Jump to content

...το Δικό Μου Δισκάδικο Rio 400.


B.B.'Bear'

Recommended Posts

Ακολουθώ τη συμβουλή του Rastafarian και κάνω την 1η παρουσίαση του ενυδρείου που έχω σήμερα. Είχα ένα ακόμη μέχρι πριν 15 ημέρες του οποίου οι κιχλίδες χαρίστηκαν όλες ....και ευελπιστώ ότι θα αποκτήσω ένα νέο ακόμα στον επόμενο μήνα:

- Γενική Κατηγορία Ενυδρείου

Δίσκοι και Σκαλάρια

- Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (151*51*80)

Συνολικά λίτρα καθαρού νερού, αφού τοποθετήθηκε άμμος και ρίζες: ( κάτι λιγότερο από 400 λίτρα)

- Οργανισμοί

Εννέα Δίσκοι

4 ενήλικοι > 15 εκατοστών και

5 νεαροί > των 7 και < των 15 εκατοστών

Δύο σκαλάρια F1 (Ζευγάρι) στα 10 και 8 εκατοστά

Τέσσερις Ancistrus (δύο SP3 Albino, ένα L080 κι ένα L213)

Ένας Corydoras Sterbai

Τρία Cory

2 Apple Smails (Γαλάζια) κι ένα δυο ακόμα μικρά ψαράκια που ψάχνω να τα αναγνωρίσω

Μερικές ρίζες Ανούμπιας δεμένες σε μικρές ρίζες Moorwood

- Διακοσμητικά Υλικά

Φόντο: Ετοιμάζω κάτι νέο (για την ώρα έχει γκρι χαρτόνι με μικρές γαλάζιες ρίγες παράλληλες με το βυθό)

Ξύλα: Ετοιμάζω μία νέα σύνθεση ( για την ώρα τρεις-τέσσερις ρίζες μικρές)

Βυθός: 45 κιλά λευκή άμμος (Carat 6)

- Πηγές φωτισμού 4 λάμπες (Rio 400)

Επειδή είναι πολύ άδειο το ενυδρείο, ανάβω μονο τις δύο από τις τέσσερις για να μην κουράζει τους δίσκους

Διάρκεια: 6 ώρες / 24 ωρο

- Υποστήριξη Οργανισμών

Φίλτρο εξωτερικό SunSun HW - 304A με 2.000L/H

Θέρμανση Juwel Jagger 300W

Μία αεραντλία

Διατροφή (8 διαφορετικά είδη τροφών + μοσχοκαρδιά (Hand Made))

- Παράμετροι

pH: Από 6,3 έως 7
Γενική σκληρότητα (GH): 7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Μέση Θερμοκρασία (°C): 29,5 βαθμούς

- Συντήρηση

Αλλαγές Νερού: 60 λίτρα, 3 φορές την εβδομάδα

Προετοιμασία νερού: 24 ώρες / 31 βαθμούς / με αντιχλώριο και αεραντλία

- Φωτογραφίες

post-52516-0-00534900-1359984778_thumb.jpgpost-52516-0-77804900-1359984785_thumb.jpgpost-52516-0-05585800-1359984808_thumb.jpgpost-52516-0-40165300-1359984820_thumb.jpgpost-52516-0-38142800-1359984825_thumb.jpgpost-52516-0-15153700-1359984837_thumb.jpgpost-52516-0-47405800-1359984844_thumb.jpgpost-52516-0-70844200-1359984858_thumb.jpgpost-52516-0-21323900-1359984862_thumb.jpgpost-52516-0-40470300-1359984875_thumb.jpg

Θα τα λέμε συχνά....ευχαριστώ για τη φιλοξενία....!




Link to comment
Share on other sites

post-52516-0-39289100-1359991093_thumb.jpg

πολυ ωραιο!!! μπραβο σου βαλε και μια φωτογραφια ολοκληρο να το χαρουμε!!! :bigemo_harabe_net-82:

....As asked...... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οντως θελει και αλλους κορμους για να αισθανθουν πιο ανετα τα ψαρια! φαινεται το μερακι σου φιλε μου! μπραβο! :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο φαίνεται!! :thumbup: :thumbup:

Προσωπική μου παρέμβαση (και ως κολλημένος φυτεμένος :P) θα σου πρότεινα να προσθέσεις κι άλλα σχετικά με τον βιότοπο φυτά (όπως Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδορους) για να πρασινίσει πιο πολύ!

Έχω διαβάσει σε παρόμοια θέματα ότι ενδεχομένως και να έχεις "ανακατέψει" αρκετά διαφορετικά είδη ψαριών τα οποία δεν ταιριάζουν μεταξύ τους (λόγω δίσκων)...

αλλά περίμενε να σου τα πουν καλύτερα και πιο αναλυτικά οι έμπειροι της κατηγορίας... εμένα ρώτα με ό,τι θέλεις για φυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο φαίνεται!! :thumbup: :thumbup:

Προσωπική μου παρέμβαση (και ως κολλημένος φυτεμένος :P) θα σου πρότεινα να προσθέσεις κι άλλα σχετικά με τον βιότοπο φυτά (όπως Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδορους) για να πρασινίσει πιο πολύ!

Έχω διαβάσει σε παρόμοια θέματα ότι ενδεχομένως και να έχεις "ανακατέψει" αρκετά διαφορετικά είδη ψαριών τα οποία δεν ταιριάζουν μεταξύ τους (λόγω δίσκων)...

αλλά περίμενε να σου τα πουν καλύτερα και πιο αναλυτικά οι έμπειροι της κατηγορίας... εμένα ρώτα με ό,τι θέλεις για φυτά ;)

...θέλει ένα μικρό μάζεμα η σύνθεση....και το κυριότερο (μέσα στο μήνα) θα αποφασίσω αν θα στήσω 2ο αποκλειστικά για τα σκαλάρια.....!

...8η μέρα είναι στο σπίτι. Τι να πρωτοκάνεις....διάβασμα, παρακολούθηση, συζήτηση, φωτό, διακόσμηση.....θα γίνουν όλα σιγά-σιγά.

Ευχαριστώ παντως όλη την παρέα.....!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο να τα χαίρεσε!

Εγώ θα έβαζα περισσότερες ρίζες (...κρυψώνες..)

επίσης θέλω να σου επιστήσω την προσοχή,

να παρακολουθείς τον L 213 αν αρχίσει να χτυπάει τα sp3 καλό
θα ήταν να τον βγάλεις(εμένα μου σκότωσε τους αρσενικούς!)



Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου, να το χαιρεσαι!!!

Αεραντλια δεν χρειαζεσαι.

Κατεβασε λιγο και την θερμοκρασια.

Ριζες κι αλλες, το ειπαν και παραπανω,

Βγαλε το ζευγαρι σκαλαριων................................ εχεις δει σκαλαρι με αυγα να κανει επιθεση;;;

Καλυτερα μην το δεις!

θα σου πρότεινα να προσθέσεις κι άλλα σχετικά με τον βιότοπο φυτά (όπως Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδορους) για να πρασινίσει πιο πολύ

Φιλε nospanos σε ποιο βιοτοπο δισκων το εχεις δει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου παρέμβαση (και ως κολλημένος φυτεμένος :P) θα σου πρότεινα να προσθέσεις κι άλλα σχετικά με τον βιότοπο φυτά (όπως Βαλισνέριες, Κρυπτοκορίνες και Εχινόδορους) για να πρασινίσει πιο πολύ!

Φιλε nospanos σε ποιο βιοτοπο δισκων το εχεις δει αυτο;

Υπάρχει το βιοτοπικό ενυδρείο Αμαζονίου, οπού εκεί συναντάμε αρκετά από τα ψάρια που έχει ο φίλος μας (σκαλάρια και μερικά corydoras) ...ομοίως και τους δίσκους. Το ίδιο ισχύει και για τα συγκεκριμένα φυτά που ανέφερα (όπως και κάποια άλλα)... Μια διορθωσούλα για την κρυπτοκορίνα που έγραψα εκ παραδρομής (μίλαγα εκείνη ακριβώς τη στιγμή σε μια άλλη συνομιλία με ένα φίλο για τις διαφορές κάποιων ειδών κρυπτοκορίνων :P), ήθελα να γράψω Cabomba.

Επιπλέον, 3 στους 4 χομπίστες που βάζουν δίσκους στο ενυδρείο τους, δεν το φτιάχνουν βιοτοπικό κατά προσέγγιση 100%, διότι καταλήγουν στην επιλογή φυτών που τους αρέσουν (τα οποία ανήκουν σε άλλους βιότοπους) και συνεπώς το ενυδρείο τους τελικά μετατρέπεται σε "Κοινωνικό με Δίσκους", δανειζόμενο μερικά μόνο στοιχεία από τον αυθεντικό βιότοπο των δίσκων (το κυρίαρχο στοιχείο δηλαδή τις ρίζες)...

Προφανώς το συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου έχει στο μυαλό του ο φίλος μας :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλε μου να το χαιρεσαι. θα συμφωνησω με τον φιλο για το ζευγαρι altum. ειχα κανει την βλακεια και ειχα βαλει και εγω ανα ζευγαρι με τους δισκους και οταν γενησαν ο αρσενικος ειχε στριμωξει ολους τους δισκους σε μια γωνια, και τους εδερνε ανελεητα. δεν εχεις δει τετοια επιθεση.

Link to comment
Share on other sites

θα γίνει κούκλα και τα ψαράκια σου φαίνονται πολύ καλά .

Link to comment
Share on other sites

....μια και χθες ανέβασα φωτό ....σήμερα θεωρώ ότι πρέπει να γράψω τις τροφές που δίνω, να μου πείτε τη γνώμη σας........ κι αν κάποιες από αυτές ταυτίζονται με τις δικές σας επιλογές.

Πλέον ταίζω κατ' ελάχιστο δύο φορές την ημέρα ....και το Σαββατοκύριακο τρεις ......από λίγο κάθε φορά και πάντα διαφορετική σύνθεση (ακόμα και στην ίδια μέρα εννοώ).

1. Exotica / Turkey Heart (Tony Tan) / Σακουλάκι (αρέσει πολύ - γίνεται μάχη)
2. Exotica / Wels Spezial Soft Granulet (Tony Tan) / Σακουλάκι (αρέσει πολύ)
3. Kyorin / Discus Gold Baby Pellet / Σακουλάκι (αρέσει μέτρια)
4. New Era / Discus Pellets / Βαζάκι (αρέσει μέτρια)
5. Ocean Nutrition / Bloodworm Shaped with Spirulina & Garlic / Βαζάκι (αρέσει πολύ)
6. JBL / Spirulina / Βαζάκι (αρέσει πολύ)
7. Tropical / Astacolor / Βαζάκι (αρέσει μέτρια)
8. First Bite / Tropical Flake / Βαζάκι (δεν αρέσει - το τσακίζουν τα Ancistrus)
9. Μοσχοκαρδιά (Hand Made) με λαχανικά, σκορδοζούμι etc (1 φορά/week αυστηρά, λίγο-λίγο με κουταλάκι) (αρέσει πολύ - γίνεται μάχη)

- Σε μερικές τροφές που είναι αρκετά συμπαγείς (1-2 φορές/week), ρίχνω 3-4 σταγόνες Fishtamin for Discus της Sera και ταίζω λίγο-λίγο με κουταλάκι (προκειμένου να μην πέσουν στην άμμο / όσο αυτό είναι πάντα εφικτό).

Σκέφτομαι να πάρω μερικά ταμπλετάκια Artemia και να τους δίνω (επίσης με κουταλάκι) μία φορά ανά 10 ημέρες........(?).

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλε μου να το χαιρεσαι. θα συμφωνησω με τον φιλο για το ζευγαρι altum. ειχα κανει την βλακεια και ειχα βαλει και εγω ανα ζευγαρι με τους δισκους και οταν γενησαν ο αρσενικος ειχε στριμωξει ολους τους δισκους σε μια γωνια, και τους εδερνε ανελεητα. δεν εχεις δει τετοια επιθεση.

....τα δύο σκαλάρια είναι ζευγάρι ...είναι δεδομένο.

....το 'κορίτσι' εδώ και δύο ημέρες τρώει πιο λίγο, κολυμπάει κοντά στον αρσενικό και γενικά δεν ακολουθούν τους δίσκους......(η μία γωνία του ενυδρείου κοντά στον θερμοστάτη είναι η συνήθης θέση που θα τα δεις).

....ελπίζω να μην αφήσουν τίποτα αυγά τώρα που ακόμα είναι στρεσαρισμένοι οι δίσκοι ...κι έχουμε ιστορίες.

Ερωτήσεις:

- Τα δύο σκαλάρια είναι πιο μικρά (σε μέγεθος) από τους τέσσερις (εννέα είναι συνολικά) ενήλικους δίσκους οι οποίοι είναι +14-15 εκατοστά ο ένας. Ακόμα και με αυτή τη διαφορά στο μέγεθος είναι ικανά να την πέσουν στους δίσκους αν αφήσει αυγά η 'μικρή'...?

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα τα βάλω χωριστά σε άλλο ενυδρείο:

- Έχω ένα ανενεργό ...αλλά είναι μακρόστενο, με ύψος νερού 30-32 εκατοστά. Τα λίτρα είναι καλά για ένα ζευγάρι (περίπου καθαρό νερό 120 λίτρα), αλλά η στήλη νερού όπως είπα χαμηλή. Έχω βάλει αγγελία για Rio 180 ή 240 ....που από την άλλη με φοβίζει ένας νέος όγκος μέσα στο σπίτι ....μόνο και μόνο για το ζευγάρι.

- Άλλη λύση (που κοστίζει όμως) .....να φτιάξω ένα ενυδρείο με διαστάσεις (80-90 εκατοστά φάρδος .......35 εκατοστά βάθος .......και 50 - 60 εκατοστά ύψος). Για το συγκεκριμένο έχω έτοιμο χώρο ....δεν χρειάζομαι βάση λοιπόν ....θα το τρέξω με εσωτερικό και χαμηλή ιχθυοφόρτωση ......χωρίς καπάκι σκούρο και ξύλινους όγκους (με ένα πλεξιγκλάς από πάνω) ....χωρίς τρελά φυτέματα......να ζήσουν μόνα τους τα σκαλάρια.

Θεωρείτε καλή μία τέτοια λύση .....με τις συγκεκριμένες διαστάσεις ενυδρείου? Πόσο θα ήταν μία λογική τιμή (σε σχέση με ότι γνωρίζετε για την αγορά) .....για να μου κάνει κάποιος επαγγελματίας μία προσφορά για π.χ. 80*35*50?

......για να το φτιάξω μόνος ....δεν έχω ούτε το χρόνο...ούτε την τέχνη........ούτε τη διάθεση να ρισκάρω να ανοίξει .....και να μη μείνει τίποτα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα ψαρακια σου φιλε μου....

Απο φιλτρα εχεις μονο το sun sun που αναφερεις???

Το εσωτερικο υπαρχει?

Θεωρω οτι εισαι ελειπης στην φιλτρανση....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα σωστό δισκάδικο από άποψη λίτρων και κοπαδιού!

Μπράβο φίλε μου να το χαίρεσαι!



Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα ψαρακια σου φιλε μου....

Απο φιλτρα εχεις μονο το sun sun που αναφερεις???

Το εσωτερικο υπαρχει?

Θεωρω οτι εισαι ελειπης στην φιλτρανση....

...είναι σωστό το σχόλιό σου, από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα.

Μπορεί να γυρνάει 2.000 L/H .....αλλά χρειάζεται να προστεθεί ένα ακόμα εξωτερικό (πιο μικρό) και για λόγους ασφάλειας.Το εσωτερικό το έχω ...αλλά δεν είναι ενεργό, έχει αφαιρεθεί

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα σωστό δισκάδικο από άποψη λίτρων και κοπαδιού!

Μπράβο φίλε μου να το χαίρεσαι!

....να είσαι καλά.

Θα αφαιρεθούν σταδιακά οι λάθος συγκάτοικοι των δίσκων, θα δω αν θα μετακινηθούν σε άλλο ενυδρείο τα σκαλάρια....και μόνο τότε από 9 δίσκους .......κι όταν θα είναι μόνοι ....μπορεί να φτάσω στους 10-11 αντί για 9 που είναι σήμερα.

Αν δε φύγουν τα σκαλάρια ....η ιχθυοσύνθεση των μεγάλων ψαριών θα παραμείνει ως έχει.....!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε. Ωραίοι οι δίσκοι σου.Πιθανόν ο Lamb-Angelo να εννοεί ελειπής την φύλτρανση όχι απο θέμα λίτρων την ώρα αλλά απο ποσότητα βιολογικού υλικού. Εγώ έχω σε 370 λίτρα δύο φίλτρα με συνολική ροή 2000 λίτρα την ώρα. Πολύ καλά σκέφτηκες όμως και το δεύτερο φίλτρο....θα είναι πολύ σωστή κίνηση. Καλή συνέχεια και προβλέπω ότι θα είναι .... εγγυημένα .... με θετική κατάληξη!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε. Ωραίοι οι δίσκοι σου.Πιθανόν ο Lamb-Angelo να εννοεί ελειπής την φύλτρανση όχι απο θέμα λίτρων την ώρα αλλά απο ποσότητα βιολογικού υλικού. Εγώ έχω σε 370 λίτρα δύο φίλτρα με συνολική ροή 2000 λίτρα την ώρα. Πολύ καλά σκέφτηκες όμως και το δεύτερο φίλτρο....θα είναι πολύ σωστή κίνηση. Καλή συνέχεια και προβλέπω ότι θα είναι .... εγγυημένα .... με θετική κατάληξη!

...παίρνει 8 λίτρα υλικό ....το οποίο τρέχει 2 χρόνια έτσι.

Αλλά το σωστό είναι να προστεθεί ένα ακόμα....... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Έχεις χέρι. Μπορείς να το κάνεις ακόμα καλύτερο.

Και εγώ νομίζω πως χρειάζεται ακόμα μερικά πραγματάκια.

3-4 ρίζες ακόμα, μερικά φυτά.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να αφήσεις μόνο 2 ancistrus, να βγάλεις τα αγγελόψαρα και ίσως να προσθέσεις 5-6 cory ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Έχεις χέρι. Μπορείς να το κάνεις ακόμα καλύτερο.

Και εγώ νομίζω πως χρειάζεται ακόμα μερικά πραγματάκια.

3-4 ρίζες ακόμα, μερικά φυτά.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να αφήσεις μόνο 2 ancistrus, να βγάλεις τα αγγελόψαρα και ίσως να προσθέσεις 5-6 cory ακόμα.

Μπάμπη....

....ετοιμάζω ρίζες.......ετοιμάζω φόντο......για φυτά ακόμα δεν ξέρω.

Τα Ancistrus νομίζω θα βγουν και τα τέσσερα.......με τα σκαλάρια περιμένω το αν θα τα μετακομίσω σε άλλο ενυδρείο.......κι άλλα 5 Sterbai......με την έξοδο των Ancistrus.

Χρόνο ....έχει κανείς να μου ανταλλάξει.......με Altum Scalare Peru F1..............???

Link to comment
Share on other sites

...παίρνει 8 λίτρα υλικό ....το οποίο τρέχει 2 χρόνια έτσι.

Αλλά το σωστό είναι να προστεθεί ένα ακόμα....... :bigemo_harabe_net-111:

Σωστος...μωλις το βαλεις και αυτο θα εισαι super.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...