Jump to content

Μια Βοηθεια Βαρεθηκα Την Διατομική Αλγη


Recommended Posts

Θα σου πώ αυτόν που ξέρω και εμπιστεύομαι για χοντρόκοκκο πάντα χωρίς να απορρίπτω τις άλλες μάρκες ...Aqualight...

για ριάκτορα χρησιμοποιώ τον χύμα της Waterwaves που είναι πολύ καλό υλικό χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο...αλλά μόνο για ριάκτορα δεν κάνει σε κάλτσα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το petcumulus σίγουρα έχει..αλλά νομίζω θα βρεις και στην Αθήνα...

Για ριάκτορα δεν ξέρω που θα βρεις...

Πέρσι κάναμε μια παραγγελία μέσα απο το ΑΖ περίπου 15-20 άτομα και αγοράσαμε απο Αμερική μαζικά τον TLF-150 και σε φοβερή τιμή..αν μπορούσες να βρείς έναν τέτοιο θα ήταν πολύ καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!θα παρω αυριο Aqua Light !!!!! αξιζει να παρω ριακτορα? http://www.ebay.co.uk/itm/Phosban-Reactor-150-Phosphate-reactor-/250586059465?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a5817d2c9

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό εργαλείο και σταθερή αξία...εμάς μας βγήκε περίπου 45 ευρώ το κομμάτι ας είναι καλά ο Βαλεντίνος που οργάνωσε την παραγγελία...

Ψάξε και απο Αμερική μεριά..ίσως βρεις και φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Για GFO θέλει λίγη ροή 300-500 μια χαρά είναι αν έχεις και λεπτό υλικό μέρα κάνει παπάδες..με περισσότερη ροή δεν αξίζει.Έχει περιοριστή ροής και μπορείς να το κρεμάσεις ή να το βάλεις μέσα στο σάμπ...Είναι ωραία κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

2 υλικά 2 ριάκτορες...δεν κάνει να τα έχεις μαζί γιατί θέλουν άλλη ροή και έχουν άλλη διάρκεια ζωής...Μπορείς όμως να έχεις 2 ριάκτορες στην ίδια αντλία...Πρώτα άνθρακας και μετά αντιφώσφορος.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! οταν μου ερθη να σενοχλησω να μοθ πεις πια αντλια να παρω και πος το τοποθετω?αυριο παντος θα παρω Aqua light κοκομετρ,στα 2 καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε λίγη ποσότητα για να κάνεις την δουλειά σου.

Όταν με το καλό πάρεις και τον ριάκτορα θα χρησιμοποιείς μόνο λεπτόκοκκο που είναι σαν άμμος...μία maxijet μικρή ή eheim 200-300 λίτρα την ώρα σου φτάνει...εγώ τον δούλευα για αντιφώσφορο με μια κινέζικη 250λίτρα την ώρα και έκοβα και την ροή...έχει πολλά βίντεο στο youtube πώς να το στήσεις είναι πάρα πολύ εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

2 υλικά 2 ριάκτορες...δεν κάνει να τα έχεις μαζί γιατί θέλουν άλλη ροή και έχουν άλλη διάρκεια ζωής...Μπορείς όμως να έχεις 2 ριάκτορες στην ίδια αντλία...Πρώτα άνθρακας και μετά αντιφώσφορος.

Τον τελευταιο καιρο την ψαχνω και εγω για τον συγκεκριμενο ριακτορα, και πιο συγκεκριμενα με ποιον τροπο και ποια υλικά (μαρκεσ, δοσολογια, αναμιξη) μπορώ να δουλέψω ανθρακα / αντιφωσ .όσο το δυνατων καλυτερα μαζί σε έναν tlf150.

Σίγουρα οι 2 ριακτορες με κάθε υλικό ξεχωριστά είναι η σωστότερη εφαρμογή για την ιδανική λειτουργία.

Στην περίπτωση του ενυδρείου μου όμως λόγω λίγων λίτρων (90), βάσει των οδηγιών της TLF για τον 150, δεν μπορεί να δουλέψει ο ριάκτορας με 1 μόνο υλικό μιας και απαιτεί min 100gr / 190ml / 5cm υψος, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μπουν μαζί 2 υλικά για να φτάσω αυτή τη ποσότητα.

Στα λίτρα μου χρειάζομαι 25gr άντε max 50gr phosban (ή και λίγα παραπάνω απο waterwaves π.χ.), αλλιώς θα έχω μεγάλη πτώση σε KH.

Δεν με πειράζει ότι θα πρέπει να τα αλλάζω και τα 2 υλικά μαζί, το θέμα είναι εαν και πως μπορούν να δουλεύουν όσο γίνεται πιο καλά.

Μήπως τα είχες δουλέψει καθόλου μαζί ή είχες καταλήξει σε κάποιον συνδιασμό υλικών που "διευκολύνει" την ανάδευση και έχει ¨καλύτερα¨ αποτελέσματα απο άλλα;

O crazy beaver έκανε την καλύτερη πρόταση, να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρειο, αλλα το θέμα ειναι μέχρι τότε τι κάνουμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έχεις πτώση σε dKh απο το GFO...πρώτη φορά το ακούω.

Οι οδηγίες που δίνει η TLF μπορείς να τις προσαρμόσεις στις ανάγκες σου με λιγότερη ροή.δλδ σφουγγαράκι κάτω 2 κουταλιές GFO σφουγγαράκι πάνω βιδώνεις και τον δουλεύεις λίγες ώρες σε νερό αλλαγής μέχρι να φύγει το κόκκινο χρώμα.Σε μένα δουλεύει(όταν το δούλευα δλδ...)με πολύ χαμηλή ροή...150-200λίτρα.

Αντιφώσφορο και άνθρακα μαζί δεν δοκίμασα σε ίδιο ριάκτορα αφού πάντα με βόλευε η χρήση κάλτσας στον άνθρακα... αλλά δεν θα το έκανα για καθαρά πρακτικούς λόγους.Η σωστή τοποθέτηση είναι άνθρακας πρώτα μετά GFO.

Aν το έκανα στον ίδιο ριάκτορα θα βόλευε το αντίθετο που δεν είναι και το πιο σωστό ο άνθρακας χρειάζεται περισσότερη ροή...

καλύτερα να έχεις ένα ριάκτορα που να δουλεύει παρά κάτι πολύπλοκο που δεν δουλεύει..αυτό ισχύει πάντα στα Reef.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.Εισαι σιγουρος πως εχεις διατομικη αλγη?Μηπως ειναι κυανοβακτηριο τελικα αυτο?Βαλε καμια φωτο αν μπορεις για να παρεις και την σωστη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο τις εχεις βγαλει μετα απο σιφωναρισμα του αραγωνητη?Δεν εχεις και σοβαρο προβλημα,αλλα αυτο που βλεπω εγω ειναι κυανοβακτηριο.Ριχνε βακτηρια μερα παρα μερα και θα καθαρισεις συντομα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

κυανοβακτηριο?σιφωναρισμα εκανα φιλε! για βακτηρια εριξα Special Blend ενα μπουκαλ. μετα σταματισα τη να κανω?να ξαναπιξω?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εριχνες βακτηρια εκλεινες το σκιμερ σου?Ουσιαστικα με τα βακτηρια προσπαθουμε να αλλαξουμε τις ισοροποιες πληθυσμιακα σε αυτα.Αν δεν εκλεινες το σκιμερ τα πετουσες εξω απο το συστημα.Αρχισε να ξαναριχνεις το βραδυ κλεινοντας το σκιμερ για δυο ωρες και να δεις πως θα καθαρισεις

Link to comment
Share on other sites

Απο παρα πολλα και απο το τιποτα...Ειναι τρελο βακτηριο.Προσφατα ειχα και εγω με σχεδον μηδενικα θρεπτικα :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...