Jump to content

Κάτι περισσότερο για λίμνες


In the pond

Recommended Posts

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το site αυτό και με ενδιαφέρει. Θα ήθελα όμως εαν ήταν όμως

δυνατόν η περεταίρω ενημέρωση στον τομέα ΛΙΜΝΕΣ (εξωτερικού χώρου με koi και χρυσόψαρα).

Σχεδόν δύο χρόνια ασχολούμαι με την διατήρηση τέτοιας λιμνούλας περίπου 1000 λίτρων,

50εκ. βάθος. Εχω δημιουργήσει τεχνητό καταρράκτη για οξυγώνωση του νερού, καθώς και

σύστημα φιλτραρίσματος του ολόκληρο το 24ωρο. Ζώ καθημερινά τη ζωή σε αυτή, καθ'ολη τη

διάρκεια του χρόνου και πιστέψτε με είναι φανταστική. Για να είμαι ειλικρινής, τον χειμώνα

του 2005 καθόμουνα σε αναμμένα κάρβουνα για την επιβίωση του οικοσυστήματος που είχα

δημιουργήσει (ευτυχώς χωρίς απώλειες).

Έχω τοποθετήσει μέσα 3 koi, 2 fantails, 2 Orandas, 7corps. Νούφαρα και πάπυρο, για

απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων του νερού και μείωση της άλγης.

Δύο χρόνια πείρας δεν είναι αρκετά, γι'αυτό θα υποβάλω δύο ερωτήματα σε κάποιο που ίσως

γνωρίζει περισσότερα από εμένα.

1. Δεν γνωρίζω τον ακριβή αριθμό ψαριών που μπορώ να τοποθετήσω μέσα.

2. ποιές ασθένειες μπορούν να εμφανιστούν και πώς μπορώ να τις αντιμετωπίσω?

(..με τόση ποσότητα νερού)

3. Μπορώ να τοποθετήσω μικρές καραβίδες?

4. Αν σαλιγγαράκια, ποιά?

5. Τα black moor θα μπορούσαν να επιβιώσουν?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω λιμνη αλλα κατι λιγα ξερω.τα koi θελουν πολι νερο οι τρεις ποντοι ψαριου koi χρειαζετε 15 κιλα νερο.

τις ασθενιες τις αντιμετωπιζεις με φαρμακα αλλα δεν γνωριζω ακριβως ποια.

καραβιδες νωμιζω μπορεις για σαλιγκαρια δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

γεια και πάλι.

Δεν ξέρω αν έχεις δεί αλλά σου έχω απαντήσει στο δικό σου ερώτημα που έχεις θέσει. Να είσαι προσεκτικός διότι κάθε λάθος το πληρώνεις κυρίως με πολλή κόπο. Άν πάλι έχεις σκοπό να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου(λιμνούλα), τον Μάρτη είναι η πλέον κατάλληλη εποχή για να τοποθετήσεις τα ψάρια μέσα. Ιδανικός καιρός.

Όσον αφορά τις καραβίδες στη λίμνη, νομίζω ότι οι απόψεις δεν με κατατοπίζουν απόλυτα. Κάποιος φίλος μου έχει πεί ότι θα ενοχλούν τα ψάρια, όταν αυτές φτάσουν στην ενηλικίωση, γι'αυτό δεν ξέρω.

Πάντως αν το σκέφτεσαι, κάνε το! Η λίμνη έχει πολλές εκπλήξεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για την λίμνη σου, όπως πως την κατασκεύασες, τι είδους φίλτρο έχεις βάλει, το χειμώνα τι κάνεις αν παγώσει η επιφάνεια?Επίσης μπορείς να ανεβάσεις καμια φώτο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι!

Η λίμνη που έχω τελικά κατασκευάσει, έχει σχήμα ορθογώνιο. 2 μέτρα Χ 1,20 περίπου 50εκ βάθος.

Το φίλτρο που έχω χρησιμοποιήσει είναι εξωτερικό για να καθαρίζεται πιο εύκολα, κυρίως τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού όπου η άλγη είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα.

Όσον αφορά τον χειμώνα, η ανακύκλωση του νερού είναι αρκετή. Δεν μου πάγωσε το νερό ακόμα και όταν η θερμοκρασία πήγε στους -2.

Α. Χρειάζεσαι ηλεκτρική εγκατάσταση για το φίλτρο

Β. Τεχνητό καταρράκτη για οξυγώνωση του νερού

Γ. Εγγυημένο (Liner) για την κατασκευή κυρίως του καταρράκτη. Εγώ προσωπικά για την κυρίως λυμνούλα αγώρασα και όχι ακριβά, ένα ντεπόζητο πόσημου νερού 3 τόννων και το έκοψα στη μέση!!! ΠΟΛΥ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ!

Δ. Η ποιότητα του νερού

Ε. Φυτά γλυκού νερού όπως νούφαρα και πολλά άλλα.

Στ. Απόφυγε την εγκατάσταση της σε χώρο με φυλλοβόλα δέντρα και απ'ευθείας ηλιοφάνεια ολόκληρη τη μέρα.

Ζ. Η στάθμη του νερού να είναι τουλάχιστον 20 εκατοστά από το έδαφος για αποφυγή ατυχημάτων από γάτες!

Η. Πολύ κοντινή πρόσβαση σε νερό για να συμπληρώνεις σχεδόν κάθε 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα ανεβάσω κάποιες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...