Jump to content

Νερο Βρυσης Για Δισκους.


mmamatsis

Recommended Posts

Επειδή έχω μιλήσει προσωπικά με Stendker και Piwowarsky σε κάποιες εκθέσεις του εξωτερικού που έχω πάει, μεγαλώνουν επίτηδες τα μικρά τους σε ph 7.4 - 8.0 για να πάρουν γρήγορα μπόϊ.

Μόλις σκάσουν από τα αυγά (γεννιώνται σε 4.5-5.5) μετά από 5-6 μέρες αρχίζει η προσαρμογή στο σκληρό νερό και στις 12 μέρες έχουν αρχίσει πιά και μεγαλώνουν σε νερό βρύσης.

Βέβαια αυτά τα κάνουν οι εκτροφείς και δεν λένε πουθενά να κάνεις το ίδιο.

Αυτό είναι στο χέρι σου.

Αυτός ο μύθος πάντος που υπάρχει ότι οι δίσκοι δεν αρωσταίνουν στο χαμηλό ph, ή ότι βγαζουν καλύτερα χρώματα, κατά την γνώμη μου είναι μύθος.

Οι δίσκοι θέλουν χαμηλό ΝΟ3. Αν ελένχεις αυτό, έχετε τα σε ότι ph σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μιλήσει προσωπικά με Stendker και Piwowarsky σε κάποιες εκθέσεις του εξωτερικού που έχω πάει, μεγαλώνουν επίτηδες τα μικρά τους σε ph 7.4 - 8.0 για να πάρουν γρήγορα μπόϊ.

Μόλις σκάσουν από τα αυγά (γεννιώνται σε 4.5-5.5) μετά από 5-6 μέρες αρχίζει η προσαρμογή στο σκληρό νερό και στις 12 μέρες έχουν αρχίσει πιά και μεγαλώνουν σε νερό βρύσης.

Βέβαια αυτά τα κάνουν οι εκτροφείς και δεν λένε πουθενά να κάνεις το ίδιο.

Αυτό είναι στο χέρι σου.

Αυτός ο μύθος πάντος που υπάρχει ότι οι δίσκοι δεν αρωσταίνουν στο χαμηλό ph, ή ότι βγαζουν καλύτερα χρώματα, κατά την γνώμη μου είναι μύθος.

Οι δίσκοι θέλουν χαμηλό ΝΟ3. Αν ελένχεις αυτό, έχετε τα σε ότι ph σου αρέσει.

Σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαμηλο NH3?Ποσο δηλαδη ειναι το επιθυμητο?

NO3, και το ιδανικο ειναι μεχρι 20 αν μπορεις να το κρατας εκει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,,,,μηδενισμενη αμμωνια,,,χαμηλα νιτρικα ,,,,,,και ποικιλια φαγητου!

τωρα ο καθε χομπιστας κρινει και πραττει αναλογα,,,,,τα αποτελεσματα θα τα δει ο ιδιος,,,

Link to comment
Share on other sites

Ζούνε μια χαρά και απροβλημάτιστα.

Οι δίσκοι εκτροφής πια γεννιούνται και μεγαλώνουν ακόμα και από εκτροφείς σε νερό βρύσης.

Αν έχεις υπομονή ψάξε να βρείς ένα παλαιότερο πόστ του φίλου Geosid που είχε δίσκους σε ph 8.3 αν θυμάμαι καλά και μάλιστα είχε και γέννα επιτυχημένη.

και τα μεσοναυτα στο ιδιο ενυδρειο

http://www.youtube.com/watch?v=9geheGkowoY

το ζευγαρι

και μετα μπηκαν σε γεννηστρα

υ.γ μπαμπη χαθηκαμε ρε φιλε, τωρα γιναμε γειτονακια .... κανονισου!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο γιωργος,,,,γενικα υπαρχουν εξαιρεσεις και πλεον οι δισκοι εκτροφης εχουν μεγαλωσει κατα πολυ τα ορια των παραμετρων τις οποιες μπορεις να εχεις για τους προσφερεις σωστη διαβιωση,,,

βεβαια ειναι και λιγο λαχειο η ολη υποθεση,,,υπαρχουν και ανθρωποι που κρατανε χεκελ σε νερο βρυσης,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Βρύση με Αντίχλώριο το τελευταίο 8αμηνο...και οι δίσκοι μου διπλασίασαν το μέγεθός τους...και η όσμωση στο ντουλάπι...και είναι και καινούρια...

Έγινε επεξεργασία - chtsos
Link to comment
Share on other sites

Βρύση με Αντίχλώριο το τελευταίο 8αμηνο...και οι δίσκοι μου διπλασίασαν το μέγεθός τους...και η όσμωση στο ντουλάπι...και είναι και καινούρια...

περνα το νερο μονο απο τα προφιλτρα, και αντιχλωριο γλυτωνεις και πιο καθαρο νερο βαζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη ευκολια να περνας απο τα προφιλτρα μονο το νερο..! Το νερο περνωντας απο τα δυο αυτα προφιλτρα εχει μετα την ιδια πιεση?? Προφιλτρα σκετα που βρισκουμε??

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα...εχω πάρει δίσκους που τους είχε σε 9 ph kαι 7 kh gh. Αν συγγεντρωνω το νερο απο την οσμωση και το καθαρο και το βρώμικο,κανω ετσι δουλεια,θα ειναι σαν να περνάει απο τα προφιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μια ιστορια...πριν μερικα χρονια καιενω ετοιμαζομουνα γιαχριστουγεννιατικες διακοπες ξαφνικα ολοι μου οι δισκοι μαυρισαν εντελως....το πορισμα μετα απο πολυ ψαξιμο εδω μεσα ηταν χαλκος απο το δικτυο υδρευσης λογο εργων προφανως.το ρεζουμε..αγορασε προφιλτρα και βαζενερακι βρυσης περασμενο ομωςαπο ταπροφιλτρα και δεν χρειαζεσαι ουτε αντιχλωριοουτετιποτα.εδωκαι2 χρονια δεν εχω δειτο παραμικρο στο ενυδρειο,γεννες καιμεγαλωμα κανονικα και πραγματικα ειναι π,ειναι ενα ενυδρειο τοσοξεκουραστο που πιστευω με κανενα αλλο ψαρι δεν θα ασχολιομουν τοσο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλος ρωτάω απο την στιγμή που εχω οσμωση ειναι το ίδιο πράγμα αν κρατάω καθαρο και βρώμικο νερο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122 η οσμωση ειναι αυτη η 150 άρα με flus kit ..αν αφαιρεσω την μεμβράνη θα κανω την ίδια δουλεια με αυτο που λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλος ρωτάω απο την στιγμή που εχω οσμωση ειναι το ίδιο πράγμα αν κρατάω καθαρο και βρώμικο νερο?

Δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός γιατι απλα φθήρεις χωρίς λόγο την όσμωση σου.

Το καλύτερο είναι είτε να φτιάξεις ένα κλέφτη όπως λέγεται ή να αφαιρέσεις την ρητίνη και τον σφιγκτήρα της.

Είχα την ιδία σκέψη και κατέληξα στο να δώσω την όσμωση και να πάρω προφίλτρα ώστε να κάνω την δουλειά μου καλύτερα και ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, μόλις το είδα. Flush kit είναι ο κλεφτης που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω,αν βγάλω την μεμβρανη(δεν εχει ριτυνη) μένουν μονο τα προφιλτρα ...το ίδιο δεν ειναι?ετσι κανω δουλεια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στεγνώσει η ρητίνη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ριτυνη η οσμωση...έγραψα πιο πάνω ποια εχω!!την μεμβράνη θα την εχω με νερο μεσα...απλος ρωτάω αν αφαιρεσω την μεμβράνη και μείνει η οσμωση με τα 3 προφιλτρα θα κανω την ίδια δουλεια με αυτο που λέμε τα παιδιά πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Την μεμβράνη εννοούσα πως θα στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό... οι δίσκοι ζούνε μία χαρά, υγιέστατα και έχουν πλήρη ανάπτυξη και με καστράκια, πυργάκια και χρωματιστό βυθό αρκεί να έχουν καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...