εχω ηδη γραψει σε αλλο post 7 μερες συνεχεια κρυμενος...πηγα στο μαγαζι που τον πηρα και μου εδωσε το tremazol της sera.Το εβαλα το δισκακι μου :lol::bowdown:B) στο αλλο ενυδρειο που εχω με νερο απο το μεγαλο και εριξα την σωστη δοσολογια το αφησα οπως το ενχειριδιο του φαρμακου για 20 λεπτα και μετα το ξαναβαλα στο μεγαλο..ενυδρειο, αυτο εγινε χτες ....σημερα ειναι παλικρυμενο χωρις να του κανει κανενα αλλο ψαρι επιθεσεις,αλλα λιγο πιο κεφατο, δεν τρωει αλλα το κυριοτερο εμφανισε fin rot η κατω φωτογραφια δεν ξερω αν βοηθαει???!post-2098-1170004942_thumb.jpg

εβαλα μολις τωρα melafix και λεω να του ρειχνω για 7 μερες...τι αλλο να κανω εχω απελπιστει :rasp::thumbup::thumbup:

οι μετρησεις σημερινες ph 6,5 - 7,0

gh 9

no2,3 μηδενικα οπως και η αμμονια στα χαμηλοτερα επιπεδα..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.

Κατ'αρχην το φαρμακο που χρησιμοποιεις ειναι για εξωτερικα παρασιτα του δερ,ατος και των βραγχιων.Δεν νομιζω λοιπον οτι στην περιπτωση σου κανει κατι!!!

Δυστυχως η φωτογραφια ειναι απελπιστικα κακη οποτε δεν φαινεται καθαρα το ψαρι.Το σαπισμα των πτερυγιων εξελισεται ραγδαια ή πολυ σταδιακα???

Αν μιλαμε για γρηγορη εξελιξγ μιλαμε για καποια βακτηριακη λοιμωξη,διαφορετικα για καποιο εντερικο παρασιτο! Ο καλυτερος (Οσο αυτο ειναι δυνατον!) κατ'εμε τροπος θεραπειας ειναι συνδιασμος General Cure & Fungus Cure της Aq. Pharmaceuticals.Καλυπτεις και τις δυο πιθανοτητες που προαναφερα.Η θεραπεια να γινει συνολικα σε ολοκληρο το ενυδρειο και οχι μονο στο αρρωστο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.

Κατ'αρχην το φαρμακο που χρησιμοποιεις ειναι για εξωτερικα παρασιτα του δερ,ατος και των βραγχιων.Δεν νομιζω λοιπον οτι στην περιπτωση σου κανει κατι!!!

Δυστυχως η φωτογραφια ειναι απελπιστικα κακη οποτε δεν φαινεται καθαρα το ψαρι.Το σαπισμα των πτερυγιων εξελισεται ραγδαια ή πολυ σταδιακα???

Αν μιλαμε για γρηγορη εξελιξγ μιλαμε για καποια βακτηριακη λοιμωξη,διαφορετικα για καποιο εντερικο παρασιτο! Ο καλυτερος (Οσο αυτο ειναι δυνατον!) κατ'εμε τροπος θεραπειας ειναι συνδιασμος General Cure & Fungus Cure της Aq. Pharmaceuticals.Καλυπτεις και τις δυο πιθανοτητες που προαναφερα.Η θεραπεια να γινει συνολικα σε ολοκληρο το ενυδρειο και οχι μονο στο αρρωστο ψαρι.

σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου αυριο θα παω να παρω τα φαρμακα ελπιζω να προλαβω......δεν ξερω αν αυτη η φωτο ειναι καλυτερη.....????post-2098-1170018398_thumb.jpg

παντως η εξελιξη του ειναι πολυ γρηγορη,αφου χτες δεν ειχε κανενα σημαδι στην ουρα η στην ραχη του..... :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

post-2098-1170020299_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τοσο γρηγορη εξελιξη, αλλαζουμε πλευση!!!

Παιξε με Furan-2 και Fungus Cure ταυτοχρονα καθως μιλαμε για πολυ επιθετικο βακτηριο!!!

Αν υπαρχει μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα να εχουμε και καποιο παρασιτο, εχουμε ακομα χρονο να αντιδρασουμε!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τοσο γρηγορη εξελιξη, αλλαζουμε πλευση!!!

Παιξε με Furan-2 και Fungus Cure ταυτοχρονα καθως μιλαμε για πολυ επιθετικο βακτηριο!!!

Αν υπαρχει μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα να εχουμε και καποιο παρασιτο, εχουμε ακομα χρονο να αντιδρασουμε!!! :rasp:

Oτι πεις εσυ γιατρε :lol::bowdown::thumbup::thumbup::hysterical:B) και εγω απο μερια μου αν ολα πανε καλα κερναω ποολαααααααααα τσιπουρακια για να το γιορτασουμε!!!!!!! :hysterical::bowdown::) να βαλω τα φαρμακα στο μεγαλο ενυδρειο η να απομονωσω το ψαρι στο ενυδρειο καραντινα???

σε ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Oτι πεις εσυ γιατρε :lol::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical::thumbup: και εγω απο μερια μου αν ολα πανε καλα κερναω ποολαααααααααα τσιπουρακια για να το γιορτασουμε!!!!!!! :rasp::bowdown::) να βαλω τα φαρμακα στο μεγαλο ενυδρειο η να απομονωσω το ψαρι στο ενυδρειο καραντινα???

σε ευχαριστω!!

Δε σε συμφερει!!!Καλυτερα να με ταιζεις παρα να με ποτιζεις............. B):rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...