Jump to content

Αήττητη Η Sthaghorn!


asgiannis

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Εδω και 3 βδομαδες εχω σοβαρο προβλημα με την αλγη sthaghorn. Ηταν στην αρχη πανω στο ξυλο. Εξαπλωθηκε στο microsorum και σε μια anubia. Αφου την καθαρισα απο παντου και εκοψα τα μολυσμενα φυλλα απ τα φυτα και αφου τα εκανα απολμανση. Εδω και 2 μερες βλεπω οτι οχι μονο ξαναεμφανιστηκε, αλλα εξαπλωνεται παντου.Δεν υπαρχει καποιος τροπος αντιμετωπισης?Συμπληρωνω τη φορμα μηπως μπορειτε να με βοηθησετε.

Link to comment
Share on other sites


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρειο: 125 Λιτρα,
80x34x45 Διαστασεις Ενυδρειου, 2 μιση μήνες χρόνος λειτουργίας

- Φωτισμος: 2x20 Watt,
10000K, 7 ώρες φωτοπεριοδος, Με ανακλαστηρες

- Βυθος και Υποστρωμα: ψιλό
χαλικάκι, 2μιση μήνες χρονος χρησης του

- Διοξειδιο του Ανθρακα: Ναι

- Οξυγωνο: Με Αναταραξη
επιφανειας, μετρια, με αεροπετρα

- Φίλτρανση: 700
Λιτρα ανα ωρα, μαύρο σφουγγάρι με βιολογικό υλικό Sera Siporax


- Φυτα: anubia, ricia, subulata, Hydrophila corymbosa, Echinodorus, Cryptocoryne
wendtii brown – tropica, Bacopa caroliniana.



- Ψάρια: 5 γκάπυ, 4 ξιφοφόρους, 1 γατόψαρo, 2 σαλιγκάριa zebra, .

- Ρουτίνες: PlantaMin υγρό λιπασμα, ταισμα 1 φορά τη μέρα, αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30% με
προσθήκη Tetra AquaSafe,
Easy Balance.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH: 14d

- GH: 7d

- ΝΗ3/NH4: 0 mg/l
Αμμωνία / 0 mg/l Αμμωνιο


- ΝΟ2: 0

- ΝΟ3: 10

- PO4: 0

- Fe: -

- CO2: -

- Θερμοκρασία: 25 C



ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Τα NH3-NH4, PH,
KH, GH, NO2, NO3

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού:

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει


- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων
και των φυτων:
-



ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
Algostop depot,
Flourish excel,
Καθόλου φωτισμός για 4 ημερες.

-Δοσολογία: 6 ταμπλετες διπλα στην
αεροπετρα, Υπερδοσολογια


-Χρόνος Χρήσης: 2 εβδομαδες, 5
μέρες


-Αναλυτική περιγραφή: -



Οι απώλειες της θεραπειας:



2 γκάπυ 3 γατόψαρα.




Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι staghron πρεπει να εχεις αμμωνια στο νερο , υπερδοσολογια excel θα την κάψει, δοκιμασε λιγοτερη τροφη και μπολιασμα φίλτρου.

Επειδη ομως δεν φαινετε καθαρα στην φωτο , στην φωτο με την anubia μου φερνει για bba , το co2 ειναι μπουκάλα?

Γραφεις -Δοσολογία: 6 ταμπλετες διπλα στην

αεροπετρα, Υπερδοσολογια

Τι θες να πεις?

τα χημικά μην τα χρησιμοποιειες οπως το Algostop depot... Κακο κανουν καλο δεν κάνουν.

Οι απώλειες της θεραπειας:

2 γκάπυ 3 γατόψαρα.

Αυτο πως το εξηγεις?

Τα ψαρια ποσο καιρό τα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι staghron πρεπει να εχεις αμμωνια στο νερο , υπερδοσολογια excel θα την κάψει, δοκιμασε λιγοτερη τροφη και μπολιασμα φίλτρου.

Επειδη ομως δεν φαινετε καθαρα στην φωτο , στην φωτο με την anubia μου φερνει για bba , το co2 ειναι μπουκάλα?

Γραφεις -Δοσολογία: 6 ταμπλετες διπλα στην

αεροπετρα, Υπερδοσολογια

Τι θες να πεις?

τα χημικά μην τα χρησιμοποιειες οπως το Algostop depot... Κακο κανουν καλο δεν κάνουν.

Οι απώλειες της θεραπειας:

2 γκάπυ 3 γατόψαρα.

Αυτο πως το εξηγεις?

Τα ψαρια ποσο καιρό τα εχεις?

Νομιζω οτι δεν οφειλεται μονο στην αμμωνια,εχω και εγω αυτη την αλγη στο δικο μου ενυδρειο αλλα αμμωνια δεν εχω.

Στο δικο μου μαλλον οφειλεται σε μη σταθερο co2 γιατι παιζω με diy co2.

Φιλε μου εσυ τι co2 χρησιμοποιεις?

Η λαμπα 1000κ δεν ειναι σωστη,τα κελβιν σου ειναι πολυ υψιλα.

Επεισης αεροπετρα και co2 δεν πανε μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι staghron πρεπει να εχεις αμμωνια στο νερο , υπερδοσολογια excel θα την κάψει, δοκιμασε λιγοτερη τροφη και μπολιασμα φίλτρου.

Επειδη ομως δεν φαινετε καθαρα στην φωτο , στην φωτο με την anubia μου φερνει για bba , το co2 ειναι μπουκάλα?

Γραφεις -Δοσολογία: 6 ταμπλετες διπλα στην

αεροπετρα, Υπερδοσολογια

Τι θες να πεις?

τα χημικά μην τα χρησιμοποιειες οπως το Algostop depot... Κακο κανουν καλο δεν κάνουν.

Οι απώλειες της θεραπειας:

2 γκάπυ 3 γατόψαρα.

Αυτο πως το εξηγεις?

Τα ψαρια ποσο καιρό τα εχεις?

Αμμωνια δεν εχω γιατι εκανα μετρησεις πριν δημιουργησω τ θεμα. Το co2 ειναι το tetra co2 optimat kit.

6 ταμπλετες algo stop depot tetra διπλα στην αεροπετρα. Και υπερδοσολογια του excel.

Τις απωλειες πως τις εξηγω? Τα ψαρια ήταν 1 μιση μηνα. Εκανα πολυ μεγαλο λαθος παιδια. Νομιζω οτι κατεστρεψα ολο το ενυδρειο. Τις ταμπλέτες τις εβγαλα χθες το βραδυ και σταματησα το excel γιατι παρατηρησα οτι θολβνε το νερο.Σημερα το πρωι ειναι τοσο θολο που δεν βλεπω τπτ μεσα.Έκανα αλλαγη 50% αλλά τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν οφειλεται μονο στην αμμωνια,εχω και εγω αυτη την αλγη στο δικο μου ενυδρειο αλλα αμμωνια δεν εχω.

Στο δικο μου μαλλον οφειλεται σε μη σταθερο co2 γιατι παιζω με diy co2.

Φιλε μου εσυ τι co2 χρησιμοποιεις?

Η λαμπα 1000κ δεν ειναι σωστη,τα κελβιν σου ειναι πολυ υψιλα.

Επεισης αεροπετρα και co2 δεν πανε μαζι..

Απο λαμπες να βαλω μια 4000 και μια 6500? Τι ενννοεις οτι αεροπετρα και co2 δεν πανε μαζι?

Την αεροπετρα για ομορφια την εβαλα!Να την βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα σου διωχνει το co2 απο το νερο σου.

Αυτες οι λαμπες που λες ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα σου διωχνει το co2 απο το νερο σου.

Αυτες οι λαμπες που λες ειναι μια χαρα

οποτε την βγαζω την αεροπετρα. Μολις εκανα μετρησεις και ειναι οπως χθες

δεν αλλαξε κατι.Το νερο απ οτι παρατηρησα αρχισε να ξεθολωνει. Επισης

παρατηρησα οτι εκει που ειχε την αλγη αυτη εχει αλλαξει χρωμα και απο

μαυρο εγινε κοκκινο. Ανεβαζω και φωτογραφιες. Μηπως εκανε καμια δουλεια το excel ?

post-51972-0-69090500-1359885110_thumb.jpg

post-51972-0-11331900-1359885116_thumb.jpg

post-51972-0-73908900-1359885121_thumb.jpg

post-51972-0-01411800-1359885127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με καποια αρθρα που διαβασα η αλγη ειναι σε υποχωρηση.Τις επομενες 2 μερες πρεπει να γινει ασπρη και να αρχισει να διαλλυεται.

Με τη χρηση του flourish excel (σε υπερδοσολογια) εκαψε την αλγη και την εκανε σκουρο κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

θέλει υπομονή μην βιάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω και εκανε κανενα μηνα και βαλε για να φυγει... σκοπος ειναι να καταλαβεις τι εφταιγε ωστε να μην ξαναρθει... καλο θα ηταν στον καθαρισμο να μην την σκορπας στο νερο μην πιασει πουθενα αλλου... και πρεπει να αυξησεις το co2, και βαλε και excel.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες εφταιγαν λογικα. Γιατι ηταν 2 Χ 10000 kelvin.Τωρα εβαλα 1 Hagen Sun Flo και 1 Flora glo. Μπροστα την Sun και πισω την Flora. Μειωσα και τον φωτισμό στις 7 ώρες. Συνεχίζω την υπερδοσολγια του excel. Απλα δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να βαζω και τα υπολοιπα κανονικα potassium, planta min, easy balance κατα την περιοδο της θεραπειας που κανω...

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα είναι εμφανή!Δεν υπάρχει ίχνος άλγης. Σήμερα πια έλαβε
τέλος η θεραπεία και το ενυδρείο καθάρισε! Το excel έκανε φανταστική
δουλειά!

post-51972-0-21134200-1361220759_thumb.jpg

post-51972-0-32152400-1361220769_thumb.jpg

post-51972-0-59981000-1361220778_thumb.jpg

post-51972-0-22005600-1361220853_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - asgiannis
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ! Το αποτέλεσμα σε δικαιώνει ! Μπορείς να μας πεις τα βήματα που ακολούθησες, ώστε να βοηθηθούν και πιθανοί μελλοντικοί παθόντες ; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ! Το αποτέλεσμα σε δικαιώνει ! Μπορείς να μας πεις τα βήματα που ακολούθησες, ώστε να βοηθηθούν και πιθανοί μελλοντικοί παθόντες ; :)

Και φυσικά θα πω την διαδικασία που ακολούθησα για να βοηθηθούν και άλλοι που ίσως έχουν ή αποκτήσουν την ίδια άλγη...

Πάντα μιλάμε για ενυδρείο 125L. Τα υπόλοιπα είναι στη φόρμα παρουσίασης που συμπλήρωσα παραπάνω. Όλη η θεραπεία έγινε αποκλειστικά και μόνο με το Flourish excel.

Την 1η και τη 2η μέρα 30ml.

Την 3η μέρα η άλγη πήρε σκούρο κόκκινο χρώμα (άρχισε να την καίει). Έγινε αλλαγή νερού 30% με προσθήκη αντιλώριου και καθάρισμα φίλτρων. Μετά απο μερικές ώρες προσθήκη excel 10ml.

Από την 4η μέχρι και την 7η μέρα η δοσολογία ήταν 10ml.

Την 8η μέρα αλλαγή νερού 30% και καθάρισμα φίλτρων. Και αργότερα προσθήκη excel 8ml. Η άλγη άρχισε να υποχωρεί παίρνοντας λευκό χρώμα και να διαλύεται όπου και αν βρισκόταν (Φυτά, θερμόμετρο, ξύλο κ.α...).

Απ την 9η μέχρι και την 17 μέρα η δοσολογία ήταν διπλάσια απ την αναγραφόμενη, δηλαδή 8ml καθημερινά. Αλλαγές νερού 30% κάθε 2-3 μέρες.

Καθόλη τη διάρκεια της θεραπείας εκτός απ το αντιχλώριο στις αλλαγές νερού, την τροφή των ψαριών και το Flourish excel δεν έμπαινε κανένα άλλο λίπασμα η οτιδήποτε παρόμοιο.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό απ' την αρχή της διαδικασίας την στιγμή που άρχισε να καίγεται και όταν διαλύθηκε!

post-51972-0-66405700-1361228688_thumb.jpg

post-51972-0-50958200-1361228834_thumb.jpg

post-51972-0-71122400-1361228839_thumb.jpg

post-51972-0-13796200-1361228849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...