Jump to content

Θεματακι Με Ριζεσ..


Recommended Posts

Καλημερα παιδια, εχω ενα θεματακι με τις ριζες απο τα φυτα μου.. εχουν αναπτυχθει τοσο που εχουν αρχισει να βγαινουν εξω απο το υποστρωμμα μικρα ριζιδια. Το υψος του υποστρωμματος ειναι 2 εκατοστα και αλλα δυο ψιλοκοκκη αμμος απο πανω. Ποια ειναι η αποψη σας? Να προσθεσω και αλλη αμμο η να το αφησω οπως εχει??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω ενα θεματακι με τις ριζες απο τα φυτα μου.. εχουν αναπτυχθει τοσο που εχουν αρχισει να βγαινουν εξω απο το υποστρωμμα μικρα ριζιδια. Το υψος του υποστρωμματος ειναι 2 εκατοστα και αλλα δυο ψιλοκοκκη αμμος απο πανω. Ποια ειναι η αποψη σας? Να προσθεσω και αλλη αμμο η να το αφησω οπως εχει??

Ευχαριστω

έχεις βάλει και υπόστρωμα και άμμο μαζί ???

Link to comment
Share on other sites

Ή ρίζες που βγαίνουν είναι από cryptocoryne, αν ναι είναι νορμάλ αυτό το κάνουν αυτά τα φυτά.


Επίσης το ύψος σου του βυθού είναι ανεπαρκές για καλά φυτεμένο ενυδρείο, θέλεις τουλάχιστον 5 καλυτέρα 6 εκατοστά.

Τέλος απάντα στην παραπάνω ερώτηση του Πάνου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, απο φυτα εχω τα εξης : Echinodorus amazonicus, Bacopa caroliana, Ludwigia gandulosa, Alternatea reineckii (Purple) και Anubias nana.

Οσων αφορα τον βυθο μου, ναι εχω ριξει και ενυδρειακη αμμο απο πανω, υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο προβλημα?

Απο την στιγμη που ειναι ανεπαρκες το υψος του βυθου μου , τι προτεινετε εσεις να ριξω και αλλο η να το αφησω οπως εχει?

Link to comment
Share on other sites

Αμμος με υποστρωμα δεν βαζουμε ποτε,ειναι λαθος και μπορει να εχεις προβληματα στο μελλον.Με την αμμο δεν οξυγονονετε σωστα το υποστρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Το υψος του υποστρωμματος ειναι 2 εκατοστα και αλλα δυο ψιλοκοκκη αμμος απο πανω.

Αμμος με υποστρωμα δεν βαζουμε ποτε,ειναι λαθος και μπορει να εχεις προβληματα στο μελλον.Με την αμμο δεν οξυγονονετε σωστα το υποστρωμα..

Αυτό ακριβώς φοβόμουνα γι αυτό και σε ρώτησα Νίκο...

το λέει ξεκάθαρα κι εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Link to comment
Share on other sites

Αχα, ωραια :bigemo_harabe_net-88: υπαρχει περιπτωση λογω ελειψης οξυγονου να βγενουν οι ριζες? Παντως το ενυδρειο τρεχει απο τον αυγουστο και ολα πανε μια χαρα. Το μονο προβλημμα που αντιμετωπισα μεχρι στιγμης ειναι αυτο με τις ριζες

Link to comment
Share on other sites

Από ποιό φυτό βγαίνουν οι ρίζες στην επιφάνεια; Και εγώ αυτό το έχω παρατηρήσει μόνο στις κρυπτοκορίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...