Jump to content

Καινουργιο Ενυδρειο Τι Να Βαλω?


johnch

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το φορουμ μολις μου χαρισαν ενα ενυδρειακι μικρουλι σχετικα (60λ) και σκεφτομαι και θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ειδη ψαριων που θα μπορουσα να βαλω σε αυτο.Σιγουρα δεν βιαζομαι και θελω να βεβαιωθω οτι τα ψαρια που θα βαλω μεσα θα ειναι υγειη και χωρις προβληματα μαζι με το ενυδρειο μου εδωσαν και ενα φιλτρο μια αντλεια για οξυγονο εναν θερμοστατη ενα θερμομετρο καθωσ στο ενυδρειο υπαρχει και φωτισμος.Επισης μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ρατσεσ ψαριων για αρχαριους που να μην ειναι πολυ ευαισθητα . Διαβασα και για το θεμα ζωντανα φυτα αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να ανταποκριθω στις δυσκολιες επισης μουσ ειπαν οτι τα ζωντανα φυτα χρειαζονται λιπασματα οπου κανουν κακο στα ψαρια δεν ξερω πραγματικα περιμενω με ανυπομονισια τισ απαντασεις σας απο τουσ πιο εμπειρος,Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου.

στην τελευταια παραγραφο,ποιοι σου ειπαν οτι τα λιπασματα των φυτων κανουν κακο στα ψαρια....?

Link to comment
Share on other sites

Εκεινος ο φιλοσ που μου χαρισε το ενυδρειο δεν ξερω μπορει να μην ισχυει καν εγω λεω τι με συμβουλεψε να κανω, γενικοτερα μου ειπε οτι ειναι προτιμοτερο να βαλω ψευτικα πλαστικα φυτα.Επισης οσο αναφορα το ψαρακια υπαρχει καποιο ειδοσ που να ειναι ευτιχισμηνο σε αυτα τα λιτρα εκτοσ την κατηγορια των ζωοτοκων? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχουν.μερικα νεον μαζι με γαριδουλες και κανα σαλιγκαριγια παραδειγμα...

το σημαντικο τωρα ειναι να το στρωσεις σωστα και να γινει ο κυκλος του αζωτου.εχεις ακομη καιρο να σκεφτεις για ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλαδη τι πρεπει να εχω ωστε να γινει σωστα αυτη η διαδικασια ?Και δηλαδη μου προτεινετε να βαλω ζωντανα φυτα αντι για καποιο πλαστικο διακοσμητικο ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλαδη τι πρεπει να εχω ωστε να γινει σωστα αυτη η διαδικασια ?Και δηλαδη μου προτεινετε να βαλω ζωντανα φυτα αντι για καποιο πλαστικο διακοσμητικο ?

Αφιέρωσε κάποιο χρόνο και ρίξε διάβασμα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

Εννοείται ότι σου προτείνουμε ζωντανά φυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουνε αρκετά πανεύκολα φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τα οποία δε χρειάζονται λιπάσματα παρά μόνο να είσαι τυπικός στις ρουτίνες συντήρησης του ενυδρείου σου και να είναι φυσικά στρωμένο σωστά!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται.. πρώτα διάβασε και μετά συγκέντρωσε ό,τι απορίες έχεις.. εμείς εδώ είμαστε να σου τις λύσουμε και να σε διαφωτίσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλό διάβασμα για τον κύκλο του αζώτου όπως σου είπε και ο klaz γιατί οι σωστές βάσεις είναι πολύ σημαντικό κομμάτι στο χόμπι.

Αν ξεκινήσεις σωστά δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Αυτο με τα λιπασματα ειναι τελειως λαθος,τα ψαρια δεν εχουν προβλημα.

Οσον αφορα τα ψαρια και τις προτασεις μας,για να γινει σωστη η δουλεια θα πρεπει να μας πεις αν θες να μπεις στην διαδηκασια να μαλακωσεις το νερο της βρυσης σου η απλα θες να βαζεις κατευθιαν νερο απο την βρυση με αντιχλωριο.Δεν ζιυν ολα τα ψαρια σε νερο βρυσης,αλλα θελουν μαλακο νερο και αλλα σκληρο.

Ολα αυτα θα τα συζητησουμε οταν θα στρωσεις το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το πρωτο πραμα που πρεπει να κανω ειναι να καθαρι σω το ενυδρειο και να το βαλω σε λειτουργια το φιλτρο? Η να αρχισω με τα διακοσμιτικα θεματα χαλικι πετρεσ κλπ και μετα τα χημικα και τα αλλα.Οσο αναφορα τα ψαρια δεν εχω καταληξει σκεφτομουν η για χρυσοψαρα η για κατι αλλο πχ νεον που μου προτεινατε δεν ξερω ακομα ...?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε ενημερώσου μέσα από το φόρουμ διαβάζοντας τα διάφορα άρθρα για αρχάριους, και πάρε το χρόνο που χρειάζεται. Είναι και αυτό μέρος της διαδικασίας. Πρώτα από όλα στρώσε το ενυδρείο σου (διάβασε τους τρόπους που μπορείς να το κάνεις). Μετά θα σε απασχολήσει η διακόσμιση και το είδος των ψαριών που θα επιλέξεις. Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις με την σωστή σειρά για να αποφύγεις διαφορα προβλήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβασα αυτα που ου ειπατε για το ενυδρειπ τωρα το πρωτο μου βημα ειναι να καθαρισω το ενυδρειο καλανα παω να αγορασω υποστρομα και χαλικι και τα δικοσμητικα που θα χρειαστω.... Μηπωσ γνωριζετε που θα μπορεσω να βρω υδροβειεσ ριζες και ξυλα γιατι τα κανονικα δεν θα σαπισουν? θα πρεπει να τα προμηθευτω απο καποιο πετ σοπ?εμφοσον πλυνω το ενυδρειο βαλω τα διακοσμητικα μου βαζω το φιλτρο και τον θερμοστατη (την αντλεια για το οξυγονο θα την χρειαστω αν θα βαλω ζωντανα φυτα?) γεμιζω με νερο και τα βαζω εν κινιση ολα... Τι χημικα θα χρειαστει να ριξω εκτος αμονεια για να γινειο κυκλος του αζωτου? ευχαριστω για την βοηθεια και συγνωμη για τισ ασκοπες μου ερωτησεισ αλλα σαν αρχαριος δεν γνωριζω και πολλα!:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβασα αυτα που ου ειπατε για το ενυδρειπ τωρα το πρωτο μου βημα ειναι να καθαρισω το ενυδρειο καλανα παω να αγορασω υποστρομα και χαλικι και τα δικοσμητικα που θα χρειαστω.... Μηπωσ γνωριζετε που θα μπορεσω να βρω υδροβειεσ ριζες και ξυλα γιατι τα κανονικα δεν θα σαπισουν? θα πρεπει να τα προμηθευτω απο καποιο πετ σοπ?εμφοσον πλυνω το ενυδρειο βαλω τα διακοσμητικα μου βαζω το φιλτρο και τον θερμοστατη (την αντλεια για το οξυγονο θα την χρειαστω αν θα βαλω ζωντανα φυτα?) γεμιζω με νερο και τα βαζω εν κινιση ολα... Τι χημικα θα χρειαστει να ριξω εκτος αμονεια για να γινειο κυκλος του αζωτου? ευχαριστω για την βοηθεια και συγνωμη για τισ ασκοπες μου ερωτησεισ αλλα σαν αρχαριος δεν γνωριζω και πολλα! :P

Όλα αυτά που λες μπορείς να τα προμηθευτείς από κάποιο pet shop ναι.

Την αεραντλία καλύτερα να μην την βάλεις αν θα βάλεις φυτά γιατί θα "διώχνει" το co2 με την ανατάραξη που θα προκαλεί.

Αντιχλώριο θα χρειαστείς σίγουρα.

Προτείνω να μην χρησιμοποιήσεις αμμωνία για στρώσιμο αλλά να βρεις μπόλι από κάποιον συγχομπίστα για να κάνεις το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα χημικων και τεστ μετρησεων μηπως"? Επισης το μπολι τι ειναι οταν λεμε?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα χημικων και τεστ μετρησεων μηπως"? Επισης το μπολι τι ειναι οταν λεμε?

Για υγρά τεστ εγώ μπορώ να σου προτείνω της api. Για το μπόλι, ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απο αυριο θα παω να αγοραντιχλωριο και τεστ μετρησεων θα προτειμουσα να μην χρησιμοποιησω μπολι και να το κανω με αμονεια μου φενετε λιγο περιπλοκο ολο αυτο και ηδη σαν αρχαιριοσ εχω μπερδευτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εχω ενα φιλτρο το οποιο ηταν σε χρηση απο τον προιγουμενο κατοχο του δεν ξερω αν το ειχε δουλεψει σωστα...Επισης διαβασα οτι θα χρειαστει να παρω εναν εκινητη που ειναι ενα υγρο το οποιο χρειαζετε τισ πρωτες μερες το ενυδρειο πριν προσθεθουν τα ψαρακια καθως μαζι με αυτο να ριχνω και αμμονια. στο φιλτρο μεσα εχει ενα κενο στο οποιο μου ειπε να προσθεσω κατι φωσφορικα(μικρα ασπρα μπαλακια)δεν ξερω εκεινος που περιεγραψε την διαδικασια πολυ απλα....χωρις πολλα πολλα στην ουσια μου ειπε να τα βαλψ ολα εν κινηση και να ριχνω αμονια αυτο! Σε 14 μερες μου ειπε οτι μπορω να βαλω ψαρια επισησ δν μου αναφερε τιποτα για μετρησης που διαβασα εδω περα...

Link to comment
Share on other sites

"Εκκινητές":

bactozym

safestart

Ξεκινάς το φίλτρο σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο προϊόν (δεν είναι ίδια τα παραπάνω στον τρόπο δράσης)

και να μπολιάσεις ταυτόχρονα για ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αποτελέσματα.

Κάθε δεύτερη μέρα ρίχνεις 3-4 flakes τροφή, και θεωρητικά μετράς νιτρικά και νιτρώδη σύμφωνα με αυτά που διάβασες.

Λογικά όμως, αν πιάσει το μπολιασμα, δεν θα δεις τις κλασικές μετρήσεις του κύκλου αζώτου αφού θα είναι σχεδόν άμεσα στρωμένο το ενυδρείο.

Οπότε, μπόλιασμα και σκεύασμα και καμιά βδομάδα ηρεμίας με ελαφρύ τάισμα (για να έχουν τα βακτηρίδια αμμωνία να καταναλώσουν) και βλέπεις στο μεταξύ τι θα κάνεις με ψάρια.

Προσοχή όμως: η διακόσμηση (βυθός, φυτά, πέτρες) σχετίζεται άμεσα με τα ψάρια που θα βάλεις.

Συνεπώς σκέψου για τα ψάρια πρώτα ώστε να το στήσεις με βάση τις προτιμήσεις τους.

Δεν έχω στρώσει ποτέ ενυδρείο με αμμωνία και θα έλεγα να το αποφύγεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα αγορασω ενα απο ετσι? και θα ξεκινησω μποι μπορω να αγορασω απο καπου?απο διακοσμηση λεω να βαλω μια ρυζα ξυλου καμια ανουμπια δν 3ερω τι αλλα απο ευκολα φυτα...απο ψαρακια η νεον η ενα χαρεμακι γκαπυ που διαβασα ειναι ιδανικα για τα λιτρα μου .... ειχα και μια σκεψη για αγγελοψαρα εστω ενα η δυο μικρα αλλα δεν γινετε απο οσα διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λιτρα αγγελοψαρα δεν μπαινουν.Επεισης τα νεον θελουν μαλακο νερο,που σημαινει οτι πρεπει να κανεις επεξεργασια στο νερο της βρυσης σου για να ριχνεις σκληροτητες και ph.

Καλητερα να πας σε ψαρια σκληρου νερου οπως τα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα παω προσ καποιο ειδος ζωοτοκων αλλα με προβληματιζουν οι πολλες τουσ γεννες ακουσα οτι δημιουργουν προβλημα σε καποιους λογο στο οτι θα υπαρχει προβλημα υπερπλυθησμου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι μηπωσ μπορειτε σας παρακαλω να μου προτεινετε καποια τεστ απο αυτα στο λινκ που θα σας στειλω ευχαριστω πολυ....http://www.amazonios.gr/main.php?cPath=399_501&sort=5a&filter_id=86 'η αλλιως θα παω σε καποιο πετ σοπ να ρωτισω εκει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...