Jump to content

2 Εβδομάδες And Counting Νηστικός Μονομάχος


ikaros

Recommended Posts

Κατ΄ αρχήν καλό μήνα (για χθες).

Στο θέμα μας τώρα.

Πριν από 2 εβδομάδες φέρανε στο γιο μου δώρο έναν μονομάχο. Μπήκε σε ένα 20lt ενυδρείο που μέχρι πριν από 3 μήνες είχε χρυσόψαρα. Μια βδομάδα πριν μπει ο μονομάχος το ενυδρείο είχε αδειάσει, πλυθεί, καθαριστεί, ξυριστεί κλπ.

Τις 2 πρώτες μέρες το ψάρι φαινότανε πολύ στρεσαρισμένο. Κολυμπούσε νευρικά κι απότομα, όταν δεν ήταν κρυμμένο.

2 εβδομάδες μετά είναι λίγο πιο χαλαρό (όχι όπως λογικά θα έπρεπε), αλλά δεν έχει φάει τίποτα. Σε τηλεφώνημα που έκανα σε μαγαζί (πολύ γνωστό σε όλους μας, γι' αυτό και δεν λέω το όνομά του) για να ρωτήσω τι τροφή να δώσω στο μονομάχο (το ψάρι ήρθε Σάββατο απόγευμα  και τηλεφώνησα τη Δευτέρα), μου είπανε ότι μπορώ να του δώσω οποιαδήποτε τροφή, ακόμα κι αυτή που μου είχε μείνει από τα χρυσόψαρα (φυλλαράκια).

Μη με ρωτήσετε αν το ενυδρείο, το φίλτρο κλπ ήταν ή είναι στρωμένα, γιατί προφανώς δεν είναι.

Όσο για μετρήσεις στο νερό δεν έχει γίνει καμία.

Φωτό του ενυδρείου.

post-52444-0-67890700-1359816585_thumb.jpg

Αν ψάχνετε να βρείτε το ψάρι, είναι... πίσω από το φίλτρο. Εκεί κρύβεται συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

.

Μη με ρωτήσετε αν το ενυδρείο, το φίλτρο κλπ ήταν ή είναι στρωμένα, γιατί προφανώς δεν είναι.

Όσο για μετρήσεις στο νερό δεν έχει γίνει καμία.

Τότε μπορείς εύκολα να καταλάβεις γιατι το ψαράκι δεν τρώει!

Πρέπει να βρεις μπόλι να μπολιάσεις το ενυδρείο σου και άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dpap ευχαριστώ αλλά ακόμα και στο άρθρο υπάρχουν πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω. Όπως τα <<υλικά>> που λέει.

Το φίλτρο μου δεν έχει κάτι άλλο εκτός από το χοντρό φίλτρο κάτω (μαύρο) και το λεπτό μετά (λευκό).

Link to comment
Share on other sites

ποιο φιλτρο εχεις φιλε μου(φωτο);αν εχει μονο σφουγγαρι κοβεις το μισο σφουγγαρι και βαζεις μινι σιποραξ(βιολογικο υλικο) σε καλτσα πουλανε ετοιμο το πακετακι.εκει θα πιασει η βιολογια απο το μπολι που θα βαλεις.και πρεπει να βγαλεις ολη τη πλαστικουρα μεσα απο το ενυδρειο ολα αυτα ειναι τοξικα και κανουν κακο εννοειται και το χαλικι.μετα βαζεις μια αγγελια για μπολι για να αρχισει να δημιουργειται βιολογια στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο 120άρι το ενυδρείο έχω βάλει της eheim mech (αυτό μου δώσανε τέλος πάντων) για ανάμεσα στο λευκό και στα φίλτρα άνθρακα.

Είναι κάτι κεραμικά κυλινδράκια. Γι' αυτό μιλάμε?

Φωτό φίλτρου μικρού ενυδρείου (μονομάχου).

post-52444-0-65467500-1359825408_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου.Αυτά είναι για την βιολογία σου.Αλλά επειδή το φίλτρο σου είναι περιορισμένο από θέμα χώρου θα μπορούσες να βάλεις το mini siporax της sera

http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/product/sera-siporax-mini-5.html

Θα κόψεις τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και θα αφήσεις ένα κομμάτι επάνω και ένα κομμάτι κάτω (για τις χοντρές βρομιές)και το ενδιάμεσο θα το γεμίσεις

με το mini siporax.

Βέβαια μπορείς να βάλεις και από τα δικά σου (τα κεραμικά κυλινδράκια) όσα περισσότερα μπορείς εάν είναι στρωμένο το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Παιδιά χαλαρώστε!



Φίλε μου το eheim mech είναι κεραμικο υλικο για μηχανικη φιλτρανση όχι βιολογικο υλικο! Δεν εχει την απαιτητη επιφανεια αποικισεις για τα νιτροποιητικα μας βακτηρια!



Στην φαση που βρησκεσε πρεπει να βρεις αμεσα μπολι (ετοιμο στρωμενο βιολογικο υλικο από άλλο ενυδρειο) (ξεκινα από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76469) και να το εγκαταστησεις στο φιλτρο σου! Μεχρη τοτε κανε μια αλλαγη νερου 50%!





Link to comment
Share on other sites

Στο 120άρι το ενυδρείο έχω βάλει της eheim mech (αυτό μου δώσανε τέλος πάντων) για ανάμεσα στο λευκό και στα φίλτρα άνθρακα.

Είναι κάτι κεραμικά κυλινδράκια. Γι' αυτό μιλάμε?

Φωτό φίλτρου μικρού ενυδρείου (μονομάχου).

attachicon.gifΦΙΛΤΡΟ.png

Το eheim mech φοβάμαι ότι είναι πιο πολύ για μηχανικό φιλτράρισμα και δεν ξέρω αν έχει αρκετή επιφάνεια για να αναπτυχθεί βιολογία.

Μια άλλα λύση είναι το siporax ή το substrate pro της eheim.

Ναι φίλε μου.Αυτά είναι για την βιολογία σου.Αλλά επειδή το φίλτρο σου είναι περιορισμένο από θέμα χώρου θα μπορούσες να βάλεις το mini siporax της sera

http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/product/sera-siporax-mini-5.html

Θα κόψεις τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και θα αφήσεις ένα κομμάτι επάνω και ένα κομμάτι κάτω (για τις χοντρές βρομιές)και το ενδιάμεσο θα το γεμίσεις

με το mini siporax.

Βέβαια μπορείς να βάλεις και από τα δικά σου (τα κεραμικά κυλινδράκια) όσα περισσότερα μπορείς εάν είναι στρωμένο το φίλτρο σου.

Σωστό ! :) Απλώς φοβάμαι ότι με το eheim mech δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Φίλε Ίκαρε , στο μεγάλο ενυδρείο τι μετρήσεις έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή 50% με νερό βρύσης με αντιχλώριο και βακτήρια?

Ούτε στο μεγάλο ενυδρείο έχω πάρει μετρήσεις παιδιά. Πρώτη φορά άκουσα για μετρήσεις εδώ μέσα. Μάλιστα προχθές μου ψώφησε και το γατόψαρο που είχα μέσα, αλλά γι' αυτό θα πρέπει να τα πούμε σε άλλο σημείο του φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - ikaros
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή 50% με νερό βρύσης με αντιχλώριο και βακτήρια? Nαι!

Ούτε στο μεγάλο ενυδρείο έχω πάρει μετρήσεις παιδιά. Πρώτη φορά άκουσα για μετρήσεις εδώ μέσα. τοτε μπολι και σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο χρόνο δουλεύουν και τα 2 ενυδρεία. Σχεδόν 1 μήνα. Μόνο που το μεγάλο είναι καινούριο και έχει και μπόλικα από αυτά τα κεραμικά.

Πρέπει να πάρω για να κάνω μετρήσεις. Τι προτείνετε γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...