Jump to content

Test pH


neokles

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει υγρά test της tropica marin. Βάσει αυτών ακολουθώ μια στρατηγική μείωσης του ph μια που ένδειξη είναι κολλημένη στο 8.4. Μετά την αγορά AO και την χρήση τύρφης δεν είδα καμία βελτίωση. Αντιθέτως δοκίμασα να μετρησω με 2 διαφορετικά ηλεκτρονικά ph-metre και οι τιμές που πήρα (πάντα αποκλείνουσες!!!) ήταν 7.5 και 7.3 (μόλις είχαν γίνει calibrate).

Το νερό από την AO το μετράω 6.2 με το υγρό test πράγμα που φαίνεται σωστό

Όπως καταλαβαίνετε είμαι έτοιμος να πάω με νερό και test στον προμηθευτή για να μετρήσει το νερό μου με δικό του test και το δικό του νερό με δικό μου test, . Έτσι για να δούμε ποιον πρέπει να πιστέψουμε πριν τρελαθούμε τελείως!

Είχατε παρόμοια εμπειρία; Τι κάνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα σωστά το ερώτημα σου είναι γιατί έχεις διαφορετικές μετρήσεις.

Ούτε τα υγρά ούτε τα ηλεκτρονικά τεστ έχουνε 100% ακρίβεια όποτε η αποκλίσεις από μηχάνημα σε μηχάνημα και από μέτρηση σε μέτρηση είναι άκρος φυσιολογικές. Εξάλλου το αναφέρουνε και στα τεχνικά χαρακτηριστικά, τους τα φτηνά έχουνε μεγαλύτερη ανακρίβεια και όσο ανεβαίνουνε η τιμές τόσο και η ακρίβεια αυξάνετε.

Εάν κατάλαβα σωστά η μέτρησες 7,5 και το 7,3 αφορούνε το νερό της ΑΟ; Αν η μετρήσης αφορούνε το νερο από την ΟΑ τότε και αυτό είναι φυσιολογικό. Δεν μπορείς να κάνης μέτρησης ph με ηλεκτρονικό μηχάνημα και αυτό λόγο της μεγάλης έλλειψης από ηλεκτρολύτες. Σε αυτήν την περίπτωση το υγρό τεστ είναι πιο αξιόπιστο.

Η ΑΟ δεν βγάζει 100% ιονισμένο νερό και ανάλογα με την περιοχή μπορεί να βγει όξινο ή αλκαλικό και αυτό είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Χρήστο. Την ποιότητα νερού της α/ο θα την μετρήσεις μόνο με tds meter. Στο pH μη δίνεις σημασία. Μπορεί εύκολα να ανέβει ή να κατέβει με πολλούς τρόπους (π.χ. CO2)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα για την AO!!

Λοιπον κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Οι αριθμοί (του γράφω και απο κατω

Electronic Meter 1

7.3

Electronic Meter 2

7.5

Test Tropica Marin

8.4

Είναι όλοι απο το νερό του ενυδρείου

Τόση απόκλιση;

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ανόητη

2 Ρίζες και 2 αμφορεις που έβγαλα από κατάδυση στο Σούνιο!!!!! (Μανοοοοοοοοο)

:lol::bowdown::bowdown:

Οκ σοβαρα

2 Ρίζες + 2 πηλινα από ενυδριαδικο. Η αλήθεια είναι ότι τα πήλινα τα βλέπω με μισό μάτι αλλά δεν νομίζω... άλλωστε και το νερό της βρύσεις τόσο δείχνει

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Electronic Meter 1

7.3

Electronic Meter 2

7.5

Test Tropica Marin

8.4

Toso :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω !!! ΚΟΛΗΜΕΝΟ στο 8.2

μαλλον ειναι ..... τα τεστ που αγορασαμε !!!

δυστηχως δεν ειχα δει το post σου και ανοιξα και εγω ...

παρακαλω καποιον Moderator να κλεισει το δικο μου post ...

την πηρα την απαντηση μου ....

το τεστ της tropic marine για το Ph ειναι ΜΗ αξιοπιστα !!!

παρεπιπτοντος για ΝΗ3 και ΝΟ2δουλευουν ρολοι τα συγκεκριμενα τεστ !!

στο ph μας το χαλασε !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...το τεστ της tropic marine για το Ph ειναι ΜΗ αξιοπιστα !!!...

Καθυστερημένα μεν (τώρα είδα το ποστ) αλλά απαραίτητο να απαντήσω, για αποκατάσταση των πραγμάτων...

Εχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο τεστ και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με καμία από τις μετρήσεις που έκανα με αυτό (άδειασε). Και το λέω γιατί παράλληλα πολλές φορές μετρούσα ΚΑΙ με τα ΑΡΙ που τα θεωρώ Νο 1 (ίσως) στα υγρά τεστ για γλυκό. Ισως να ήταν χαλασμένη η συγκεκριμένη συσκευασία που χρησιμοποίησες ή να συνέβη κάτι άλλο (υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν ένα τεστ και τα αποτελέσματα που δίνει), αλλά δεν είναι σωστό να γενικεύεις έτσι. Τα υγρά τεστ της Τropic Μarine θεωρούνται από τα πιο αξιόπιστα και από την προσωπική εμπειρία μου με αυτά (έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλη τη σειρά για γλυκό), ΕΙΝΑΙ κιόλας...

Υ.Σ.: Δεν έχω κανένα όφελος από την συγκεκριμένη εταιρεία και δεν υπερασπίζομαι αυτήν, αλλά την πραγματικότητα όπως την έχω βιώσει πρακτικά εγώ αλλά και κάποιοι άλλοι γνωστοί μου, που τα έχουν χρησιμοποιήσει επίσης, με εξίσου καλά αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό το Test χρησιμοποιώ και ποτέ δεςν είχα πρόβλημα.Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι θέλει μια σταγόνα για να μετρήσει το PH.Και η σταγόνα είναι κάτι σχετικό.Δοκίμασε να κάνεις το Test με 2 σταγόνες σε 10ml νερό.Η μέτρηση θα είναι πολύ ποιο ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει υγρά test της tropica marin. Βάσει αυτών ακολουθώ μια στρατηγική μείωσης του ph μια που ένδειξη είναι κολλημένη στο 8.4. Μετά την αγορά AO και την χρήση τύρφης δεν είδα καμία βελτίωση. Αντιθέτως δοκίμασα να μετρησω με 2 διαφορετικά ηλεκτρονικά ph-metre και οι τιμές που πήρα (πάντα αποκλείνουσες!!!) ήταν 7.5 και 7.3 (μόλις είχαν γίνει calibrate).

Το νερό από την AO το μετράω 6.2 με το υγρό test πράγμα που φαίνεται σωστό

Όπως καταλαβαίνετε είμαι έτοιμος να πάω με νερό και test στον προμηθευτή για να μετρήσει το νερό μου με δικό του test και το δικό του νερό με δικό μου test, . Έτσι για να δούμε ποιον πρέπει να πιστέψουμε πριν τρελαθούμε τελείως!

Είχατε παρόμοια εμπειρία; Τι κάνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μετρωντας το ph μου με υγρα τεστ της SERA και της TROPIC MARIN εβλεπα διαφορες πανω απο μια μοναδα ( της TROPIC MARIN ηταν κολλημενο στο 8.4 και της SERA αναμεσα στο 7 με 7,5)Χωρις να θελω να υποστηριξω οτι το ενα ειναι το σωστο και το αλλο το λαθος ,το να διαβαζω οτι και αλλοι εχουν παρομοιες εμπειριες με το τεστ της TROPIC MARIN αναρωτιεμαι κατα ποσο ειναι συμπτωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μολις σημερα πηρα τεστ PH της tropic marin για γλυκο νερο... εκανα το τεστ και ειναι και μενα στο 8,4... εκανα παλι με 10ml και 2 σταγονες και παλι 8,4... δεν εχει ληξει ακομα το τεστ...

Τι παει στραβα ρε παιδια?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εειδή ακριβώς με τα ίδια test και εγω δεν έβγαζα άκρη, αποφάσησα και έφερα απο e-bay ηλεκτρονικό μετρητή και πλέον βλέπω μόνιμα τις διακυμάνσεις του pH.Καμία απολύτως σχέση με τα ζουμιά.Επιπλέον και επειδή κάποιος φίλος πριν είπε ότι είναι δύσκολο να βρείς ηλεκτρολύτες, θα συμφωνήσω αλά μόνο γιά εδω.....γιατί στο e-bay βρίσκεις πολύ εύκολα και πολύ φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...