Jump to content

Ζαρωνουν Τα Φύλλα


Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω ένα θεματακι με τα φυτά μου... Βλέπω πως έχουν αρχίσει και ζαρωνουμ ειδικά η bacopa και ένα άλλο κόκκινο τα κάτω φύλλα λιώνουν γίνονται διάφανα και φεύγουν από τον κορμό του φυτου... Και η ντομάτια κι αυτή ζαρωνουν τ φύλλα και έχει ψιλοκιτρινισει

Νιτρικα έχω κάπου 9 και φωτοπεριοδο 2 λάμπες 6 ώρες και άλλες 2 λάμπες 3,5 ώρες

Link to comment
Share on other sites

co2? λιπανση?

Link to comment
Share on other sites

Co2 περίπου 30-32

Λιπανση βάζω καθημερινά σύμφωνα με το εβδομαδιαίο προγραμμα της seachem

Λάμπες είναι 2 grolux 24w και 2 jbl 24watt κι αυτες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρω υπολογιστη.

Αυτά τα συμπτώματα είναι έλλειψης καλιου ή σιδήρου σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανών αλλά μια φωτογραφία θα μας βοηθούσε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: 110λτ, τρεχει 2,5 χρονια
- Φωτισμος: 2grolux 3,5 ωρες - 1 jbl 9000 και 1 JBL 3000 6 ωρες (πριιν 5 μερες αλλαξα τις jbl και εβαλα καινουριες γιαυτο τις κατεβασα κατα 1,5 ωρες για περιπτωση αλγης)
- Βυθος και Υποστρωμα: ασπρη χαλαζιακη αμμος
- Διοξειδιο του Ανθρακα: co2: 28-31

- Οξυγωνο: μετρια αναταραξη επιφανειας
- Φίλτρανση: eheim 2215
- Φυτα: πολλα φυτα
- Ψάρια: 2 σκαλαρια, 12 νεον τετρα, 6 κορυντορ
- Ρουτίνες: ολο το προγραμμα της seachem για λιπανση καθημερινη και προσθηκη equilibrium σε καθε αλλαγη με αλλαγη 50% καθε εβδομαδα


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,45
- KH: 3
- GH: 8
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 8
- PO4: 0,1
- Fe: 0
- CO2: ~30-33
- Θερμοκρασία:25,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ salifert, api


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ζαρωνυν τα φυλλα σε ολα μου σχεδον τα φυτα(πλην του εχινοδορου) σε ενα κοκκινο τα κατωκατω λιωνουν και διαλυονται απο τον κορμο και η ντοματια μου κιτρινιζει....

ΘΕΡΑΠΕΙΑ καμια

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ειναι πολυ θολες

στην πρωτη φωτο απο πισω απο το ξυλο φαινεται λιγο η ντοματια... εχει χαση αυτην την λαχαναδα εχει κιτρινισει λιγακι... σαν κινέζα....

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλειψη σιδηρου τα φυλλα ναι μεν κιτρινιζουν αλλα τα "νευρα" τους παραμενουν πρασινα.Στην ελλειψη καλιου περα απο το λιωσιμο-τρυπημα των φυλλων ,υπαρχει πολλες φορες και κατσαρωμα τους. ;)

Προσωπικα θα ξεκινουσα βαζοντας λιγο παραπανω καλιο ....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ανάβεις στην αρχή της δυο Jbl, κάπου στην μέση της άλλες δυο λάμπες για 3,5 ώρες και στο τέλος κλείνεις με της jbl, δηλαδή ο φωτισμός σου δεν ξεπερνά σε διάρκεια της 6 ώρες σωστά τα ή κάνω λάθος.


50% αλλαγή νερού κάθε 7 ημέρες είναι υπερβολή πίστεψε με.

Τα νιτρικά σου είναι λίγο χαμηλά χρειάζεσαι για φυτεμένο παραπάνω, πόσο δεν μπορώ να σου πω γιατί το κάθε ενυδρείο θέλει και διαφορετικά νιτρικά, συνήθως 15 είναι καλά.

Πάντως τα φύλα δείχνουν έλλειψη ασβεστίου παρατηρείτε αυτό όταν χρησιμοποιούμε αποκλειστικά νερό από ΑΟ, αλλά αυτό δεν στέκι γιατί ρίχνεις μέσα equilibrium ίσως να είναι μια γενική τροφοπενια, συνδυασμός δηλαδή από φως και λίπανση, η ίσος να μην αρκεί η δόση του equilibrium.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα για τισ λαμπεσ...

από Νιτρικα το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να τα ανέβασω κι όταν το κάνω πάντα πιάνω αλγη...

Οσο για το equilibrium θα το δοκιμάσω να το αυξησω και βλέπω. Πάντως είπα να βάλω τη δοσολογια 9gram που αντιστοιχούν στα 20λιτρα νερού ΑΟ μιας και βάζω μισό μισό με νερό βρυσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...