Jump to content

100L Φυτεμένο.


IliasZL

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τις γνώμες σας για το νέο ενυδρείο που στήνω! Το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα και το aquascape θα αποτελείται από μια ρίζα έναν βράχο λαβας και λευκή άμμο. Από φυτά θα χρησιμοποιηθούν java moss '& anubias πάνω στην ρίζα και κάποιο είδος γρασιδιου για να καλύψει την υπόλοιπη περιοχή. Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει 20 neon tetra, 4 ramirezi και μερικά apple snail. Πάμε στις ερωτήσεις τώρα ;-) σκέφτηκα για pygmy chain swordplant ή για false tenellus. Καμία άλλη ιδέα?! Κάτι σε γρασίδι που να ειναι σχετικά εύκολο? Να βάλω υπόστρωμα και αν ναι ποιο προτείνετε? Τέλος καθώς το ενυδρείο ειναι DIY θα φτιάξω εγώ φωτισμό. Τι θα προτείνατε για φωτισμόγια αυτά τα φυτά? Πόσες λάμπες και τι watts κτλ? Ευχάριστω!

Έγινε επεξεργασία - IliasZL
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια,λιγο προσοχη παρακαλω να ανοιγουμε τα θεματα στις σωστες κατηγοριες!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια,λιγο προσοχη παρακαλω να ανοιγουμε τα θεματα στις σωστες κατηγοριες!

Ευχαριστω!

Σορρυ αλλά δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος για το που να το ανοίξω λόγω ότι έχω ερώτηση και για τον φωτισμό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το echinodorus tenellus είναι ποιο εύκολο από την Lilaeopsis brasiliensis αν βάλεις άμμο δεν θα βάλεις υπόστρωμα, απλά στην αρχή αργούν να ανατηχθούν τα φυτά στην άμμο μετά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.


Αρκετή που κάνουν ενυδρεία αργότερα γλυκαίνονται με τα φυτά και θέλουν να βάλουν κάτι ποιο απαιτητικό για αυτό εξ αρχής κάνε καλό φωτιστικό.


Δώσε της διαστάσεις του ενυδρείου σου να σου κάνουμε προτάσεις για το φωτισμό.



Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με τα φυτά!

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις και τα 4 ramirezi (εγώ νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα σε αυτά τα λίτρα) θα πρέπει να δημιουργήσει αρκετά περισσότερες κρυψώνες. Μη ξεχνάς ότι είναι κιχλίδες και ακόμα και ένα διαπιστωμένο ζευγάρι μπορεί κάποια στιγμή να έχει πρόβλημα επιθετικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις:70χ35 ύψος 40

Τιην ίδια ψαροσυνθεση ειχα επί σειρά ετών χωρίς θέμα... Λες να βάλω ένα ζευγάρι ραμ που έχω ήδη και να μην βάλω δεύτερο?! Η πέτρα έχει 3 τρύπες διαμορφωμένες με dremel νομίζω ότι θα τα καλύπτουν τα ψαράκια. Τι λέτε?! :)

Έγινε επεξεργασία - IliasZL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...