Jump to content

Θεραπεια Oodinium Με Cupramine.. Eιμαι Ενταξει???


Recommended Posts

Προσφατα περασα oodinium... Εχασα ολα τα ζωντανα εκτος απο ενα το οποιο δεν εδειξε κατι αλλα πιθανοτατα να ειναι και φορεας της νοσου...Αφου λοιπον το εβαλα σε καραντινα (την οποια απλοχερα μου δανεισε ο φιλος Θανασης (ΤΑΝ) και τον ευχαριστω πολυ για αυτο φυσικα) ακολουθησα τις οδηγεις του σκευασματος (cupramine) (δηλ 1ml ανα 40λιτρα και μετα απο 48 ωρες αλλο 1ml )και το αφησα 18 ημερες (απο 14 που γραφει στις οδηγιες) θελω να ρωτησω αν μπορω να το ριξω στο ενυδρειο η να περιμενω καμια 10ρια μερες ακομα καλου κακου? Πως μπορω να ξερω αν το ψαρι ειναι καλα σιγουρα η μπορει παλi να εχω θεματα???

Eυχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση μου δωσετε!!!

Έγινε επεξεργασία - dimitris76
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μη το βαλεις ακομα μεσα...

Να περιμενεις κ παραπανω απο 10,εχω κανει κ εγω σε τουλαχιστον 10 ψαρια καραντινα

Και θα σου πω περισσοτερα αυριο γιατι ειμαι με μισο ματι ανοιχτο...:-)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα περασα oodinium... Εχασα ολα τα ζωντανα εκτος απο ενα το οποιο δεν εδειξε κατι αλλα πιθανοτατα να ειναι και φορεας της νοσου...Αφου λοιπον το εβαλα σε καραντινα (την οποια απλοχερα μου δανεισε ο φιλος Θανασης (ΤΑΝ) και τον ευχαριστω πολυ για αυτο φυσικα) ακολουθησα τις οδηγεις του σκευασματος (cupramine) (δηλ 1ml ανα 40λιτρα και μετα απο 48 ωρες αλλο 1ml )και το αφησα 18 ημερες (απο 14 που γραφει στις οδηγιες) θελω να ρωτησω αν μπορω να το ριξω στο ενυδρειο η να περιμενω καμια 10ρια μερες ακομα καλου κακου? Πως μπορω να ξερω αν το ψαρι ειναι καλα σιγουρα η μπορει παλi να εχω θεματα???

Eυχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση μου δωσετε!!!

Δημήτρη κράτησε το ακόμα τουλάχιστον δέκα μέρες άλλα χωρίς να επαναλάβεις την θεραπεία το ψάρι πρέπει να είναι καθαρό τώρα.

Την υπομονή πρέπει να την κάνεις για να μηδενίσουμε την περίπτωση να υπάρχουν ακόμα κύστες του παράσιτου στο ενυδρείο κάτι το οποίο απαιτεί πολλές μέρες στο σύνολο του.......

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσες νεο ψαρι μεσα? Κι αν ναι, απο που το αγορασες? Κατι τετοια πρεπει να λεγονται, γιατι δεν ειναι και λιγα αυτα που ακουμπαμε στο ενυδρειο...Περαστικα κι αγυριστα φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις ευχες! :shifty:

Ναι προσθεσα και μαλιστα οχι ενα αλλα τρια σε διαστημα λιγοτερο της εβδομαδας...Ετσι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος απο που αγορασα το αρρωστο ψαρακι μιας και ηταν και διαφορετικα μαγαζια..(Βεβαια κατι εχω στο μυαλο μου). Το λαθος ομως ηταν κυριως δικο μου γιατι βιαστικα να τρεξω να παρω μολις ηρθε εισαγωγη...!

Link to comment
Share on other sites

δημητρη οπως ειπε και ο θανασης θελει παραπανω μερες στην καραντινα!

ξερω οτι θες να να το ξαναδεις μεσα στο ενυδρειο αλλα κρατα το αν μπορεις και δεν θες να σταματησεις την καραντινα,ακομα και 20+ μερες.

κακο δεν κανει σιγουρα.

και μπραβο σου που μπηκες στο κοπο να κανεις τη διαδικασια αυτη,ξερω απο πρωτο χερι οτι θελει κοπο,χρονο και καποια εξοδα

μην ξαναβαλεις φαρμακο αλλα να το παρατηρεις συνεχως!

αν ξαναβγαλει κατι ξανακανεις την θεραπεια απο την αρχη,εστω και αν ειναι πιο ηπια η κατασταση

στο κεντρικο ενυδρειο τωρα εχεις ψαρακια?

τεστ για να δεις τις τιμες του χαλκου εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν εχει ψαρια. Μονο σαλιγκαρια και μια γαριδα.

Τεστ για τις τιμες του χαλκου δεν εχω κανει...

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε τεστ δημητρη!της salifert ειναι και φθηνο και γρηγορο

εαν οι τιμη ειναι παραπανω θα κανεις κακο στο ψαρι,εαν ειναι χαμηλοτερη απο 0,5 τοτε πανε ολα τσαμπα και ξανα απο την αρχη

ο χαλκος αποροφαται απο πολλα πραγματα και μπορει να αλλαξει η ποσοτητα του μεσα στο νερο

ειναι ευκαιρια τωρα που την εστησες να εχεις ησυχο το κεφαλι σου μια για παντα

αποφασισε ποια ψαρακια θες να εχεις και περνατα ολα απο εκει πριν τα βαλεις στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε τεστ δημητρη!της salifert ειναι και φθηνο και γρηγορο

εαν οι τιμη ειναι παραπανω θα κανεις κακο στο ψαρι,εαν ειναι χαμηλοτερη απο 0,5 τοτε πανε ολα τσαμπα και ξανα απο την αρχη

ο χαλκος αποροφαται απο πολλα πραγματα και μπορει να αλλαξει η ποσοτητα του μεσα στο νερο

ειναι ευκαιρια τωρα που την εστησες να εχεις ησυχο το κεφαλι σου μια για παντα

αποφασισε ποια ψαρακια θες να εχεις και περνατα ολα απο εκει πριν τα βαλεις στο μεγαλο

Αντε με επισες...Παω τσαρκαα να παρω... :shifty:

Eννοεις πως στην καραντινα που θα εχω πρν βαλω τα ψαρια στο μεγαλο να τα περναω απο χαλκο καλου-κακου???

Εχει περασει και απο εμενα μια τετοια σκεψη να σου πω την αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 μαγιαζια που ρωτησα δεν ειχαν το τεστ χαλκου της salifert. Eνα μαγαζι ομως μου προτεινε να παω να μου μετρησει το νερο. Ετσι με τεst sera βρηκαμε στο νερο που του πηγα χαλκο 0,3mg. Διαβαζοντας της οδηγιες εγραφε οτι αυτο το επιπεδο ειναι καταλληλο για θεραπεια (0,3) ενω μετα απο αυτο το νερο γινεται αρκετα τοξικο. Σαν παρατηρηση τελος το τεστ της sera εγινε ευκολα και γρηγορα...

Τι αραγε ειναι πιο σωστο? 0,5mg/lt η 0,3mg/lt?

Link to comment
Share on other sites

Αντε με επισες...Παω τσαρκαα να παρω... :shifty:

Eννοεις πως στην καραντινα που θα εχω πρν βαλω τα ψαρια στο μεγαλο να τα περναω απο χαλκο καλου-κακου???

Εχει περασει και απο εμενα μια τετοια σκεψη να σου πω την αληθεια...

Αν δεν υπάρχει λόγος δεν κάνουμε θεραπεία!!

Τα ψάρια είναι σαν τον άνθρωπο.Αν δεν είσαι άρρωστος παίρνεις φάρμακα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη παρατηρηση και συμφωνω με αυτη! :shifty:

Δεν ξερω βεβαια αν αυτος ο παραλληλησμος ισχυει απολυτα οταν εισαγουμε εναν νεο οργανισμο σε ενα κλειστο συστημα οπως το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...